پسر بچه 12 ساله قربانی سریال پنج كیلومتر تا بهشت شد + عكس


گروه حوادث روزنامه ایران : پسر دانش‌آموز كه به تقلید از یك سریال برای تبدیل شدن به روح خود را حلق‌آویز كرده بود روی تخت بیمارستان با مرگ دست‌وپنجه نرم می‌كند. پزشكان نیز احتمال بازگشت او به زندگی را بعید دانسته‌اند.
كنجكاو شده بود بداند دوستانش پشت سر او چه می‌گویند. دوست داشت مانند یك روح بدون این‌كه دیده شود به هركجا كه می‌خواهد برود. مطمئن بود مانند «امیرحسین» سریال «پنج كیلومتر تا بهشت» می‌تواند...
برای چند لحظه روح شود و بعد هم به زندگی برگردد. بنابراین دور از چشم خانواده روسری مادرش را به میله بارفیكس داخل اتاق بست و ناخواسته حلقه‌ داری درست كرد و گردنش را داخل آن قرار داد. بعد هم به برادر شش ساله‌اش قول داد خیلی زیاد در نقش روح نماند و سریع برگردد. لحظاتی بعد ناگهان زیرپایش خالی شد و دیگر تكان نخورد و ...
به گزارش خبرنگار ما، عصر سه‌شنبه - 8 شهریور - مسئولان بیمارستانی در جنوب تهران همزمان با انتقال پیكر نیمه‌جان «محمد مهدی» - 12 ساله - به بخش اورژانس، موضوع حادثه عجیب را به پلیس اطلاع دادند. دقایقی بعد هم تیمی از مأموران با حضور در بیمارستان به تحقیق در این‌باره پرداختند. نخستین بررسی‌ها نشان داد «محمد مهدی» دقایقی قبل از سوی امدادگران اورژانس به بیمارستان منتقل شده و در حالت اغما به بخش مراقبت‌های ویژه انتقال یافته بود.

حادثه هولناك چگونه رخ داد

پدر «محمد مهدی» در تشریح حادثه گفت: «امروز عصر من و همسرم بیرون از خانه بودیم و «محمد مهدی» و برادر شش ساله‌اش هم در خانه بودند. حدود ساعت چهار و نیم عصر یكی از همسایه‌ها زنگ زد و گفت پسر كوچولویمان به طور عجیبی در خانه گریه می‌كند. بنابراین خیلی سریع با خانه تماس گرفتم كه پسر كوچكم گوشی را برداشت و در حالی كه بشدت گریه می‌كرد، از مرگ برادرش «محمد مهدی» خبر داد. با شنیدن حرف‌هایش شوكه شده و بلافاصله خودم را با موتوسیكلت به خانه رساندم. وقتی در خانه را باز كردم با صحنه عجیبی روبه‌رو شدم. پسرم از میله بارفیكس آویزان بود و دور گردنش هم روسری گره خورده بود.
از آنجا كه دست «محمد مهدی» خیلی راحت به میله بارفیكس می‌رسید همچنان نمی‌دانستم این حادثه چطور رخ داده است. با این حال خیلی سریع و با كمك همسایه روسری را با چاقو بریده و اورژانس را خبر كردم. وقتی امدادگران به خانه رسیدند به پسرم تنفس مصنوعی داده و او را احیای قلبی كردند. اما افسوس كه «محمد مهدی» مدت زمان قابل توجهی حلق‌آویز مانده بود. با این وجود امدادگران پسرم را به بیمارستان منتقل كرده و او در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد!»
هیچ انگیزه‌ای برای خودكشی پسر دانش‌آموز وجود نداشت و مأموران مطمئن بودند او قربانی حادثه شومی شده است. كلید این معما نیز در دست پسر كوچولوی خانواده بود. پسر بچه شش ساله كه همچنان از دیدن این صحنه شوكه بود بریده بریده گفت: «محمد مهدی» پس از دیدن سریال «پنج كیلومتر تا بهشت» تصمیم گرفت روح شود. او می‌خواست مثل «امیرحسین» - بازیگر سریال - به هركجا كه می‌خواهد برود. بعد هم روسری را دور گردنش و میله بارفیكس گره زد. می‌خواست ببیند دوستانش پشت سر او چه می‌گویند و بدون دیده شدن به همه جا برود. یك دفعه افتاد و دیگر حرفی نزد. چند بار صدایش كردم اما وقتی جواب نداد گریه كردم. وقتی همسایه پشت در آمد و خواست در را باز كنم این كار را نكردم چون‌كه پدر و مادرم گفته بودند وقتی خانه نیستند در را به روی كسی باز نكنم. از همسایه خواستم به پدرم زنگ بزند. چند دقیقه بعد پدرم و همسایه آمدند و با چاقو روسری را بریدند.
براساس این گزارش هم‌اكنون قربانی سریال تلویزیونی شبكه سه در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری است.
به گفته پزشكان پسر 12 ساله به علت نرسیدن اكسیژن به مغز و آسیب دیدن مهره دوم گردنش دچار مرگ مغزی شده و احتمال بازگشتش به زندگی یك در میلیون است. «محمد مهدی» مانند بازیگر سریال «پنج كیلومتر تا بهشت» به كما رفته اما برعكس «امیرحسین» دیگر به زندگی بازنخواهد گشت. پدر «محمد مهدی» در حالی كه اشك می‌ریخت به خبرنگار گفت: «چرا باید در سریال‌های تلویزیونی به مسائل مختلف از جمله سن مخاطبان و خطرات احتمالی و بدآموزی‌های اینچنینی توجه نشود. پسرم دانش‌آموز تیزهوشی بود كه خود را برای حضور در كلاس دوم راهنمایی آماده می‌كرد. «محمد مهدی» تصور می‌كرد می‌تواند مانند بازیگر سریال تبدیل به روح شود و به خانه دوستانش برود اما نمی‌دانست این موضوعات تنها بخشی از تلاش دست‌اندركاران سریال برای جذب مخاطب است. حالا هم پسرم نیمه‌جان روی تخت بیمارستان با كمك دستگاه‌ زنده است. هر ساعت هم علائم حیاتی‌اش كمتر می‌شود. ضمن این‌كه نویسنده و كارگردان این سریال باید پاسخگوی مرگ مغزی پسرم باشند. تاكنون به خاطر بی‌توجهی‌های برخی دست‌اندركاران در ساخت و یا خرید سریال‌ها شاهد حوادث مشابهی بوده‌ایم اما امیدوارم «محمد مهدی» آخرین قربانی باشد. وقتی چوپانی برای ازدواج با بازیگر زن یك سریال خارجی تصمیم به فروش گوسفندانش می‌گیرد، حكایت از بدآموزی‌ در سریال‌های تلویزیون دارد. وی در ادامه به نحوه رسیدگی به وضعیت پسرش در بیمارستان اعتراض كرد و گفت: برای این‌كه یك متخصص پسرم را ویزیت كند، مجبور شدیم 500 هزار تومان به او بپردازیم. حالا هم از ما خواسته‌اند اعضای بدن پسرم را اهدا كنیم. این كار برای ما خیلی سخت است اما با وجود این راضی به رضای خداوند مهربان هستیم.

کودک ۱۲ ساله قربانی ۵ کیلومتر تا بهشت شد !+عکس
همشهری آنلاین:«می خواهم روح شوم و ببینم بابا و مامان راجع به من چه می‌گویند».این آخرین جمله‌ای بود که محمد مهدی قبل از شروع بازی مرگبارش به زبان آورد. او سه‌شنبه هفته گذشته وقتی خودش و برادر ۶ ساله‌اش را در خانه تنها دید، تصمیم گرفت همانند سریال مورد علاقه‌اش تبدیل به یک روح شود و به مکان‌های مورد علاقه‌اش سر بزند، غافل از اینکه بازی او سرنوشت شومی به‌دنبال خواهد داشت.
حالا ۷ روز از حادثه‌ای که برای پسربچه ۱۲ ساله گذشته می‌گذرد. ۷ روزی که حاصل آن برای پدر و مادر محمدمهدی چیزی جز گریه و اندوه نبوده است. درست زمانی که خیلی از ما مشغول مسافرت و استراحت در تعطیلات عید فطر بودیم، اعضای خانواده «کوهی» پله‌های بیمارستان سوم شعبان را دو تا یکی می‌کردند به امید اینکه شاید از زبان پزشکی بشنوند: «پسرتان به زندگی برگشته است.» اما ۷روز گذشت و محمد مهدی نه تنها به هوش نیامد که بنابر نظر قطعی پزشکان، دچار مرگ مغزی شد.تقلید مرگبار« محمدمهدی علاقه زیادی به یکی از سریال‌های ماه رمضان داشت و جانش را هم سر تقلید از این سریال گذاشت.» این را پدر محمدمهدی می‌گوید. وی می‌افزاید: «پسرم بیش‌فعال بود و فیلم‌ها و سریال‌هایی را که می‌دید، تاثیر زیادی در او می‌گذاشت. دست آخر هم تقلید از یکی از همین سریال‌ها کار دستش داد و ما را داغدار کرد.»ماجرا چه بود؟بعد از ظهر سه‌شنبه گذشته، هیچگاه از یاد پدر محمدمهدی نخواهد رفت. زمانی که او سر کار بود و وقتی همسرش برای خرید خانه را ترک کرد، بچه‌ها در خانه تنها ماندند. او توضیح می‌دهد: «محمدمهدی» و برادر ۶ساله‌اش مشغول بازی بودند که پسر بزرگم ناگهان تصمیم گرفت، به تقلید یکی از سریال‌های ماه رمضان تبدیل به روح شود. او به برادر کوچکش گفت که می‌خواهد وقتی روح شد، به محل کار من و نزد مادرش و همسایه‌ها برود و ببیند ما راجع به او و کارهایش چه می‌گوییم. برای همین به میله بارفیکسی که برای ورزش کردن بچه‌ها در خانه نصب کرده بودیم، یک روسری را قلاب کرد و سرش را داخل آن قرار داد و ناگهان حلق آویز شد. چند ثانیه بعد هم روی زمین افتاد و از هوش رفت.»
محمدمهدی در حالی بازی مرگبارش را شروع کرده بود که برادر کوچکش شاهد همه این ماجرا بود. پسربچه ۶ ساله چند ساعت بعد وقتی محمدمهدی به بیمارستان منتقل می‌شد، درباره حادثه به پدرش می‌گوید: «من به داداش گفتم که این بازی را نکند اما خودش می‌خواست که روح شود. اولش که روسری را دور گردنش انداخت، داشت تاب می‌خورد اما یکدفعه چشم هایش را بست و روی زمین افتاد. من ترسیده بودم و گریه می‌کردم و همسایه‌ها پشت در جمع شده بودند اما مامان گفته بود که در را روی کسی باز نکنم. بعد یکی از همسایه‌ها شماره تلفن بابا را از پشت در از من گرفت و به او زنگ زد.» پدر محمد مهدی وقتی از ماجرا باخبر شد با عجله خودش را به خانه رساند. خیلی زود پسربچه ۱۲ ساله به بیمارستان سوم شعبان انتقال یافت و گرچه با انجام عملیات احیا، قلب او شروع به کار کرد اما مغزش از کار افتاده بود.
پدر داغدار می‌گوید:« ساعت حدود ۴:۳۰ بعد‌از‌ظهر سه‌شنبه بود که پسرم را به بیمارستان رساندم و او تا یکشنبه شب هفته جاری در آنجا بستری بود. در این مدت خیلی‌ها امیدوارمان کردند که او به زندگی بر می‌گردد اما دوشنبه، دکترش گفت که داروهایی که به او تزریق کرده‌اند جواب نداده و او دچار مرگ مغزی شده است. وقتی این خبر را به ما اعلام کردند، دنیا روی سرمان خراب شد. باورم نمی‌شد پسرم را به خاطر تقلید از یک سریال از دست داده باشم. پسری که هنوز هم صدای خنده‌ها و شیطنت‌هایش در گوشم می‌پیچد.
با این حال او مرده بود و بهترین کار در آن لحظه اهدای اعضای بدنش بود. به همین دلیل با اهدای اعضای او موافقت کردیم و پسرم برای انجام آزمایش‌های نهایی درخصوص مرگ مغزی‌شدن و عمل پیوند اعضا به بیمارستان مسیح دانشوری انتقال یافت. او ادامه می‌دهد: «در همه جای دنیا وقتی سریالی تخیلی و آمیخته با خرافات از تلویزیون پخش می‌شود قبل از آن هشدار داده می‌شود که این سریال را مثلا بچه‌های ۱۲ساله و کمتر از آن تماشا نکنند اما متأسفانه در شب‌های ماه رمضان وقتی چنین سریالی از تلویزیون پخش می‌شد، هیچ هشداری به خانواده‌ها داده نمی‌شد و به همین دلیل قصد دارم از صدا و سیما و سازندگان این سریال شکایت کنم.
واکنش داریوش فرهنگ بازیگر سریال "پنج کیلومتر تا بهشت" به خودکشی کودک 12 ساله

خلیل20 : هرچند هنوز مدیران تلویزیون رسما درباره مرگ کودکی که با الهام از سریال "پنج کیلومتر تا بهشت" خودکشی کرد، موضعی نگرفته اند، اما بازیگر این سریال به آن واکنش تندی داده است.
به گزارش خبرآنلاین داریوش فرهنگ در گفتگویی با رادیو ایران، نسبت به وزارت بهداشت و آموزش و پرورش انتقادهای تندی کرد. او گفت: "برای وزارت بهداشت و این بیمارستان های بی مسئولیت متاسفم."سه شنبه هفته گذشته، محمدمهدی در بازی با برادر کوچک خود گفته بود "می‌خواهم روح شوم و ببینم بابا و مامان راجع به من چه می‌گویند" او زمانی که خودش و برادر 6 ساله‌اش را در خانه تنها دید تصمیم گرفت همانند سریال پنج کیلومتر تا بهشت تبدیل به یک روح شود و به مکان‌های مورد علاقه‌اش سر بزند. اما او با روسری خود را خفه کرد و بر اثر این حادثه دچار مرگ مغزی شد. اظهار تاسف داریوش فرهنگ برای بیمارستان ها در حالی است که گفته شده اگر به این کودک به موقع رسیدگی می شد، او از مرگ نجات پیدا می کرد. اما در نهایت امروز اعلام شد کلیه ها و کبد این کودک 12 ساله در بیمارستان مسیح دانشوری اهدا شده است. داریوش فرهنگ همچنین در انتقاد به نظام آموزشی، گفت: "90 درصد تعلیمات آموزش و پرورش ما بی فایده است و هیچ کمکی به تربیت بچه ها نمی کند. پرورش در تربیت بچه ها مهمتر از آموزش است."او از بی توجهی وزارت آموزش و پرورش به پرورش انتقاد کرد و گفت: "در شرایطی که والدین به دلیل مشغله زیاد کاری و کار زیاد کمتر فرصت دارند که با فرزندان خود صحبت کنند و وقت بگذرانند، این وظیفه آموزش و پرورش است که به تربیت صحیح بچه ها بپردازد. اما متاسفانه 90 درصد آموزش های مدارس ما بی فایده هستند و در زندگی آینده بچه ها به هیچ کاری نمی آیند."او که می گفت به شدت از مرگ این کودک 12 ساله متاثر است ادامه داد: "مرگ محمد مهدی به دلیل تربیت غلط والدین او هم بوده است. والدین نباید اجازه دهند که بچه ها هر برنامه ای را تماشا کنند. اگر حس همزاد پنداری بچه ها منجر به تکرار و تشابه سازی حوادث شود، پس دیگر هیچ فیلمی نباید ساخت! اما در هالیوود خشن ترین فیلم ها ساخته می شود و این اتفاقات نمی افتد چون برای تماشاچیانشان و رده سنی آنها، برنامه ریزی دارند و هر فیلمی را برای هر رده سنی به نمایش نمی​گذارند."گردآوری : خلیل20

www.khalil20.ir