مار جعفری (به انگلیسی: Echis or saw-scaled vipers)[۱] گونه*ای از افعی*های زهردار هستند که در مناطق خشک از آفریقا، خاورمیانه، پاکستان، هند و سری لانکا پیدا می*شوند. آن*ها نمایش تهدیدی مشخصی دارند که با مالش بخشی از بدن*شان به یکدیگر برای تولید صدای هشداری "هیس*گونه" همراه است. نام انگلیسی آن اکیس (Echis) است که کلمه*ای یونانی به معنای «افعی» (Viper) می*باشد. آن*ها به یکی از گونه*های تعلق دارند که مسئول ایجاد بیشتر موارد مارگزیدگی در جهان هستند.هشت گونه از این مار در حال حاضر شناخته*شده*است.

توصیف
این مارها از نظر اندازه نسبتاً کوچک هستند و بزرگسالان آن*ها هرگز بزرگتر از حدود ۹۰ سانتی*متر (۳۵ اینچ) در طول نخواهد بود.آن*های درای سری کوتاه، پهن، گلابی شکل و مجزا از گردن هستند. پوزه*شان کوتاه و گرد است، در حالی که چشم*ها نسبتاً بزرگ و برآمده است. فرق سر آن*ها با پولک*های کوچک، نامنظم و نیمه*نیمه پوشیده شده*است که می*تواند صاف و یا پوشانده*شده باشد.

بدن آن*ها نسبتاً بلندوباریک و استوانه*ای شکل است. فلس پشتی عمدتا پولک*دار زروقی شکل است. با این حال، پولک*ها در جناح پایینی در یک زاویه ۴۵ درجه متمایز و مرکزی بیرون آمده*اند و دندانه دار است. دم آن*ها نیز کوتاه است.

مناطق جغرافیایی
این مارها می*تواند در پاکستان، هند، سری لانکا، قسمت*هایی از خاورمیانه و در شمال خط استوا در آفریقا یافت شود.

غذا
اطلاعات کمی در مورد عادت غذایی مارهای گونه اکیس موجود است. عادت غذایی گفته می*شود که بسیار متفاوت باشد و می*تواند شامل موراد زیر شود اما محدود به آن*ها نشود؛ این موارد شامل ملخ*ها، سوسک*ها، کرم*ها، حلزون، عنکبوت، عقرب، هزارپا، قورباغه*ها، وزغ، خزندگان (از جمله مارهای دیگر)، پستانداران و پرندگان کوچک و... شود.

تولید مثل
بیشتر گونه*های مار جعفری همانند آن*هایی که در آفریقا یافت می*شوند تخم*گذار هستند، درحالی*که مارهایی که در هند یافت می*شوند، دارای قابلیت زایش هستند.
از ویکی*پدیا، دانشنامهٔ آزاد