بر اساس آماری که منتشر شده هزینه برگزاری یک مراسم ازدواج آبرومندانه در تهران 30 میلیون تومان است.

پای صحبت خیلی از مسوولان و دلسوزان جوانان که بنشینی، از بی علاقگی و فرار جوانان از ازدواج گله و شکایت دارند و آنها را به جدی گرفتن این سنت حسنه تشویق می کنند، اما در عین حال هر روز آمار و ارقام جالب توجهی هم از وضعیت و شرایط اجتماعی منتشر می شود که تاثیر مستقیمی در زندگی روزمره افراد جامعه و بخصوص جوانان می گذارد. شاید مرور برخی از این آمار، خالی از لطف نباشد.
بر اساس آماری که منتشر شده هزینه برگزاری یک مراسم ازدواج آبرومندانه در تهران 30 میلیون تومان است. نرخ هزینه های مسکن و سرعت افزایش اجاره بها هم که افسانه ای است. تنها در بهار امسال نرخ اجاره مسکن نسبت به سال گذشته افزایش 24 درصدی داشته است.
رقم اعلام شده برای میزان خط فقر در جامعه بین 800 هزار تا یک میلیون تومان (حالا با کمی بالا و پایین) در نوسان است.
حقوق مصوب اداره کار که اغلب شرکت های خصوصی و اخیرا هم نهادهای دولتی، یکی در میان و با کلی منت و صدقه سری، آن هم با کلی تاخیر پرداخت می کنند، بدون کسر مالیات و بیمه و... به 350 هزار تومان در ماه نمی رسد.
وقتی این آمار و ارقام کنار هم قرار می گیرند، کاملا منطقی و طبیعی به نظر می رسد که افزایش سن ازدواج یا کاهش آمار ازدواج تکه های دیگری برای تکمیل این پازل باشند. مسلم است که نمی توان به وعده های برخی عزیزان صاحب منصب که در فلان روز و فلان ساعت قرار است به سراغ ریشه مشکل بیکاری بروند و آن را از بیخ و بن بکنند، دل خوش کرد و بر اساس این حرف ها برای آینده برنامه ریزی کرد.
اما طرف دیگر ماجرا هم جالب است. برای خیل عظیم جوانان بیکار مجرد شاید یکی از ارزان ترین و سالم ترین راه ها برای پر کردن اوقات فراغت، نشستن پای تلویزیون و تماشای فیلم ها و سریال هایی باشد که جز در برخی برنامه های طنز و اغلب برای نمایش آدم های سطح پایین و بی فرهنگ، اغلب روایت زندگی هایی در خانه های با متراژ بالا و ماشین های گرانقیمت و زندگی های آنچنانی و دغدغه ها و داستان هایی سانتیمانتال است.
نتیجه و پیامد کنار هم قرار گرفتن همه این اجزا، روشن تر از آن است که نیاز به توضیح و تفصیل بیشتر داشته باشد. شاید بهتر باشد برای دلسوزی و خیرخواهی در خصوص مسائل جوانان، راه های بهتری جز نصیحت و گلایه از آنان پیدا کرد. همدردی و درک شرایط کمترین توقعی است که جوانان می توانند داشته باشند.

منبع : سیمرغ