گیاهی برای درمان کم خونی و لاغری

این گیاه علاوه بر اینکه کم خونی را درمان می کند برای لاغری،سر درد،تقویت اعصاب نیز مثمر ثمر می باشد.
اسفناج منبع غنی ویتامین*هایc،b، a و آهن و پتاسیم است.
طبیعت آن خنك و برای پایین آوردن تب مفید است.بیمارانی كه به بیماری ورم روده كوچك مبتلا هستند،می*توانند برای درمان از برگ*های سبز اسفناج استفاده كنند.
اسفناج ملین و ضد یبوست است و كسانی هم كه از چاقی رنج می*برند،می*توانند برای لاغر شدن و كم كردن وزن از آن استفاده كنند.طب سنتی برای رفع سرفه*های خشك،برگ اسفناج پخته شده را به همراه جو پوست كنده و روغن بادام توصیه می*كند؛همچنین آش اسفناج با گشنیز برای سر دردهای ناشی از سوءهاضمه و اختلال دستگاه گوارشی مفید است.
خوردن اسفناج از ابتلا به سرطان پیشگیری می*كند و به ویژه در پیشگیری از سرطان*های روده بزرگ، معده،پروستات،حنجره و رحم موثر است.این گیاه خوش طعم كه با آن می*توان انواع غذاها را پخت،بهترین دارو برای كسانی است كه به كم*خونی مبتلا هستند.اسفناج مانند جارو روده بزرگ را تمیز می*كند و ترشحات لوزالمعده را افزایش می*دهد.این گیاه در تقویت اعصاب، رفع بیماری آسم و گرفتگی صدا معجزه می*كند.

زیان*ها
اسفناج به علت داشتن اگزالات برای بیماران مبتلا به ورم مفاصل و سنگ*های كلیه و مثانه مناسب نیست. در ضمن كسانی كه سرد مزاج هستند باید اسفناج را با ادویه گرم مانند زنجبیل و هل میل كنند.