به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام و به نقل از مجله کلیک، این سیستـــم‌عامـل توســــط شرکــــت Open Handset Alliance زیر نظر گوگل توسعه داده شده‌است. اولین نسخه آن ۲۱ اکتبر ۲۰۰۸ منتشر شد، در حال حاضر آخرین نسخه از آن ۲،۳،۳ است. این سیستم‌عامل برای تبلت‌ها نیز طراحی شد که آخرین نسخه تبلت آن ۳.۲ است. این سیستم پردازشگر‌های SPM، MRA، ۶۸X را پشتیبانی می‌کند.


برای اطلاعات بیشتر در مورد سیستم‌عامل آندروید می‌توانید به سایت android.com مراجعه کنید.

در این سایت یک بخش به عنوان Developer وجود دارد که اطلاعات مربوط به برنامه‌نویسی برای آندروید را می‌توانید در آن مطالعه کنید. در این بخش شما می‌توانید SDK مربوط به آندروید را دانلود و برنامه‌نویسی با آن را شروع کنید.

بعد از این که شما SDK آندروید را با توجه به سیستم‌عامل خود دانلود کردید، نیاز است تا بسته ADT یا Android Development Tools را نیز دانلود کنید. این بسته به شما اجازه می‌دهد با محیط Eclipse برای آندروید برنامه بنویسید. بسیار خب، بعد از این که شما SDK مربوط به نوع سیستم‌عامل خود را از سایت android نصب کردید و همین طور بسته ADT، حالا باید برنامه Eclipse را از سایت www.eclipse.org‌/‌downloads دانلود کنید.

پس از نصب SDK یک برنامه به نام SDK Manager اجرا می‌شود و SDK‌های موجود برای نسخه‌های مختلف را با توجه به ورژن‌های آندروید می‌آورد و شما نسخه مورد نیاز خود را دانلود می‌کنید.

نکته‌ای که در نصب SDK باید به آن توجه داشته باشید، محلی است که می‌خواهید آن را نصب کنید، برای مثال از پوشه Program Files استفاده نکنید، در زمان اجرای برنامه‌های خود با Emulator آندروید به مشکل برمی‌خورید، زیـــرا دنبـال پوشه C:Program Filesandroid‌‌ـ‌sdk می‌گردد، از آنجا که ویندوز به خط فاصله یا همان Space حساس است، بعدها برای تست برنامه‌های خود با مشکل روبه‌رو می‌شوید.

دقت کنید برای اجرای SDK و Eclipse نیاز به نصب جاوا دارید که می‌توانید آخرین نسخه JDK آن را از سایت دانلود کنید:پس از دانلود Eclipse، آن را اجرا و از منوی Help روی Install new software کلیک کنید. در پنجره باز شده Add را انتخاب کنید. در پنجره باز شده یک نام و نشانی فایل ADT را که دانلود کرده‌اید، به آن بدهید.

بعد از نصب، از شما می‌خواهد که Eclipse را Restart ‌کنید. پس از این که دوباره باز شد، شما باید SDK خود را به Eclipse معرفی کنید. برای این کار در Eclipse در منوی بالا روی Window کلیک کنید، سپس گزینه Preferences را انتخاب کرده و در پنجره باز شده از پنل سمت راست گزینه Android را انتخاب کنید. در این مرحله Browser را بزنید و نشانی پوشه‌‌ای را که SDK در آن نصب شده‌، بدهید. سپس روی Apply‌ کلیک ‌کنید. از این به بعد شما براحتی می‌توانید برای آندروید برنامه‌ بنویسید.

حالا در Eclipse یک پروژه جدید می‌سازیم. برای این کار به بخش File » New » Project رفته در پنجره باز شده گزینه Android Project را انتخاب کنید.

پنجره باز شده اطلاعات پروژه شما را می‌خواهد و شما باید ورژن آندرویدی را که می‌خواهید برای آن برنامه بنویسید، مشخص کنید، سپس یک نام بسته برای پروژه می‌خواهد که باید حداقل دو تکه باشد ؛ به طور مثال jamejam.click. بسیار خب حالا شما یک پروژه آماده برای شروع برنامه‌نویسی دارید ؛ این پروژه دارای یک سری فولدر و فایل است که در ادامه به توضیح این بخش‌ها خواهیم پرداخت.

اولین بخش src است، در این پوشه سورس فایل های شما قرار دارد. زیر مجموعه پوشه src یک پوشه مجازی است.به طور مثال شما قصد دارید یک بسته دیگر به پروژه اضافه کنید، مانند jamejam.click.library در این صورت شما یک پـــوشه مجازی به اسم jamejam.click دارید و یک زیر پوشه به نام jamejam.click.library که فایل های کد شما در آن است.

بخش بعدی gen است که مربوط به کد‌هایی می شود که توسط ADT تولید شده‌است. این کدها را نمی‌توانید به صورت دستی تغییر دهید.

*Android در این بخش شما فایل کتابخانه‌ای را که مربوط به نسخه آندروید مورد نظر شماست، مشاهده می‌کنید.

بخش assets مربوط به فایل های اضافی شماست، برای مثال مستندات پروژه در صورت متن باز بودن پروژه و منابع دیگری که برای توسعه برنامه شما نیاز است.

بخش res، این بخش دارای ۳ زیر پوشه به نام‌های drawable و layout و values است.

در بخش drawable عکس‌ها و فایل هایی را که برای طراحی UI به آن احتیاج دارید، در این پوشه ذخیره می‌کنید.

در بخش layout قالب GUI برنامه شما در این پوشه ذخیره می‌شود.

در بخش values شما می‌توانید منابع نوشتاری برنامه مثل پیغام‌های خطا و برچسب‌های مورد نیاز برنامه را در آن ذخیره کنید.