ديروز خانم معتمدي اين ايميل رو براي من فرستادند و من هم اون رو اينجا قرار ميدم تا بخونيد :
بعد از خواندن آنچه که اقای «محمدرضا محمدی ملایری» مدیر دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار در «نخستین همایش باغ‌های وحش، موزه‌های طبیعی و جانوران ایران» ابراز داشته بودند و پس از اطلاع از این که در آن جلسه به مدیر پناهگاه وفا آقای علی‌ ثانی‌ و مدیر پناهگاه سرپناه خانم شراره پور آرین که داوطلب پاسخگویی بوده اند اجازه صحبت داده نشده است ( به علت کمی‌ وقت یا دلایل دیگر...) تصمیم گرفتم برای روشن شدن اذهان عمومی‌ کمی‌ از نقش مهم پناهگاه‌ها و نهادهای مردمی بگویم. در این صحبت کوتاه قصد رویارویی با هیچکس را ندارم و فقط مایلم از نقطه نظر‌های خودم و سایر دوستانی که اینطور فکر میکنند دفاع کنم. فوائد پناهگاها بیشمارند و از کمک به حیوانات درمانده و گرسنه و بهداشت و درمان آنها که بگذریم مایلم به بزرگترین دستاورد ممکن آنها اشاره کنم مشکل ازدیاد جمعیت حیوانات بی‌ سرپناه معضلی است که همه کشورها با آن دست به گریبانند، چیزی که با وسعت زیاد در کشور خودمان ایران به چشم میخورد و دل‌ هر انسان مسول و متعهدی را به درد می‌‌آورد. سالهاست شهرداری سگ‌ها را می‌‌کشد و می‌‌کشد و این مشکل همچنان پابرجاست. در حالی‌ که کشور هند با وسعت و جمعیتی به مراتب بیشتر با استفاده از نهادهای مردمی، پناهگاهها و همکاری تنگاتنگشان با شهرداری‌ها توانسته است ظرف مدت ۱۰ سال این مشکل را کنترل کند و با طرح موسوم به " کنترل زاد و ولد حیوانات" به این مشکل غلبه کند. من این طرح را سالها پیش ترجمه کردم ولی‌ اجرایش به افزایش بیشتر پناهگاه‌ها و حمایت دولت و شهرداری‌ها نیازمند است و به خوبی‌ نقش مهم پناهگاه‌های حیوانات خانگی ( سگ و گربه ) در آن هویداست جواب آقای سپهر سلیمی در این ارتباط سایر ابعاد این نظرگاه غیرمنطقی را به بحث میکشد
دیده بان حقوق حیوانات/ سپهر سلیمی: در خبرها آمده بود که «محمدرضا محمدی ملایری» مدیر دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار در «نخستین همایش باغ های وحش، موزه های طبیعی و جانوران ایران» در سخنانی سازمانهای مردم نهاد را متهم کرده است که به اشتباه و بدون تفکر و به تقلید از کشورهای غربی فکر می کنند فقط باید از سگ های ولگرد حمایت کرد.
در این خصوص نکاتی قابل ذکر است:
- حمایت از سگهای ولگرد و اصولاً حیوانات شهری نظیر سگ و گربه چه منافات و تعارضی با حمایت از حیوانات دارد؟ آیا ایشان فکر نمی کنند ریشه بسیاری از مشکلاتی که برای حیات وحش کشورمان به وجود می آید در برخورد ناصحیح با حیوانات خانگی و حیوانات شهری است؟ آیا در شهر و جامعه ای که حیوانات شهری مورد آزار و اذیت قرار می گیرند می توان انتظار داشت که مشکلی برای حیوانات وحشی به وجود نیاید؟!
- کدام یک از گروههای حامی حیوانات ادعا کرده اند که با حل مشکلات سگهای ولگرد تمام مشکلات کشور حل می شود که ایشان چنین ادعایی را از جانب آنها مطرح می کنند؟
- در میان سازمانهای غیردولتی زیست محیطی، گروههای متنوع و متکثری وجود دارند. عده ای در زمینه حفاظت از حیات وحش تلاش می کنند و عده ای برای حمایت از حیوانات اهلی و شهری و عده ای دیگر بر طبق اساسنامه در هر دو حوزه فعال هستند. چه کسی گفته که همه تشکل ها باید در زمینه حیات وحش فعالیت کنند؟
- ایشان چه سابقه ای در زمینه فعالیت در سازمانهای غیر دولتی دارند و یا به طور شفاف تر اینکه ایشان در چه جایگاهی هستند که در خصوص سازمانهای غیر دولتی اظهارنظر می کنند و آنها را متهم می کنند که “به اشتباه و بدون تفکر و با تقلید از کشورهای غربی مسیر را اشتباه طی می کنند” و فقط از سگهای ولگرد حمایت می کنند.
- مگر نه اینکه در زمینه حمایت از حیوانات و حیات وحش، سازمانهای مردم نهاد در کشورهای غربی بسیار پیشرو تر و قوی تر از سازمانهای غیردولتی ایران هستند. پس چطور ایشان ادعا می کنند آنها راه را اشتباه رفته اند و سازمانهای غیردولتی ایران نیز مانند آنها در اشتباه هستند؟
- اینکه باید در زمینه حفاظت از حیات وحش تلاش شود سخن درستی است. اینکه در زمینه حیات وحش شاید فاجعه ای در حال رخ دادن باشد حرف درستی است. اما ای کاش ایشان می گفتند که بیشترین مشکل برای حیات وحش در سالهای گذشته توسط چه دستگاههای ایجاد شده است. جاده سازی، واگذاری زیستگاهها به مناطق شهری، ایجاد نیروگاه و پالایشگاه و …. همه از مشکلات حیات وحش ایران است. اگر ایشان به بروز فاجعه ای در زمینه حیات وحش معتقد هستند ای کاش دلایل بروز این فاجعه را نیز بررسی می کردند.
- تا آنجا که می دانیم رشته دامپزشکی ارتباط نزدیک تری با موضوع حیوانات کوچک و حیوانات شهری دارد و موضوع حیات وحش بیشتر در حیطه فعالیت سازمان محیط زیست است. با توجه به اینکه ایشان دامپزشک هستند بهتر نبود در رابطه با موضوع حمایت از سگهای شهری که به تخصص ایشان نزدیک تر است اظهار نظر می کردند؟ اصلاً اگر قرار باشد سازمانهای مردم نهاد از سگ ها حمایت نکنند و شما و امثال شما هم چنین دیدگاهی به موضوع سگ های شهری داشته باشند، آنوقت چه دستگاه و ارگانی باید از این حیوانات حمایت کند؟!

و در نهایت آنکه: آیا اگر با «سگ» ها و همچنین «سازمانهای غیر دولتی» مشکل داریم بهتر نیست آن را به شکل دیگری و در جای دیگری بیان کنیم؟! «سگ ستیزی» و «ان جی او ستیزی» چه دردی از دردهای دامپزشکی و یا حیات وحش این سرزمین دوا کرده و می کند؟!

منبع: وبلاگ دوستداران حیوانات و محیط زیست