تصاویر هواپیمایی که 71 سال زیر آب مدفون است/ تلاش برای خروج بمب افکن
مقامات موزه ای در بریتانیا در تلاشند بمب افکن متعلق به زمان جنگ جهانی دوم که به مدت 71 سال در زیر شنهای اعماق دریا دست نخورده باقی مانده است را بیرون بکشند.به گزارش خبرگزاری مهر، یک بمب افکن متعلق به جنگ جهانی دوم در سال 1940 یعنی در حدود 71 سال پیش بر فراز کانال بریتانیا از کار افتاده و طی تمامی این سالها در زیر شنهای اعماق دریا باقی مانده است، این هواپیما به اندازه ای خوب باقی مانده است که موزه بریتانیا قصد دارد آن را از کف دریا بیرون بکشد.


هواپیمای "Dronier 17" آخرین نمونه از این هواپیماهای جنگی در جهان است که طی نزاع هوایی در جنگ جهانی دوم مورد اصابت قرار گرفته و به سوی دریا سقوط کرده است این هواپیما در سواحل کنت در جنوب شرق بریتانیا، منطقه ای که به "شنهای گودوین" شهرت دارد سقوط کرده و به اعماق دریا رفته است.


هواپیما به صورت وارونه در زیر شنها و در عمق 15 متری آب آرام گرفته است و گاه و بی گاه، بخشهایی از آن به واسطه جا به جا شدن شنهای دریا قابل مشاهده بوده است.


اکنون طی عملیات اکتشافی صوتی و پیشرفته جدیدی که توسط مقامات بندر لندن انجام گرفته است، مشخص شده که این هواپیما در شرایط بسیار دور از انتظاری سالم حفظ شده است. مقامات موزه RAF می گویند این هواپیما بسیار بی نظیر است و در تاریخ بریتانیا به رویدادی نمادین ارتباط دارد، از این رو اهمیت آن را نمی توان نادیده گرفت. این موزه اعتقاد دارد کشف این هواپیما یکی از تاثیرگذارترین یافته های هوانوردی قرن به شمار می رود.


این بمب افکنها که به "مدادهای پرنده" شهرت دارند در ابتدا و در سال 1934 به عنوان هواپیمای مسافربری طراحی و ساخته شد و پس از آن به هواپیمای نظامی تبدیل شده و در جنگ به عنوان بمب افکن مورد استفاده قرار گرفت زیرا از نظر تئوری مورد اصابت قرار دادن آن کار دشواری بود و می توانست به راحتی از هواپیماهای دشمن سبقت بگیرد.


در ادامه تصاویری که طی عملیات اکتشاف جدید از این هواپیما و موقعیت آن به ثبت رسیده است را مشاهده می کنید:

تصویر هواپیمای "Dronier 17" که با استفاده از سیستم پیشرفته صوتی به ثبت رسیده است موقعیت قرارگیری هواپیما به شکل سه بعدی تصاویر به خوبی نشان می دهند این هواپیما طی همه سالها در زیر شنهای دریا سالم باقی مانده است تصویر هواپیمای "Dronier 17" در زمان جنگ جهانی