فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  25
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: ميگوي آب شيرين آبزي بسيار جالب!

 1. #1
  کاربر فعال reza آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  362
  میانگین پست در روز
  0.11
  نوشته ها
  210

  6new ميگوي آب شيرين آبزي بسيار جالب!

  اگه شما هم مثل من به نگهداري جانداران عجيب و غريب علاقه داريد به اين مطلب توجه كنيد.
  البته ميشد اين مطلب رو تو بخش آبزيان آورد ولي چون ميگو بي مهره است و ازشاخه بند پايان من اونو تو اينجا آوردم
  .

  مقدمه

  گونه‌های میگوی آب شیرین جنس Macrobrachium در سراسر مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان پراکنده‌اند. این گونه‌ها در اغلب آبهای شیرین داخلی شامل دریاچه‌ها ، رودخانــه‌ها، باتلاقها ، نهرهای آبیاری ، کانالها و استخرها یافت می‌شوند. اغلب گونه‌ها در مراحل نخستین چرخه زندگیشان به آب لب شور نیاز دارند و بنا بر این در آ***** یافت می‌شوند که مستقیم یا غیر مستقیم به دریا می‌پیوندند، هر چند بعضی از آنها چرخه زندگیشان را در دریاچه‌های داخلی آب شور یا آب شیرین کامل می‌کنند. بعضی از گونه‌ها ، رودخانه‌هایی با آب شفاف را ترجیح می‌دهند، در حالی که بعضی دیگر در آبهای بسیار گل آلود یافت می‌شوند.


  چرخه زندگی

  برای رشد ، تمام میگوهای آب شیرین مانند سایر سخت‌ پوستان بطور منظم اسکلت خارجی یا پوسته خود را می‌اندازند. این فرآیند به پوست اندازی موسوم است و با افزایش ناگهانی در اندازه و وزن همراه است. چهار شکل مشخص در چرخه زندگی میگوی آب شیرین وجود دارد: تخم ، لارو ، پست لارو ، و بالغ. این جانوران همه چیز خوارند و جیره غذایی آنها در نهایت شامل حشرات آبزی و لاروهایشان ، جلبکها ، دانه گیاهان ، حبوبات ، بذر و گیاهان ، میوه‌ها ، نرم‌تنان ریز و سخت پوستان ، گوشت ماهی و پس مانده‌های ماهی و سایر جانوران است. به علاوه ممکن است همجنس خوار باشند.
  عملیات پرورشی

  مدیریت استخر

  گیاهان امتداد دیواره‌های استخر ، فرسایش آنها را به حداقل می‌رسانند و زیر خط آب نیز غذا و زیستگاهی برای میگوها فراهم می‌کنند. به هر حال باید توجه داشت که رشد آنها نباید چنان زیاد شود که با برداشت کردن تداخل بوجود آید. از رشد گیاهان ریشه‌دار آبزی و جلبکهای کف‌زی نیز باید با اعمال مدیریتی جلوگیری کرد. استخرهای تازه باید آهک پاشی شوند. در عمل ، کاربرد استاندارد 1000Kg/ha سنگ آهک کشاورزی هر بار پس از تخلیه استخر پرورش میگوی آب شیرین توصیه می‌شود. پس از آهک دهی استخرها بیش از میگودار کردن آنها پر می‌شوند.

  کود دهی در کشت میگوی آب شیرین به ندرت لازم می‌شود. در هر حال استخرهای ساخته شده در خاکهای شنی-رسی ممکن است نیاز به کوددهی داشته باشند. اجرا کننده باید در طی مدت پرورش ، مراقب خوب نگه داشتن استخرها باشد. برای جلوگیری از فرسایش دیواره‌ها ، کنترل گیاهان ریشه‌دار آبزی ، تعمیر و نگهداری تجهیزات خروجی و ورودی آب بویژه توریها بـاید مـراقـبت خـاصـی انجام گیرد. گیاهان Elodea و Hydrilla بستر خوبی برای میگوها
  می‌سازند.  میگودار کردن

  پست لاروها را می‌توان بلافاصله پـس از پـر آب شـدن اسـتخرهـا در آنها ریخت . معمولا پست لاروهایی که تنها 4 - 1 هفته سن دارند (پس از دگردیسی) برای میگودار کردن استخرها بکار برده می‌شوند که تا زمان برداشت در آن باقی می‌مانند. به محض ورود پست لاروها به کناره استخر باید دقت شود که در پی شناور کردن کیسه‌های انتقال در استخر به مدت 15 دقیقه قبل از خالی کردن آنها در آب به درجه حرارت استخر عادت داده شوند.

  اختلاف PH استخر و کیسه انتقال نیز موجب مرگ و میر می‌شود. میزان میگودار کردن استخر به اندازه بازاری مطلوب و مدیریت استخر ، خصوصا روش برداشت ، بستگی دارد. در جاهایی که اندازه مطلوب برای فروش حدود 70 گرم است و بسیاری از استخرها به علت ذخیره آب فصلی دچار محدودیت فصلی در حدود 8 ماه هستند، پیشنهاد می‌شود میزان میگو 5 پست لارو در متر مربع (5000/ha) باشد.

  تغذیه

  نوع تغذیه

  کشت تجارتی موفق میگوی آب شیرین به غذای مکمل نیاز دارد. نوع این غذا بسیار متنوع است و مواد زیر را دربر دارد: مواد خام جانوری یا گیاهی ، مخلوطهای غذایی تهیه شده در کنار استخر و غذاهای ترکیبی. در بعضی جاها نیز از برنـج و محـصولات فـرعـی بـرنـج به صـورت مـخلوط با غذاهای دیگر استفاده می‌شود.


  مقدار تغذیه

  تـوصـیه کلی برای مقدار تغذیه روزانه وجود ندارد زیرا این مقدار بستگی به اندازه و تعداد میگوها در استخر ، کیفیت آب و خاصیت غذا دارد. بهترین رهنمود برای مجریان استخر ، تغذیه تا حد تقاضا است. غذا بطور معمول در اطراف محیط استخر در محلهای کم عمق که منطقه خوبی برای تغذیه است پخش می‌شود. در بعضی از مواقع غذا به منطقه تغذیه در چند متری کناره محدود می‌گردد.

  در هر دو مورد مجری استخر می‌تواند ببیند چه مقدار غذا مصرف شده است. اگر هیچ غذایی در روز بعد باقی نماند، مقدار غذا باید افزایش یابد. اگر مقدار زیادی غذا بماند، مقدار آن را باید کاهش داد و یا حتی به مدت یک روز قطع کرد. مقدار اولیه غذای پیشنهادی با استفاده از جیره خشک ، همچون غذای ترکیبی جوجه در یک استخر دارای 5 عدد در متر مربع باید در حدود 6/25 Kg/ha در روز باشد.

  برداشت

  زمان برداشت بستگی به میزان رشد و اندازه بازاری مطلوب و تا حدی تکنیک مدیریت استخر دارد. اصولا در مدیریت استخر میگوی آب شیرین دو روش بسیار رایج وجود دارد. نخست ، تکنیک پرورش دسته‌ای که امکان می‌دهد جانوران تا اندازه بازاری متوسط یا تا هنگام تخلیه استخر به دلایل دیگر (مثلا کمبود آب ، پایین بودن درجه حرارت) رشد کنند، و سپس تمام محصول برداشت می‌شود.

  تکنیک دیگر ، پرورش مداوم است به این ترتیب که معمولا یکبار در سال با تراکمی بسیار بیشتر از پرورش دسته‌ای به میگودار کردن استخر می‌پردازند و معمولا پس از 7 - 5 ماه بسته به میزان رشد (درجه حرارت) و اندازه قابل فروش محلی ، جانوران با اندازه بازاری بوسیله پره در فواصل زمانی منظم دست‌چین می‌شوند. استخرها را معمولا به طور کامل هر ماه یکبار و یا نصف استخر را ماهی دو بار برای جلوگیری از گل آلودگی تمام استخر پره کشی می‌کنند.

  عملیات پس از برداشت

  اغلب میگوهای آب شیرین ، در نزدیکی محل پرورش در یخ یا زنده فروخته می‌شوند. میگوها را نیز می‌توان در تانکهای حمل هوادار به مشتریان عرضه کرد. میگوهای آب شیرین خصوصا در معرض صدمات آنزیمی پس از برداشت و مرگ هستند و بعضی پرورش دهندگان میگوها را در آب یخ فرو می‌کنند و آنها را در آب 65 درجه سانتیگراد به مدت 20 - 15 ثانیه نگه می‌دارند تا سفید شوند و سپس آنها را در یخ به فروشگاه حمل می‌کنند.


  بیماریها

  بیماریها معمولا عامل ثانوی هستند و از نقص بهداشت تانک ، تعویض غیر کافی آب ، کمیت یا کیفیت غذا ، و اکسیژن محلول در شرایط بد ناشی می‌شوند. تک سلولیها شایع‌ترین عامل بیماریهای لارو می‌باشند. عفونتهای قارچی لاروها در مواردی مشاهده شده است اما غالبا در پی بهداشتی‌تر کردن غذا و کاهش تراکم لاروها رفع می‌گردد. فورمالین 200 - 250 p.p.m روزانه به مدت 30 دقیقه ، عامل موثری برای درمان بیماریهای ناشی از تک سلولیها و قارچهاست.

  بیماری صدفی یا لکه‌های سیاه که بدیهی‌ترین بیماریهای پست لارو و میگوهای در اندازه بازاری هستند از تهاجم باکتریهای تجزیه کننده کیتین ناشی می‌شوند و در بعضی از مواقع با قارچها آلوده می‌گردند. تاری یا سفیدی بافتهای عضلانی که غالبا به طرف دم صورت می‌گیرد، احتمال دارد که واکنشی در برابر استرس باشد.

  صیادان

  صیادی را اصولا سایر گونه‌های آبزی ، پرندگان ، مارها و انسان انجام می‌دهند. استفاده از تورهای با ارتفاع 60 سانتیمتر با چشمه‌های ریز در اطراف استخرها برای جلوگیری از ورود صیادان مشکل‌آفرین به استخرها مفید است. مشکلات ناشی از هیدروزوآ بویژه به هنگام استفاده از منابع آب سطحی نمایان می‌شود. استفاده از مواد شیمیایی نیز برای مبارزه با هیدروزوآ بکار می‌رود. عمده‌ترین صیادان مشکل آفرین مارها و گربه ماهی رودخانه‌ای هستند. خرچنگهای گرد نیز مشکلاتی را بوجود می‌آورند، بویژه از آن‌رو که سوراخهایی در دیواره استخرها ایجاد می‌کنند. البته می‌توان آنها را با قرار دادن تله‌هایی در دیواره استخرها از بین برد.

  منبع: وب سايت رشد(roshd.ir)

  خوب حالا مي رسيم به مطالبي كه نوشته خودمه:
  شما ميگوهاي كوچك آب شيرين رو مي تونيد از دو راه تهيه كنيد
  1- خريدن از آكواريوم فروشي ها
  (اين آكواريوم فروشي مطمينا داره : آكواريوم ماهيران- تلفن:66839509-66885708)
  2-شكار از درياچه ها
  اگر اهل تهران هستيد درياچه پارك ارم اين نوع ميگو رو البته در اندازه كوچولو داره و شما با يك تور حلقه اي به راحتي مي تونيد اونا رو بگيريد. البته بلافاصله بعد از گرفتن اونا رو تو آب بندازيد.

  در مورد نگهداري از آنها لازمه چند نكته رو بگم :
  اولا چون اونا آبشش دارند نياز به اكسيژن محلول دارند پس حتما يك فيلتر با قابليت حل كردن اكسيژن در آب براشون بگيريد.
  دوما براي تنظيم دماشون مي تونيد از هيتر آكواريوم استفاده كنيد.
  سوما چون اونا همجنس خوارند براي غذاشون مي تونيد از ميگوي خشك شده موجود در اكواريوم فروشي ها استفاده كنيد.البته ميگوي بايد پودر شود.

  اميدوارم اين مطلب مورد توجهتون قرار بگيره.
  ویرایش توسط reza : 19th September 2011 در ساعت 07:03 PM
  رضا سلطاني

 2. #2
  mihalism آواتار ها
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  38
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ممنون آقا رضا مطلب از خودتون بود؟
  خوب زیرش میزدید حقوق خودتون رو.
  بسیبشس

 3. #3
  کاربر عادی
  محل سکونت
  teh
  حیوان خانگی
  cat
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  17
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ممنون عالی بود 4. #4
  کاربر عادی kazo آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  هریس
  محل سکونت
  تهران کثیف
  علایق
  گرافیک و خزندگان
  تخصص
  طراح گرافیک و عکاس
  حیوان خانگی
  ایگوانا
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  6
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ممنون رضا جان
  عالی بود


 5. #5
  کاربر فعال reza آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  362
  میانگین پست در روز
  0.11
  نوشته ها
  210

  نكته!

  با سلام
  لازم بود من يك نكته اي رو ياد آوري كنم. منظورم از تور حلقه اي ساچوك است.
  ساچوك عبارت است از حلقه ای فلزی یا پلاستیکی به اشکال (دایره ای، مربعی یا مثلثی) که تور به آن متصل شده و به وسیله دسته چوبی یا فلزی برای حمل و جابه جایی و صید ماهی در استخرهای بتونی به کار می رود. تور ساچوک می بایست بدون گره باشد تا در موقع نمونه برداری، سطح بدن ماهی آسیب نبیند. بهتر است روی حلقه های فلزی به وسیله لوله پلاستیکی مانند شلنگ آب پوشانده شود. این وسیله با ابزارهای ساده در اندازه های مختلف برای اهداف متفاوت قابل تهیه می باشد.
  (اگر روي عكس كليك كنيد بزرگ مي شود)
  البته شما بايد از توري سوراخ ريز استفاده كنيد. شما اين وسيله رو به راحتي مي تونيد از فروشگاهاي شكار و ماهيگيري تهيه كنيد. (مركز اين جور مغازه ها خيابان فردوسي پايين تر از چهار راه استانبول است)
  اميدوارم اين نكته مورد توجهتون واقع بشه.
  ویرایش توسط reza : 20th September 2011 در ساعت 09:46 PM
  رضا سلطاني

 6. #6
  کاربر فعال reza آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  362
  میانگین پست در روز
  0.11
  نوشته ها
  210

  jadid7 تور حلقه اي ماهيگيري وسيله اي بسيار مناسب!

  متاسفانه عكس ساچوك ناپديد شد دوباره ميذارمش.

  [IMG]http://up3.********.com/images/6qlswqyu968qgxn91jk_thumb.jpg[/IMG]
  ویرایش توسط reza : 22nd September 2011 در ساعت 04:07 PM
  رضا سلطاني

 7. #7
  کاربر فعال reza آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  362
  میانگین پست در روز
  0.11
  نوشته ها
  210

  Tavajoh نكته بسيار بسيار مهم

  اگر در عكس هاي مربوط به ميگو دقت كنيد مي بينيد ميگو هم چنگال دارد. پس مثل خرچنگ به ماهي هاي كوچك آسيب مي زند و حتي آنها را مي خورد (خودم تجربش رو داشتم!). در ضمن ميگوهاي شكار شده احتمالا آلوده به انگل هستند. براي از بين بردن انگل از داروي ضد انگل موجود در اكواريوم فروشي ها استفاده كنيد.(از دكتر رحماني پرسيدم) نكته مهم ديگر اين است كه چون ميگو پرش مي كند آكواريومي را كه داخلش ميگوست لبريز از آب نكنيد چون ممكن است ميگو از اكواريوم بيرون بپرد. همچنين مي توانيد از توري براي پوشاندن روي اكواريوم استفاده كنيد. در ضمن فيلتر با قابليت هوادهي رو هم فراموش نكنيد.
  اميدوارم اين مطلب مورد توجهتون واقع بشه.
  رضا سلطاني

 8. #8
  کاربر بسیار فعال bugieboy آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  Amir.Ch
  محل سکونت
  shiraz
  علایق
  Neurosciense
  حیوان خانگی
  Albino Burmese Python
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  28
  میانگین پست در روز
  0.26
  نوشته ها
  527
  از اين بزرگاش تو ايران هم هست؟
  عشق رازی است
  لبخند رازی است
  اشک آن شب لبخند عشقم بود .
  وبلاگ هاي من:
  http://www.sampad-shz.******.com/
  &
  http://bugieboy.*******.com/

 9. #9
  کاربر فعال reza آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  362
  میانگین پست در روز
  0.11
  نوشته ها
  210
  نقل قول نوشته اصلی توسط bugieboy نمایش پست ها
  از اين بزرگاش تو ايران هم هست؟
  بله در مكان هاي مختلفي شاه ميگو رو در استخر هاي بزرگ پرورش مي دهند از قم و كاشان و اصفهان و تهران گرفته تا شمال كشور. در ضمن در درياي عمان و خليج فارس هم زياده البته با تور هاي بزرگ صيد ميشه. شما مي تونيد از مراكز پرورش شاه ميگو چند تا زنده اش رو بخريد.
  رضا سلطاني

 10. #10
  کاربر فعال reza آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  362
  میانگین پست در روز
  0.11
  نوشته ها
  210

  newblack تغذيه ميگو

  چند نكته در مورد تغذيه ميگو به ذهنم رسيد كه اونا رو ميذارم تا استفاده كنيد.
  • همانطوري كه قبلا اشاره شد ميگو تقريبا همه چيز خوار است همچنين همجنس خوار هم هست. شما مي توانيد از ميگو هاي خشك شده موجود در بازار, خرده نان, بچه ماهي, انواع سبزيجات, ميوه جات و كرمها و حشرات استفاده كنيد.
  • ميگو هم مثل خرچنگ تقريبا كف خوار هست ولي ميگو هاي كوچك مي توانند به ذره هاي غذايي نسبتا بزرگ موجود در سطح آب بچسپند و از آنها تغذيه كنند. البته شما بهتر است كاري كنيد تا غذا به كف آكواريوم برود. براي راهنمايي به لينك تغذيه خرچنگ رجوع كنيد.
  • البته در مورد ميگو هم بهتر هست غذا را هميشه در مكان خاصي از آكواريوم بگذاريد تا ميگو عادت كند كدام قسمت آكواريوم غذا بيشتر پيدا مي شود. (اين رفتار نوعي يادگيري است يعني شرطي شدن فعال)
  • همان طور كه گفتم غذاي بسيار عالي كه مي توانيد براي ميگو استفاده كنيد بچه ماهي است. من خودم بچه ماهي را در تعداد بسيار زياد از پارك ارم مي گيرم و فريز مي كنم و به مرور به ميگو ها ميدهم. البته گرفتن بچه ماهي روش خاص خودش را دارد كه بعدا در اين تاپيك آموزش ميدهم.

  اميدوارم اين مطلب مورد توجهتون واقع بشه.

  تغذيه خرچنگ
  ویرایش توسط reza : 5th October 2011 در ساعت 04:56 PM
  رضا سلطاني

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 6th June 2012, 11:18 AM
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 22nd December 2011, 03:51 PM
 3. بوي سير
  توسط Qmars در انجمن متفرقه
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 13th August 2011, 12:05 AM
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 8th June 2011, 01:07 PM
 5. آهوي ايراني در iucn گونه در معرض آسيب معرفي شده است.
  توسط mihalism در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 22nd May 2011, 11:51 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید