فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  18
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

موضوع: گل شمداني عطري و اژدر

کاربر عادی Qmars آواتار ها
    شماره عضویت
    18
    میانگین پست در روز
    0

گل شمداني عطري و اژدر

!

من «شمعداني عطري» هستم

فارسي من شمعداني عطري است و به برگ عطر، برگ مشك، گل عطر نيز معروف ميباشم. عربي من - غر نوقي، جرانيون، غرانيون است گل من عطر چنداني ندارد، ولي برگ من معطر مي‏باشد. مخصوصا وقتيكه آن را دستمالي كرده و بين دو انگشت بفشاريد. اسانس برگ من بر حسب نوع و محل پرورش گياه فرق مي‏كند. چنانكه در محيط مرطوب به عمل آيم، اسانس برگ من زيادتر است و چون محيط خشك باشد، اسانس من كمتر، ولي مطبوعتر است. زادگاه اوليه انواع ما افريقاي جنوبي است، ولي امروزه در بسياري از نقاط جهان مانند الجزيره، ماداگاسكار، كرس، اسپانيا و فرانسه ما را به مقدار زياد مي‏كارند. در ايران نيز يك نوع ما را پرورش مي‏دهند، ولي هيچگاه در ايران به طور خودرو و وحشي ديده نشده‏ايم. از انواع ما در صنعت داروسازي اسانسي با كمك جريان بخار آب و تقطير آن مي‏گيرند كه به اسانس ژرانيوم معروف مي‏باشد. اين اسانس داراي اثر ضدعفوني كننده بوده و براي درمان سوختگي نافع است و براي اين منظور آن را وارد پمادها و ضمادهاي ضد سوختگي مي‏نمايند. در دندانپزشكي نيز از اسانس ما جهت تسكين در دندان و ضد عفوني كردن لثه استفاده كرده و آن را وارد خمير دندانهاي طبي مي‏نمايند. حشرات ازبوي برگ ما فرار مي‏كنند. خوردن جوشانده برگ ما فشار خون را پايين مي‏آورد.
    شمعداني بد بو
    فارسي من بد بو است، به من «سوزن نخ نصارا» نيز مي‏گويند. عربي من عطر و «ابره الراهب» است. من بطور خودرو در اماكن سايه دار مرطوب آذربايجان، قره داغ، جنگل حسن بگلو، نواحي مختلف البرز، شمال لوشان و در اطراف رشت و مازندران به عمل مي‏آيم، برگهاي من بر خلاف شمعداني عطري بوي ناپسند دارد، گلهاي من به رنگ ارغواني يا گلي رنگ است، من مقوي معده و پيشاب آور بوده به عنوان رفع خونريزي و درمان بيماري قند به كار مي‏رود. خوردن من باعث كاهش مقدار قند در نزد مبتلايان است، و به علت داشتن تانن در معالجه اسهال اثر قاطع دارم، غرغره جوشانده من در واقع گلو درد، ورم مخاط دهان، گلو و لوزتين مؤثر است، ضماد گرم برگ من براي تسكين باد سرخ و درمان خنازير، كوفتگي و باز شدن پستان تجويز مي‏شود. مقدار خوراك من سه فنجان در روز از دمكرده 50 تا صد گرم در ليتر است و شيره برگهاي تازه و له شده من در التيام بريدگيهاي سطحي بدن و زخمهاي ساده مؤثر است. در استعمال خارجي از جوشانده غليظ من به نسبت بيست درصد جهت شستشو استفاده مي‏كنند.
    لينک کوتاه اين مقاله :

بيشتر انواع شمعداني را اگر بحال خود بگذارند يک ساقه اصلي مي دهد و وقتي اين ساقه رشد کافي کرد ، که اغلب گل هم ندارد ، شاخه هاي اطراف بيرون مي آيند .

اين وضعيت رضايت بخش نيست .

ولي اگر سر ساقه اصلي را ببريم يعني پنسمان کنيم ، دو جوانه نزديک محل قطع رشد مي کنند و اينها هم بنوبه خود تا حدي رشد کرده و از آن ببعد شاخه هاي جانبي رشد مي کنند .

منظور از متوقف کردن رشد ، هم آهنگ و هم زمان کردن رشد جوانه ها مي باشد .

شروع رشد شمعداني در بهار و توقف در رشد و توليد گل آن در اواسط تابستان است .

و شروع مجدد رشد در موقع کوتاه شدن روز يعني پائيز است .

موقع قلمه گرفتن ، معمولا در آخر مرداد و اوائل شهريور مي باشد که گياه مادري از قدرت و قوت کاملي برخوردار است .

قلمه هائي که گرفته ميشود در آخر مهرماه داراي ريشه کامل مي باشند و مي توان آنها را در گلدان ۵/۸ سانتيمتر قطر کاشت .

در همين موقع که قلمه هاي ريشه دار جابجا ميشود و بايد از نقطه نموي قلمه ، سربرداري ( پنسمان ) شود .

شاخه هائي که قبل از نيمه زمستان رشد مي کنند از رشد دو يا سه جوانه چانبي سرچشمه مي گيرند .

رشد زياد شاخه ها تا اوايل بهمن ماه احتمالا شروع نمي شود .

در اين موقع در ظرف چند هفته شاخه هاي جوان جانبي شاخه هاي مجددي ميدهند که دو يا سه بند دارند . اينها هم بايد سر برداري ( پنسمان ) شوند .بنابراين براي تقويت بوته بايد سعي کرد که شاخه هاي بيشتري ايجاد گردد .

در اواخر اسفند رشد شاخه ها و ريشه ها زياد مي شود و در اين موقع است که تغيير اندازه گلدان لازم ميباشد . بايد بوته ها را به گلداني که قطر دهانه آن ۱۱ سانتيمتر باشد منتقل نمود .

اين تغيير گلدان ممکن است رشد بوته را مجددآ متوقف کند .

در اواسط فروردين اگر رشد خيلي زياد است قسمتي از سرشاخه ها بايد سر برداري شود و اين آخرين پنسمان است .در اواسط خرداد بوته بايد در يک حالت کامل باشد .

بعضي از انواع شمعداني ها بيش از يک يا دو ساقه نمي دهند ولي بعصي پُر شاخ و بگند و احتياج زيادي به سربرداري ندارند . فقط ممکن است گل دادن بوته را به عقب بياندازد .

معمولا شمعداني هائيکه يک ساقه راست دارند را پنسمان ميکنند ولي مثلا در شمعداني پيچ اين کار معمول نيست ولي شمعداني هاي معمولي و بعضي از شمعدانيهاي
    اژدر
    را مي توان با سربرداري فرم داد .

●گل گرفتن زمستانه

شمعداني پيچ و عطري در تابستان گل مي کنند و وقتي روزها کوتاه مي شوند گل کردن آنها قطع ميگردد .

شمعداني
    اژدر
    ، در اواخر بهار و اوائل تابستان فقط يکمرتبه گل مي کند .

ولي شمعداني معمولي زونال طبيعتآ هميشه داراي گل است و حالت خواب لازم ندارد .

ولي اين موضوع باين معني نيست که اينها در نقاطي که زمستان سرد و ابري و تاريک دارندگل کنند . اما مسلم است که در اوايل زمستان اگر حرارت لازم ، آب کافي و نور لازم در اختيار بوته باشد شمعداني ها در ديماه هم گل دارند .

براي اينکه بهترين نتيجه در زمستان گرفته شود ، بايد قلمه ها را در اسفند و فروردين بزنند و بنا براين بوته ها در گلدان ۵/۱۲ سانتيمتر در پائيز گل مي کنند .

تمام جوانه هاي گل بايد تا شهريور و يا اواسط مهر بريده شود . يعني تا موقعي که رشد گياه ادامه دارد.

▪عمل آوردن شمعداني در هواي آزاد :

تمام ارقام شمعداني را در مناطق معتدل ميتوان در هواي آزاد کاشت و عده کمي از آنها طاقت سرما را دارند و بقيه را بايد در موقع شروع سرما به گلخانه برد تا از سرما محفوظ باشند .

شمعداني زونال يا حلقه اي و شمعداني پيچ براي کاشت در حاشيه ها مناسبند .

ولي شمعداني عطري و
    اژدر
    مناسب نيستند .

در حاشيه ها نبايد ارقام مختلف زيادي را باهم کاشت و حتي الامکان بايد حاشيه عريض باشد تا رنگ گلها بيشتر و بهتر جلوه کند .

معمولا دو يا سه واريته اصلي در يک حاشيه ندرتا بنظر خوب مي آيند .

حاشيه شمعداني بايد در آفتاب کامل در تمام روز قرار گيرد البته در وسط روز کمي سايه داشته باشد بهتر است .

در محل سايه شمعداني بعوض گل کردن شاخ و برگ زيادي توليد مي کند .

خاکهائي که کود زياد خورده اند و غني هستند بوته را بيشتر قوي مي کنند و عوض اينکه بوته به گل بنشيند شاخ و برگ زيادي ميدهد .

خاکهاي اسيدي مانند خاک جنگل هائي که به بتازگي به باغ تبديل شده اند نتيجه مطلوبي براي شمعداني ندارند .

خاکهاي ليموني رسي براي شمعداني خيلي مناسب است .

●آفات ، بيماريها و اختلالهاي فيزيولوژيک :

شمعداني نسبت به گياهان زينتي ديگر نسبتآ قويتر و به آفات و بيماريها و اختلالهاي فيزيولوژيک مقاوم تر است .

بوته هائي که خوب عمل آمده باشند کمتر به بيماريها مبتلا ميشوند تا آنهائي که ضعيف و زجر کشيده هستند . اساس همه پيشگيريها عمل کشت است .

نور ، هوا ، حرارت و آب هميشه بايد با احتياج گياه تناسب داشته باشد .

شمعداني مورد حمله تعداد زيادي از آفات ، بيماريها ، ويروس ها ، باکتريها، و نماتودها قرار مي گيرند که مهمترين آنها عبارتند از : شته هاي گياهي ، کنه ها ، شپشک ها ، حلزون ها ، گال برگ ، بيماري هاي ويروسي و غيره .

بيماري هاي ويروسي که توسط حشرات مکنده ( شته ها ، زنجره ها ) و يا ابزارهاي باغباني ( قيچي ، چاقو و بيلچه ) منتقل مي شوند و معمولا بدون درمان ميباشند .

در بيماريهاي ويروسي روي برگها رگ هاي بي رنگي آشکار مي گردند و در آخرين مرحله زيان بيماري همراه پيچيدگي برگ مي باشد .

اگر برگ را مقابل آفتاب نگاه داشته و به آن نگاه کنيم سلولهاي مرده در برگ مشاهده ميشود .

متاسفانه تشخيص اين بيماري در مراحل اوليه بسيار مشکل است و زماني آثار و علائم آن آشکار ميشود که درماني به غير از کندن و سوزانيدن ندارد .

براي پيشگيري از بيماريهاي ويروسي در مرحله اول بايد حشرات ناقل ( شته ها ، زنجره ها ) را نابود کرد و در مرحله دوم وسائل و ابزار باغباني را هنگام قلمه زدن ضدعفوني کرد .

▪گال برگ :

عامل ايجاد کننده گال برگ نوعي باکتري مي باشد .

در برگها توليد تاول کرده و برگها را بشکل گل کلم در مي آورد و باعث فساد برگها در نزديک خاک و ريزش آنها مي شود .

اين بيماري نيز غير قابل درمان بوده و بايد بوته هاي مبتلا را از بين برد .

▪سياه شدن ساقه و برگ ها :

اين حالت در اثر بيماري قارچي پيتيوم pythiumبوجود مي آيد .

اين بيماري باعث سياه شدن انتهاي قلمه در نزديک سطح خاک ميشود و در مدت کمي به ساير بوته ها سرايت مي کند .

در اين صورت بمحض اينکه بالاي طوقه قهوه اي رنگ شد قلمه ها را بايد بيرون اورده و آنها را از بين برد .

اين بيماري فقط زماني آشکار مي شود که پوست ساقه صدمه خورده باشد .

ساقه هاي نرم و آبدار قلمه ها بيشتر مبتلا به اين بيماري ميشود .

در محيط مرطوب و رطوبت زياد خاک ، اغلب قلمه ها به اين بيماري مبتلا مي گردند .

چاقو بايد تيز باشد تا ته قلمه را خرد نکند و مقطع قلمه صاف باشد و ضمنا از آب دادن زياد بايد خودداري کرد .

▪افتادن برگ :

در حقيقت نمي توان اسم آن را بيماري فيزيولوژيکي گذاشت .

افتادن برگ واکنش يک گياه سالم است براي اينکه خود را با شرايط متغير سازگار کند موقع که تعادل بين روشنائي ، حرارت ، رطوبت و تعريق بهم ميخورد و تغيير مي کند ، گياه خودش را با شرايط جديد تطبيق مي دهد .

باين ترتيب هر وقت تغييرات قابل ملاحظه اي در حرارت يا شدت روشنائي اتفاق مي افتد ، برگها ميريزد .

از تغيير ناگهاني شرايط محيط تا حدود امکان بايد پرهيز کرد .مثلا گلدانهاي شمعداني را در بهار وقتي از گلخانه بيرون مي آورند ، چون به هواي بيرون عادت ندارند ، برگها کم و بيش مي ريزند و برگهاي جديد خود را با محيط خارج سازگار مي کنند .

همچنين تعويض گلدان ممکن است باعث ريختن برگها شود ولي اين موضوع زود جبران مي شود و برگهاي جديدي بيرون ميآيد .

به طور آشکار نظير همين اثرات ممکن است در اشتباهات کشت پيش آيد .

گياهي که خيلي خشک است و يا در زمين غرقاب است برگهايش مي ريزد .

اما اينها دلايل غير طبيعي هستند .

●پژمردگي :

پژمردگي گياه در روزهاي گرم و روشن اتفاق مي افتد و اين در موردي است که گياه داراي ساقه هاي بلند و آبکي است و به طور ناگهاني مواجه با گرما ميشود و آنقدر که رطوبت از دست مي دهد ، نمي تواند از ريشه آب جذب کند .

در اين موارد اغلب برگها و گاهي هم ساقه پژمرده شده و مي افتد .

اگر در روزهاي گرم اوائل بهار آب سرد به گياه بدهيم ساقه ها خشبي شده و گياه در مقابل تغييرات حرارت ناگهاني مقاوم ميشود
    [منابع :
    ----------------------
    http://www.niazemarkazi.com/article/...htm]پرورش گل شمعداني (2)[متوقف کردن رشد بوته ها : aftab.ir]

کاربر عادی
    حیوان خانگی
    cat
    شماره عضویت
    17
    میانگین پست در روز
    0
    قشنگه

کاربر عادی
    حیوان خانگی
    cat
    شماره عضویت
    17
    میانگین پست در روز
    0

کاربر جدید
    شماره عضویت
    509
    میانگین پست در روز
    0.00
    سلام ، ممنون از مطلب مفیدت ، شمعدونی های من بر اثر همین بیماری(سیاه شدن ساقه) از بین رفت فقط یکی مونده ،
    راستی روش پاسنمان کردن رو هم توضیح بدید
    بازم هم ممنون

کاربر جدید
    نام و نام خانوادگی
    سعیده اشرفی
    شماره عضویت
    3205
    میانگین پست در روز
    0.00
    سلام.با تشکر از مطالب خوبتون.من قلمه زدن و پنسمان کردن بلد نیستم. میشه یهم یاد بدید.میخوام شمعدونی اژدر رو تکثیر کنم....

کاربر عادی Qmars آواتار ها
    شماره عضویت
    18
    میانگین پست در روز
    0
    به بريدن سر ساقه اصلي پنسمان گفته ميشود
    گر ز حق ما کسی بدی گفت خاطر ز غمش نمی خراشیم
    ما نیز نکوییش بگوییم تا هر دو دروغ گفته باشیم

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)