ساختار بدن


کفتار (Hyaena linnaeus) گوشتخواری است با جثه نسبتا بزرگ ، طول بدن تا 120 سانتیمتر و طول دم تا 30 سانتیمتر و بلندی بدن در ناحیه شانه تا 70 سانتیمتر می*رسد. در این حیوان قسمت جلوی بدن به سبب بلند بودن زائده*های مهره*های شانه و دراز بودن دست از پا و همچنین وجود موهای بلند یال مانند از قسمت عقب بدن بلندتر بوده و هیکل مخصوصی به حیوان می*دهد که آن را از بقیه مهره*داران متمایز می*کند. دستها کلفت هستند و گاهی خمیدگی کمی نشان می*دهند. سر قوی ولی تا حدی کوتاه است. فکها و ناحیه جلوی صورت قوی و گوشها بزرگ و نوک*دار هستند.دم کوتاه و با موهای خشن و بلند و اندازه آن در حدود یک سوم اندازه سر و بدن است. در دست و پا هر کدام 4 انگشت وجود دارد. پنجه*ها قوی و خمیده و به چنگالهای بزرگ و پهن که برای کندن زمین مناسب است منتهی می*شوند. رنگ کلی بدن از زرد خاکستری سفید روشن تا خاکستری قهوه*ای تغییر می*کند. پوزه متمایل به قهوه*ای است و بقیه سر روشن*تر است. تعدادی نوار عرضی تیره رنگ در پهلوهای بدن وجود دارد. جمجمه به اندازه متوسط ولی حجیم است. در فک پایین دندانهای پیشین در شکل ساده هستند و به تدریج از داخل به خارج بزرگتر می*شوند.


نحوه زندگی

کفتارها شبها فعال بوده و در روز به ندرت دیده می*شوند. روزها در غارها یا شکافهای زمین یا حفره*ای که خود یا دیگر حیوانات حفر کرده اند باقی می*مانند. بیشتر از لاشه حیوانات تغذیه می*کنند و بوسیله فکها و دندانهای بسیار قوی خود می*توانند استخوانهای بسیار ضخیم را خرد کرده و لاشه را بخورند. گاهی حیوانات زنده را شکار می*کنند و کفتارها حیوانات را زنده زنده می خورند بر خلاف گربه سانان که ابتده شکار را خفه می کنند و گاهی در فرصتهای مناسب به حیوانات اهلی حمله*ور می*شوند. هنگامی که در نزدیک مراکز انسان باشند ممکن است محصولات زمینی مانند خربزه را بخورند. بندرت به انسان حمله*ور می*شوند مگر اینکه مورد حمله و محاصره انسان قرار گیرند.از حس شنوایی و بویایی قوی برخوردارند. معمولا آهسته راه می*روند و هنگام دویدن حرکات نا متناسب و بد منظری دارند. صدای خنده یا لانه مانندی دارند که خیلی کم شنیده می*شود. جفت*گیری آنها احتمالا اوایل تا اواسط زمستان انجام می*شود. دوران آبستنی 90 روز است. هر بار 2 تا 4 بچه می*زایند و بچه ها با چشم بسته متولد می*شوند و بعد از 7 تا 8 روز چشم باز می*کنند. دوران شیر خوارگی آنها در حدود 2 ماه است و بعد از این مدت به بچه*ها گوشت داده می*شود. بچه*ها تا مدتی با پدر و مادر به صورت خانواده در یک لانه زندگی می*کنند.پراکندگی در ایران

کفتار تاکنون در ایران از لار ، کازرون ، شوش ، ایرانشهر ، مازندران و بطور کلی در استانهای سیستان و بلوچستان ، فارس ، خوزستان و کرمان گزارش شده است. کفتار ایرانی اولین گونه کفتاری است که بوسیله لینه از لارستان جنوب ایران شرح داده شده است.


پراکندگی جهانی

شمال آفریقا شامل مراکش ، الجزایر ، مصر ، لیبی تا سودان ، عربستان ، ترکیه ، ایران ، افغانستان...دانشنامه رشد