]

گل سوسن چلچراغ نخستین گیاهی است که به عنوان میراث ملی در ایران به ثبت رسیده است.

ویژگی*های گیاه*شناسی

 • درازا: نزدیک به یک متر
 • نام بومی و ملی / چرایی نام گزاری: سوسن چلچراغ / از آنجا که شکوفه*های این گل با رنگ سفید به صورت واژگون باز می*شوند نام سوسن چلچراغی به خود گرفته است.انتهای گلبرگهای آن پوشیده از دانه*های برجسته و پرچم*های بسیار بلند است.
 • تیره: لی لیوم Lilium
 • نام علمی: Lilium ledebourii
 • گل دهی: ماه*های خرداد و اوایل تیر


رویشگاه بومی
این گیاه به طور خودرو در دو نقطه از جهان می روید که هر دو آن*ها در رشته کوه البرز از فلات ایران جای گرفته اند:


 • لنکران
  -
  تالش
  - جمهوری آذربایجان

 • داماش
  -
  بخش عمارلو
  - استان گیلان - ایران


شناسایی علمی

در سال ۱۳۵۴ گیاه*شناسی به نام لدربوری در بخش عمارلو (گیلان) روستای
داماش
موفق به شناسایی این گونه نادر شد و پس از آن سوسن چلچراغ کانون توجهات داخلی گردید. همچنین این گیاه در منطقه شغال دره شهرستان نمین استان اردبیل هم گزارش گردیده و هم اکنون از طرف محیط زیست جزو آثار ملی طبیعی استان اردبیل ثبت گردیده است.

اقدام ملی
پس از معرفی این گل به دولت ایران در همان زمان از سوی
شورای عالی محیط زیست
در زمره آثار زیست محیطی ملی کشور به ثبت رسید و طی این سالها رویشگاه سوسن چلچراغ در روستای داماش به مساحت ۴ هکتار تحت حفاظت قرار گرفته است.سوسن چلچراغ به دلیل این همه زیبایی و ارزش، از سال ۱۳۵۵ رسماً توسط سازمان حفاظت محیط زیست مورد حفاظت قرار گرفت و در فهرست آثار ملی طبیعی کشور ثبت شده است . سوسن چلچراغ هنوز هم به طور کامل توسط سازمان حفاظت محیط زیست گیلان نگهداری می*شود و با توجه به نادر بودن این گل ملی و ثبت شده در فهرست میراث طبیعی، سازمان محیط زیست اطراف این زمین را حصار کشی کرده و از آنجا که این منطقه جزء مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست کشور است هرگونه بهره برداری از آن تنها با مجوز رسمی از دفتر وزارت و بازرسی سازمان محیط زیست کشور ممکن خواهد بود.
از ویکی*پدیا،