دریاچه‌های بسیاری در جهان وجود دارند که به واسطه برخورداری از مناطق پرجاذبه و زیبا، برای گردشگران شناخته شده هستند و هرساله جمعیت کثیری از علاقمندان به تفرجگاه‌های طبیعی را به سمت خود می‌کشانند.
برخی از این دریاچه‌ها، منحصر به فرد از نظر جاذبه‌های اطراف خود هستند و برخی دیگر نیز به بزرگی و گستردگی خود شهره شده‌اند. آنچه در ادامه خواهیم خواند معرفی پنج دریاچه عمیق جهان است که علاوه بر عمق بسیار زیاد خود، از زیبایی مناظر اطراف نیز بی‌بهره نیستند.
دریاچه کاررا،آرژانتین:
دریاچه کاررا در بین شیلی و آرژانتین قرار گرفته است.این دریاچه همچنین در میان کوههای آندس محصور شده است.این دریاچه در عمیقترین نقطه ۵۸۶ متر عمق دارد.دریاچه ماتانو، اندونزی:
آب روشن و کریستالی این دریاچه آن را به مکانی پرجاذبه برای گردشگران تبدیل کرده است. «دریاچه ماتانو» که عمیق‌ترین دریاچه اندونزی است در رده پنجم دریاچه‌های عمیق جهان قرار گرفته و بیشترین عمق آن نیز ۵۹۰ متر است. این دریاچه مکانی مناسب برای گونه‌های مختلفی از ماهی‌ها است که بیشتر آن‌ها تنها در این منطقه رشد و نمو می‌کنند و همچنین حیوانات دیگر همراه با گیاهان متعدد نیز در آن دیده می‌شوند. اسکی روی آب، قایق سواری و غواصی از جمله فعالیت‌هایی است که گردشگران در این منطقه به انجام آن‌ها می‌پردازند. علاوه بر زیبایی‌های نهفته در این دریاچه سفرهای اکتشافی در جنگل‌های اطراف و آن و همچنین روستاهای قبیله‌ای منحصر به فردی است که تنها در این نقطه از زمین یافت می‌شوند.دریاچه کراتر،آمریکا:
این دریاچه در منطقه ارگان در آمریکا قرار دار.بیشتر شهرت این دریاچه به واسطه داشتن یک آب با رنگ آبی بسیار زیبا که نظیر آن به ندرت یافت میشود است.این دریاچه عمقی به اندازه ۵۹۴ متر دارد .در گذشته این مکان خالی از هرگونه ماهی بوده است اما در طی قرون ۱۹ و ۲۰ به مرور به ماهی های ای مکان اضافه شده است.دریاچه برده بزرگ،‌کانادا:
«دریاچه برده بزرگ»، دومین دریاچه بزرگ کانادا و از جذابترین دریاچه‌های منطقه آمریکای شمالی است. عمق زیاد این دریاچه که در کمترین نقطه ۴۱ متر و در بیشترین آن ۶۱۴ متر است، آن را در رده چهارمین دریاچه عمیق جهان قرار داده است. زیبایی واقعی و منحصر به فرد این دریاچه بیش از هرچیز به دلیل یخ‌های شناوری که در سطح آن جریان دارند. موقعیت جغرافیایی این دریاچه که فرصتی مناسب را برای ماهیگری و تماشای حیات وحش آن به همراه قایق سواری برای گردشگران به وجود آورده باعث شده است تا سالانه، جمعیت قابل توجهی از گردشگران را در اطراف خود شاهد باشد.دریاچه ایسیک کول،قرقیزستان:
دریاچه ایسیک کول در منطقه شرقی قرقیزستان و در بین کوههای تا شان قرار دارد.عمق این دریاچه در بیشترین نقطه به ۶۶۸ متر میرسد.این دریاچه همچنین به عنوان دومین دریاچه بزرگ آب شور جهان پس از دریای خزر است.همچنین به این دریاچه نامی عجیب به صورت دریاچه گرم نیز داده اند.دلیل انتخاب این نام این است که تا به حال این دریاچه یخ نزده است.
دریاچه مالاوی، دره بزرگ آفریقایی:
«دریاچه مالاوی» با میناگین عمق ۲۹۲ متر و حداکثر عمق ۷۰۶ متر سومین دریاچه عمیق آب شیرین جهان به شمار می‌رود. این دریاچه زیبا و محسور کننده که «دریاچه نیاسا» نیز نامیده می‌شود در حد فاصل میان کشورهای مالاوی، موزامبیک و تانزانیا قرار گرفته است. آب‌های گرمسیری این دریاچه باعث شده است تا گونه‌های متعددی از ماهی‌های آب‌های شیرین، بیش از سایر نقاط جهان در این منطقه رشد و نمو داشته باشند.
دریاچه مالاوی که به بهشت دوستداران شنا، غواصی، قایق سواری و تفریحات دریایی شهرت یافته در ژوئن سال ۲۰۱۱ از سوی دولت موزامبیک به عنوان یک زیستگاه طبیعی به ثبت رسید. با این وجود نبود تفرجگاه‌های بزرگ و آلوده‌کننده در هیج جای خطوط ساحلی این دریاچه آب گرم آن را همچون کریستال، زلال و شفاف نگاه داشته است.
دریاچه خزر،ایران:
دریاچه خزر به عنوان بزرگترین دریاچه جهان و به عنوان سومین دریاچه عمیق شناخته میشود.بیشترین عمق این دریاچه ۱۰۲۵ شناسایی شده است.دریاچه خزر در شمال ایران قرار دارد و توسط کشورهای:روسیه،ترکمنستان،ق اقستان،آذربایجان احاطه شده است.دریاچه تانگانیکا، دره بزرگ آفریقایی:
عمیق‌ترین نقطه «دریاچه تاگانیکا» هزار و ۴۷۰ متر است و به صورت میانگین عمق آن‌ ۵۷۰ متر محاسبه شده است. این دریاچه اگرچه با ۶۷۳ کیلومتر طول و ۷۲ کیلومتر عرض، طولانی‌ترین دریاچه جهان است اما از نظر حجم و عمق در رده دوم قرار دارد. کشورهای بروندی، جمهوری کنگو، تانزانیا و زامبیا، چهار سرزمینی هستند که به صورت مشترک مرزهای آبی خود با این دریاچه تعریف کرده‌اند. این دریاچه نقطه‌ای مناسب برای ماهیگیران، شناگران و دوستداران حیات وحش به شمار می‌رود و ارتفاعات کوهستانی اطراف آن، مناظری زیبا و دیدنی را پیش چشم گردشگران قرار داده است.دریاچه بایکال، سیبری، روسیه:
«دریاچه بایکال» که به «مراورید سیبری» شهرت دارد با هزار و ۶۴۲ متر عمق حداکثری و ۷۴۴ متر عمق متوسط، در رده نخست عمیق‌ترین دریاچه‌های جهان قرار گرفته است. این دریاچه همچنین عمیق‌ترین دریاچه آب شیرین جهان به شمار می‌رود اما از نظر حجم در رده دوم جای گرفته است. دریاچه بایکال با اختصاص دادن ۲۰ درصد از آب‌های شرین جهان، نزدیک به ۱۷۰۰ گونه از گیاهان و حیوانات را در خود جای داده که ۱۱۰۰ گونه آن تنها در این منطقه دیده شده اند. کایاک سواری، گشت زنی با سورتمه‌های موتوری، اسیکت، تفریح با کشتی‌ها مسافرتی و ملاقات با قبایل باستانی بومی سیبری، از جلمه ویژگی‌هایی است که تنها در این منطقه در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد.