چگونه از گیاهان گلدانی خود مراقبت کنیم ؟

]
گیاهان گلدانی، تزئین زنده و زیبای خانه هستند و هر کسی با دانستن نیازهای ابتدایی این گیاهان که شامل نور، آب و غذا است، میتواند از آنها نگهداری کند و از این کار بسیار لذت ببرد.

نور
نور نخستین نیاز یک گیاه است. گیاهان غذای خود را از طریق فوتوسنتز و در نور خورشید تهیه میکنند. البته گیاهان متفاوت به میزانهای مختلفی از نور نیاز دارند. همواره باید هنگام تهیه یک گیاه، درباره نوع نوری که به آن نیاز دارد سوال کنید. نوع نور مورد نیاز گیاهان به سه دسته تقسیم میشود:

• نور مستقیم - در این حالت نور خورشید بدون هیچ مانعی مستقیما با گیاه برخورد میکند.
• نور غیر مستقیم - در این حالت نور خورشید فضای اتاق را روشن میکند و به گیاه میرسد اما مستقیم بر روی آن نمیتابد.
• نور پخش شده یا ***** شده - نور در این حالت از یک واسطه مانند پرده نازک یا صفحه ای مانند شیشه مات عبور میکند و سپس به گیاه میرسد.


بسادگی با کمک یک مداد می توانید رطوبت خاک را اندازه بگیرید.
آب
شما میتوانید یک مداد را در خاک گلدان فرو برده و با امتحان سر آن از نمناک بودن خاک مطمئن شوید.

گاهی یک باغبان میتواند از با آبیاری بیش از حد و از روی محبت گیاهی را بکشد. این یکی از شایعترین اشتباهات در زمینه نگهداری از گیاهان خانگی است. خاک هر گیاه در فاصله دو آبیاری به میزان خاصی رطوبت نیاز دارد. بعضی از آنها باید خاکی دائما مرطوب داشته باشند و بعضی باید در این فاصله کاملا خشک شوند. این هم سوالی است که پاسخ آنرا باید از فروشنده و یا شخصی وارد به باغبانی بپرسید. چند نکته مهم در آبیاری:

• در فاصله دو آبیاری میزان رطوبت خاک را به کمک یک چوب، مداد یا حتا انگشت خود اندازه بگیرید. چوب یا انگشت خود را در زیر لایه رویی خاک فرو کنید تا از میزان نم آن مطلع شوید.
• بهترین وسیله آبیاری، آب پاش است و آبیاری باید در اطراف ساقه انجام شود.
• گیاه را طوری آبیاری کنید که اضافه آب از سوراخ زیر گلدان خارج شود.
• از آب ولرم یا گرم استفاده کنید زیرا آب سرد موجب وارد شدن شوک به ریشه ها شده و به آنها صدمه میزند.
• پس از آبیاری با اسپری کردن آب به شاخ و برگها برای گیاه محیطی مرطوب ایجاد کنید.
• بعضی از انواع گلدانهای تزئینی فاقد روزنه خروج آب هستند. شما میتوانید گیاه خود را در ظرفی کوچکتر و دارای روزنه، قرار داده و سپس آنرا در گلدان مورد نظر خود قرار دهید.اما به یاد داشته باشید که گلدلن کوچکتر را به کمک چند تکه سنگریزه یا پایه، طوری قرار دهید که کف آن مماس با سطح زیرین ظرف تزئینی نباشد و راه برای خروج آب اضافه باز باشد.

غذا

گیاهان نیازهای خاص غذایی دارند و در اینجا هم، زیاده روی در تغذیه گیاه، آنرا از بین میبرد. غذای گیاهان یا کودهای شیمیایی، در سه شکل کلی عرضه میشود:

• حلال در آب - که شامل پودر یا مایعی است که با آب رقیق شده و بر روی گیاه یا خاک آن ریخته میشود.
• غذای جامد میخی شکل - این نوع کود به شکل میخ یا کپسولهایی فشرده است که در خاک فرو برده میشود و به تدریج مواد غذایی را آزاد میکند.
• کود دانه ای - این کود که به شکل دانه های ریز ساخته میشود بر روی خاک اطراف ساقه پاشیده میشود و کم کم همراه با آب به داخل خاک نفوذ پیدا میکند.


هنگام تعویض گلدان آنرا یک سایز بزرگتر انتخاب کنید.

تعویض گلدان

هنگامی که شاخ و برگ یک گیاه بیش از حد سنگین شود یا اینکه ریشه های آن از روزنه خروج آب بیرون بزنند، زمان تعویض گلدان فرا رسیده است.

گیاه خود را به گلدانی که تنها کمی از گلدان قبلی بزرگتر است منتقل کنید.گر مي خواهيد هميشه آپارتمان شما سرسبز و با طراوات و شاداب باشد، از خريد بوته هاي گلدار احتراز کنيد، زيرا نگهداري گياهان برگ سبز آسان تر است.گياهان هميشه سبز در شرايط و درجه حرارت اطاق به خوبي پرورش مي يابند و چنانچه از آنها مواظبت شود، برگ هايشان هميشه شاداب و خرم و براق، و زينت بخش محيط زندگي شما خواهد بود.

گياه گلدار خانگي، احتياج به مراقبت بيشتري دارد و در شرايط اطاق و ساختمان به خوبي دوام نمي آورد. مادام که گل دارد، بسيار زيباست، و پس از اتمام گل و دوره استراحت، به آب کمتر و حرارت 12- 15 درجه احتياج دارد.

تا چه حد به گل هاي نادر اهميت مي دهيد؟
اگرچه پرورش گياهان گرانبها احتياج به مراقبت شديد و رعايت موازين علمي دارد، ولي چنانچه از عهده اين کار برآييد، از نتيجه زحمات و صرف وقت و هزينه انجام شده، راضي خواهيد بود. بهتر است کار را از گياهان زود رشد شروع کنيد و به تدريج به نگهداري گياهان زود رنج بپردازيد. پرورش بسياري از گل هاي زود رشد در اغلب خانه ها عموميت دارد، به طوري که انواع کاکتوس و شمعداني در بسياري از خانه ها ديده مي شود.

چه مبلغي براي خريد يک گلدان حاضريد بپردازيد؟
قيمت گل ها و گياهان بستگي به سرعت رشد و مهارت در پرورش آنها دارد. گياهاني که رشد بطئي دارند، گران قيمت و بسياري از گل هاي يک ساله مانند شمعداني، ارزان قيمت هستند. همچنين اندازه و ارتفاع گياه در قيمت آن بسيار مؤثر است.

خريد گلدان هاي کوچک که محتوي جوانه گياهان پرارزش است، احتياج به مهارت، دقت، مواظبت دائم و حوصله و علاقه بيش از حد دارد و گلدان هاي استکاني که بيشتر براي پرورش جوانه ها به کار مي رود، با قيمت ارزان تر، تا حدود يک دهم قيمت گلدان بزرگ به فروش مي رسد و بايستي حداقل ده تا بيست عدد از آنها را خريداري نمود و پرورش داد تا پس از مدتي تعدادي گل با ارزش به دست آيد.


چه مقدار از وقتتان را براي پرورش گل اختصاص مي دهيد؟

بسياري از گل ها در هر شرايطي پرورش مي يابند و با تغييرات درجه حرارت و رطوبت و کمبود کود و آب مقاومت خوبي از خود نشان مي دهند. اين گياهان را گياهان فولادي نام نهاده اند.

اين گلها با آن که جان سخت نيستند، در مقابل بي مبالاتي و عدم دقت صاحبخانه مقاومت چنداني نشان نمي دهند. اما برخي از گل هاي حساس و زودرنج هستند و احتياج به مراقبت دائم دارند.

چه اندازه و چه شکلي از گلدان را ترجيح مي دهيد؟
تناسب آپارتمان و موقعيت محل نگهداري گل در انتخاب نوع و اندازه گياه بسيار مؤثر است. يک گياه کم رشد پايه کوتاه را نمي توان در جلو يک ديوار بلند قرار داد، و يا يک گياه بلند شکم دار را نبايستي در محل دريچه باريک با کوران هوا گذاشت. شکل، وضع برگ، سن، رشد گياه در انتخاب محل استقرار آن دخالت مستقيم دارد.

دانستني هاي کلي از نگهداري گياه
* ريشه به همان نسبت که به آب احتياج دارد به هوا هم نيازمند است. اگر پاي بوته هميشه خيس و پرآب باشد، اين بدان معناست که عمر ريشه به آخر رسيده ؛ بنابراين مقدار آب و فاصله آبياري بسيار مهم است.

* هر گياه احتياج به يک دوره استراحت دارد، و اگر اين پديده طبيعي را از او دريغ نماييد در فصل بعد گياهي بيمار و ضعيف خواهد شد. بعضي از گياهان در فصل زمستان به حال خواب و استراحت در مي آيند و بعضي ديگر در فصل تابستان؛ و لازمست در فصل استراحت مقدار آب و کود آن را به يک پنجم معمول تقليل داد و حتي المقدور محيط آن را با محيط طبيعت نزديک تر کرد. همچنين ساير عوامل که در دوره استراحت گياه سرنوشت ساز است، مورد توجه قرار گيرد.

* بخاري و رادياتور موجب خشک شدن هواي محيط و تقليل رطوبت هوا مي گردد، به حدي که رطوبت داخل ساختمان از يک سوم ميزان لازم هم پايين تر مي رود. بنابراين بايستي امکانات تأمين اين کمبود رطوبت را فراهم نمود.

baghban88.*********.com/post/50