عکس : چابکسر – فیکجور
نام فارسی : بنفشه معطر
نام علمی : Viola Odorata

نام انگلیسی: goldeh.bloghaa.com/1390/02/03Sweet violet
خانواده : Violaceae
گیاه شناسی:
این گیاه به صورت خودرو در جنگل، کوهپایه ها، باغ ها، و در شمال ایران می روید و گیاهی چندساله بوده ارتفاع گیاه به ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر می رسد و بر روی زمین پخش می شود. دارای برگ های سبز تیره و قلبی شکل با دمبرگی بلند است. گل ها نامتقارن و دارای ۵ گلبرگ به رنگ سفید، بنفش روشن و تیره می باشند و اواخر زمستان تا اوایل بهار بوته به گل می نشیند و با شروع گرما از گلدهی کاسته می شود. مقاوم به سرما است و در مکان های نیمه سایه همراه با رطوبت کافی خاک می روید.
نکته : طبیعت گیاه سرد و مرطوب است.
مواد موثره:
سالیسیلات، آلکالوئید ها، فلاونویید ها، روغن فرار
اندام های مورد استفاده:
برگ های تازه و خشک شده و گل های خشک شده ی گیاه
تکثیر:
ازدیاد بنفشه از طریق کاشت بذر در خاک های سبک در نیمه ی دوم تابستان از طریق تقسیم بوته در پاییز صورت می گیرد.
طریقه ی تهیه و مصرف:
بهترین زمان برای برداشت و خشک کردن گیاه زمانی است که گل ها باز شده باشند.
برای تهیه ی جوشانده ی بنفشه ۲۰ تا ۲۵ گرم پودر خشک بنفشه را در نیم لیتر آب سرد ریخته و به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بجوشانید. سپس مایع به دست آمده را صاف کرده و روزانه سه فنجان بنوشید.
برای تهیه ی شربت بنفشه تنها ۵۰ گرم از گل های خشک شده ی بنفشه را در یک لیتر آب سرد به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بجوشانید و پس از صاف کردن با عسل شیرین کنید و روزی ۳ تا ۴ فنجان بعد از هر وعده ی غذایی بنوشید.
خواص دارویی:
مصرف جوشانده ی بنفشه ی معطر برای درمان اگزما، خارش پوستی، روماتیسم و سرفه های مزمن مفید است. همچنین غرغره ی این جوشانده برای رفع برفک دهان، آنژین و ورم گلو و التهاب لثه مفید می باشد و شستشوی پوست برای رفع ناراحتی های پوستی و آبریزش بینی با این جوشانده موثر است.
نوشیدن شربت بنفشه برای درمان برونشیت، سیاه سرفه، میگرن و سردرد، سینه پهلو، تب، سرفه، چشم درد، درد کلیه، ورم لثه و زکام مفید است.
ضماد برگ های این گیاه بر روی التهاب و ورم و برای جوش خوردن زخم ها مفید می باشد.
احتیاط:
به علت داشتن مقدار زیادی مواد صابونی مصرف بیش از اندازه ی این گیاه سبب تهوع و استفراغ می شود.