فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  36
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 17

موضوع: خرچنگها (تهيه و نگهداري)

 1. #1
  کاربر فعال reza آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  362
  میانگین پست در روز
  0.11
  نوشته ها
  210

  newblack خرچنگها (تهيه و نگهداري)

  خرچنگها
  خرچنگ‏ها از خانواده سخت پوستان هستند.شکمشان کاملا در زیر بدنشان پنهان است. روی بدن از پوسته‌ای سخت پوشیده شده‌است. همچنین آنها دارای یک جفت چنگال هستند.خرچنگ‏ها در تمام اقیانوس‏های جهان یافت می‏شوند اما برخی نیز در آب‏های شیرین و همچنین درون خشکی به ویژه در مناطق گرمسیری نیز زیست می‏کنند.اندازه خرچنگ‏ها بسیار متنوع است از خرچنگ نخودی که تنها چند میلیمتر اندازه دارد تا خرچنگ عنکبوتی ژاپنی که طول پاهایش بیشتر از ۴ متر است.

  تغذیه
  خرچنگ‏ها همه چیز خوار هستند آنها به ویژه از جلبک و سایر غذاها دیگر شامل نرم‏تنان ٬کرم‏ها‏ ٬سخت پوستان دیگر ٬ قارچ‏ها‏ و باکتری‏ها‏ و خرده غذاهایی که در دسترسشان باشد تغذیه می‏کنند.برای بسیاری از خرچنگ‏ها یک رژیم غذایی حاوی مواد گیاهی و حیوانی باعث رشد سریعتر و بیشتر زنده ماندن آنها می‏شود.

  پرورش خرچنگ دراز يا لابستر  جفت گیری و تخم ریزی Mating and egg-laying
  لابسترها در مدت تابستان در پناهگاه خود جفت گیری می کنند.زمانی که ماده به تازگی پوست اندازی کرده و تاراپاس آنها هنوز نرم است. (سلولهای اسپرم در کپسوب کوچکی به نام Spermatophore قرار دارند که ماده آنها را در داخل محفظه ای به نام Seminal receptacle ذخیره می کند.
  نر ماده را به پشت می چرخاند و سلولهای اسپرم را به داخل ماده منتقل می کند که بوسیله اولین جفت پای شنای خود این کار را انجام می دهد. (gonopods ). بعد از جفت گیری نر ماده را به روی پاهایش بر می گرداند و از کاراپاس آن برای چند روز مراقبت می کند تا وقت کافی برای سخت شدن داشته باشد. ماده اسپرم های نر را برای چند ماده در خود نگه م یدارد (حدود یکسال یا بیشتر) بیشتر ماده ها یکسال بعد از جفت گیری تخم ریزی می کنند و تخم های لقاح یافته را به بیرون می ریزند. بعد از تخم ریزی تخم ها به صورت پیوسته در زیر دم در روی پاهای شنا (Pleopods) به صورت چسبیده و محکن باقی می مانند.

  سپس ماده دم خود را به صورت خمیده به زیر خود نگه می دارد و تخم عا را با خود به مدت 1 سال (9 تا 12 ماه) جابه جا می کند. به همین دلیل ماده ها هر دو سال یکبار جفت گیری می کنند. یک ماده در جوانی می تواند چندین هزار تخم بگذارد و در هنگام پیری به چند ده هزار تخم می رسد. ماده ها 5 درصد از تخم هایشان را در دورة رشد نهفته از دست می دهند. این از دست رفتن تخم ها می تواند به دلیل بیماری، صدای مزاحم، پارازیت ، انگل ، شکار شدن و یا ماهیگیران که مکرراً شکار می کنند باشد. دستکاری آنان نیز باعث رها شدن تخم های چسبیده به ماده ها می شود.


  رها سازی Hatching

  وقتی تخم ها هچ شده و برای بیرون آمدن آماده اند، ماده شکم خود را بلند کرده و هزاران لارو لابستر بر روی سطح آب شناور می شوند. دما مهمترین عامل برای هچ شدن لاروها است. لاروها در تابستان وقتی دمای آب افزایش پیدا کرد رها سازی می شوند. بازده زمانی وقوع هچ بین September , May است. اما بیشتر اوقات در August , July رخ می دهد.

  مرحله لاروی Larval stage

  لاروهای لابستر شباهتی به لابسترهای بالغ ندارند آنها مانند میگوهای کوچک فقط چند میلیمتر طول دارند وقتی آنها هچ شدند (stage I ) نزدیک سطح آب شنا می کنند که به آنها لاروهای پلانکتونی (Planktonic) می گویند. در مدت این دوره آنها دوبار پوست اندازی می کنند و به Stage II و سپس Stage III می رسند.

  Post Larve
  تغییر شکل بعد از 3 بار پوست اندازی صورت می گیرد. وقتی لارو Stage III پوست اندازی کند تغییر شکل داده و برای اولین بار شبیه لابستر کوچک می شود. که به آن Post Larve می گویند. که اندازة آن حدوداً بین 11 تا 14 میلیمتر است. که مهمترین مرحله رشد است. زیرا این مرحله زمانی است که لابسترها به سمت بستر ته نشین
  می شوند. Post Larve ها در پیرامون خود شنا می کنند و به سرعت به کاوش می پردازند تا مکان مورد علاقه خود را برای استقرار پیدا کنند. در شرایط طبیعی بسته به درجه حرارت آب رسیدن به مرحله پست لاروی بین 3 تا 12 هفته به طول می انجامد.


  World wide distribution پراکنش جهانی
  لابستر آمریکایی را فقط می توان در امتداد سواحل آمریکای شمالی یافت. مخصوصاً بین دماغه Hatteras در شمال کارولینا و تنگه Belle Isle که در بین (Canada) Newfound land , Labrador قرار دارد.

  Habitiat محل سکونت

  لابسترهای بالغ اکثراً در عمق کمتر از 50 متر زندگی می کنند. هر چند برخی از آنها در عمق 700 متری نیز دیده می شوند. لابسترها بسترهای صخره ای پوشیده از جلبک را دوست دارند. این نوع محل سکونت در شکاف سنگها و پناهگاهها قرار دارد تا لابستر بتواند در آن مخفی شود. همچنین جانور می تواند یک سوراخ زیر زمینی در زیر یک سنگ بزرگ حفر کند. جلبک مخفی شدن را برای لابستر راحت تر می کند و نیز باعث جلب جانوران مورد تغذیه آن می شود. بسته به موقعیت لابستر بالغ می تواند انواع دیگری از بسترها از قبیل ظروف خالی و بسترهای ماسه ای و شنی را نیز پیدا کند. اما این محل ها مورد علاقه جانور نیستند. وقتی شکاف یا جلبکی برای مخفی شدن وجود نداشته باشد لابستر یک گودال کاسه شکل را در بستر حفر می کند. لابسترهای جوان در تابستان اغلب در نزدیکی سواحل مستقر می شوند زیرا آب گرمتر است. در زمستان برای فرار از جریان های دریایی به سمت آبهای آزاد مهاجرت می کنند. لابسترهای جوانی که طول cephalothoram آنها کمتر از mm40 است. عموماً نزدیک سواحل در عمق کمتر از m10 در بسترهای شنی باقی می مانند و می توانند در بستر پوششی از جنس صدف یا جلبک برای خود فراهم کنند. این لابسترها در زمستان به سمت آبهای آزاد مهاجرت نمی کنند و در پناهگاههای خود باقی می مانند. پناهگاه برای لابستر بسیار مهم است. مخصوصاً وقتی که آنها کوچک باشند از آن برای حفاظت در برابر شکارچیان و جریانات آب استفاده می کنند. از این رو لابستر جزء جانوران شب فعال (nocturnal) است و نور زیاد را دوست ندارند. پناهگاهها برای محافظت در برابر نور نیز بکار می روند. گاهی اوقات پناهگاهها دارای 2 راه هستند. یکی راه اصلی و ورودی و یک راه کوچکتر و فرعی برای فرار لابستر همیشه با چنگالهای آماده و روبه جلو برای حفاظت از خود در راه اصلی و ورودی پناهگاه مستقر می شود.

  لابستر به عنوان شکارچی : آنها از چه تغذیه می کنند؟

  Larvae diet (تغذیه لارو):
  لاروهای لابستر همه چیز خوارند (omnivorous ) و بسیار فرصت طلب هستند. آنها زئوپلانکتون خوار (کک آبی، پاروپایان (copepods) ، لارو خرچنگ و ... ) و پلانکتون خوار (دیاتومه ، داینوفلاژله ها و جلبک های رشته ای ) هستند.


  Post larvae diet (تغذیه پست لارو):
  پست لارو می تواند لارو خرچنگ، شکم پایان (gastropods ) پاروپایان (copepods ) و لاروهای ماهی ها را وقتی در مرحله پلانکتونی هستند، سخت پوستان کوچک کرم های دریایی، توتیاهای کوچک و فیتوپلانگتون ها و موجودات زیر موجود در بستر تغذیه کنند.


  Javenile & adult diet (تغذیه در جوانی و بلوغ ) :
  بعد از postlarvac لابستر اساساً به یک شکارچی تبدیل می شود. آنها از خرچنگ ،سخت پوستان و نرم تنان (mussel , clam , scallop) خارپوستان (ستاره دریایی یا star fich و توتیای دریایی) و شکم پایان تغذیه می کنند.


  همچنین از ارگانیزم های مرده ای که با آنها برخورد کنند نیز تغذیه می کنند و خیلی به ندرت پیش می آید که از جلبک ها و گیاهان دریایی تغذیه کنند. لابستر بعد از شکار طعمه خود را برای تغذیه به داخل پناهگاه می برد.

  The aquaculture پرورش مصنوعی
  لابستر یکی از گونه های با ارزش تجاری است و جمعیت های بسیاری خواستار بهره برداری از آن هستند.
  در تئوری پرورش لابستر امکان پذیر است زیرا همة ضروریات آن شناسایی و همچنین انجام آن مقدور و در دسترس است. اما در حقیقت عملیات پرورشی در این زمینه وجود ندارد. به دو دلیل اصلی :


  اول از همه لابسترها حتی لارو لابستر وقتی در اسارت نگهداری می شود بسیار ستیزه جو است. آنها با یکدیگر مبارزه و همدیگر را می کشند. برای کنترل این رفتار و ستیزه جویانه لارو لابستر را باید بوسیله ایجاد جریان در حوضچه تا زمان رسیدن به پست لاروی به صورت متحرک نگهداری کرد. پس از مرحله پست لاروی برای جلوگیری از مبارزه با یکدیگر هر یک از آنها را در محفظه ای مجزا قرار می دهند. از این رو پرورش لابستر به مقدار زیادی فضا و نیروی کار نیاز دارد که وسایل و امکانات آن بسیار گران تمام می شود.

  ثانیاً لابسترها در شرایطی طبیعی بسیار آهسته رشد می کنند. بسته به ناحیه ای که در آن زندگی می کنند رسیدن آنها با اندازه قابل مصرف بین 5 تا 10 سال طول می کشد و پرورش دهنده نمی تواند مدت درازی را منتظر بماند. برای تسریع عمل آوری دمای آب باید 20 تا C ْ22 نگهداری شود. لابسترها در آب با دمای بالا سریع تر رشد
  می کنند و بین 2 تا 3 سال به اندازه تجاری می رسند. ولی بالا آمدن دما تغذیه لابسترها بسیار بیشتر شده و خطر بیماری نیز افزایش پیدا می کند. که افزایش تلفات باعث خسارت در تولید و ضرر مالی می شود. علاوه بر آن نگهداری در دمای بالا نیازمند سیستم قوی و بسیار گرانی است. پرورش لابستر تاکنون پر سود نبوده است اما عملیات پرورش لابسترهای کوچکی را برای رها سازی به محیط طبیعی شان در جهت افزایش جمعیت طبیعی آنها تولید کرده است. از طرفی معلوم نیست این روش مؤثر باشد یا نه و میزان ماندگاری لابسترهای رها سازی شده نیز نامعلوم است.

  منبع:
  مدرسه ماهي

  ویرایش توسط striker : 22nd September 2011 در ساعت 12:19 PM دلیل: نبود عکس و جدول خالی
  رضا سلطاني

 2. #2
  striker آواتار ها
  علایق
  Hanging out with friends
  تخصص
  Developer Programmer
  حیوان خانگی
  Budgerigar
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  142
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  جناب سلطانی عزیز
  عکسها مشخص نیستن. پایین پست هم یک جدول خالی باقی مونده
  با اجازه اصلاحش میکنم. لینک عکسها رو به مدیران ارشد گرامی بدید تا براتون در لابلای پستتون بذارن

 3. #3
  کاربر عادی
  محل سکونت
  teh
  حیوان خانگی
  cat
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  17
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ممنون عالی بود فقط عکسها قابل رویت نیست 4. #4
  devil_boy آواتار ها
  محل سکونت
  shahe iran karaaaaaj
  علایق
  گیتارم _ بسکتبال _ اینترنت _ نگهداری از حیوانات
  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  شماره عضویت
  192
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  بعضی خرچنگ های آب شیرین هستند که خیلی تو آکواریوم بدرد بخور هستند خیلی تمیز میکنن شن ها رو
  البته شرایط نگه داری مطلوب ازشون سخته
  پاییزدوست دارم بخاطربارونش وقتی زیربارون قدم می زنم وخیس می شم پاییزبهم یادآوری می کنه که زندگی جریان داره پاییزدوست دارم چون بهم یادآوری می کنه که دنیابه هیچ کس وفانمی کنه پاییزدوست دارم بخاطراینکه غم هاروپنهون می کنه پاییزدوست دارم چون یه سکوت مبهمی تووجودش نهفته داره من عاشق پاییزم

 5. #5
  کاربر فعال reza آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  362
  میانگین پست در روز
  0.11
  نوشته ها
  210

  Tavajoh تصاوير انواع خرچنگ

  ببخشيد كه يك كمي دير شد

  خرچنگ دراز يا لابستر ................ خرچنگ هرميت يا گوشه گير.............. خرچنگ ساحل درياي خزر............... خرچنگ سنگي................. خرچنگ هالوين .................. خرچنگ قرمز
  .....

  خرچنگ نقاب دار...................... خرچنگ زميني آبي
  ویرایش توسط reza : 22nd September 2011 در ساعت 03:26 PM
  رضا سلطاني

 6. #6
  کاربر فعال reza آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  362
  میانگین پست در روز
  0.11
  نوشته ها
  210

  Tavajoh كاربردي ترين بخش اين موضوع

  خوب حالا مي رسيم به كاربردي ترين بخش اي موضوع يعني روش تهيه خرچنگها.
  شما از دو راه مي تونيد خرچنگ تهيه كنيد:
  ا- خريد از آكواريوم فروشي ها: اكواريوم ماهيران لابستر داره در اندازه كوچك(2 انگشت). ولي يك كمي گرونه(دانه اي 35000 تومان) (تلفن : 66839509-66885708)
  2- شكار : خرچنگ ساحل درياي خزر همانطور كه از اسمش پيداست در ساحل خزر به وفور يافت ميشه. البته در اندازه كوچك(حداكثر اندازه يك گردو). خرچنگ هرميت و يك نوع مشابه خرچنگ خزر در ساحل درياي عمان و خليج فارس به وفور يافت ميشه. مثلا در ساحل بندر عباس يا قشم يا كيش خيلي زياده.البته در اندازه كوچك(حداكثر اندازه يك فندوق)
  اميدوارم تونسته باشم به علاقه مندان اين جانوران زيبا و دوست داشتني كمكي كرده باشم.
  ویرایش توسط reza : 22nd September 2011 در ساعت 03:46 PM
  رضا سلطاني

 7. #7
  کاربر فعال reza آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  362
  میانگین پست در روز
  0.11
  نوشته ها
  210

  Tavajoh توجه توجه!

  لطفا اگر شما هم در رابطه با تهيه و نگهداري از خرچنگ نكته اي داريد بنويسيد.
  باتشكر
  ویرایش توسط reza : 22nd September 2011 در ساعت 04:10 PM
  رضا سلطاني

 8. #8
  کاربر عادی kazo آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  هریس
  محل سکونت
  تهران کثیف
  علایق
  گرافیک و خزندگان
  تخصص
  طراح گرافیک و عکاس
  حیوان خانگی
  ایگوانا
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  6
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ممنون رضا جان
  عالی بود
  خیلی استفاده کردم


 9. #9
  کاربر بسیار فعال bugieboy آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  Amir.Ch
  محل سکونت
  shiraz
  علایق
  Neurosciense
  حیوان خانگی
  Albino Burmese Python
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  28
  میانگین پست در روز
  0.26
  نوشته ها
  527
  35000 تومن!!!!!!چه خبره؟ من همين چند روز پيش يه لابستر 15 سانتي براي تشريح خريدم اونم فقط 15000 تومن!!!!
  عشق رازی است
  لبخند رازی است
  اشک آن شب لبخند عشقم بود .
  وبلاگ هاي من:
  http://www.sampad-shz.******.com/
  &
  http://bugieboy.*******.com/

 10. #10
  کاربر فعال reza آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  362
  میانگین پست در روز
  0.11
  نوشته ها
  210
  سلام امير جان
  لطفا بگو اونو از كجا خريدي (آدرس يا تلفن) تا علاقه مندان اين جانور بتونن اون رو با قيمت ارزان تر بخرند.
  با تشكر.
  رضا سلطاني

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید