عکس :چابکسرییلاق گیاور
نام فارسی : زوفا
نام علمی : Hyssopus angustifolius
نام انگلیسی : Common Hyssop goldeh.bloghaa.com/1390/02/03
خانواده : Labiatae
گیاه شناسی:
گیاهی است علفی و دائمی. ساقه های نسبتاً چوبی و چهارگوش به ارتفاع بوته حداکثر ۶۰ سانتی متر و برگ ها کوچک، باریک و نوک تیز به صورت متقابل قرار گرفته اند و طول برگ ها حداکثر یک و نیم تا ۲ سانتی مترو عرض ۲ تا ۸ میلی متر می رسد.
گل ها بیشتر بنفش رنگ و گاهی آبی مایل به سفید شبیه گل نعناع و بسیار معطر که از اواخر خرداد تا اواخر شهریور در طول انتهایی ساقه ظاهر می شوند. میوه گرد، فندقه، قهوه ای تیره و سیاه رنگ می باشد و پر از بذر بوده که در اواخر تابستان می رسد. این گیاه نسبت به سرما حساس بوده و از بین می رود و مجدداً در بهار می روید. این گیاه در هر نوع خاکی می روید ولی خاک هایی با بافت متوسط حاوی ترکیبات کلسیم دار را بهتر می پسندد.
نکته : طبیعت این گیاه گرم و خشک است.

شکل گل در گیاه زوفا
مواد موثره:
حاوی مقدار زیادی اسانس و مواد تند و ماده ی شیمیایی هیسوپین است.
اندام های مورد استفاده:
اندامهای هوایی و سرشاخه های گلدار تازه و خشک شده
طریقه‌ی تهیه و مصرف:
برای خشک کردن گیاه باید آن را در اوج گلدهی یعنی اوایل تابستان به همراه شاخه برداشت و در زیر نور آفتاب و یا خشک کن الکتریکی با حرارت ۳۰ تا ۳۵ درجه ی سانتی گراد خشک نمود. همچنین زمان مناسب برداشت بذر شهریور ماه می باشد.
برای تهیه‌ی دمکرده‌ی زوفا مقدار ۱۰ تا ۱۵ گرم از پودر خشک شده ی گیاه را در یک لیوان آب جوش ریخته و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دم کنید و پس از دقایقی آن را صاف کرده و مایع حاصله را سه وعده در روز بنوشید.
خواص دارویی:
دم کرده ی زوفا سرفه و ناراحتی های ریوی را برطرف می سازد. سینه را نرم کرده و خلط سینه را خارج می کند، نفخ شکم را برطرف کرده و سبب تقویت معده و باز شدن اشتها می گردد. تصفیه کننده ی خون و ادرارآور است. افسردگی را برطرف کرده و برای درمان صرع و آسم مفید می باشد. برای درمان تبخال حائز اهمیت است.
برای التیام زخم و تسکین دردهای حاصل از شکستگی و خراش دیدگی کمپرس برگ های له شده زوفا بر روی محل مفید می باشد. خوردن مقداری از جوانه های انتهایی این گیاه باعث سقط جنین می گردد.
عکس : چابکسر ییلاق گیاور
احتیاط:
از آنجایی که سبب تحریک رحم وسقط جنین می گردد مصرف آن برای زنان باردار ممنوع است. همچنین مصرف زیادی آن به کبد آسیب می رساند.