“وینتر” یا زمستان نام دلفینی است که پس از دریافت دمی مصنوعی از جنس پلاستیک و سیلیکون و سپس فراگرفتن استفاده از آن در هنگام شنا، الهام بخش بسیاری از مردان، زنان و کودکانی شده است که دچار نقص عضو شده اند.

پس از اینکه زندگی این دلفین باهوش به فیلمی داستانی به نام “افسانه دلفین” تبدیل شد، میلیونها نفر در سرتاسر جهان از داستان خارق العاده زندگی این ماهی باهوش آگاه شدند. این فیلم داستان زندگی واقعی “وینتر” را بازسازی کرده است که از یکی از روزهای سال ۲۰۰۵ آغاز شده است، زمانی که ماهیگیری از فلوریدا بچه دلفینی سه ماهه را پیدا کرد که دمش در میان طنابهای تور ماهیگیری زخمی شده بود.
این ماهی به مرکز بازتوانی حیات دریایی منتقل شد، اما طناب تور ماهیگیری به شدت به دم این جاندار آسیب وارد کرده بود و در نهایت این ماهی که کارمندان آکواریوم نام “وینتر” را برایش انتخاب کردند، دم خود را از دست داد. وینتر به تدریج خود را با وضعیت تطبیق داده و شیوه ای را برای شنا کردن پیدا کرد که بیشتر به شنای کوسه ها شباهت داشت تا شنای دلفینها.


وینتر پیش از دریافت دم مصنوعی
اما این نوع شنا به تدریج منجر به ایجاد عارضه انحراف ستون مهره ها در وینتر شد از این رو یکی از مشهورترین سازندگان اندامهای مصنوعی در جهان، مردی ایرلندی به نام “کوین کرول” که به همراه همکارش برای حیوانات بسیاری از جمله اسبها، سگها و حتی پرنده ها اندام مصنوعی ساخته بود، پس از شنیدن داستان زندگی این دلفین از رادیو، تصمیم گرفت برای اولین بار برای یک جاندار دریایی اندامی مصنوعی بسازد.
بزرگترین مشکلی که کرول برای ساخت این اندام با آن مواجه بود قابل انعطاف بودن آن به اندازه یک دم واقعی دلفین بود. این دم نه تنها باید به انتهای بدن وینتر متصل می شد، بلکه باید در هنگام شنا به بالا و پایین حرکت می کرد. به علاوه این مشکل به واسطه اینکه دلفینها از پوست بسیار حساسی برخوردار هستند که به سادگی آسیب می بیند، پیچیده تر می شد.


دم مصنوعی از جنس سیلیکون و پلاستیک
مشکل کرول یافتن شیوه ای برای اتصال دمی پلاستیکی و سیلیکونی به وینتر بود بدون اینکه این جاندار دچار مشکل و آسیب دیدگی شود. از این رو وی موادی کاملا جدید و بسیار لطیف را تولید کرد که به “ژل وینتر” شهرت پیدا کرده و می توان آن را به عنوان لایه ای محافظ میان اندام مصنوعی و بدن جاندار، در اینجا وینتر، قرار داد.

پس از یک و نیم سال اولین دم مصنوعی آماده شد، وینتر تمرین شنا با این دم را از مدل کوچکتر آغاز کرد و به تدریج مدلهای بزرگتر و بزرگتر به بدن او وصل شدند تا این دلفین بتواند به آن عادت کرده و شنا با آن را بیاموزد.
اکنون وینتر به همراه دم مصنوعی اش فصلی جدید از زندگی خود را آغاز کرده و کار او از شنا کردن در آکواریوم به کمک به افرادی تبدیل شده که دچار قطع عضو شده اند. شنا با وینتر در یک استخر نه تنها برای بزرگسالان و کودکانی که یکی از اندامهای بدن خود را از دست داده اند، بلکه برای مبتلایان به کری یا اوتیسم نیز بسیار شگفت انگیز و الهام بخش است.
به گفته کرول، وینتر در تشخیص و برقراری ارتباط با افرادی که یکی از اندامهای بدن خود را از دست داده اند یا به بیماری خاص مبتلا هستند، توانایی بسیار ویژه ای دارد و می تواند به خوبی این افراد را از افراد سالم تشخیص دهد.
بر اساس گزارش تلگراف، دلفینها شیوه های بقا را از مادران خود می آموزند و از آنجایی که وینتر در دوران کودکی مادر خود را از دست داده، امکان آزاد سازی او در طبیعت وجود ندارد و باید تا پایان عمر در استخر ۸۰ هزار گالنی خود به زندگی ادامه داده و الهام بخش افرادی شود که فرصت ملاقات با او را به دست آورده اند.

shegeftiha.com