شبي به يادماندي براي عكاسان

اولين جشنواره ملي عكس ايران افتتاح شد
شبي به ياد ماندني براي عكاسان

نخستين جشنواره ملي عكس ايران افتتاح شد

نخستين جشنواره ملي عكس ايران توسط انجمن سينماي جوانان ايران با موضوع "طبيعت زيباي ايران" شب گذشته در خانه هنرمندان ايران افتتاح شد.
اين جشنواره كه نخستين جشنواره مستقل عكاسي در انجمن سينماي جوانان ايران پس از نزديك به سي سال سابقه به شمار مي آيد شب گذشته با حضور چشمگير عكاسان و علاقه مندان به هنر عكاسي در تالار خانه هنرمندان ايران به طور رسمي فعاليت خود را آغاز نمود.
به گزارش روابط عمومي انجمن، خانه هنرمندان ايران از ساعت 19 بر اساس اعلام قبلي با حضوررئيس هيئت مديره و مديرعامل انجمن سينماي جوانان ايران و جمعي از معاونين و مديران وي و همچنين مديران و مسئولين فرهنگي و جامعه عكاسي ايران و اصحاب رسانه و مطبوعات با بازديد از گالري زمستان اين جشنواره آغاز و در ادامه تك تك گالري ها شامل بهار، تابستان، پاييز و در نهايت نمايشگاه عكس مايكل كنا عكاس انگليسي با گرايش طبيعت افتتاح شد.
در ادامه گزارش آمده است ، سپس كليه شركت كنندگان در تالار خانه هنرمندان گرد هم آمدند و با پخش سرود جمهوري اسلامي ايران مراسم رسمي شد و آياتي از كلام ا... مجيد آغاز گر اين مراسم بود.هاشم ميرزاخاني دبير جشنواره اولين سخنران بود كه پشت تريبون قرار گرفت. وي پس از خوش آمد گويي به حاضران و تشكر از داوران اين جشنواره گفت:
انجمن سينماي جوانان ايران در دور جديد فعاليت هاي خود با توجه به اهميتي كه براي عكاسي از يك سو به عنوان زير ساخت و مبناي زيباشناسي تصوير قائل است و از سوي ديگر چون خود را پايه گذار آموزش عكاسي پس از انقلاب اسلامي در ايران مي داند و تاكنون هزاران جوان را در اين زمينه آموزش داده است ، در گام اول نظر به اينكه يكي از دروس پايه فيلمسازي را "عكاسي" و از سوي آن را يك هنر مستقل مي داند، نسبت به خريد دوربين عكاسي آنالوگ براي دفاتر و همچنين تعمير و راه اندازي لابراتوارهاي ظهور و چاپ عكس و تعمير آگرانديسمان ها و سپس تهيه مواد خام عكاسي از جمله فيلم، دارو، كاغذ عكاسي وهمچنين دوربين هاي عكاسي ديجيتال براي بخش آموزشي انجمن سينماي جوانان در سراسر كشور انجام شد، ضمن اينكه در جهت آموزش مشاغل سينمايي دوره هاي تكدرس "عكاسي" در تابستان 90 دردفاتر شصتگانه انجمن برگزار شده است.
رئيس هيئت مديره انجمن در ادامه افزود: يكي ديگر از مواردي كه در اين مدت كوتاه به آن توجه شده برگزاري نمايشگاه هاي عكس در دفاتر سطح كشور است كه از جمله آن مي توان به برگزاري نمايشگاه عكس به مناسبت پيروزي انقلاب اسلامي ايران در بهمن ماه 89، نمايشگاه عكس با موضوع دفاع مقدس شامل مجموعه اي از آثار عكاسان جنگ و دفاع مقدس و نمايشگاه عكس ارتحال امام (ره) اشاره كرد. همچنين اين نمايشگاه نيز به منظور بهره مندي همه علاقه مندان در سراسر كشور در دفاتر شصتگانه انجمن به نمايش در خواهد آمد.
و اما نخستين جشنواره ملي عكس ايران و با موضوع طبيعت زيباي ايران
ميرزاخاني گفت، همانطور كه اعلام شد انجمن سينماي جوانان ايران كه شايد با سابقه ترين مركزي است كه از سالهاي دور مبادرت به آموزش و پيگيري هنر عكاسي در كشور دارد و با توجه به اعتباري جهاني كه در زمينه ي فيلم كوتاه كسب نموده است اميد به آن مي رود با تكيه بر اين اعتبار جهاني امروز كه با گذشت سالهاي متمادي از فعاليت در حوزه عكاسي نيز مي گذرد و بعد از روزگار ركودي كه براي اين هنر در اين انجمن پيش آمده است پرداختن به عكس، آن هم در سطح برگزاري يك جشنواره ملي را با عنوان طبيعت ايران سر آغاز آشتي عكاسي و فيلمسازي در انجمن مي داند.
دبير جشنواره از شركت 682 عكاس از سراسركشور با 3396 قطعه عكس را قابل تامل دانست و بار ديگر از تلاش صادقانه و دلسوزانه اعضاي هيئت داوران در انتخاب و گزينش 124 عكس براي شركت در نمايشگاه و كتاب جشنواره و مجموعه كارت پستال تقدير كرد.
دبير نخستين جشنواره ملي عكس ايران همچنين اعلام كرد : به منظور تداوم اين جشنواره دبيرخانه دايمي جشنواره در انجمن سينماي جوانان ايران از هم اكنون داير و 25 دي ماه 1391 همزمان با اعياد فرخنده ربيع الاول دومين دوره اين جشنواره برگزار مي شود .
مديرعامل انجمن سينماي جوانان ايران همچنين اعلام كرد علاوه بر كتاب اين جشنواره كه هم اكنون ارائه شده است، دو مجموعه كتاب شامل كتاب نخستين جشنواره فرهنگ ايران زمين كه در سال1383 جشنواره آن توسط انجمن برگزار و متاسفانه به دليل پاره اي مشكلات هنوز چاپ نشده بود با عنوان زيباي فرهنگ اقوام ايران زمين به زودي وارد بازار نشر خواهد شد و همچنين كتاب آموزشي هنر و عكاسي نوشته آرون شارف كه در سال 1371 توسط انجمن منتشر شده بود به دليل استقبال و درخواست عكاسان مجدد ويرايش، صفحه آرايي و در مرحله چاپ قرار گرفته كه تولد اين سه مجموعه نفيس را به جامعه عكاسي و هنرمندان كشور تبريك مي گويم.
پس از ميرزاخاني ، دكتر مجيد سرسنگي مديرعامل خانه هنرمندان ايران دومين سخنران مراسم بود. سرسنگي نيز برگزاري اين جشنواره را با كيفيت ارائه شده آثار ، كتاب و انتشارات جشنواره و حضور و استقبال جامعه عكاسان قابل تقدير دانست و خانه هنرمندان ايران را محل گرد هم آيي جامعه عكاسان و هنرمندان ذكر كرد. در پايان وي با گرامي داشت ياد عكاسان دفاع مقدس كه به ثبت و ضبط هنرمندا نه تاريخ كشور و دفاع مقدس پرداخته اند سخنان خود را به پايان رساند.
قرائت بيانيه هيئت داوران توسط علي قلمسياه عضو هيئت داوران و رئيس داوران از ديگر بخشهاي اين مراسم بود. وي ابتدا از دبير جشنواره به دليل انتخاب موضوع مناسب و هوشمندانه اين جشنواره و همچنين برگزاري اين جشنواره مستقل در بخش عكاسي توسط سينماي جوان قدرداني نمود.
قلمسياه جوايز ارزنده، كيفيت برگزاري و استقبال عكاسان را كم نظير و قابل تقديردانست و در بخش از صحبت هاي خود با اشاره به اهميت عكاسي و نقش عكاس در تاثيرگذاري بر تاريخ جهان اضافه كرد: همچنان كه عكاسان در دوران جنگ ويتنام توانستند افكار عمومي جهاني را متوجه فجايع رخ داده در آن نقطه ي دور افتاده ي جهان از ديد رسانه هاي جمعي نمايند و همچنين به عكاسان دفاع مقدس در ايران اشاره كرد كه رسالت خود را به انجام رسانده اند. وي در ادامه همين كاركرد عكاسي را در شناساندن زيبايي هاي طبيعت به مردم كشورهاي مختلف بسيار تاثير گذار دانست و جلب توجه سازمان هايي چون سازمان ميراث فرهنگي و جهان گردي را به اين مهم معطوف كرد.
قبل از قرائت بيانيه قلمسياه با يادي از عكاسان نامي كشور كه جامعه عكاسي آنان را از دست داده ، آقايان بهمن جلالي و نيكول فريدني آرزوي موفقيت براي جامعه عكاسي را نمود. سپس با قرائت بيانيه داوران، بخش اهداي جوايز آغاز شد.

آراي داوران به شرح زير است:
1- ديپلم افتخار ومبلغ 000/000/25 ريال به عنوان نفر اول اهدا شد به آقاي مهدي سعادت از اروميه
2- ديپلم افتخار ومبلغ 000/000/20 ريال به عنوان نفر دوم اهدا شد به آقاي امير محمد كرباسي زاده از اصفهان
3- ديپلم افتخار ومبلغ 000/000/15 ريال به عنوان نفر سوم اهدا شد به آقاي كاوه فرزانه از تهران
4- ديپلم افتخار و مبلغ 000/000/10 ريال به عنوان نفر چهارم اهدا شد به آقاي افشين آذريان از اصفهان
5- ديپلم افتخار و مبلغ 000/000/5 ريال به عنوان نفر پنجم اهدا شد به آقاي سيد عليرضا نعمتي از شيراز
6- ديپلم افتخار و مبلغ 000/000/5 ريال به عنوان جايزه ويژه هيئت داوران به عنوان برترين استعداد جوان مشتركا اهدا شد به خانم ها فائزه پيري از اروميه و فاطمه فياض از يزد

در ادامه اين گزارش آمده است در اين مراسم رونمايي از كتاب جشنواره و مجموعه كارت پستال آن نيز برروي سن توسط داوران و دبير جشنواره انجام شده است.
روابط عمومي انجمن بار ديگر اعلام نمود كليه نگارخانه هاي خانه هنرمندان تا 5 آذر ماه براي بازديد علاقه مندان داير مي باشد همچنين كليپ مجموعه عكس هاي نمايشگاه و تصاوير عكسهاي منتخب بروي سايت انجمن به نشاني www.cinemajavanan.ir قابل مشاهده است.

حاشيه هاي مراسم افتتاحيه
اين مراسم از معدود مراسمات رسمي بود كه در راس زمان مقرر آغاز شد.
حضور جمع كثيري از عكاسان ، به ويژه عكاساني كه از شهرهاي مختلف كشور آثارشان در نمايشگاه بود و كليه اعضاي هيئت مديره انجمن ملي عكس ايران قابل تقدير بود.
استقبال از مراسم به گونه اي بود كه عده اي از علاقه مندان ايستاده مراسم را دنبال مي كردند.
قلمسياه كتاب جشنواره را برروي سن رونمايي كرد و هنگام باز كردن يكي از صفحات گفت، باهم فالي مي زنيم بر عكاسي كشور.
فرزاد هاشمي از ديگر داوران جشنواره نيز با رونمايي از مجموعه كارت پستال هاي جشنواره آن را بسيار نفيس ارزيابي كرد.
ارائه تمامي آثار نمايشگاه در ابعاد 70*100 به شكل قاب شده و در 5 مجموعه نمايشگاهي با عنوان : بهار، تابستان، پاييز، زمستان و همچنين 40 قطعه عكس از آثار مايكل كنا عكاس انگليسي با گرايش طبيعت جلوه اي ويژه به خانه هنرمندان بخشيده است.
اجراي موسيقي دف و ني توسط رضا دربندي و استقبال حاضران.
نمايش كليپ مجموعه عكسها در مراسم و همچنين نمايش عكسهاي برگزيده هزمان با اعلام مجري از نكات قابل توجه اين مراسم بود.
مجري برنامه از دكتر سرسنگي خواست با توجه به زيباي آثار و نمايشگاه و به منظور بهره مندي افراد بيشتر از نمايشگاه اين جشنواره حداقل تا يك هفته ديگر تمديد گردد كه سرسنگي قول بررسي و همكاري داد.
اعلام تاريخ برگزاري دور آتي جشنواره و افتتاح دبيرخانه دايمي آن توسط دبير جشنواره با تشويق عكاسان همراه شد.
حضور و استقبال اهالي رسانه و مطبوعات و به ويژه شبكه هاي راديو و تلويزيوني در مراسم كه آن را پوشش مي دادند.
همچنين حاضران تا ساعاتي بعد از مراسم ضمن بازديد از نگارخانه ها به بحث و گفتگو درباره عكس ها پرداختند.
اجراي مراسم بر عهده پدرام كريمي ، دكور مراسم بر عهده محمد روح الامين انجام شده بود.داوران جشنواره ملي عكس ايران از اين جشنواره گفتند:
علي قلمسياه: اين جشنواره يكي از كم نظيرترين جشنواره هاي ملي عكس در سطح كشور است كه در شان و مقام اين هنر توسط انجمن سينماي جوانان ايران برگزار شد.
افشين بختيار: نحوه برگزاري و برخورد با اين جشنواره بسيار حرفه اي و موجب مباهات است.
فرزاد هاشمي: ارائه آثار در خور تحسين و كتاب آن مجموعه اي ماندگار در تاريخ عكاسي طبيعت كشور است.
محمد ستاري: نحوه ارائه آثار ، نوع برگزاري مراسم افتتاحيه و به ويژه كتاب و مجموعه نفيس كارت پستال جشنواره منحصر به فرد است.منبع: شبي به يادماندي براي عكاسان اولين جشنواره ملي عكس ايران افتتاح شد