مار برای شکار کردن نه از چشمان تزئینی خود، که از عضوی حفره*مانند در صورتش بهره می*برد که مانند دوربین حرارتی، پرتوهای فروسرخ را تشخیص می**دهد. عملکرد مولکولی این چشم حرارتی به تازگی شناخته شده است.


ابوالفضل کریمی: مارها دارای حفره*هایی در سر خود هستند که به آن*ها امکان می*دهد با شناسایی پرتوهای فروسرخی که از بدن گرم حیوانات منتشر می*شود، آن*ها را در تاریکی ببینند. در این حفره*ها کانال*های پروتئینی قرار دارد که به وسیله گرما فعال می*شود و قابلیت دید در شب را به مار می*دهد.


به گزارش نیچر، مارهای افعی، پایتون و بوآ سوراخ*هایی روی صورت خود دارند که عضو حفره*ای نامیده می*شود. این سوراخ*ها دارای غشایی هستند که می*تواند پرتوهای فروسرخ گسیل*شده از بدن*های گرم را تا شعاع یک متری شناسایی کند. چه در روز و چه در شب، این عضو حفره*ای به مار امکان می*دهد تا درست مانند دوربین*های فروسرخ، تصویری از شکار یا شکارچی خود ببیند و به این ترتیب می*توان گفت مارها داری یک حس اضافه منحصر به فرد هستند.


پژوهشگران آمریکایی با انجام تحقیقات مفصلی توانسته*اند چگونگی انجام این فرآیند را در مقیاس مولکولی مشخص کنند. سلول*های عصبی در عضو* حفره*ای دارای یک کانال یونی هستند که TRPA1 نامیده می*شود .این کانال در حقیقت یک گیرنده فروسرخ است که بدون نیاز به نور مریی، می*تواند پرتوهای فروسرخ را شناسایی کند.


البته این گیرنده در سر بعضی از پستانداران نیز وجود دارد که به گیرنده*های واسابی نیز معروف است و می*تواند بوی بسیار آزاردهنده گیاه خردل یا دیگر منابع را شناسایی کند.
عملکرد مولکولی دوربین حرارتی
فیزیولوژیست*های جانوری، تحقیقات جالبی روی ساختمان این سیستم حسی انجام داده*اند. دیوید جولیاس، زیست*شناس ملکولی دانشگاه کالیفرنیا در سان*فرانسیکو گفت: «این اطلاعات برای افرادی مانند ما که در حوزه ژنتیک کار می*کنیم، بسیار حیاتی است. چیزی که دانشمندان نمی*دانستند، چگونگی عملکرد این عضو حفره ای در سطح ملکولی بود».

عضو حفره*ای دارای رشته*های عصبی است که به غده عصب سه*گانه معروف است. محققان این طور استدلال کردند که یک روش مناسب برای مطالعه آشکارسازهای گرمایی مولکولی عضو حفره*ای مار، مقایسه عصب غده عصب سه*گانه با غده ریشه پشتی است که اطلاعاتی را از طریق ورودی* حسی پایین گردن به مغز می*فرستد و با احتمال کم*تری، پروتئین مورد نیاز عضو حفره*ای جهت شناسایی گرما را تولید می*کند.

این تیم تحقیقاتی آر.ان.ای*های متفاوتی را که توسط هر نوع از عصب*ها تولید می*شد، بررسی کردند که نشان می*داد کدام ژن*ها فعال و در حال تولید پروتئین*ها هستند. آن*ها فقط یک ژن TRPA1 پیدا کردند که در دو نوع غده به صورت متفاوت وجود داشت و ژنی* که در غده عصب سه*گانه بود، نسبت به غده ریشه پشتی 400 برابر بیش*تر آر.ان.ای تولید می*کرد.

عضو حفره*ای قسمتی از سیستم پردازش داده*های حس لامسه مار است که می*تواند تماس ، گرما و درد را شناسایی کند. این سیستم هیچ سیگنالی از چشم*ها دریافت نمی*کند که خود، نشان می*دهد مارها از طریق شناسایی گرما و نه از طریق فوتون*های نوری می*توانند محیط اطراف خود را ببینند. به این ترتیب این تحقیقات نظریه*هایی را که تاکنون در باره چگونگی عملکرد عضو حفره*ای توسط بوم*شناسان رفتاری مطرح شده بود، تائید می*کند.

عملکرد مولکولی این سیستم بدین ترتیب است که پرتوهای فروسرخ، بافت غشای حفره را گرم می*کند و کانال*های TRPA1 زمانی که به یک آستانه دمایی مشخص می*رسد، باز می*شود و به یون*های اجازه می*دهد در سلول*های عصبی جریان پیدا کرده و یک سیگنال الکتریکی به وجود بیاورد.

غشای آنتنی که در محفظه خالی استخونی آویزان است، می*تواند گرما را به سرعت از دست بدهد و به این ترتیب، قدرت تشخیص تفاوت دمایی بین حیوانات خون*گرم و چیزهای دیگر را به حداکثر برساند. بر اساس مشاهدات این گروه تحقیقاتی، TRPA1 مار زنگی در دماهای بالای 28 درجه سانتی*گراد فعال می*شود، تقریبا همان دمایی که یک مار می*تواند از یک موش یا سنجاب در فاصله یک متری اندازه*گیری کند.استقبال دیگر پژوهشگران
فیزیولوژیست*ها و بیولوژیست*های سلولی هم*نظر هستند که اگرچه معین کردن چگونگی عملکرد گیرنده*ها کار مهمی است، اما هنوز هم در مورد عضو حفره*ای سوالات زیادی باقی مانده است.

آرون کروچمال، متخصص خزنده*شناسی از کالج واشنگتن گفت: «نوسیندگان این تحقیق از تکنیک*های مولکولی جالبی استفاده کردند تا ایده*ای را که مدت*ها قبل توسط روان*شناسان بر اساس اطلاعات رفتاری در مورد چگونگی دیدن مارها اثبات شده بود، تائید کنند. اگرچه جنبه*هایی از این یافته*ها با تحقیقات فیزیولوژی و رفتاری که تا*کنون انجام شده تناقض دارد، اما استفاده از تکنیک*های ژنتیک مولکولی قدم جدیدی در راه فهمیدن چگونگی عملکرد حفره*های صورت مارها محسوب می*شود».

بر طبق گفته*های جورج باکن، فیزیولوژیست دانشگاه ایالتی ایندیانا، مطالعه*ای در سال 1956 / 1335 نشان داد مارها دست انسان را در یک محیط سرد بهتر از دمای اتاق تشخیص می*دهند؛ در حقیقت سیستم حسی حفره*ای مارها در دماهای زیر 28 درجه سانتی*گراد بسیار خوب عمل می*کند.

مایکل گریس، عصب*شناس موسسه تکنولوژی فلوریدا در این باره گفت: «تحقیقاتی که روی چگونگی تشخیص پرتوهای فروسرخ توسط مارها انجام شده، پیشرفت*های بسیار کندی داشته است. شاید بخشی از دلیل آن، ترس انسان از مارها باشد و بخشی دیگر، خطری جدی است که از سوی افعی*ها، انسان را تهدید می*کند. تحقیقاتی که در این جا ارائه شده است شاید چشم*گیرترین پیشرفت در تاریخ مطالعه دید فروسرخ مارها باشد».

خبرآنلاین