New age یا قرن جدید ... ملودیهای بسیار زیبا با تنظیمی کاملا متفاوت برای سازهای شرق وغرب...قدرت بیان تفکر در موسیقی یا به عبارتی دیگر بیان فرنگ کشور به جهانیان...روحانیت شرق و نفوذ آن در موسیقی موزیسینی به نام کیتارو...

زمانی که برای اولین بار موسیقی وی را گوش نمودم احساس کردم کاملا قرن جدیدی در موسیقی او خلق شده است.

استفاده از سازهای کوبه ای که بیشتر در مراسم مذهبی آنها استفاده می شد و همچنین انواع فلوتها koto ،سینتی سایزری که با آن جاده ابریشم را خلق نموده، ویلن برقی پنج سیم، گیتار برقی، درام و... در این سبک جای خودش را پیدا نموده است.

MASONORI TAKHASHI که به بعدها برای خود نام مستعار KITARO را برگزید، در 4فوریه 1953 در شهر TOYOHASHI کشور ژاپن چشم باز کرد. از ابتدا با موسیقی الفت گرفت و علاقه اش را با ساز گیتار پیگیری نمود.

در دهه 70 میلادی سفری به اروپا انجام داد و با تعدادی از بزرگان موسیقی آن دیار دیدارهایی انجام داد و در ادامه این سفر، در راه بازگشت از اروپا، به سیاحت کشورهای آسیایی پرداخت.

کم کم ساز تخصصی خود را به پیانو و سینتی سایزر تغییر داد و بصورت پراکنده به تصنیف موسیقی پرداخت (جالب است که بدانید کیتارو در جایی به تحصیل آهنگسازی نپرداخته است) که یکی از آنها را به نام TENKAL (بهشت) به کمپانی NHK ژاپن فروخت.

این قطعه باعث شد تا چندی بعد همین کمپانی برای ساخت موسیقی مجموعه مستند جاده ابریشم با کیتارو قرارداد ببندد؛ موسیقی این مجموعه یک اثر اتمسفریک و آرام بخش و سرشار از ملودیهای آرام است. موفقیت این مجموعه و باالطبع موسیقی آن موجب شهرت ملی و جهانی کیتارو شد.

کیتارو به امریکا کوچ کرد و در همین سال آلبوم TENKU از کیتارو به بازار عرضه کرد و از سال 1987 با اثری بنام THE LIGHT OF SPIRIT تحولی بزرگ در آثارش رقم زده شد.

پس از آن در سال 1990 به آلبومی پرداخت به عنوان KOJIKI که به داستان پیدایش سرزمین آفتاب بر اساس افسانه های اساطیری ژاپن اختصاص داشت و پس از آن در سال 1991 کنسرتی در امریکا اجرا کرد که بر اساس آلبوم KOJIKI ساخته شده بود.

در سال 1992 اثری بسیار زیبا و بیاد ماندنی به نام DREAM به همراه ارکستر بزرگ و یک تک خوان با صدای جادویی بنام John Andersonخلق کرد.

سال 1993فعالیتش را با نوشتن موسیقی متن فیلم HEAVEN & EARTH (بهشت و زمین) ادامه داد. سال 1994 آلبوم MANDALA ضبط و عرضه گردید که همچنان پیشرفت رو به جلو کیتارو را به دوستانش گوشتزد میکرد. اثری متناوب و سرشار از ملودیهای زیبا و شرقی و آثاری دیگر که بدان اشاره خواهیم کرد.


اگر بخواهیم موسیقی کیتارو را مورد بررسی قرار دهیم، میتوانیم از روند حرکت ملودی در قطعه و تاثیر آن بر مخاطب آنالیز را آغاز کنیم... تکرار جمله ها در این سبک بسیار پدیدار میباشد و این نوع روند تکرار که در ملودی وجود دارد، نوع موسیقی او را منحصر به فرد میکند.

از نظر فرم شاید این تکرارها خسته کننده باشد اما زیبایی ملودی که به راحتی در ذهن مخاطب نقش میبندد و نوع تنظیم برای آن ترکیب بندی از سازها این مورد را به فراموشی میسپارد.

ارتباط ذهن کیتارو با عرفان درونش و استفاده آن در موسیقی خود بسیار نمایان است و میتوان آنرا در ملودیش جستجو کرد، چراکه عرفان و مذهب وی در خلق آثارش تاثیر گذار است.

کوکورو یکی از همین دسته موسیقی ها میباشد که آیین مذهبی وی درونش یافت میشود.

استفاده از فلوت ژاپنی و سازهای کوبه ای متعلق به سرزمینش این مسئله را پررنگتر مینماید و در کل نوع روند تنظیم در قطعات و استفاده از سینتی سایزرهای خاص در کنار سازهایی مثل ویلن، هارپ، فلوتهای محلی و... رنگ و بویی جدید به آن نوع موسیقی بخشیده است.

قسمتی از موسیقی "جاده ابریشم" (کنسرت زنده در آلمان)

زندگی کردن کیتارو در طبیعت موسیقی وی را تحت تاثیر قرار داده است و با گوش کردن به موسیقیهایش می توان طبیعت را در جایی از آن جمله ها پیدا نمود و ذهن خود را در آن رها کرد؛ بارها و بارها به این مسئله اندیشیده ام که چقدر زیبا توانسته است موسیقی خود را به جهانیان عرضه کند.

قسمتی از "بهشت و زمین" (کنسرت در آلمان)

در حقیقت، او ملودی هایی که در دل سرزمینش نهفته است را بیرون کشیده و با رنگ آمیزی ذهن خود آنرا در دفتر نقاشی ذهنی حک کرده است. زمانی که آثاره وی را گوش میکنید، این نکته را خواهید یافت که چقدر موسیقی وی پر از ملودی است! ملودیهایی که اگر هم با دهان آنرا اجرا نماییم پی به اسرار آن میبریم.

قسمتی دیگر از موسیقی "جاده ابریشم" (با اجرای ارکستر سلطنتی لندن)

به گفته خود او زمانی که ملودی را خلق مینماید، تنظیم آن هم درونش شنیده میشود و آن را در استدیو شخصی خود ضبط می کند. شاید خیلی ها با گوش کردن موسیقی وی این احساس را داشته باشند که آیا این نوع موسیقی احتیاج خود را به فلسفه عمیق و عرفان میداند یا خیر... می توان در جواب گفت که نوع موسیقی (new age) این مسئله را بیان می نماید که تفکر و شناخت دنیای ناشناخته است که ایجاد تفاوت می کند.

قسمتی از "ماتسوری" (کنسرت در آمریکا)

البته نمی توان گفت که در دیگر موسیقیها تفکری وجود ندارد، اما اینکه بتوان این نوع تفکر را واسطه ای برای پیوند شرق وغرب دانست و آنرا یک امر مهم پنداشت، برای آزاد کردن چهارچوبهای ذهنی یک اهنگساز، بسیار جای بحث دارد.
قسمتی از "کاروان سرا" از آلبوم "ماندالا" (اجرای زنده در آلمان)


در موسیقی کیتارو میتوان آن مهم را یافت که توانسه است با در نظرنگرفتن تکنیک آهنگسازی کلاسیک، تکنیکی را به وجود بیاورد که در آن پر از زیباییها و حرفهایی که دیگر واژگان قادر به گفتن آنها نمی باشد بوجود آورده و آنرا در دل مردم جای داده است.سانتانا و کیتاروکیتارو