فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  147
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 34

موضوع: تاپیک جامع رفتار شناسی طیور ( kasra)

 1. #1
  کاربر اخراج شده
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  750
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  Post تاپیک جامع رفتار شناسی طیور ( kasra)


  رفتار طيور
  سيسمتهاي مديريتي صنعتي براي انتشار گسترده توليدات تخم‌مرغ و مرغهاي گوشتي آغاز بكار كرده است، تنوع محيط طبيعي‌ حيوانات بيشتر در طيور خانگي مي‌باشد تا در مورد حيوانات اهلي ديگر، با وجود اين از ابتداي تاريخ مرغها را در يك فضايي كوچك نگهداري مي‌كردند كه البته اين در فرهنگستان نيز وجود دارد.

  شرح رفتار:
  يك مرغ، بيمناك و خجالتي مي‌باشد و داراي توانايي و انعطاف‌پذيري محدود مي باشد هرچند داراي قدرت خوب بينايي مي‌ باشد. اين امر در يك زيستگاه جنگلي خيزراني (جنگل بامبو) (ني‌‌اي) توسعه يافته است و اين رفتارش در برابر موقعيتش مناسب مي‌باشد. همچنين ميل به پرواز هم ندارد. او از مكان زميني براي خوردن و لانه‌سازي استفاده مي‌كند و يك مكان عمودي را براي آشيان كردن و آواز خواندن (قوقولي‌كردن خروس) در طول چرخه روزانه فعاليتش استفاده مي‌كند. نوك زدن و پنجه كشيدن از خصوصيات ويژه او مي‌باشد كه در محيط‌اش انجام مي‌دهد كه شامل پر و بالش هم مي‌شود.

  رفتار اجتماعي پيچيده‌شان شامل واكنشهايي است كه در حركتهاي سريع در قسمت سرش مشاهده مي‌شود. البته اين زماني است كه به ديگر مرغها نزديك مي‌شود و اين واكنش مبني بر فرم بدن و فعاليتهاي زياد وي مي‌شود. همچنين از سيستم صداي خود زماني كه ديگر طيور از وي دور و يا مخفي هستند استفاده مي‌كند.

  به نظر يك پرورش‌دهده فصلي، مرغ نسبت به لانه‌سازي‌اش مرموز عمل مي‌كند، او در يك چرخه 26 ساعته قادر است تخم‌گذاري كند و سپس روي آنها بخوابد. وظيفه خروس نيز مراقبت از مرغ از زمان نوك زدن تا دوره تخم‌گذاري مي‌باشد،‌ اغلب هم در حال جفت‌گيري با مرغ است. جوجه‌ها هم به سرعت رشد مي‌كنند و به زودي خودشان تبديل به مادر مي‌شوند. آنها با مادرشان حركت مي‌كنند، غذا ميخورند و سپس مادر بر روي تخمهاي ديگر مي‌خوابد. اين امر يك جريان روزانه را براي تخم‌گذاري، شامل مي‌شود اين گروه با يكديگر مي‌مانند حتي براي چند هفته‌اي كه مادر آنها را ترك مي‌كند و سپس به آشيانه خود باز مي‌گردد.

  طيور جنگلي و مرغهاي غير اهلي:
  مرغهاي امروزي نسبت به طيور جنگلي به خاطر خانگي بودنشان پيشرفته‌تر هستند و داراي تفاوتهايي در وزن، خشونت، فعاليت نوك زدن، ‌حركات پا، تفاهم اجتماعي بخصوص رنگها مي‌باشند. در زمانهاي قديم، مثلاً در زمان امپراطوري روم، محصولات گوشتي و تخم‌مرغ توسط سيستم‌‌هايي كه شبيه به عملكردهاي امروزي مي‌باشد پيشرفته بود.

  مطالعات رفتار طيور جنگلي وحشي جنوب شرق آسيا نسبت به پرندگان بيشتر است. فعاليتهاي دوره‌اي روزانه از قبيل، به آشيانه رفتن، غذا خوردن، نوشيدن و نوك زدن با صفت همه چيزخواري و نمونه‌هاي حركت مرموزانه و همراه با احتياط (ترس)، مي‌باشد. مرغها در پيوند با خروسها نسبت به يكديگر؛ قلمرو مرغها حدود 1 هكتار (خروس) و قلمرو خروسها 5 هكتار (مرغ) مي‌باشد.

  مطالعاتي كه در طي مدت زمان 100 سال بر روي مرغ‌هاي غير اهلي، انجام گرفته نتايج ذكر شده را داشته است.

  * لانه‌هاي رايج مرغها در حدود 60 متر جدا (با 6-30 آشيانه مرغي و يك آشيانه حرمسرايي) يا (و همراه 6 تا 30 پرنده در يك حريم مي‌خوابند.)
  * مقدار خواندن (خروسها) به وضعيت بيشترين سر و صداي (قوقولي قوقول) (خروسهاي) زير دست بستگي دارد. خروس حاكم نيز يك نقش يك بازدارنده از دعوا را در بين مرغهاي گروهش ايفا مي‌كند.
  * اين مرغها در حدود 45 متري آب لانه مي‌سازند، اما مرغ كرچ تنها يك زمان كوتاهي را در روز، لانه خود را ترك مي‌نمايد.
  * مرغ كرچ و جوجه‌هايش در برابر مرغهايي كه تهديدشان مي‌كنند از خودشان مراقبت مي‌كنند.
  * جوجه‌ها همراه مادرشان، لانه را ترك مي‌كنند. در هفته دهم الي دوزادهم وقتي كه پردار شدند، زمان راندنشان از خانه فرا مي‌رسد.
  * جوجه‌ها در ابتدا جلوي مرغ حركت مي‌كنند اما بعد از مدتي پشت سر او حركت مي‌كنند.
  * در هفته‌هاي 16 الي 18 نمونه‌هاي رفتاري جوابي آغاز مي‌شود.

  مرغ رفتار قوي مادرانه‌اش را به جوجه‌هاي از تخم بيرون آمده‌اش نشان مي‌دهد، در حدود 3 كيلومتر در روز آنها قدم مي‌زنند و حدود 24 درصد از وقتش را در كنار آنها مي‌گذراند. فعاليت روزانه آنها شانزده ساعت طول مي كشد و رفتارهاي ويژه آنها شامل تغذيه، نوك زدن و خراش دادن زمين مي‌باشد. وي همچنين از دعواي بين جوجه ‌هاي خود جلويري مي‌نمايد. اهميت نقش خروس در سازمان دادن يك حرمسرا و جلوگيري از دعواي بين مرغها مي‌باشد كه نشان داده شده است و اخيراً در تحقيقات تأئيد شده است. اين انتقال مرغ كرچ و نگداري از آن، صورتهاي كليدي پرورش طيور امروزي ست.

  ادامه دارد . . .


  گرداوری :
  کسری


  ویرایش توسط Shooman : 5th December 2011 در ساعت 01:47 PM

 2. #2
  کاربر اخراج شده
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  750
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  Post رفتار شناسی طیور ( قسمت دوم )  الگوي ويژه رفتار مرغ:

  * حواس مرغ:

  *بينايي: جنين ها در حدود 17 روزگي رشد خود، در تخم‌مرغ نسبت به نور واكنش نشان ميدهد، مرغ نمي‌تواند چشمهايش را خيلي زياد بچرخاند، اما آنها مي توانند يك ميدان ديد 300 درجه‌اي را داشته باشند البته با يك ويژگي دو چشمي 26 درجه، مرغها با تحرك و جنبش سرشان به دنبال اجسام متحرك حركت مي‌كنند. تيز بودن آنها بسيار خوب است و آنها يك ديد مسافتي خيلي خوبي را دارند. آنها معمولاً سرشان را بلند مي كنند بعد مي‌پرند. همچنين مي‌توانند بين اجسان مثلثي شكل و مربعي شكل متفاوت قائل شوند و نقاط قرمز و سياه را درك كنند و مطالعات نشان مي‌دهد كه جوجه‌هايي كه از تخم بيرون مي‌آيند ترجيح مي‌دهند كه اجسام آبي را نوك بزنند تا اجسام سبز و يا نارنجي را همچنين نارنجي را به سبز و سبز را به قرمز ترجيح مي‌دهند. جوجه‌ها نيز تفاوت آب قرمز شده و خون را خوب مي‌فهمند و عكس‌العمل تنفرآميزي را نسبت به خون نشان مي‌دهند. جوجه‌ها به سرعت ياد مي‌گيرند كه از غذاي رنگ شده كه باعث مريضي‌شان مي‌گردد پرهيز كنند و ترجيح مي‌دهند زمين را نوك بزنند تا اجسام سخت را.

  *بويايي: اطلاعات مستند كمي درباره اين امر وجود دارد. اما اين نظريه ارائه شده است كه مرغها مي توانند بوي خون را نيز بفهمند.

  *شنوايي: مرغها لاله گوش ندارند اما داراي قواي شنوايي بالايي مي‌باشند. صداهايي كه توسط مرغ توليد مي‌شود مثل (قدقد مرغ كوچ) 250 تا حدود 3000 صدا مي‌باشد، مطالعات نشان داده‌اند كه آنها قادر به شنيدن مجموعه 8000 صدا مي‌باشند. تحقيقات نيز نشان داده‌اند كه شنوايي در مرغها بين 815 تا 2000 Hz مي‌باشد و فركانس‌هاي بين 950 تا 1160 Hzرا با حساسيت بالا مي‌شنوند.

  *چشايي: مرغها در حدود 340 جوانه چشايي را در حس چشاييشان در مجاري گفتاريشان دارند. آنها تقريباً به شيريني بي‌اهميت هستند، اما مقدار گلوكز بالاي 5/2 درصد در محلول را قادر به شناسايي مي‌باشد. آنها مقداري از مزه‌هاي اسيدي و قليايي را ميتوانند تحمل كنند و آنها به اين مواد حساس هستند. آنها مي توانند دماهاي مختلف آب را از 8/2 درجه حس كنند. مرغها آبي كه دماي آن 5/5 درجه بيش از دماي بدنشان باشد را پس مي‌زنند و ممكن است از آب يخ بنوشد.

  *لامسه: نوازش كردن، چرخاندن و بالا و پايين بردن ممكن است او را براي دوره‌هاي زماني خاص، از حركت كردن باز دارد. در اين باب اگرچه آنها كاملاً هوشيار به محيط اطرافشان هستند، آنها مي‌توانند شرطي و يا ملاحظه كار نسبت به انسانها يا ديگر چيزهايي كه آنها را مي‌ترساند، بشود. بعد از بازگشت آنها به حالت عادي‌ ترس كمتري را به چيزهاي شرطي شده نشان مي‌دهند.

  ماليدن پشت مرغ اغلب باعث جوابي مانند دولا شدن سكسي مي‌شود،‌ مخصوصاً اگر اين مرغ درجه اجتماعي پاييني باشد.

  *توانايي‌هاي آموزشي: مرغها خيلي زود عملهاي كشيدن، نوك زدن، خاراندن را مي‌آموزند. فعاليتهاي طبيعي عمده آنها اين معنا را مي‌رساند كه آنها مي‌خواهند و در يك مدت زمان طولاني وظايف خود را انجام دهند، مرغها توانائيهاي محدودي را براي نتيجه گرفتن دارند. آنها به آن توانايي خود مي‌چسبند اما تمايلي به هدفشان نشان نمي‌دهند. آنها در تشخيص‌هاي بينايي بسيار خوب هستند. انعطاف‌پذيري محدود آنها ممكن است يك فرصتي در شرايط تمركز باشد كه آنها را خسته نخواهد كرد و به سرعت يك گونه از حيوانات مانند خوك، مي‌توانند نتيجه كامل بگيرد، در آزمايشات مختلف، مرغها بعد از انسان، خوك، سگ، بز و قبل از خرگوش، موش، گربه و لاك‌پشت‌ در درجه‌بندي قرار مي‌گيرند.

  *رفتار تناسلي مرغهاي خانگي:
  نمونه‌هاي جلب توجه و جفت‌گيري روزانه آنها كاملاً برابر با طيور جنگلي قرمز مي‌باشد

  نوع جوابهاي مرغ و خروس به يكديگر در شكل شماره 1 نشان داده شده است:

  *خروس: خروسها معمولاً در بين سنين هفته 12 تا 16 به سن بلوغ جنسي مي‌رسند. هرچند اين امر با نظام مديريتي پيش زمينه‌هاي ژنتيكي تفاوت مي‌باشد، برنامه غذايي و رژيمهاي نوري اهميت زيادي را داراست. بخصوص با توجه به گرايشات مرغ امروزي . يك مطالعه رشد سريعتر مرغها را در نور سبز نشان داده شده است، اگرچه آنها زياد خورده‌اند و در نور قرمز پرورش يافته‌اند اما از ميل و هورمونهاي جنسي آنها مي‌كاهد. آواز خواندن خروس كه در بين هفته‌هاي 24 تا 68 افزايش مي‌يابد مورد مطالعه قرار گرفته است اين هيچگونه ارتباطي با توانايي طيور براي جفت‌گيري ندارد. اين نشان داده كه خروسها قدرت جلب توجه قبل از جفت‌گيري و پرخاشگري قبل از سكس را بخوبي انجام مي دهد. بهترين شيوه درجه‌بندي خروسها براي فعاليتهاي جنسي بطور گسترده‌اي بحث‌انگيز خواهد بود. يك مطالعه مي‌گويد كه تعداد جفت‌گيريها در هشت دوره مشاهده شده اما دو نكته بر اين ويژگي انتخاب شد كه هيچ تفاوتي در بين فرزندان پرورش يافته در گروههاي فردي يا گروههاي دسته جمعي مشاهده نشده است، آواز خروس به نظر نمي‌رسد كه تأثيري بر بقاء و باروري بگذارد.

  موقعيتهاي تجاري در تخم‌گذاريها توسط درصد توانايي تخم‌گذاري، اندازه‌گيري شده است و توانايي جفت‌گيري خروس مي‌تواند يك تأثير متغيري را بر روي آنها (0 تا 74 درصد برخي مطالعات) بگذارد.

  *تجربه جفت‌گيري قبلي براي خروس بسيار مهم است.

  *خروسهاي سنگين‌تر جلب توجه كمتري مي‌كنند و نسبت به خروسهاي سبكتر كمتر جفتگيري مي‌كنند با توجه به اينكه آنها مقدار اسپرم با آتري را دارند.

  *مرغها نيز اغلب براي خروسهاي جوانتر دولا مي‌شوند تا براي خروسهاي پير.

  *هرچند خروسهاي طبقه بالا در آغاز با بيشتر مرغها جفت‌گيري مي‌‌كنند.

  *بيشتر جفت‌گيري‌ها در حدود ساعت 4 تا 6 بعد از ظهر صورت مي‌گيرد (80درصد) كه به روشنائي زمان بستگي دارد.

  *نسبتهاي مرغ و خروسها 1:5 1:10 1:12 يا 1:40 بطور برابر موفقيت‌آميز است.

  *تغيير در نمونه نور، توليد اسپرم خروس را افزايش مي‌دهد اگرچه نطفه معمولي در نورهاي معمولي توليد مي‌شود.

  *آب نخوردن خروسها براي 48 ساعت، توليد نطفه را براي 6 هفته كاهش مي‌دهد.

  *كيفيت اسپرم نيز توسط مقدار يد (5000 p.p.m) و نوع غذاهاي مانده كاهش مي‌يابد.

  *توليد اسپرم همچنين توسط درجه حرارت پايين بهبود مي‌يابد.

  *درفعاليتهاي جنسي، ماليدن، هيچ تأثيري در توليد نطفه ندارد.

  *خروسها در روز بين 1 تا 53 بار جفت‌گيري مي‌كنند.

  *خروسها با يكديگر نگهداشته مي‌شوند و با يكديگر هم قدم مي‌زنند.

  *خروسهايي كه در قفس مي‌باشد بيشتر وقتشان را به حركت كردن مي‌پردازند و ترجيح مي‌دهند كه بيشتر در عقب مرغها حركت كنند تا در كنار هم.

  *خروسها در مرغداني بيشتر دعوا مي‌كنند تا جلب ‌توجه و سپس جفت‌گيري نمايند. مرغها نيز در مرغداني بيشتر از اين عمل پرهيز مي‌نمايند.

  *خروس اخته:

  يك خروس اخته خروسي است كه عقيم شده است، اين عمل اخته كردن توسط يك عمل جراحي با برداشتن تخمهاي تناسلي انجام مي‌شود كه از طريق ايجاد خراش در ديواره بدني بيضه مي‌باشد. امروزه اين عمل با كارگذاري هورمونهاي استروژنتيك در زير پوست گردن صورت مي‌گيرد.

  اين متوقف سازي رشد تخمهاي تناسلي، باعث رشد ننمودن تاج مي‌شودكه در آنها اين ظاهر مي‌شود و هيچ عمل جنسي نيز ندارند. هرچند پيوند هورموني ممنوع مي‌باشد، در برخي كشورها با كنترل انجام مي‌شود.

  *مرغ: در سيسمتهاي زندگي آزاد، مرغهاي جوان عمل جفت‌گيري را از زمان 18 هفتگي خود انجام مي‌دهند و تمام مرغها صرف‌نظر از سنشان، رفتار ويژه جفت‌گيري را 4 الي 8 روز قبل از تخم‌گذاري جديديشان از خود نشان مي‌دهند. تحقيقات اخير نشان داده است كه موفقيت‌هاي مرغ به شدت در رفتار جفت‌گيري وي تأثيرگذار مي‌باشد.

  محيط، به ويژه تغذيه نمونه‌هاي نوردهي و گريشات، تأثير مهمي را بر روي بلوغ جنسي دارد.

  كرچي: طول مدت زماني كه يك مرغ ، كرچ مي‌شود، بسيار متفاوت مي‌باشد و گرايشات دوره تخم‌گذاري جديد به گونه‌اي كه مخالف كرچي باشد بكار مي‌رود. بدين ترتيب، بهترين سويه مرغ كرچ، غير دو رگه‌هاي بزرگتر هستند. يك قسمت خوب درجه كرچي، دادن يك سري تخم‌مرغهاي مصنوعي به مرغ است كه مشاهده نمائيم كه او چگونه بر روي آنها مي‌نشيند و چگونه در برابر بيماريها مقاومت مي‌نمايد. نكات مفيد اصلي در مراقبت از يك مرغ كرچ عبارتند از:

  *ساخت يك آشيانه از كلوخ پوك كه به مرور زمان نم‌دار شده است. سپس آن را با كاه خشك بپوشانيد.

  *از بين بردن انگلهاي خارجي قبل از خوابيدن مرغ بر روي تخمها.

  بگذاريد براي يك روز يا بيشتر بر روي تخمهاي مصنوعي بخوابد، سپس آنها را توسط 15-17 عدد تخم‌مرغ تعويض نمائيد. به مرغ اجازه دهيد هر روز براي خوردن، نوشيدن، حركت كردن و پاك كردن خود از لانه بيرون بيايد، از يبوست آن جلوگيري كنيد.

  *اگر او لانه را ترك نكند او را بلند كنيد و مطمئن شديد كه هيچ تخم‌مرغي زير بال و پر او نيست.

  *اطمينان حاصل كنيد كه او تا زماني كه جوجه‌ها سر از تخم درآوردند، روي تخم نشسته است.

  *قبل از بيرون آمدن جوجه از تخم و زمان بيرون آمدن آنها از تخم، جنين پوسته‌هاي شيشه‌ايش جابجا مي‌شود، همانگونه كه در دوره فعاليتهاي قبل از متولد شدن نشان داده شده است.

  جوجه‌ها سرشان را معمولاً در زير بال راستشان نگه مي‌دارند و با هر حركت اندامش، فشار مي‌آورد و سپس به حالت طبيعي‌اش برمي‌گردد. وقتي كاملاً عمل از تخم بيرون آمدن انجام شد، بدن در بالا در خلاف پوسته قرار مي‌گيرد و در طول اين عمل، نوك عمل شكستن پوسته را انجام م‌دهد. حركتهاي اندام در يك مجموعه‌اي قرار دارد كه مانند حركت عقربه ساعت عمل مي‌كند. البته در پوسته‌اش، هيچ فعاليتي در زماني كه جوجه‌ها در موقع خواب هستند صورت نمي‌گيرد.

  اين عمل به سرعت با كشش بالها و خم كردن اندامهاي عقبي صورت مي‌گيرد. گردن آنها نيز مي‌تواند قبل از اينكه بتوانند بايستند، راست نگهداشته شوند.

  جوجه‌ها به زودي از دوره جوجه‌ سازي خارج مي‌شوند (19 روز) و مي‌توانند مشكل از دست رفتن آب بدنشان را تحمل كنند و سپس از تخم بيرون بيايند (21روز) و مي‌توانند مشكلات پايشان را تحمل كنند. زمان بيرون آمدن آنها از تخم در بيست روز و نيم مي‌باشد كه پس از گذشت 24 ساعت آنها به آب و غذا نيازمند هستند.

  درجه حرارت بدن حالت كرچ براي جوجه سازي، 30 درجه سانتيگراد است كه تا 5/19 درجه بعد از 5 هفته كاهش مي‌يابد. يك مرغ ممكن است جوجه‌هاي قوي‌اي را بين 2 تا 5 روز پس از بيرون آمدن بپذيرد البته اگر رنگ آنها بيشتر به خودش باشد، در غير اين صورت ممكن است آنها را بكشد.

  *كشتن جوجه‌ها: خيلي از شيوه‌هايي براي كشتار جوجه‌ها بكار رفته‌اند، اما هيچ كدام كاملاً موفقيت‌آميز نبودند، شيوه‌هاي قابل دسترس عبارتند از:
  *شكستن دستي گردن آنها
  *شكستن مكانيكي گردن، گردن‌زني يا له كردن آنها با سرعتهاي بالا
  *خفگي يا تقليل فشار هوا توسط جلوگيري از اكسيژن
  *گاز نيتروژن يا دي‌اكسيدكربن
  *كشتن با برق

  *شيوه‌هاي دستي بصورت فشردن در سرعت بالا حدود 500 جوجه در دقيقه براي عملكرد ميزان بالا انجام مي‌شود، تقليل فشار هوا كارآمدتر مي‌باشد در حالي كه گاز نيتروژن و دي‌اكسيدكربن تنها 15 دقيقه براي مرگ وقت مي‌گيرد. دي‌اكسيدكربن به تنهايي به نظر مي‌رسدكه بهترين مي‌باشد كه با بي‌هوشي پس از 10 الي 15 ثانيه صورت مي‌گيرد. اين جوجه‌ها بايد براي 30 دقيقه در اتاق گاز بماند. هيچ كدام از اين شويه‌ها به نظر مي‌رسد كه ملاك‌هاي انساني براي راضي نمودن انسانهاي نگران نيست.


  ادامه دارد . . .

  گرداوری :
  کسری

 3. #3
  کاربر اخراج شده
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  750
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  Post رفتار شناسی طیور ( قسمت سوم )


  *رفتار اجتماعي:

  يك مرغ از طريق علامتها و آواسازي، ارتباط برقرار مي‌كنند.
  اين دو صورتهاي ارتباطي به عنوان يك قانون، تواماً، ظاهر مي گردند.

  *علامت ها:

  *ارتباط آوايي:

  تبديل يك پرنده اجتماعي از يك سرزمين جنگلي باز، مرغ يك مجموعه گسترده قدقدكردن، جيك جيك كردن و فرياد زدن را براي حفظ رابطه‌اش با ديگران بكار مي‌برد.
  يك مطلب، 12 نوع صداي جوجه‌هاي جوان را طبقه‌بندي مي‌نمايد.
  اغلب اين صداها براي غذا خوردن، اخطارهايي براي حيوان شكارگر، صداهاي قبل و بعد از تخم‌گذاري خواندن خروس مي‌باشد.
  يك طبقه‌بندي، صداهاي آوايي‌اي را توصيف مي‌كند كه مرتبط با ترس و ديدن حيوان شكارگر، صداهاي فيزيولوژيكي براي غذا خوردن، برقراري ارتباط مي‌باشد و سپس علامتهايي كه مرتبط با ترس يا درد، ناكامي، دعوا كردن و آواز خواندن مي‌باشند.

  هرچند يك شناخت خوبي براي كارهاي روازنه آواز خواندن خروس نزديك صبح، صداهاي غذا خوردن، صداهاي تخم‌گذاري و سرانجام صداي خروس موجود مي‌باشد.
  صداهاي اندوهگين جوجه‌ها نيز به سرعت مورد توجه مادرش قرار مي‌گيرد.
  مراحل صدا توسط گروههاي بزرگ مرغها كه مي‌توانند بالا هم باشند، خلق شده‌اند.
  يك مطالعه نشان داده است كه تخم‌گذاري مرغها در مراحل صدايي تأثير گذار هستندو اين مرحله بالاي 83db مي‌باشد.
  در حالي كه مراحل بالاتر باعث ترس و وحشت مي‌گردد، دامنه اين صداها از 87 تا 72 db در زمانهاي عادي 100 تا 73 db در موقع غذا خوردن 15 تا 75 db.
  در طول تخم‌گذاري افزايش مي‌يابند
  . اين مراحل صدايي مي‌توانند همچنين در مراقبت از سلامتي‌شان تأثير گذار باشد.


  *ژست بدن:

  وقتي مرغها مي‌توانند با يكديگر نگاه كنند، آنها با ژستهاي بدنشان با يكديگر ارتباط برقرار مي‌كنند، مانند بالا و پايين بردن سر ودم، از هم باز كردن پرها و غيره.
  دم بسيار مهم مي‌باشد و مطالعات طيور غير اهلي نشان داده‌اند كه آنها زماني كه ايستاده‌اند دمشان نيز راست مي‌باشد، با بالهاي باز و تقريباً عمودي رو به پايين.
  در سيسمتهاي متمركز جديد ارزشهاي مفيد ژستهاي بدن داراي اهميت كمي هستند.

  آثاري كه مدلهاي بصري يك ژن غالب را ساخته‌اند مي‌توانند شايد براي كمك به خوابيدن و نشستن استفاده شده باشد بيشتر تحقيقات نيز در اين زمينه صورت گرفته است.

  *درك فردي:

  تحقيقات نشان داده‌اند كه زمينه‌هاي مرتبط كه با درك فردي بين مرغهاي مي‌باشد شامل تاج، سر و غبغب آنها مي‌شود.
  عناصر فردي، نيز براي درك و فهم سخت‌تر مي‌باشد.
  اما تاج آنها ساده‌ترين آنها مي‌باشد.
  تغييرات رنگي در پر و بال با رنگهاي شديد مواجه مي‌باشد.
  تنها تغييرات ناگهاني و هيجان‌انگيز، دليلي است كه مي‌تواند با مرغ‌ها مانند غريبه رفتار كند.

  ادامه دارد . . .


  گرداوری :
  کسری

 4. #4
  موسس میهن پت Pars آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  محمد
  محل سکونت
  شهر باران
  علایق
  حیوانات ، مطالعه ، موسیقی
  تخصص
  بهداشت مواد غذایی
  حیوان خانگی
  ماهی زینتی
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  1
  میانگین پست در روز
  2.35
  نوشته ها
  4,717
  ممنون کسری جان  به دوستان خود بگویید... میهن پت Mihanpet.ir


 5. #5
  mihalism آواتار ها
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  38
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  تاپیک جامع و مهم شد.

  ممنون کسری عزیز.
  بسیبشس

 6. #6
  کاربر عادی kazo آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  هریس
  محل سکونت
  تهران کثیف
  علایق
  گرافیک و خزندگان
  تخصص
  طراح گرافیک و عکاس
  حیوان خانگی
  ایگوانا
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  6
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ممنون کسری جان 
  زحمت کشیدی


 7. #7
  کاربر اخراج شده
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  750
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  Post رفتار شناسی طویر ( قسمت چهارم )


  *نوك زدن و نظام نوك زدن:

  نوك زدن يك رفتار خاص و شناخته شده مرغ است.
  مرغها به انواع پوسته‌هاي موجود، براي غذا خوردن و نوشيدن و نوك مي‌زنند و يك فضا و دركي را براي جفت‌گيري و خيلي عملهاي ديگر بدست مي‌آورد.
  مرغها يك فضاي شخصي را حفظ مي‌كنند كه شامل اطراف سرشان و فاصله‌هاي خودشان با يكديگر مي‌شود.

  هر چند، هدف اصلي نوك زدن خوردن است و دقيقاً با حركت سر و گردن صورت مي‌گيرد، زمان‌بندي نادرست اين عملها ممكن است آزاردهنده باشد.
  بينايي دو چشمي مرغها در تخمين زدن مسافتي كه مي‌خواهد نوك بزند بسيار مهم است.
  همچنين اين ارتباط طرز ايستادن بدن آنها و موقعيت سر در طول نوك زدن بسيار مهم مي‌باشد.
  حملات شامل خطراتي مي‌شوند كه امكان دارد مرغهاي ديگر بر سر او حمله كنند و تاج، سر، گردن .
  يا پشت گردنش و غبغبش را نوك بزنند و به دنبال او بيافتند.
  اگر صورتهاي دو مرغ مقابل همديگر براي جنگيدن قرار گيرد، آنها يكديگر را نوك مي‌‌زنند، با پاهايشان لگد مي‌زنند و يكديگر را زخمي مي‌كنند.
  سلطه‌پذيري توسط دولا شدن يا فرار كردن نشان داده مي‌شود.
  ميزان كم بروز اين رفتار نبردآميز در بيرون رخ مي‌دهد.
  اما اين امر حركات پيچيده را تا 460 سانتي‌مترمربع در پرندگان افزايش مي‌دهد.
  در بين مرغهاي آزاد، عمل نوك زدن، زماني كه خروسها در كنار آنها حضور دارند كاهش مي‌يابند، در شرايط متمركز دروني، رد پاها نشان داده‌اند كه نقش خروسها در كاهش نوك زدن بيشتر مي‌شوند.
  همچنين نشان داده شده است كه صداي خروسها در اين عمل هيچ نقشي را ندارد.
  عمل نوك زدن اغلب در بين مرغهاي جوان بيشتر است و مشاهدات نشان داده‌اند كه ميزان و نوع آن از 30 تا 50 درصد در بيرون از قفس افزايش مي‌يابد.
  اين مرغها، زماني كه خروس در گروه نباشد، ميزان نوك زدنشان تا 70 درصد بيشتر مي‌شود.
  تلاش درجانشيني توسط مرغهاي جوانتر، موفقيت محدودي را شامل مي‌شود و با حمله و نوك زدن ديگر مرغها روبرو مي‌گردد.
  موارد زير نكات مفيدي براي تثبيت نظم نوك زدن سريع مرغها مي‌باشد كه در توليدات تخم‌مرغ بسيار مؤثر است:

  *گروههاي جديد مرغها توسط مخلوط كردن آنها قبل از شروع توليد شكل مي‌گيرد.

  *مرغها را در دور گروهها نگه داريد.

  *مقدار فراوان غذا و آب را تهيه نمائيد و به مقدار كافي در زمين منطقه‌اي كه آنها مشغول حركت كردن هستند غذا را فراهم سازيد.

  *اگر دو گروه مجبور شوند كه با يكديگر مخلوط شوند گروهها را با تعداد برابر با يكديگر مخلوط كنيد.

  *اطمينان حاصل كنيد، قبل از مخلوط مرغها با يكديگر، خروسها را پيش يكديگر قرار داده‌ايد.

  *وقتي كه مرغها نوك زدنشان كاهش مي‌يابد يك خروس را در بين آنها قرار دهيد.
  بيشتر ين نوك زدنها در طول دوره غذا خوردن در بين مرغهاي داخل قفس رخ مي‌دهد و بستگي به فضاي غذاب دهنده و تعداد مرغهاي داخل قفس دارد.

  *حمام خاك: حمام خاك جهت رفع نياز رفتاري يك مرغ مي‌تواند باشد.
  تصور مي‌شود كه اين عملكرد براي خلاص شدن از انگلها و منظم كردن پرها صورت مي‌گيرد.
  معمولاً مرغهايي كه در محيط آزاد زندگي ي‌كنند وقتشان را در حالت پراكنده از يكديگر ي‌گذرانند، به جز حمام خاك كه زماني كه در كنار يكديگر هستند صورت مي‌گيرد.
  حمام خاك همچنين به عنوان يك نوع فعاليت رخ مي‌دهند و در مرغهايي مشاهده مي‌شود كه از قفسها جهش مي‌كنند و حداقل 100 ساعت حمام خاك نگرفته‌اند.
  حمام خاك معمولاً با نوك زدن به يك محيط خاكي آغاز ميشود.
  آنها دولا مي‌شوند و خاك را به سمت پرهايشان بلند مي‌كنند و سپس دوباره اين عمل را تكرار مي‌كنند و خود را تكان مي‌دهند.
  هرچند حمام خاك يك نياز ابتدايي مرغهايي است كه هنوز دچار تزلزل هستند مي‌باشد.

  *تميز كردن و مراقبت از پر و بال:

  تحقيقاتي كه درباره تميز كردن آنها مطالعه شده است به عنوان عملهايي توصيف شده‌اند كه مرتبط با محافظت سطح بدن است كه شامل تميز كردن پر و بال با نوك، خاراندن خودشان با پاهايشان، حمام خاك و نرم كردن پر و بالش مي‌باشد.
  تميز كردن پر و بال در جوجه‌ها هم توصيف شده است و در طيور جوان يك ارتباط قوي را در بين ميزان تميز كردن و تعداد شپشهاي از بين رفته دارد.
  مرغها تميز كننده‌هاي كارآمدي هستند البته نسبت به خروسها و آنها همچنين تميزتر هستند و از غده چربيشان بيش از خروسها استفاده مي‌كنند.
  در تميز كردن پر و بال مرغها، پرهايشان را برجسته مي‌كنند و آنها را از طريق نوازش كردن با نوك و ور رفتن به آنها تميز مي‌كند.

  *ديگر رفتارهاي آرامش‌بخش:
  پاك كردن نوكها از طريق خوردن ملت خيس صورت مي‌گيرد.
  اين حيوان يك قسمت از پشت خود را روي زمين تميز مي‌كند و در يك حركت پيوسته سمت ديگرش را تميز مي‌كند.
  كشش يك سوي پا و بال و ول كردن بالها، يك رفتار آرامش‌بخش را ايجاد مي‌كند.

  ادامه دارد . . .

  گرداوری :
  کسری

 8. #8
  کاربر اخراج شده
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  750
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  Post رفتار شناسی طویور ( قسمت پنجم )  *آشيانه كردن يا نشستن:
  مرغهاي غير اهلي جنگلي، در وسط قلمروي خويش كه آشيانه وي مي‌باشد استراحت مي‌كند.
  برخي مطالعات اخير نشستن زياد مرغهاي خانگي را نشان داده است كه برخي طيور اصلاً نمي‌نشينند و حتي دائم در حال تغيير موقعيت خويش مي‌باشد و هيچ تغييري نيز در رفتارشان رخ نمي‌دهد.

  *پرورش دادن:
  جوجه‌ها خيلي استثنائي و توانا هستند و داراي قابليت به اصطلاح «بلند شدن و رفتن» هستند كه خيلي زود پس از تولد مي‌توانيد اين عمل را انجام دهيد.
  در مورد طيور غير اهلي، بقاء، بستگي زيادي به چسبيدن سريع مرغها به جوجه‌هايشان دارد.
  اما يك سئوال مهمي كه كاملاً جوابي داده نشده است، اين است كه تأثيري كه تولد‌هاي مصنوعي و پرورش آنها كه با تأخير روبرو مي‌باشد، رفتار مرغ در اين قبيل ويژگيها به عنوان غذا دادن و لانه سازي چگونه است.
  از طرفي ديگر تيز هوش جوجه‌ها اين اجازه را مي‌دهد كه خودشان را با پرورش دادن بدون مرغ كرچ در سيستمي متمركز وفق دهند.

  *پيوند:
  جوجه در حدود يك ساعت بعد از تولد مي‌تواند به اجسامي كه حركت مي‌كنند نزديك شوند و آنها را تعقيب مي‌كنند و جانورشناسان و روانشناسان يك موضوع گسترده قابل توجه را نشان داده‌اند كه چگونه مرغ و جوجه‌ها به يكديگر مي‌پيوندند.
  جوجه‌ها نيز در برابر بادكنك در حال حركت، چرخهاي رنگي متحرك و يا هر جسمي كه در يك تضاد مشخص براي پيش‌زمينه‌اش مي‌ماند اثرپذير هستند.
  اين دوره اثرپذيري و پيوند از 9 تا 20 ساعت پس از تولد شروع مي‌شود.

  برخي اثرپذيريهاي سمعي قبل از تولد در برخي از طيور، استثنائي گزارش شده است.

  اما اهميت آن در طيور ناشناخته مي‌باشد.
  قدقدكردن مرغ و جيك جيك كردن جوجه،‌ بيشتر شدن قدقد، جيك جيك و جيرجير از روي خستگي.
  اگر يك مرغ بايستد و شروع به صدا كردن كند، جوجه‌ها ثابت مي‌مانند و بي‌حركت مي‌ايستند. اگر او خيلي دور بشود، جوجه‌ها شروع به جيك جيك كردن مي‌كنند و او را دوباره به گروه بر مي‌گردانند.
  اگر صداي يك مادر غريبه شنيده شود، جوجه‌ها مي‌ايستند و جيك‌جيك كمتري مي‌كنند.
  اين امر خطر مورد مهاجم قرار گرفتن توسط يك مرغ قوي را كاهش مي‌دهد.
  طول و بلندي اين صداها، رفتار جوجه را كنترل مي‌كند، در حالي كه فركانس صدا منج
  ر به درك و حس كردن صداي والدينشان مي‌شود.
  جوجه‌ها بصورت آزادانه در كنار مادرشان غذا مي‌خورند.
  در حالي كه اگر صداهاي يك غريبه شنيده شود.
  غذا خوردن بصورت كامل متوقف مي‌شود.
  جوجه‌ها نمي توانند قبل از 10 روزگيشان به خوبي، يكديگر را درك كنند.
  مرغ و سيستم صدايي‌اش، جوجه‌ها را در كنار يكديگر نگه مي‌دارد و ازخشونت بين آنها جلوگيري مي‌كند.
  مرغ‌ها همچنين به جوجه‌ها مي‌آموزند كه او در برابر غذا و حيوانات شكارگر چگونه عكس‌العملي را نشان بدهند.
  وجه ها عموماً ترسشان را بين 33 تا 36 ساعت بعد از تولدشان نشان مي‌دهند اما زماني كه آنها جدا از يكديگر نگه داشته شوند، اين موضوع گسترش مي‌يابد.
  تجربه غذا خوردن، محلي نياز است كه تا سه روز بعد از تولد جوجه بدست آمده باشد.

  ادامه دارد . . .

  گرداوری :
  کسری

 9. #9
  کاربر اخراج شده
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  750
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  Post رفتار شناسی طیور ( قسمت ششم )


  *رفتارهاي ديگر:
  جوجه ‌ها خيلي فعال هستند و وقتي كه بالهايش را باز مي‌كنند و بال مي‌زنند يعني اينكه از چيزي مخالفت مي‌كند آنها بر روي دستگاههاي تغذيه مي‌پرند، اما تا زمان 4 الي 6 هفتگي نمي‌نشينند.
  اين كشش با يك بال و پا به يك قسمت منجر به نمايان شدن پرهاي ابتدايي مي‌شود.
  جوجه‌ها بيشتر وقتشان را در دنبال كردن يكديگر صرف مي‌كنند.
  سرهاي بالا و خيره به يكديگر نگاه كردن ممكن است منجر به يك دعواي عادي بشود كه اين امر از سنين دو هفتگي به بعد رخ مي‌دهد.

  اين ستيزها تنها بين دو مرغ در يك زمان (معمولاً جوجه خروسها) صورت مي‌گيرد كه آنها به پرهاي گردن يكديگر چنگ مي‌زنند و برو روي زمين يكديگر را مي‌كشند، نوك زدن و پر كشيدن به طور كلي منجر به درد از روز 13 تا 18 روزگي مي‌شود.
  جوجه‌هاي ضعيف‌تر بر زمين كشيده و لگدمال مي‌شوند. حمام خاك در روز سوم شروع مي‌شود و يك عمل تقليد شده مي‌باشد.
  تميزكردن پرهاي بالها و سينه ممكن است از روز دوم شروع ‌شود.
  اين زمان تميز كردن پر و بال ممكن است 4 دقيقه طول بكشد، جوجه‌ها ممكن است نوك زدن به ناخنها را در 10 روزگي شروع ‌كنند و بخصوص اگر شرايط گرم، خشك و خيلي شديد روشن باشد.
  آنها ممكن است به پرهاي بال و دم نوك بزنند تا زماني كه به خونريزي بيافتند، آنها به هر چيز روشن كه در كاهها وجود دارد نوك مي‌زنند.
  اينها ممكن است شامل حلزون و چيزهاي ديگري شود كه خوردن آنها منجر به مرگ مي‌شود.
  پنجه كشيدن در كاهها يك عمل طبيعي كليشه‌اي است كه از روز وم شروع مي‌شود.
  وي ابتدا پنجه كشيدن را با پاي راست شروع مي‌كنند و بعد با پاي چپ و به همين ترتيب، تا زماني كه كاهها با نوك زدن جوجه‌ها پاك شوند.
  اين توالي در حدود 15 دقيقه اتفاق مي‌افتد.
  اگر محيط خيلي سرد باشد، كاهها ممكن است خورده شوند و در سنگدان آنها نهفته بماند.
  يك مطالعه اصلي رفتار در جوجه‌ها تا هفته دهم تولد خيلي تغييرات را ثبت كرده‌ است.
  استراحت كردن در نزديكي زمان تولد بالا مي‌باشد و تا سه و نيم هفته طول مي‌كشد.
  تا هشت هفته هم شدت مي‌گيرد و سپس دوباره كاهش مي‌يابد.
  مرغها نيز بيش از خروسها استراحت مي‌كنند.
  پنجه كشيدن در هفته اول افزايش مي‌يابد و تا هفته هفتم بطور چشمگيري كاهش مي‌يابد، سپس دوباره در هفته نهم اين عمل برمي‌‌گردد.
  تميز كردن پر و بال با رشد پرها همچنين افزايش مي‌يابد.
  بازي و جست و خيز كردن همچنين تا هفته چهارم افزايش مي‌يابد.
  درگيريهايي واقعي در هفته هفتم جايگزين كشمكشها مي‌شود.

  ادامه دارد . . .

  گرداوری :
  کسری

 10. #10
  کاربر اخراج شده
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  750
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  Post رفتار شناسی طیور ( قسمت هفتم)


  *حرارت:
  اولين واكنش جوجه‌ها بعد از متولد شدنشان در برابر گرما و پوشش است و آنها در ارتباط با اين جريان خيلي آسيب‌پذيرند.
  حرارت بدن يك جوجه تازه متولد شده 6/0+ 6/38 درجه سانتيگراد است كه تا 5/0+ 6/40 درجه مي تواند افزايش پيدا كند.
  اگر سيستم گرمايي نامناسب باشد، جوجه‌ها به صورت يك نيم دايره به يكديگر مي‌چسبند و به راحتي ممكن است آنهايي كه در گوشه‌ها قرار گرفته‌اند خفه شوند.
  وقتي هم كه خيلي گرمشان باشد از منابع گرمازا فاصله مي‌گيرند.
  يك درجه حرارت مطلوب در بين جوجه‌هاي همسان 30 درجه سانتيگراد.
  در بين 3-4 هفته اول مي‌باشد و تا 21 درجه كاهش مي‌يابد.
  از زماني كه پر زدن شروع مي‌شود، حرارت بدن جوجه‌ها ممكن است بيشتر كاهش يافته باشد، همچنين عكس‌العملهاي جوجه‌ها به عنوان يك راهنما استفاده مي‌شود، جوجه‌ها در يك دماي سرد براي غذا خوردن در قبل سنين 7 الي 15 روزگي، حركت نمي‌كنند.
  حرارت كم، رشد را كند مي‌كند بخاطر اينكه پر زدن، اندازه قلب، غده تيروئيد و غده فوق كليوي را افزايش مي‌دهد.


  ادامه دارد . . .

  گرداوری :
  کسری

صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تاپیک جامع رفتار شناسی سگ ها kasra
  توسط Shooman در انجمن اصول نگه داری از سگ ها
  پاسخ: 18
  آخرين نوشته: 9th June 2013, 08:05 AM
 2. تاپیک عکسهای استاد مسلم علم عکاسی!
  توسط striker در انجمن عکس های شما
  پاسخ: 58
  آخرين نوشته: 16th July 2012, 10:17 AM
 3. تاپیک جامع انگل شناسی
  توسط reza torabi در انجمن مقالات تخصصی دامپزشکی
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: 12th June 2012, 11:36 AM
 4. Canon معرفی کرد:دوربین ۱۸ مگاپیکسلی با نمایشگر لمسی خازنی+عکس
  توسط RAMIN در انجمن معرفی دوربین های عکاسی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 10th June 2012, 04:55 AM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید