تاپیک جامع دانستنی ها

آیا می دانید كه چرا لاشخور ها کچل هستند؟!زیرا لاشخورها پرندگانی هستند كه از لاشه یعنی جسد حیوانات مرده تغذیه می كنند و حتی برخی از این لاشه ها ممكن است گندیده باشد. وقتی لاشه چند روز می ماند بعلت فساد از میكروب پوشیده می شود
اگر سر لاشخور مو یا پر داشت هنگامی كه با منقار خود از گوشت لاشه تغذیه می كرد ، میكروبها وارد موهایش می شدند و همان جا رشد می كردند .
اما بی موئی سر لاشخور باعث می شود كه كله این حیوان در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار گیرد و در نتیجه میكروبها روی سرش از بین بروند. عجب سیستم دفاعی عجیبی!!

]راز استحكام فوق*العاده تار عنکبوت كشف شد...


عنکبوت ها تار ابريشمي را براي استفاده در تارهاي خود و همچنين آويزان کردن خود از آن مي تنند .
دانشمندان بر اين باور هستند که دليل اين استحکام باورنکردني در ترکيب منحصر به فرد آن از يک ماده چسبنده و لزج بي شکل و يک ماده سخت بلورين نهفته است .
اين مواد به صورت جداگانه از تاثير زيادي برخوردار نيستند اما وقتي با هم ترکيب مي شوند به توليد تار ابريشمي با قدرتي چند منظوره منجر مي شوند .
در اين پژوهش که توسط محققان موسسه علوم نظري هايدلبرگ در آلمان انجام شده به معماري فيبرهاي ابريشمي از سطوح بالاي اتمي نگاه شده است .
محققان اطلاعات جديدي در مورد ساختار مولکولي به دست آوردند که زمينه ساز ويژگي هاي شگفت انگيز مکانيکي مواد طبيعي هستند .
ه گفته اين دانشمندان، فيبرهاي ابريشمي از خصوصيات جالب مکانيکي برخوردارند. آنها از استحکامي برابر با استيل برخوردارند . دانشمندان همچنين دريافته اند که فيبرهاي ابريشم عنکبوت ها از دو جزء اصلي آمورف نرم و سخت بلوري تشکيل شده اند . ]دانشمندان براي دستيابي به درک بهتر از کارايي اين فيبرها يک روش محاسباتي بالا به پايين چند بعدي را اجرا کردند كه از سطح اتم هاي سازنده زيرواحدهاي آمورف و بلوري آغاز شده بود و محققان به تشريح همکاري هاي اين اجزاي اصلي پرداختند .
]محققان از هر دو شبيه سازي مولكولي براي مطالعه زيرواحدهاي تک و جفت و شبيه سازي المان محدود براي يک مدل فيبر جامع استفاده کردند .
آنها دريافتند که زيرواحدهاي آمورف نرم مسوول کشش ابريشم بوده و همچنين به توزيع فشار کمک مي کند .
حداکثر سختي ابريشم نيازمند ميزان مشخصي از زيرواحدهاي بلوري بوده و به شيوه اي که زيرواحدها در فيبر توزيع شده اند بستگي دارد.