دیده بان حقوق حیوانات:

ساخت وسازهای بی‌رویه، توسعه شهرها و جاده‌سازی در ۲۰ سال پیش تاکنون، گدارها یا گذرگاه‌های ارتباطی گله‌های قوچ و میش را بسته و همین امر موجب جزیره‌ای شدن حیات وحش منطقه حفاظت شده ورجین شده است.
شاید کسی باورش نشود در منطقه‌ای که تنها ۲۰ دقیقه با تهران آلوده و دود زده فاصله دارد حیات وحشی کم نظیر با آرامش به گشت وگذار مشغولند. حیواناتی که هر روز از این منطقه که نام “چشم انداز تهران” را نیز با خود یدک می‌کشد، تهران دود گرفته را نظاره می‌کنند. اینجا منطقه حفاظت شده ورجین، چشم انداز شهر تهران واقع درشهرستان شمیرانات استان تهران است. “ورجین” به واسطه خصوصیات ویژه خود و نزدیکی به تهران از راه‌های دسترسی مناسبی برخوردار است؛ از نظر تنوع زیستی هم بسیار قابل توجه. شاید کمتر کسی بداند که درهمین نزدیکی تهران یعنی منطقه حفاظت شده ورجین، قوچ و میش البرز مرکزی، کل و بز، پلنگ، گرگ و حتی خرس قهوه‌ای و گراز، بدون هراس به حیات خود ادامه می‌دهند. هما،‌ دلیجه، کبک، عقاب، شاهین و باز هم پرنده‌های شاخص این منطقه‌اند و در این میان هما ازجمله پرندگان شکاری حمایت شده این منطقه است. اما مانند سایر زیستگاه‌های حیات وحش در کشور ما که از دستبرد این آدمی‌زاده در امان نبوده‌اند‏، منطقه ورجین نیز ازاین تعارض‌ها بی نصیب نیست. “اسماعیل میران‌زاده”، فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان تهران، در گفت وگو با ایلنا مهمترین عوامل تهدید کننده ورجین را تخریب،تصرف و تغییر کاربری اراضی، انجام عملیات جاده سازی‌های بدون ارزیابی زیست محیطی، چرای بی رویه و مازاد بر ظرفیت مراتع می‌داند. او ادامه می‌دهد: «گله‌های قوچ و میش درحالت طبیعی در این مناطق از پارک ملی لار به سمت منطقه حفاظت شده ورجین آمده و پس از یکی دو ماه اقامت دراینجا به سمت سرخه حصار کوچ می‌کنند.» میرانزاده ساخت وسازهای بی‌رویه، توسعه شهرهاوجاده‌سازی از ۲۰ سال پیش تاکنون را عاملی می‌داند که گدارها یا گذرگاه‌های ارتباطی گله‌های قوچ و میش را بسته و می‌گوید که همین امر موجب جزیره‌ای شدن حیات وحش شده است.

“محمد کرمی”، ‌کارشناس مسوول امور زیستگاه‌ها و مناطق اداره کل محیط زیست استان تهران نیز این مطلب را تایید می‌کند و به خبرنگار ایلنا می‌گوید: «نبود امکان کوچ برای حیات وحش موجب می‌شود این حیوانات مجبور به آمیزش‌های درون گله‌ای شوند که این امر در دراز مدت (۱۰۰دوره‌های ساله) می‌تواند زوال ژنتیکی، ضعیف ‌شدن و آسیب پذیر شدن نسل آنها رابه دنبال داشته باشد.» او می‌گوید: «مشکل قوچ‌ها و میش‌ها این است که این حیوانات از منطقه لار به ورجین کوچ می‌کنند اما از ورجین گدار آنها به خاطر عواملی مانند بزرگراه‌ها و توسعه شهرها بسته شده است و همین امر حیوانات را در معرض حوادث جدی قرار می‌دهد.»

گفته‌های این مقام مسوول هنگامی ‌بیشتر جالب توجه می‌شود که بدانیم اتوبان بابایی دقیقا بین پارک ملی سرخه حصار و ورجین قرار گرفته و راه را برای عبور حیات وحش بسته است، به طوری که حیات وحش به ویژه در زمستان که با بارش برف، مشکل تغذیه پیدا می‌کنند به کنار جاده‌ها و مناطق مسکونی نزدیک می‌شوند و همین شکار آنها را برای سودجویان بسیار آسان می‌کند. به گفته میران‌زاده در سایر نقاط دنیا، چنین مواقعی به‌وسیله گذرگاه‌ها و کریدورها راهی برای عبور حیات وحش ایجاد می‌شود اما متاسفانه در کشور ما برای این مناطق چنین تمهیداتی اندیشیده نشده است. او ضافه می‌کند که اتوبان‌هایی مانند پردیس و جاده جاجرود نیز همانند اتوبان بابایی راه عبور را بر حیات وحش منطقه بسته‌اند. حفاظت از ۲۷هزار هکتار تنها با ۱۰مامور
اما به گفته “امام‌علی یگان‌زاده” مسوول منطقه حفاظت شده ورجین ، این منطقه با وسعت ۲۶ هزار و ۹۰۷ هکتار تنها با ۱۰ مامور مراقبت می‌شود. او در گفت و گو با خبرنگار ایلنا می‌گوید:« با این وسعت منطقه در هر شیفت کاری تنها ۵ مامور برای مراقبت وجود دارد که کار را بسیار سخت می‌کند.» یگان‌زاده ادامه می‌دهد:«اینجا با تهران تنها ۲۰ دقیقه فاصله دارد و این حفاظت این مناطق را مشکل‌تر می‌کند، چرا که ین فاصله کم شکارچیان را برای شکار قوچ و میش و کل و بز مشتاق می‌کند.» به گفته وی مشکل حفاظت حیات وحش در زمستان برای محیط بانان دو چندان می‌شود چون با بارش برف سنگین، حیات وحش با کمبود علوفه مواجه و مجبور به کوچ به سمت سرخه حصار می‌شود. یگان زاده می‌گوید:«حیات وحش به ویژه در زمستان، هنگام کوچ، به موانعی مانند جاده‌ها روبرو می‌شوند و چون عبور آنها از جاده با توجه به حجم و ترافیک خودروها موجب برخورد و مرگ این جانوران می‌شود محیط بانان مجبور می‌شوند به روش‌های مختلف مانند ریختن علوفه آنها را از جاده‌ها دور کنند.»


منبع : دیده بان حقوق حیوانات