بیش*از6ساعت كارمداوم با كامپیوتر...

ایسنا-یك متخصص چشم با بیان این كه اكثر كاربران كامپیوتر كه به مدت طولانی با كامپیوتر كار می*كنند، دچار یك سری علائم و ناراحتی*های چشمی می*شوند كه به سندرم G.V.S موسوم است، افزود: در ایجاد این ناراحتی*ها میزان دید چشم، میزان كاری كه چشم باید انجام دهد، روشنایی محیط و حالات روانی و فیزیولوژیكی شخص دخالت دارد.
دكتر حمید مرآت در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، با تاكید بر این كه حدود 50 تا 90 درصد كاربران كامپیوتری از خستگی چشم شاكی* هستند، گفت: یكی از دلایل مهمی كه منجر به ایجاد این ناراحتی*های چشمی می*شود، استفاده بیش از حد نرمال از چشم است.
وی از علائم G.V.S به ایجاد درد، سوزش، خارش، اشك*ریزش، دیدن لكه*ای در جلوی چشم، عدم تمركز چشم و ایجاد خستگی*های چشمی اشاره كرد و گفت: برای پیشگیری و یا اصلاح این مشكلات، یك سری تسهیلاتی باید انجام شود.
این چشم پزشك در ادامه گفت: یكی از مسائلی كه می*تواند باعث بهبود این علائم شود، نحوه قرارگیری صفحه كامپیوتر است، به نحوی كه لبه*ی بالای صفحه مانیتور با چشم*های كاربر كامپیوتر در یك سطح افق قرار گیرد؛ یعنی فرد برای دیدن وسط صفحه مانیتور، 30 درجه چشم خود را به پایین متمایل كند.
مرآت همچنین به حفظ فاصله مناسب افراد با صفحه مانیتور اشاره كرد و افزود: بهترین فاصله از صفحه كامپیوتر50 سانتی*متر است و در افرادی كه دارای عیوب انكساری هستند و یا افراد بالای 40 سال كه اكثرا مبتلا به پیرچشمی می*باشند، ابتدا باید این عیوب را برطرف كرد.
وی در ادامه به مناسب بودن نور محیط در مقایسه با صفحه كامپیوتر اشاره كرد و گفت: باید صفحه كامپیوتر در جایی دور از پنجره یا نورهای خیره كننده باشد؛ زیرا تشعشعات آن می*تواند باعث خستگی چشم شود. همچنین تصویرهای لرزان كه در صورت قرارگیری كامپیوتر یا كاربر كامپیوتر در جایی كه لرزش وجود دارد، می*تواند باعث ایجاد ناراحتی*های چشمی شود.
دكتر مرآت ادامه داد: *لرزش*هایی كه بیش از 15 تا 20 بار در ثانیه در صفحه كامپیوتر یا افراد ایجاد شود، باعث اختلال دید شده و باید از بین بروند.
وی در رابطه با كار مداوم با كامپیوتر گفت: كاربران كامپیوتر باید در هر 45 دقیقه استفاده مداوم از سیستم، 15 دقیقه به چشم خود استراحت دهند. همچنین افرادی كه بیشتر از شش ساعت مداوم با كامپیوتر كار می*كنند، دچارعفونت*های ریوی و كاهش قدرت سیستم دفاعی شده و باید روزانه دو لیوان شیر بنوشند. مرآت در خصوص تشعشعات مضری كه از صفحه كامپیوتر ساتع می*شوند، گفت: بهتر است، افرادی كه به صورت طولانی از كامپیوتر استفاده می*كنند از صفحه مانیتور تخت و یا LCD استفاده كنند. زیرا، این تعشعشات باعث گرم شدن عصب بینایی و شنوایی می*شود كه این امواج رادیویی و الكتریكی منجر به كاهش حساسیت این افراد می*شود.
وی گفت: چون در سطح صفحات مانیتور LCD یك مایع كریستالیزه وجود دارد، این امواج قبل از این كه به چشم برسند، با این مایع برخورد كرده و از بین می*روند. وی در رابطه با قرار دادن فیلترهای مخصوص روی صفحه كامپیوتر گفت: این فیلترها تنها موجب ایجاد كنتراست می*شود و جلوی تشعشعات را نمی*گیرد.
دكتر مرآت در رابطه با ایجاد عیوب انكساری در اثر كار مداوم با كامپیوتر اظهار كرد: كار زیاد با كامپیوتر موجب ایجاد عیوب انكساری در افراد نمی*شود.
http://zibatarinhaa.*********.com/post/606