فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  21
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9

موضوع: نرگس آفريقائي-Agapanthus africanus

 1. #1
  کاربر عادی Qmars آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  18
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  نرگس آفريقائي-Agapanthus africanus
  [IMG]http://up.********.com/images/1vpbh7oxuz36osyhoqq9.jpg[/IMG]

  نرگس آفريقائي گياهي است با ساقه زير زميني ( ريزوم دار ) از خانواده Liliaceae با تعداد تقريبي ده گونه كه از نظر گياه شناسي هنوز بدرستي مشخص نشده اند .
  در منابع مختلف آمده است كه اصل اين گياه از مشرق زمين بوده و در سال ۱۶۳۰ از ايران توسط يك پدر روحاني به فرانسه برده شده است .
  اين گياه در آغاز بخاطر كميابي و همچنين بخاطر انحصار طلبي صاحبان آن فقط در اختيار پادشاهان و برگزيدگان قوم بود
  لوئي چهاردهم بخاطر بوي مطبوع نرگس آفريقائي مفتون اين گياه بود و به آن عشق بسيار ميورزيد
  بوي اين گياه بطور متناوب كم و زياد ميشود .
  بدين معني كه در روز كم بو بوده و از غروب آفتاب شروع به زياد شدن مي كند .
  شدت بوي عطر اين گياه كمي پس از شب هنگام است و باز در اواسط شب كاهش مي يابد .
  اين عطر شگفت آور هنگام اوج آن بسيار غني و سكرآور است .
  حتي قدرت انتشار آن باندازه اي است كه در هواي صاف پس از يك روز گرم فقط بوي يك پايه گلدار آن تا شعاع ۳۰۰ متري احساس مي شود .
  اين گياه نه تنها يكي از بهترين گياهان آپارتماني بشمار مي رود ، بلكه در هواي آزاد نيز ميتوان آنرا به آساني پرورش داد و از طرفي كشت آن بسيار ساده و بخاطر فراواني گلها قابل ملاحظه است .

  برگهاي آن بشكل روبان و بطول ۵۰ سانتيمتر است .
  رنگ آن سبز شفاف است و قسمت زيادي از سال را باقي مي ماند ( ازخرداد تا مرداد ماه ) از ميان برگها ساقه گل دهنده اي بطول تقريبي ۷۵ سانتيمتر بيرون مي آيد كه در انتهاي آن گل آذيني بشكل چتر و حدود ۵۰ عدد گل بشكل نرگس و برنگ آبي و يا آبي مايل به بنفش قرار دارد و يكي از گلهاي آبي رنگ نادر در فصل تابستان است .
  گلهاي بريده آن با ساقه هاي بلند بسيار زيبا و همچنين دانه هاي آن پس از تشكيل روي اين ساقه ها براي دكوراسيون زمستان بسيار مناسب است .

  روش كاشت :
  اگرچه اين گياه در اغلب خاكها بخوبي رشد مي كند ولي خاكهاي غني و قابل نفوذ به آب برتري دارد و تنها نياز آن به هواي خنك در تابستان است .
  مكانهاي سايه آفتاب بسيار مناسب براي پرورش اين گياه است و در صورتيكه در گلدان كاشته شده باشد ، بايد در بهار به هواي آزاد منتقل شود . در زمينهاي سبك به آب فراوان و در تابستان و در زمستان به آب بسيار كم نياز دارد و براي استفاده از گل بُريده و يا دانه هاي آن ساقه گل دهنده را از نزديك زمين ميبرند و همچنين پس از تمام شدن گل ها ، ساقه هاي خشك و برگهاي زرد بايد چيده شوند .
  از مهرماه تا اواخر اسفند ماه ساقه ها بايد با خاك برگ پوشانيده شوند . غده اين گياه ( ساقه زير زميني كه بصورت گوشتي درآمده و ريزوم ناميده ميشود ) را نبايد زياد جابجا كرد .
  معهذا ميتوان غده ها را در پائيز بيرون آورد و در محلي خشك و روشن نگاهداشت .
  دادن كودهاي شيميايي كامل محلول درآب براي اين گياه در فصل رويش مناسب است .

  تكثير :
  اين گياه را با تقسيم غده در اوائل بهار زياد مي كنند .
  تكثير آن با كاشتن بذر نيز عملي است و موقع كاشت آن آغاز بهار است . ولي زياد كردن اين گياه با كاشتن بذر طولاني و در حدود ۲ الي۳ سال براي رسيدن بگل بطول مي انجامد .
  Agapanthus africanus اين گياه دائمي بومي كاپ ( آفريقاي جنوبي ) است .

 2. #2
  کاربر عادی Qmars آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  18
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  گل نرگس شيرازي

  گل نرگس شيرازيiگل نرگس گیاه نرگس از خانواده نرگسیان (Amaryllidaceae ) و تیره Narcissus می باشد» نرگس گیاهی دائمی و پیازدار می باشد . پیازهای آن درشت و دارای ورقه های فلسی یا مطبق است . به عبارت دیگر پیاز آن می تواند چندین سال متوالی گل دهد و گل آن همه ساله درشت تر گردد. گلهای نرگس به رنگ سفید ، زرد ، نارنجی ، کم پر و پُر پر هستند . برگهای این گیاه از بن ریشه بصورت صاف یا شیاردار بیرون می آیند و در طول ساقه قرار میگیرند.نرگس*ها به اندازه*های مختلف یافت می*شوند از گلهای 5 اینچی روی ساقه**های 2 فوتی گرفته تا گلهای 5/0 اینچی روی ساقه 2 اینچی.


  نرگس*ها شاید آسانترین و مطمئن*ترین پرورش از میان خانواده تمام گلها هستند و برای افراد مبتدی در باغبانی ایده* آل است. پیاز و برگها حاوی کریستالهای سمی هستند که فقط حشرات اصلی می*توانند بدون آسیب رساندن به آن از آن مصرف کنند هر چند ممکن است جانوران آنها را از زیر خاک بیرون بیاورند.
  تکثیر نرگس*ها
  نرگس**ها به دو روش تکثیر می*شوند. 1- روش تکثیر غیر جنسی (تقسیم پیاز) که دقیقاً نتیجه*اش گلی است مانند گل پیاز اصلی. 2- روش تکثیر جنسی (دانه) که نتیجه*اش گلهایی خواهد بود جدید و متفاوت. دانه*ها در بخش تخمدان ایجاد می*شوند این بخش متورم در پشت گلبرگهاست. پس از شکوفه کردن بخش تخمدان متورم می*شود اما خالی از دانه است. گهگاه باد یا حشرات با آوردن گرده*های جدید از گلهای دیگر می*توانند باعث گرده افشانی گل در طول مدت گلدهی آن شوند. وقتی این اتفاق روی داد در تخمدان یک یا تعداد کمی دانه ایجاد می*شود. نرگس*های دورگه بوسیله گرده افشانی گل*ها با تماس دادن و مالیدن دانه گرده از یک گل به کلاله گل دیگر بوجود می**آیند در نتیجه تخمدان می*تواند تا 25 دانه را در خود ایجاد کند. که هر کدام از آنها یک گیاه کامل را بوجود خواهد آورد. اما برای گلدهی گیاهی که از دانه پرورش می*یابد باید تا 5 سال صبر کرد.
  گلدار بودن نرگس از شش هفته تا شش ماه طول می*کشد که این بستگی به جایی که شما زندگی می*کنید و همچنین نوع گونه*ای که پرورش می*دهید دارد. بعد از گلدهی اجازه دهید تا گیاه نرگس پیازش را برای سال بعد بازسازی کند. برگها تا آن هنگام سبز هستند. هنگامی که برگها زرد شدند شما می*توانید آنها را قطع کنید اما تا قبل از آن خیر.
  رده بندی انواع نرگس
  رده بندی یک گونه کشت شده (قابل کشت) نرگس بر پایه توصیف و سنجش یا از یک رده بندی ارائه شده توسط فردی که گونه*ها را به ثبت می*رساند، پایه* گذاری شده است.
  کد رنگ های استفاده شده برای توصیف رنگ نرگس*ها به قرار زیر است:
  W- سفید (سفید گونه) G- سبز Y- زرد P – صورتی O- نارنجی R- قرمز
  در توصیف گل نرگس هر نرگس را به دو بخش تقسیم می*کنیم
  گلبرگ* ها
  تاج گل
  تاج گل و گلبرگ با استفاده از حروف کد رنگ که مناسب هستند توصیف می*شوند. نحوه نوشتاری مورد استفاده برای توصیف رده بندی نرگس به شرح زیر است.
  1- تقسیم بندی بر اساس شکل ظاهری که از 1 تا 13 شماره گذاری می**شود. 2- حرف یا حروف کد رنگ باید به درستی برگهای گلبرگ را توصیف کند و پس از آن خط تیره قرار می*دهیم. 3- حرف یا حروف کد رنگ باید به درستی بخش تاج گل را توصیف کند.
  برای مثال نرگس « زمزمۀ فرشته » از یک نوع 5 –زرد – زرد است. و به صورت زیر نمایش می*دهند: ( 5-Y-Y)
  - در نوع چهارم از تقسیم بندی کلی نرگس*های دوتایی حروف کد رنگ به توصیف دقیق مخلوط گلبرگ*ها و شبه گلبرگها که با نظم خاصی قرار گرفته*اند می*پردازد. - اگر گلبرگ و تاج گل دارای یک رنگ واحد باشد از یک کد رنگ برای رده بندی آن استفاده می**شود. چه نرگس*های وحشی و چه نرگس**هایی که قابل کشت و پرورش هستند اگر دارای نامهایی با مشخصات بالا باشند به صورت طبیعی در یکی از تقسیم بندی*های 1 تا 12 قرار می*گیرند قسمت سیزدهم مختص نرگس* هایی است که دارای اصطلاحات علمی گیاه شناسی هستند.
  تقسیمات سیزده گانه نرگس از روی شکل ظاهری نرگس
  نوع اول- شیپوری: یک گل روی ساقه، تاجی به شکل شیپور که حدوداً به اندازه گلبرگ*ها و گاهی بلندتر از گلبرگهاست.
  نوع دوم- تاج بلند: یک گل روی ساقه که اندازه تاج آن بین تا یک گلبرگ کامل است.
  نوع سوم- تاج کوتاه: یک گل روی ساقه و اندازه تاج آن کمتر از بلندی گلبرگ*هاست.
  نوع چهارم- دوگانه: نرگس*هایی که دارای گلبرگ*ها و یا تاج خوشه*ای هستند. و روی یک ساقه می*تواند یک یا بیش از یک گل داشته باشد.
  نوع پنجم- سه پرچمی: معمولاً بیش از یک گل روی ساقه دارند سرگل افتاده و بخش گلبرگها عموماً به صورت تاب خورده و برگشته و دارای بافتی ابریشمی است. گلهای این نوع نرگس مانند زنگ*های آویزان است.
  نوع ششم- سیکلامینوس: یک گل روی ساقه گلبرگ ها به طور مشخصی برگشته هستند و تاج آن کشیده و باریک است (مثل این می*ماند که گلبرگها بوسیله باد خم شده*اند)
  نوع هفتم- جانکوئیلا: دارای گلهای کوچک و گلبرگهای پهن است . عموماً چندین گل روی ساقه است. و گلها بسیار معطر هستند ساقه دارای مقطع عرضی گرد و بخش*های ساقه و برگ آن نازک شبیه به نی است.
  نوع هشتم- تا زِ تا: عموماً دارای 3 الی 20 گل روی یک شاخه قوی است. گلها عموماً خوشبو و دارای تاج بسیار کوتاهی هستند. گلبرگ ها گرد و تا حدی مضرس هستند.
  نوع نهم- شاعرانه: عموماً یک گل روی ساقه دارد گلبرگهای سفید رنگ که در بعضی موارد با رنگ تاج در محل اتصال رنگین شده با تاج کوچک صافی که دارای بله*های قرمز رنگ است. این گل معطر است.
  نوع دهم- بالبوکدیم دورگه: گلهایی کوچک شبیه « دامن دورچین » دارد.
  نوع یازدهم- تاج مضرس (شکاف دار) : لبه*های تاج آن دارای شکاف عمیق است (معمولاً شکافها به اندازه طول تاج هستند)
  نوع دوازدهم- نرگس*های متفرقه: نرگس*هایی که در رده*بندی*های ذکر شده بناشده. و عموماً جزء نرگسهای دو رگه هستند.
  نوع سیزدهم- انواع گونه*های وحشی و دورگه
  مراقبت از نرگسها
  نکاتی برای موفقیت در پرورش نرگس
  ماههای مرداد و شهریور بهترین زمان برای کشت نرگس در انگلیس هستند تا ریشه*ها قبل از شروع زمستان قابلیت رشد را پیدا کنند اگر چه پیازها باید تا ماه مهر کشت شوند ولی تا آبان ماه قابل کشت هستند.
  برای کشت، آنها را بطور مجزا با فاصله*های cm 15 در یک خاک با زهکشی خوب و مناسب کشت کنید به طوری که حدود cm 10 خاک روی پیازها باشد. یک مقدار کود معمولی را با خاک مخلوط کنید و در زیر محل کاشت بریزید و اگر خاک رسی و سنگین است مقداری شن با آن مخلوط کنید تا به زهکشی خاک کمک کند. پیازها را در زمینی که از آب اشباع است نکارید.
  نرگس*ها برای گلدهی سال بعد خود نیاز به انرژی سرازیر شده از ساقه و برگ به پیازها دارند. به همین دلیل برگها را از محل طوقه قطع نکنید چون این کار باعث می*شود آنها ضعیف شوند. هنگامی که 6 هفته سپری شد بعد از گلدهی می*توانید برگها را قطع کنید چون تأثیری بر گلدهی سال بعد ندارد.
  بعد از پژمرده شدن گلها آنها را از بخش زیرین و پشت تخمدان قطع کنید.
  هر پیازی را که در ساقه و برگ آن نشانی از بیماری است خارج کرده و آن را بسوزانید.
  پس از گلدهی گیاه را هفته*ای یک بار آبیاری و بوسیله کودهای غنی از تپاس تغذیه کنید تا هنگامی که برگها زرد شوند.
  تعداد زیادی از نرگس*ها، خیلی خوب به طور طبیعی سبز شده و نیاز به جابجایی ندارند. اگر شما باغ کوچکی دارید و دسته*های نرگس خیلی زیاد و بزرگ شده*اند می*توانید آنها را خارج کرده و تقسیم کنید.
  پیازهای خارج شده را در مکانی خنک تاریک و با تهویه مناسب تا زمان کشت بعدی ذخیره کنید.
  هم قبل از انبار کردن هم قبل از کشت دوباره، تمام پیازهایی را که هنگام لمس کردن حس می**کنید نرم هستند یا حالت اسفنجی پیدا کرده*اند را جدا کرده و بسوزانید.
  پیازهای کشت شده در گلدان (برای 16 الی 20 هفته) باید حداقل در عمق 5 تا 10 سانتی متری کاشته شوند. که این بستگی به شرایط آب و هوایی منطقه دارد.
  بهترین گونه*ها برای پرورش بستگی به مکانی دارد که می*خواهید کشت کنید. اگر محیط بزرگی از زمین سبز دارید که می*خواهید در آنجا نرگس*ها را کشت کنید نوع « نرگس نما » بهترین نتیجه را دارد. گونه*های مختلف را در یک بخش با هم مخلوط نکنید که این یک نتیجه کشت خوب نیست.
  برای حاشیه و کناره*های کوچک باغهای سنگی بهتر است از انواع کوچک*تر برای پرورش مانند « دو به دو » یا « پرتاب شعله » استفاده شود.
  در طول زمان پرورش، حداقل دوبار بوسیله قارچ کش شاخ و برگ نرگس*ها را سمپاشی کنید.

  تعداد گونه*های نرگس
  گیاه شناسان در این مورد اختلاف نظر دارند اما حداقل 25 گونه وجود دارد که بعضی از آنها با تنوع بسیار زیاد هستند و دارای چندین دورگه طبیعی هستند با توجه به این گونه*ها لیست بانک اطلاعاتی فعلی نرگس نمایانگر بیش از 13000 دورگه است که در بین تقسیمات رده بندی شده دوازده گانه قرار می*گیرند.
  پرورش نرگس در گلدان
  بهتر است شما از گلدانهای دو گالنی به عنوان اندازۀ استاندارد نرگس ها و از گلدانهای یک گالنی برای نرگس های مینیاتوری و پیازهای کوچک استفاده کنید. بهتر است گلدانها را با کلراکس ضدعفونی کرده و اجازه دهید خاکشان به خوبی زهکشی شود. ترکیب خاکی که من استفاده کردم عبارتست است از یک بخش پرلیت و سه بخش خاک استرلیزه. در انتهای گلدان بر روی یک لایۀ نازک خاک یک مشت از کود 0-10-10 بریزید. اجازه ندهید پیاز های نرگس با کود تماس داشته باشند. و سعی کنید پیاز در 3/1 فوقانی قرار گیرد. اگر پیاز را نزدیک سطح خاک بکارید ریشه ها پیاز را به سمت بیرون از خاک هل می دهند. فقط پیاز های متوسط را در گلدانهای یک گالنی بکارید. براساس اندازۀ پیاز ها می توانید سه الی چهار پیاز را در یک گلدان بکارید. اگر ملاحظه کردید که مقداری از یک پیاز به خارج از خاک آمده است خاک را به آرامی و با دقت کنار زده و پیاز ها را در سطوح پایین تری از خاک بکارید. برای نمایش پیاز ها ترجیح دادم که آنها با هم در تماس نباشند. روشی که اتخاذ کردم ای بود که پیاز ها را حداقل به اندازه ی قطر یک پیاز از هم دور قرار دهم و با فاصلۀ برابر از لبه های گلدان. بعد از اول نوامبر گلدان را آبیاری سنگین نمایید و اجازه دهید پیت ماس سطح خاک کاملا از آب اشباع شود. برای هفتۀ اول هر روز آبیاری کنید. اگر ملاحظه کردید که خاک فوقانی گلدان در حال خشک شدن است به آن آب اضافی دهید. اگر خاک شما قلیایی است از آنجایی که نرگس محیط اسیدی را ترجیح می دهد برای حفظ اسیدیتۀ خاک برای گلدانهای یک گالنی یک قاشق چای خوری Iron rite و دو قاشق برای گلدانهای دو گالنی اضافه کنید. بعد از شکوفه زدن یک مشت کود 5-10-10 به گلدان اضافه کنید. این امر با اضافه کردن کمی پتاسیم کمک می کنند که گیاه برای گلدهی سال بعد پیاز خود را بازسازی کند نرگس نیاز به یک دورۀ تابستانۀ گرمایی دارد. پیاز های نرگس در گلدانها و مخازن عمیق که به ریشه ها اجازۀ رشد می دهند بیشتر رشد می کنند. می توانید پیاز را برای 2-3 سال در داخل گلدان نگهداری کنید. می توانید پیاز ها را در آورده تمییز نمایید و در یک کیسۀ کاغذی یا نایلونی ریخته برچسب زده و در یک جای خشگ و خنک تا پاییز نگه داری کنید.

  http://www.farshadpileste.******.com/post-104.aspx[size=x-small][/size

 3. #3
  کاربر عادی Qmars آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  18
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  گل نرگس

  گل نرگس

  یکی از گیاهان بسیار زیبا و خوشبو که می توانید در آپارتمان نگهداری کنید نرگس است. انواع بسیاری نرگس وجود دارد که برخی از آنها بومی و زادگاه آن اروپای جنوبی یا شرقی است. معروف ترین این گل نرگس شیپوری، نرگس بی همتا و نرگس شعرا است. اما نرگس دسته گل یا نرگس استانبولی که از هر ساقه اش چند گل می روید در اروپا کمتر متداول است...
  انواع نرگس را می توان در گلدان یا تغارهای گل پرورش داد. گاهی آنها را در گلدان و در مخلوطی از خاک شن دار و زمانی آنها را در تغار و فقط بر روی ریگ های غوطه ور در آب می کارند. برای این کار از درشت ترین پیازها استفاده کنید و آنها را در کنار یکدیگر و کاملا چسبیده به هم روی ریگ ها بچیند. اما توجه کنید که پیازها به آب نرسد.
  در صورتی که پیازها را در گلدان می کارید روی آنها باید خاک ریخت. نرگس استانبولی را در آپارتمان می کارند و پیازهایی را که در آذرماه به کشت مصنوعی درمی آورند در شبانگاه عید نوئل گل می دهد. روش پرورش نرگس به این صورت است که ابتدا گیاه را در جای تاریک و خنکی برای ریشه کردن نگه می دارند و سپس به محل گرمی می آورند. حرارت مناسب برای این گیاه ۱۵ درجه سانتیگراد است. چنانچه جای آنها بسیار گرم باشد ساقه و برگ های آنها ولو شده به اطراف خم می شود و مدت گل دادنشان نیز خیلی کوتاه می شود. در کاشتن نرگس ها بر روی ریگ های شناور باید دقت نمود که سطح آب همواره یکسان باشد و حرارت دقیقا کنترل شود. چون پیازها نشیمنگاه ندارد در صورت زیاد شدن گرما و پژمرده شدن برگ ها با خطر واژگون شدن مواجه می شوند.

  www.akairan.com/maghalat.../گیاه-زالزالک-زینتی.html

 4. #4
  کاربر عادی
  محل سکونت
  teh
  حیوان خانگی
  cat
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  17
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  بدون عكس يا من نميبينم 5. #5
  کاربر عادی
  محل سکونت
  teh
  حیوان خانگی
  cat
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  17
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  زيباست 6. #6
  کاربر عادی AR@SH آواتار ها
  محل سکونت
  Rasht
  علایق
  موسیقی ،حیوانات،ماشین ،نت
  حیوان خانگی
  ماهی ، سگ
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  219
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ادغام شد

  تا پیش از آنکه انسان برای اولین بار حیوانی را دوست بدارد قسمتی از روح او همچنان در خواب است.

  چون می گذرد غمی نیست

 7. #7
  کاربر عادی Qmars آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  18
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ارش جان نرگس شیرازی بانرگس هلندی وگل نرگس باهم متفاوت است ضمنا تمامی تاپیکهایی که من دررابطه با گل وگیاه میزارم با مطالعه قبلی است لذا خواهشمند است تو ویرایش هاتون دقت کنید

 8. #8
  arezoo505 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  آرزو
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  84
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  نرگس آفريقائي-Agapanthus africanus 9. #9
  موسس میهن پت Pars آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  محمد
  محل سکونت
  شهر باران
  علایق
  حیوانات ، مطالعه ، موسیقی
  تخصص
  بهداشت مواد غذایی
  حیوان خانگی
  ماهی زینتی
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  1
  میانگین پست در روز
  2.35
  نوشته ها
  4,717
  خیلی زیباست
  ممنون آرزو خانم
  به دوستان خود بگویید... میهن پت Mihanpet.ir


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید