تمامی کسانیکه در دنیای مد و فشن فعالیت می‌کنند قطعا با BurBerry آشنا هستند. BurBerry یکی از معتبر‌ترین و مطرح‌ترین کمپانی‌های تولیدکننده لباس‌های لوکس در بریتانیاست. این کمپانی بزرگ که از سال ۱۸۵۶ فعالیت خود را آغاز کرده، امروزه لوکس‌ترین و البته گران قیمت‌ترین مدل‌های لباس را تولید می‌کند. گفته می‌شود که تنها افراد بسیار ثروتمند قادر به خرید از BurBerry هستند. از جمله مشتریان همبیشگی BurBerry ملکه الیزابت و خاندان سلطنتی هستند. BurBerry در طی دهه‌های اخیر بسیار موفق عمل کرده و امروزه دارای ده‌ها شعبه در سراسر دنیاست.

[IMG]http://up1.********.com/images/9zy8yu1mhabgbmhd49rm.jpg[/IMG]

در شرائطی که در پی درخواست‌های مکرر پتا از کمپانی‌های تولید کنندهء البسهء لوکس مبنی بر ترک استفاده از خز، بسیاری از این کمپانی‌ها دست از استفاده از خز برداشتند، BurBerry بی‌توجه به این درخواست‌ها همچنان از خز در سطح وسیع در محصولات خود استفاده می‌کند. طراحان مطرح دنیای فشن همچون، Tommy Hilfige، Vivenna Westwood، Stella McCartney مدت هاست که بنا به خواستهء گروه‌های حمایت از حقوق حیوانات برای همیشه دست از تولید محصولات پوستی و خزی برداشته‌اند، ولی BurBerry علی رغم درخواست‌های مکرر، همچنان ویترین‌های فروشگاه‌های خود را از پالتو پوست و چکمه‌ها و دستکش‌های تولید شده از خز پر می‌کند.
در مراکز تولید پوست BurBerry، حیوانات متعدد از جمله روباه‌ها، گرگ‌ها، خرگوش‌ها و راکن‌ها را در بد‌ترین شرائط ممکن در قفس‌های تنگ و کثیف نگهداری می‌کنند. حیوانات بیچاره در آن مراکز تولید پوست تمام طول عمر خود را در‌‌ همان قفس کوچک و متعفن سپری می‌کنند. حیوانات در این سلول‌های متعفن غالبا به آب و غذای سالم دسترسی ندارند، هرگز توسط دامپزشکان معاینه نمی‌شوند و اکثرا در تمام طول سال (چه فصول سرد چه فصول گرم) باید در هوای آزاد و در معرض انواع ناملایمات قرار بگیرند. از آنجا که این حیوانات نمی‌توانند هیچگونه از رفتارهای طبیعی خود را در این سلول‌ها بروز دهند، اکثرا دچار بیماری‌های روانی می‌شوند
در مراکز پرورش پوست BurBerry حیوانات را به محض اینکه به رشد لازم فیزیکی رسیدند به روش‌هایی وحشیانه می‌کشند. این روش‌ها شامل اتصال برق شدید (۲۴۰ ولت) به بدن حیوان، خفه کردن حیوان و یا کشتن حیوان با کوبیدن آن به دیوار هستند. فیلم کوتاهی که چندی پیش از یکی از این مراکز تولید پوست تهیه شده بود نشان می‌داد که روباه‌ها بعد از اتصال برق به بدنشان برای دقائق متمادی زوزه می‌کشند، می‌لرزند، دچار تشنج می‌شوند و سرانجام با سکتهء قلبی می‌میرند. BurBerry از تمامی این جنایات مطلع است ولی همچنان به تولید البسه با خز پافشاری می‌کند.
[IMG]http://up1.********.com/images/unbhlfj2wxbr9et288ku.jpg[/IMG]
در همین راستا و برای مبارزه با وحشیگری‌های BurBerry چندی پیش در یک اقدام هماهنگ شده، تعدادی از دوستداران حیوانات و طرفداران پتا، با تجمع در مقابل فروشگاه‌های BurBerry در سراسر اروپا، کانداد ایالت متحده و آسیا، اعتراض خود به پافشاری BuBerry به استفاده از محصولات پوست را نشان دادند. در این گردهمایی طرفداران حقوق حیوانات با پاشیدن رنگ قرمز به شیشه‌های وی‌ترین BurBerry این واقعیت را به رهگذاران نشان دادند که در پشت این لباس‌های به ظاهر زیبا و لوکس، واقعیتی خون بار و تلخ نهفته است. در بخشی دیگر از این گردهمایی عده‌ای با قرار گرفتن در تابوت در مقابل فروشگاه BurBerry مرگ حیوانات برای تولید محصولات BurBerry را تداعی کردند. همچنین عده‌ای با ظاهری شبیه انسان‌های اولیه در عصر حجر این حقیقت را به BurBerry یادآوری کردند که استفاده از محصولات پوستی متعلق به عصر تکنولوژی نیست و به عصر حجر تعلق دارد. در زمان ما گزینه‌های متفاوت دیگری برای تولید البسهء زیبا و راحت در دسترس‌اند. با این حساب پافشاری BurBerry به استفاده از خز، غیرقابل توجیه است.

منبع :تالار گفتگوي گياهخواران