علیرضا قربانی در پانزدهم بهمن ماه سال 1351 در تهران متولد شد. علاقه ی شدید وی به فراگیری قرائت قرآن در کودکی، او را بر آن داشت تا در این راه نزد استادان بزرگی، به تحصیل این هنر بپردازد.

در کنار یادگیری هنر قرائت قرآن، از عنفوان کودکی به یادگیری تصانیف قدیمی علاقه ی فراوانی داشت؛ بدین جهت از سال 1363 به طور جدی به فراگیری ردیف آوازی، تلفیق شعر و موسیقی، بینش و زیبایی شناسی در آواز موسیقی اصیل ایرانی همت گمارد و از محضر استادانی چون خسرو سلطانی ، بهروز عابدینی ، مهدی فلاح ، دکتر حسین عمومی، استاد احمد ابراهیمی بهره مند گردید.

تحصیلات دانشگاهی و فارغ التحصیل شدن در رشته ی بیولوژی از دانشگاه شهید بهشتی، ایشان را از فراگیری موسیقی ایرانی دور نکرد، چنانکه آشنایی و معاشرت با استادانی چون علی تجویدی و فرهاد فخرالدینی دریچه های جدیدی از دنیای موسیقی ایران را به رویش گشود و ره آوردهای تازه ای از موسیقی ایرانی با نام های موسیقی گلها، برگ سبز و شاخه گل های رادیو را برایش به ارمغان آورد.
علیرضا قربانی از سال 1378 به عنوان خواننده ارکستر ملی ایران به رهبری فرهاد فخرالدینی به اجرای برنامه های متعدد در داخل و خارج از کشور پرداخته است.
اجراهای متعدد در فستیوال های مهم موسیقی در نقاط مختلف دنیا که ماحصل آن در لوح های فشرده ای در اروپا منتشر یافته است، همچنین برگزاری کنسرت های موفق و پربیننده در داخل و خارج از کشور و دریافت جوایز بسیار ، نام ایشان را در ردیف یکی از بهترین خوانندگان موسیقی اصیل ایرانی جای داده است.
از آثار ایشان می توان به آلبوم موسیقی اشتیاق که در سال 1379 منتشر شده و محصول مشترک ارکستر موسیقی ملی ایران با آهنگسازی فرهاد فخرالدینی می باشد، به عنوان اولین اثر اشاره کرد .
از آثار دیگر علیرضا قربانی :

آلبوم موسیقی سریال تلویزیونی کیف انگلیسی با آهنگسازی فرهاد فخرالدینی در سال 1379
آلبوم موسیقی سریال تلویزیونی شب دهم با آهنگسازی فردین خلعتبری در سال 1381
آلبوم های فصل باران با آهنگ سازی مجید درخشانی در سال 1383
آلبوم از خشت و خاک با آهنگسازی صادق چراغی در سال 1384
آلبوم سوگواران خموش با آهنگسازی پژمان طاهری در سال 1385
آلبوم روی در آفتاب با آهنگسازی صادق چراغی در سال 1385
آلبوم سرو روان با آهنگسازی علی قمصری در سال 1387
آلبوم سمفونی مولانا با آهنگسازی هوشنگ کامکار در سال 1387
آلبوم قاف عشق از گروه موسیقی اشتیاق در سال1388
آلبوم رسوای زمانه با آهنگسازی استاد همایون خرم در سال 1388
و آلبوم جلوه ی گل ( اجرای کنسرت 1382 در کشور فرانسه) پخش به تازگی توسط شرکت آوای باربد اشاره کرد
همچنین صدای گرم علیرضا قربانی را می توان در تیتراژ بسیاری از سریال های تلوزیونی از قبیل کیف انگلیسی، شب دهم، روشنتر از خاموشی ( ملاصدرا ) و مدار صفر درجه شنید.