این بیماری که به آن intertrigo هم می گویند بیشتر در نژاد های براکیوسفال ( پوزه کوتاه ) دیده می شود.
هرجا که یک چین پوستی وجود دارد؛ مانند کشاله ران ، اطراف چشم ، کناره های لب ها و.... به خصوص اگر در آن ناحیه ترشحاتی از قبیل؛ ترشح اشک و بینی و بزاق و ترشحات تناسلی وجود داشته باشد مستعد بیماری است!
مالش دو سطح پوست بر روی هم و نبود تهویه ، و ریزش ترشحات در ناحیه باعث می شود که یک التهاب پوستی رخ دهد که متعاقب آن عوامل عفونی رشد می کنند و یک درماتیت به وجود می آید.
مهمترین و حساس ترین نقاط در گربه ایرانی، اطراف چشم و پوزه...در سگ های نژاد بول داگ و باکسر اطراف چشم و بینی....در سگ هایی با لب های آویزان در کناره های لبها و در سگ نژاد شارپی در تمام بدن است!
یکی از نواحی شایع پوست ناحیه پرینه و اطراف vulva است که در سگ های ماده ای که خیلی زود عقیم می شوند احتمال وقوع بیماری زیاد است!
وقتی حیوان زود عقیم می شود دستگاه جنسی رشد کافی نمی کند در حالیکه پوست بدن رشد می کند و این موضوع باعث می شود پوست ناحیه روی هم بیافتد و باعث عفونت پوستی شود!


درمان:
1- درمان قطعی عمل جراحی اپیزوتومی ( برداشت چین پوستی) است!


2- اگر جراحی نکنیم باید به درمان های محافظتی و مدیریتی روی بیاوریم: به صاحب دام آموزش دهیم که نواحی را تمیز نگه دارد، روزی 2-3 بار تمیز و خشک کند و اگر ضایعات شدید بود از کرم های آنتی بیوتیک استفاده کند!
3- یادمان باشد که در این بیماری نباید موهای ناحیه را کوتاه کنیم چون با این کار سطح مالشی بین دو لایه پوستی را افزایش می دهیم!
گرد آوری و ترجمه: رضا ترابی
منبع: اتینجر سال 2010
کلیه حقوق متعلق به سایت میهن پت می باشد!