فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  3
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: از زیره و رازیانه تا چای و گل‌گاوزبان

 1. #1
  arezoo505 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  آرزو
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  84
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  از زیره و رازیانه تا چای و گل‌گاوزبان

  آیا می دانید چای و دمنوش هایی که با این اسم به وفور هستند چه فوایدی دارند ؟ و ...
  در رابطه با نحوه تولید، درست بودن مصرف چای و دمنوش‌های کیسه‌ای و اینکه آیا خواص آنها بر هم تاثیرگذار است یا نه، سوالاتی را از دکتر محمد حسین صالحی‌سورمقی، متخصص فارماكوگنوزی و استاد دانشكده داروسازی دانشگاه علوم‌پزشكی تهران پرسیدیم که می‌خوانید.

  جناب دکتر! این روزها به دلیل کمی وقت و مشغله زیاد، مصرف چای و دمنوش‌های کیسه‌ای بسیار رواج پیدا کرده است. آیا چای کیسه‌ای کیفیت چای اصیل ایرانی را دارد؟

  در واقع، چای کیسه‌ای از پودر و خاکه چای درست شده است که حتی گاهی با کیفیت نیست و کافئین آن استخراج شده ولی برای آنکه به سرعت رنگ بدهد، به آن رنگ و طعم مصنوعی می زنند. اینکه می‌بینید چای کیسه‌ای در کمتر از یک دقیقه قرار گرفتن در آب‌جوش، رنگ غلیظی پیدا می‌کند به این معنی است که به آن رنگ مصنوعی اضافه كرده‌اند. خود چای را وقتی دم می‌کنیم خیلی طول می‌کشد تا یک رنگ کمرنگ بدهد. عطر چای‌های معطر نیز هیچ‌کدام مربوط به خود چای نیستند زیرا بعد از جداسازی پودر چای و افزودن رنگ و طعم به آن، آنها را بسته بندی و وارد بازار می‌کنند.

  در مورد سایر دمنوش‌ها چطور؟ آیا به آنها هم رنگ و طعم اضافه می‌شود؟

  گیاهانی مانند نعناع برای آنکه مواد معطر با ورود به آب‌جوش زود استخراج شود، برگ یا قسمت‌های موردنظر را پودر کرده و در کاغذهای مخصوص می‌ریزند. زیرا هر چه گیاه ذراتش ریزتر باشد آب سریع‌تر در آن نفوذ می‌كند و ماده معطر استخراج می‌شود ولی دمنوش‌هایی غیر از چای چون اصولا خودشان بو دارند، کمتر دارای رنگ و اسانس مصنوعی هستند. البته این دمنوش‌ها باید مدت‌زمان بیشتری در آب‌جوش بمانند تا اسانس شان استخراج شود.

  این زمان بیشتر یعنی چقدر؟

  بین 5 تا 10 دقیقه.

  برخی از دمنوش‌ها شامل چند گیاه مخلوط هستند، آیا خواص این گیاهان بر هم تاثیر منفی نمی‌گذارد؟

  نه در همه موارد. برخی از این گیاهان از قدیم با هم مخلوط می‌شدند. تجربه نشان داده که این مخلوط می‌تواند اثرات تقویت كننده داشته باشد ضمن اینکه مخلوط کردن، سبب می‌شود برخی عوارض جانبی هم کم یا حذف شود. فرض کنید یکی از تجارب خوب ایرانی‌ها این است که لیموعمانی و گل‌گاوزبان را با هم مخلوط می‌کنند. این کار سبب می‌شود دم‌کرده مزه بهتر و رنگ زیباتر پیدا كند و خاصیت آرام‌بخش آن قوی‌تر از هر دو گیاه به تنهایی ‌شود.
  اما اگر بدون مطالعه بخواهیم گیاهان را با هم مخلوط کنیم، ممکن است ترکیبات‌شان با هم تداخل داشته باشد و عوارض جانبی‌شان زیاد شود یا حتی مخلوط کردن آنها سبب از بین رفتن برخی خواص یا ایجاد یک سمیت جزیی یا شدید شود. بنابراین بدون تجربه نمی‌توانیم خودمان گیاهان را با هم مخلوط کنیم و به مصرف برسانیم.

  آیا نوشیدن روزانه دمنوش‌ها می‌تواند عوارضی به دنبال داشته باشد؟

  این موضوع بستگی به نوع دمنوش دارد. برخی از دمنوش‌ها مانند زیره و رازیانه را هر روز روزی 5 تا 10 گرم می‌توانیم مصرف كنیم. اما گل گاوزبان را نمی‌توان هر روز مصرف كرد چون باعث بالا یا پایین رفتن فشارخون یا دیگر فاكتورهای خونی می‌شود. دمنوش‌هایی مانند زیره، رازیانه و گشنیز اسانس دارد مصرف روزانه آنها بدون اشكال است. اما سایر دمنوش‌ها باید مورد بررسی قرار گیرند. اصولا باید روی بسته‌بندی دمنوش‌ها نوشته شده باشد چه مقدار و به چه شكل مصرف شوند و توجه مصرف‌كنندگان به این نكات الزامی است.

  به نظر شما، مصرف دمنوش‌ها به شكل كیسه‌ای بهتر است یا به شكل فله‌ای؟

  اگر دم كردن به نحوی باشد كه ماده موثری وارد آب شود تفاوتی ندارد كه كیسه‌ای مصرف كنیم یا فله‌ای ولی هر چه گیاه به شكل خرد و پودرشده باشد، بهتر است و مواد آنها بهتر استخراج می‌شود. از میان دمنوش‌ها تنها چای است كه پودر آن كیفیت پایین‌تری دارد و اگر زیاد دم بكشد مواد تلخ آن بیشتر می‌شود و مزه‌اش تغییر می‌كند و زمینه یبوست فراهم می‌شود.

  جناب دکتر! لطفا برای طرفداران آیس‌تی هم توضیح دهید آیا مصرف چای به این شکل صحیح است و خواص آن در این صورت تغییر خواهد کرد؟

  در دهه‌های گذشته به‌طور آزمایشگاهی روش‌های مختلف مصرف چای مورد بررسی قرار گرفته است. یعنی ما فرآورده‌های قدیمی را داریم به نام دم‌کرده یا جوشانده یا خیسانده. اینها اشکال دارویی و سنتی هستند که اولین بار جالینوس نزدیک به 800 سال پیش آنها را به صورت علمی جدا و به نام داروسازی جالینوسی یا گالینیکال پایه گذاشت. این اشکال هم‌اکنون از نظر علمی ثابت شده و مورد قبول اند و در این میان، چای دم‌کرده اثرات خوبی دارد اما اگر چای جوشانده شود، بو و مزه‌اش تغییر کرده و خاصیت یبوست‌آور پیدا می‌کند. اینکه ما مواد گیاهی را در چه شرایطی و کدام قسمت‌شان را در حلال استفاده کنیم، بسیار مهم است. معلوم نیست چای‌هایی که امروزه بسیار مد شده، (مثل آیس‌تی) در صورت مصرف به این شكل چه قسمتی از آن استخراج می‌شود و ماده استخراج شده چه فوایدی برای مصرف كننده دارد.
  مگر اینکه در شرایط آزمایشگاهی آزمایش کنیم و اثرات آن را بسنجیم. خوشمزه یا خوش‌رنگ بودن کافی نیست. همان‌طور که اگر چای به شکل جوشانده مصرف شود می‌تواند مضر باشد. ممکن است اگر به شکل خیسانده یا سرد هم مصرف شود اثرات مضری داشته باشد بنابراین لازم است کمیت و کیفیت این روش به طور علمی مورد آزمایش قرار گیرد.


 2. #2
  arezoo505 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  آرزو
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  84
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  چای خود را جادویی كنید با...
  مشاور گیاه‌درمانی در این شماره خواص درمانی متعددی را از دانه گیاهی هل با خوانندگان سیب سبز در میان می‌گذارد و به خانم‌ها توصیه می‌كند، حتما دانه گیاهی هل را در سبد گیاهان دارویی خود در خانه نگهداری كنند.


  اگر چه امروزه بسیاری از خانم‌های خانه‌دار از هل برای خوشبو‌كردن و معطرشدن چای استفاده می‌كنند و از فواید آن در بهبود بو و عطر انواع چای و برخی از غذاها و خوراك‌ها آگاهند اما شاید كمتر درباره خواص دارویی و درمانی این دانه گیاهی خوشبو مطلع باشند. دكتر سعید صانعی، مشاور گیاه‌درمانی در این شماره خواص درمانی متعددی را از دانه گیاهی هل با خوانندگان سیب سبز در میان می‌گذارد و به خانم‌ها توصیه می‌كند، حتما دانه گیاهی هل را در سبد گیاهان دارویی خود در خانه نگهداری كنند.

  دارویی برای شب ادراری كودكان


  شب ادراری در كودكان یكی از شایع‌ترین اختلال‌های دستگاه ادراری محسوب می‌شود كه به‌راحتی با كمك نسخه‌ای تركیبی از دانه‌های هل قابل درمان است. برای این منظور كافی است دم كرده دانه‌های هل را به كودك بخورانید. بنابراین یك قاشق غذاخوری هل را از وسط بشكانید و در یك لیوان آب جوش 15 تا 20 دقیقه دم كنید. سپس این چای را از صافی بگذرانید و به كودك بخورانید. نوشیدن این چای كمك می‌كند تا شب ادراری كودك برطرف شود.

  نسخه‌ای برای افراد چای‌خور


  درمانگران طب سنتی بر این باورند كه نوشیدن چای موجب ضعیف شدن قلب، روده‌ها و بروز اختلال در هضم و جذب مواد‌غذایی در بدن می‌شود و اگر این روند به‌طور مداوم استمرار داشته باشد موجب بروز اختلال‌هایی در بدن شده و سرانجام منجربه ابتلا به برخی بیماری‌ها می‌شود. بنابراین این درمانگران توصیه می‌كنند، افرادی كه عادت دارند روزانه بیشتر از 3 فنجان چای مصرف كنند بهتر است چای خود را با دانه‌های گیاهی هل دم كرده و بنوشند تا به این ترتیب هل از میزان عوارض احتمالی چای در بدن آنها بكاهد.

  پیشگیری و درمان بدبویی دهان


  یكی از شیوه‌های طبیعی و بسیار راحت در پیشگیری از ابتلا و درمان بدبویی دهان به وقت خوردن غذاهایی سرشار از سیر و پیاز آن است كه هنگام تهیه این غذاها از دانه‌های هل استفاده كنیم. به‌عنوان مثال در هنگام تف دادن یا پختن غذا می‌توانید 2-1 دانه گیاهی هل را به گوشت، پیاز و سیر اضافه كنید و به این ترتیب عطری بسیار خوشایند به غذا بدهید. اگر فراموش‌تان شد از این شیوه برای بهبود بوی غذا كمك بگیرید، می‌توانید با نگه داشتن یك دانه هل شكسته شده در دهان پس از مصرف غذا به بهبود بوی بد دهان خود كمك كنید.

  درمان تهوع دوران بارداری


  خانم‌های بارداری كه مبتلا به تهوع و بی‌حالی ناشی از بارداری هستند و احساس می‌كنند این روند در مدت زمان بارداری آن‌ها موجب آزارشان می‌شود می‌توانند با كمك این نسخه این مشكل را پشت‌سر بگذارند. این گروه كافی است یك فنجان از دم كرده دانه هل را بنوشند یا یك دانه هل را در دهان خود برای مدت كوتاهی نگه دارند. این دانه گیاهی كمك می‌كند، علاوه‌بر برطرف شدن تهوع ناشی از بارداری از میزان كسالت و بی‌حالی آن‌ها نیز كاسته شود.


  خاصیت‌های طلایی از هل


  دانه‌های هل به تنهایی یا با تركیب با گیاهان دارویی دیگر خواص درمانی ویژه‌ای پیدا می‌كنند كه برخی از آن‌ها را مرور می‌كنیم. یكی از بهترین روش‌ها برای تسكین و بهبود زخم‌های دهانی پس از جلسه دندان‌پزشكی، قرقره كردن و مزه‌مزه كردن چای هل در دهان است. افرادی سیگاری یا افرادی كه مبتلا به سینوزیت هستند می‌توانند با نوشیدن مستمر دم كرده دانه هل برای درمان ترشحات گلویی خود اقدام كنند. برای درمان سرماخوردگی‌های طولانی كافی است 8 عدد هل، 8 عدد فلفل سیاه هندی، 8 عدد میخك، 2 قاشق غذاخوری زنجبیل تازه و خرد شده، 2بند انگشت دارچین نكوبیده را مخلوط كرده و آن‌ها را با یك لیتر آب جوش 20 دقیقه دم كنید، سپس این مخلوط را از صافی بگذرانید و به بیمار مبتلا به سرماخوردگی به‌ویژه در فصل‌های سرد سال بدهید. این مخلوط خیلی سریع حال او را بهبود می‌بخشد.

 3. #3
  همکار قدیمی reza torabi آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  دامپزشکی و عشق به حیوانات به معنای واقعی
  تخصص
  دامپزشک
  حیوان خانگی
  انواع حیوانات آسیب دیده ، گاه به گاه مهمان من هستند
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  10
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  گل گاو زبان رو خیلی دوس دارم....همیشه توی خونه هست و بعضی شبها به جای چای استفاده می کنم.... رنگ و طعمش عالیه!
اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 23rd November 2014, 01:20 AM
 2. تصاویر زیبا از دنیای زیر آب
  توسط RAMIN در انجمن آلبوم تصاویر آبزیان
  پاسخ: 9
  آخرين نوشته: 18th November 2014, 06:01 PM
 3. تصاویر زیبا از نوزادان و گربه های خانگی
  توسط RAMIN در انجمن آلبوم تصاویر حیوانات
  پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 28th August 2012, 07:17 PM
 4. تصاویر زیبا از زندگی زیر دریا
  توسط RAMIN در انجمن آلبوم تصاویر آبزیان
  پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 15th June 2012, 02:47 PM
 5. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 25th June 2011, 08:16 AM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید