فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  4
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: نحوه مواجهه با تلفات پرندگان وحشی مشکوک به بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

 1. #1
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  30
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  نحوه مواجهه با تلفات پرندگان وحشی مشکوک به بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

  مقدمه:
  آنفلوانزای فوق حاد پرندگان جزء بیماری های به شدت واگیر، مشترک و خطرناك بین پرندگان (اهلی و وحشی)، انسان و بعضاَ سایر پستانداران است که در صورت مشكوك بودن به شيوع آن و يا وقوع در یک منطقه جهت جلوگیری از انتشار آن در بین جمعیت های حساس رعایت یکسری از اقدامات ضروری است.
  هدف از تدوین این دستورالعمل آموزش نحوه مواجهه با موارد مشكوك و يا تاييد شده بيماري آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در حیات وحش كشور و چگونگی انتقال داده ها و نمونه ها به مراکز تصمیم گیری جهت برقراری شرایط کنترلی برای جلوگیری از گسترش بیماری می باشد. لازم به ذكر است كه براساس مصوبات ستاد آنفلوانزاي فوق حاد كشور، نمونه برداري از لاشه پرندگان وحشي مشكوك به بيماري مذكور بايد توسط سازمان دامپزشكي كشور و با همكاري و هماهنگی سازمان حفاظت محيط زيست انجام شود.
  اين دستورالعمل به سفارش معاونت محيط زيست طبيعي سازمان حفاظت محيط زيست ، توسط سركار خانم دكتر معصومه توسطي خيري عضو هيئت علمي انستيتو پاستور ايران و با نظارت فني بخش بيماريهاي حيات وحش دفتر تنوع زيستي وحيات وحش تهيه و تدوين گرديده است.

  ماده یک: آشنایی با بیماری آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان

  1-1- تعریف بیماری:
  بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان Highly Pathogenic Avian Influenza(HPAI) یکی از بیماری های به شدت واگیر و کشنده در پرندگان می باشد که توسط ویروس تیپ A از خانواده ارتومیکسوویریده(داراي سه تيپA,B,C ميباشد) که تمایل زیادی به سلول های مخاطی دارد ایجاد می گردد. اين بیماری (HPAI) بین پرندگان و انسان مشترک است و در مواردی به سایر پستانداران نيز از طریق تماس مستقیم و غیر مستقیم با پرنده آلوده منتقل می گردد. این ويروس علاوه بر پرندگان مي تواند انسان، خوك، پستانداران دريايي، سنجاب و حتي گربه سانان(پلنگ،ببرو..) را نيز آلوده نمايد. اين بیماری به علت شدت تلفات بالا به طاعون پرندگان نیز مشهور می باشد.
  عامل بیماری از نظر سرم شناسي (سرولوژیک) دارای 16 تحت تیپ هماگلوتینین H16)- (H1 و 9 تحت تیپ نورآمینیداز (N9- N1) است(تصویر شماره یک). همه 16 تحت تیپ H و 9 تحت تیپ N از پرندگان وحشی و اهلی جدا شده است ولی تاکنون تنها تحت تیپ های H5 و H7كه در اثر جهشهاي ژنتيكي در ويروسهاي كم خطر تر بوجود آمده اند، بعنوان HPAI شناخته شده اند كه بسرعت دربين پرندگان گسترش يافته و مي توانند منجر به تلفات 100 درصد در بين پرندگان بشوند.
  البته لازم به ذکر است که تمامی ویروس های تحت تیپ های H5و H7 به صورت فوق حاد (HPAI) نمی باشند. نوع خفيف تر بيماري با علايم ملايمتري مانند كاهش تخم گذاري وياruffled feather (پر هاي ژوليده) مشاهده ميشود و ويروس اين نوع بيماري همه آنتي ژنهاي H1 تاH16 را شامل ميگردد.به طور کلی بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان جزء بیماری های گروه A از نظر طبقه بندی OIE (سازمان جهانی بهداشت دام) بوده و در صورت وقوع در هر منطقه حتماٌ باید گزارش شود.ياد آوري ميگردد تيپB ويروس خانواده آنفلوانزا مختص انسان ميباشد و ويروس تيپ C علاوه برانسان در خوك نيز ايجاد بيماري ميكند.

  2-1- ویژگی های فیزیکی و شیمیایی ویروس آنفلوانزا:
  ویروس آنفلوانزا در محیط خارج از بدن به شدت ناپایدار است و عوامل محیطی چون گرما و خشکی سبب غیر فعال شدن آن می گردد بطوريكه در دماي с ° 56 بعد از3 ساعت و در دمايс° 60 در عرض 30 دقيقه از بين مي رود.
  از نظر شیمیایی ویروس تحت تاثیر انواع شوینده ها غيرفعال مي شود ولی در حضور مواد آلی بقاء ویروس به شدت افزوده شده به نحوی که در این حالت تنها توسط ضد عفونی کننده های آلدئیدی (فرمالدئید و گلوترآلدئید) و یا ترکیب بتاپروپیولاکتون و اتیلن آمین از بین می رود. ولی در صورت پاکسازی محیط از مواد آلی تمامی ضدعفونی کننده ها نظیر ترکیبات فنولی، چهارتایی آمونیوم، اکسید کننده ها (هیپوکلریت سدیم) و اسید های رقیق بر آن موثر است.  3-1- اپیدمیولوژی (همه گيرشناسي):
  ویروس آنفلوانزای پرندگان در سرتاسر دنیا گسترش داشته و از انواع پرندگان اهلی و وحشی جدا شده است. از اوايل دهه 60 ميلادي تاكنون واگيريهاي متعددي از اين بيماري در بين طيور اهلي بسياري از كشورها گزارش شده ولي بیشترین تنوع ویروس های آنفلوانزای پرندگان دربين پرندگان وحشی به خصوص پرندگان آبزی راسته اردک سانان (Anseriformes)مانند اردك ،غاز وقو و پرندگان کرانه زی (Charadriformes) مشاهده شده است. در این بین بیشترین میزان جداسازی ويروسH5N1 از اردک ملارد (Anas platyrhychos) انجام شده است که وقوع آن قبل از مهاجرت بیش از حین و بعد از مهاجرت است. این پرندگان بیشتر نقش حاملین این ویروس را ایفا می کنند ولی در مواردی علایم بالینی و تلفات نیز در این پرندگان دیده شده است.
  در سال1961 اولین شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در آفریقای جنوبی با مرگ و میر حدود 1300 پرستوي دریایی (Sterna hirundo) توسط تحت تیپ H5N3 در بين پرندگان وحشي رخداده است.
  شیوع مجدد ویروس HPAI (سويهH5N1) در جنوب شرقی آسیا دیدگاه جدیدی را در زمینه اپیدمیولوژی بیماری به ویژه دربين پرندگان وحشی و به خصوص بين پرندگان آبزی ایجاد کرد. عفونت با ویروس H5N1 به همراه تلفات بالا در بين غازهای استان گواندونگ چین در سال 1996 گزارش شده است. در مرحله بعد در سال 2005 بیماری آنفلوانزای فوق حاد ناشی از ویروس H5N1 از جنوب شرقی آسیا احتمالاٌ توسط پرندگان مهاجر به سمت آسیای میانه، اروپا و شمال آفریقا گسترش پیدا نمود. در اکتبر همان سال ویروس مذكور از قوهای مرده در کرواسی جدا شد و متعاقب آن در آوریل 2006 جداسازی اين ويروس از قو و سایر پرندگان وحشی تلف شده در كشورهاي آذربایجان، گرجستان و 20 کشور اروپایی نشان داد که ویروس HPAI تحت تیپ H5N1 توانایی ایجاد بیماری و تلفات را در بين پرندگان آبزی و وحشی پیدا نموده است(تصاوير شماره 2و3).
  با مرگ پنج کودک بر اثر ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تحت تیپ H5N1 در سال 1997 در کشور هنگ کنگ ویروس از سد بین گونه ای گذر کرد و با توجه به نحوه انتقال آن همواره بیم همه گير(پاندمیک) شدن این بیماری وجود دارد.
  بعد از آن تاریخ در شیوع های دیگر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در نقاط مختلف دنیا، درگیری انسانی و تلفات ناشی از آن نیز گزارش شده است. مطابق با گزارشات سازمان بهداشت جهانی (WHO) ابتلا به بيماري آنفلوانزای فوق حاد منجر به مرگ انسان در کشورهای آذربایجان، عراق، ترکیه، چین، مصر، لائوس، اندونزی، ویتنام، کامبوج، تایلند و جیبوتی شده است. لازم به ذكر است كه تا كنون هيچ مدرك رسمي و علمي مبني بر انتقال ويروس آنفلوانزاي فوق حادپرندگان از پرنده وحشي به انسان و انسان به انسان ارايه نشده است با اين وجود انسان نسبت به اين بيماري بسيار حساس است و اكثر كساني كه به اين بيماري مبتلا شده بودند جان خودرا ازدست داده اند.
  در ايران بیماری آنفلونزای فوق حاد پرندگان ناشی از تحت تیپ H5N1 برای اولین بار در بهمن ماه سال 1384 در قوهای وحشی تالاب بندر انزلی گزارش گردیده است.

  4-1- راه های سرايت بیماری:
  ویروس بیماری آنفلوانزای پرندگان از راههاي مختلف در بین جمعیت های حساس( پرندگان وحشی، اهلی، انسان و سایر پستانداران) انتقال پیدا می کند (تصویر شماره چهار).

  1-4-1- نحوه سرايت در بين پرندگان:
  مهمترین راه سرايت عامل بیماری در بین پرندگان از طریق تماس مستقیم پرنده سالم با پرنده آلوده است،بطوريكه جريان هوا يكي از راههاي مهم انتقال ويروس اين بيماري مي باشد. ازطرفي به علت بقاء زیاد اين ویروس در ترشحات بدن پرنده مانند مدفوع و ترشحات تنفسی، این موادبعنوان يكي از مهمترین منابع آلودگی برای پرندگان محسوب مي شوند. یکی دیگر از روش های انتقال آلودگی، انسان و تجهیزات است بخصوص وسايل، تجهيزات و خودروهايي كه با پرنده آلوده و يا ترشحات آن در تماس بوده كه معمولاٌ در واحدهاي پرورش طيور اهلي اتفاق مي افتد و موجب انتقال آلودگي از يك واحد به واحد ديگر و حتي به ساير كشورها مي شود. منابع آبي و مواد غذايي آلوده به ترشحات پرندگان آلوده نيز می توانند تا مدت ها آلودگی را در خود حفظ کرده و سبب انتقال آن از یک فصل به فصل بعد گردند.
  از نکات قابل توجه در مورد عامل بیماری آنفلوانزا انتقال آن از گونه اي به گونه ديگر است که باعث می شود ويروس در یک مجموعه از پرندگان، پستانداران و حتي انسان توانایی تکثیر داشته باشد در این حالت گونه های مختلف به عنوان مخازن ژنتیکی ویروس عمل کرده و سبب نگهداری ویروس در طبیعت می گردند.

  2-4-1- سرايت به انسان:
  ویروس آنفلوانزاي فوق حادپرندگان می تواند از طریق تماس مستقیم (از راه هوا) یا غیر مستقیم انسان با پرنده آلوده، مواد دفعی آن ، تجهيزات آلوده ويا مصرف گوشت وتخم مرغ آلوده نيم پز به انسان منتقل شود. ياد آوري مي گردد تا كنون انتقال ويروس اين بيماري به صورت عمودي(vertical) يعني از مادر به جنين ، از انسان به انسان و پرنده وحشي به انسان ثابت نشده است.

  5-1- اهمیت بهداشتی، زیست محیطی و اقتصادی بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان:
  به علت شدت و سرعت تلفات در پرندگان (اهلی و وحشی) و نیز قابلیت گذشتن از سد بین گونه ای که بر اثر جهش های رخ داده در ژنوم ویروس ایجاد شده است این بیماری حائز اهمیت می باشد. ويروس اين بيماري مي تواند عفونت حاد تنفسي در انسان بوجود آورد كه بسيار حاد و كشنده است و از طرفي همواره احتمال نوتركيبي بين ويروس آنفلوانزاي انساني و اين ويروس وجود دارد كه در اين صورت ويروس جديد بسيار خطرناك خواهد بود زيرا توانايي همه گيري در بين انسانها را خواهد داشت.
  در گذشته تصور بر این بود که پرندگان وحشی تنها به عنوان منابع و مخازن این ویروس عمل می کنند و علایم باليني و تلفاتی را بروز نمی دهند ولی متعاقب همه گیریهايي كه در جنوب شرقی آسیا رخ داده مشخص شده که این ویروس توان ایجاد علایم و تلفات را دربين پرندگان وحشی و آبزی دارا می باشد و همین موضوع باعث می شود که کنترل این بیماری جهت جلوگیری از به خطر افتادن اکوسیستم های موجود در طبيعت حائز اهمیت باشد. مخصوصاٌ در مورد گونه های در خطر انقراض، کنترل موارد درگیری و جلوگیری از انتشار آن دارای اهمیت فوق العاده ای است. از طرفی پرندگان وحشی با آلوده نمودن منابع مشترک تغذیه ای سبب گسترش و انتقال آلودگی به طيور اهلي شده و با ايجاد بیماری در بين آنها موجب وارد آمدن خسارات سنگین به واحد های صنعتی و سنتي پرورش طيور اهلی و صنايع وابسته و در نهايت اقتصاد كشور می شوند.

  6-1- پیشگیری و کنترل:
  هدف سازمان های ذیربط درابتدا پيشگيري و كنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است در نتیجه می توان با انجام یکسری آزمايشات غربالگری کانون های احتمالی آلودگی در بين طيور اهلي و حیات وحش را شناسایی نمود و اقدامات لازم جهت کنترل و پیشگیری از انتشار بیماری را انجام داد تا از ايجاد خسارات احتمالی آن به حیات وحش، صنعت طیور کشور و همچنین افراد جامعه جلوگیری شود. بنابراين براي تحقق اين مساله بايد به شرح ذيل عمل گردد:

  • كاهش تماس بين طيور اهلي(حتي انسان) با پرندگان وحشي بويژه پرندگان مهاجر آبزي و منابع آبي آلوده.


  • تقویت سیستم مراقبت و پایش بیماری در بین طیور اهلی و پرندگان وحشی بخصوص در مسیر های مهاجرت پرندگان.
  • جمع آوری سریع و کامل پرندگان آلوده و یا مشکوک به بیماری و معدوم نمودن بهداشتی آنها و ضدعفونی وسایلي که به نحوی با این پرندگان در تماس بوده است مانندلوازم مرغداري، خودروهاي حمل پرندگان و...
  • جمع آوری بازارچه های خرید و فروش پرندگان زنده.
  • پایش و نمونه برداری از پرندگان اهلی و وحشی مشکوک به بیماری مذکور و یا تلف شده.
  • واکسیناسیون جمعیت های انسانی بر علیه آنفلوانزای انسانی به منظور جلوگیری از نوترکیبی احتمالی ویروس آنفلوانزای انسانی با انواع ویروس های آنفلوانزاي پرندگان.
  • رعایت نکات ایمنی هنگام جابجایی، نمونه برداری و معدوم سازی پرندگان اهلی و وحشی مشکوک، آلوده و یا تلف شده.
  • افزایش آگاهی عموم بویژه افرادی که با پرندگان در تماس هستند نسبت به روش های پیشگیری از انتقال بیماری آنفلوانزای پرندگان با استفاده از صدا و سیما، جراید، کتاب های درسی، کارگاه های آموزشی، پوستر، بروشورها و ...
  • کنترل دقیق مرزها به منظور جلوگیری از ورود غیر قانونی پرنده زنده و یا محصولات آن.
  • رعايت بهداشت وپختن كامل مواد غذايي كه از پرندگان ومحصولات آنها تهيه شده است .


  در برخی از کشورها جهت پیشگیری از شیوع بیماری مذكوراستفاده از واکسن های کشته براي طيور اهلي مجاز مي باشد.

  7-1- تشخیص:
  با توجه به اينكه علايم باليني بيماري آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان با بيماريهايي نظير نيوكاسل، لارنگوتراكئيت و يا آلودگي هاي حاد باكتريايي مشابه مي باشد بنابراين تشخيص دقيق نياز به نمونه برداري و آزمايش دارد با اين وجود شناخت علايم باليني بيماري به مديريت صحيح هنگام مشاهده پرندگان بيمار و يا تلف شده كمك مي نمايد.

  1-7-1- علایم بالینی:
  پرنده وحشی:
  پرندگان وحشی و خصوصاٌ پرندگان آبزی در مواقع شیوع بيماري HPAIتحت تیپH5N1 معمولاٌ بدون علایم بالینی و با مرگ سريع ويا با علایم بالینی به شرح زیر مشاهده مي شوند:
  علایم عصبی شامل لرزش سر و گردن، عدم تعادل در حرکت، پیچش گردن ، حرکات و موقعیت های غیر طبیعی سر و بدن و مرگ در مدت زمان کوتاه.
  پرنده اهلی:
  افسردگی شدید، بی اشتهایی، کاهش تخم گذاری، اسهال سبز روشن تا سفيد، علايم تنفسي و التهاب بافت ملتحمه، ژوليدگي پرها ،تشنگي زياد، خیز زیر پوستی در نواحی گردن، سر، صورت، تاج و ریش، سیانوزه (كبودي) شدن تاج و ریش، خونریزی های پتشی (کوچک) روی سطوح سروزی بدن و مرگ و میر ناگهانی تا 100% گله.
  انسان:
  علایم بالینی در انسان شامل تب بالای с° 38 ، علایمی شبیه آنفلوانزا (عوارض تنفسی)، اسهال آبکی بدون خون، استفراغ، درد شکم و قفسه سینه، خونریزی از بینی و لثه مي باشد و گاهی علایم عصبی، مشکلات مجاری تنفسی تحتانی، صداهای تنفسی، لوکوپنی (نوعي كم خوني باكاهش گلبولهاي سفيد خون) و کمبود پلاکت های خون نیز دیده می شود. اين بيماري معمولا ٌ24 ساعت بعد از ظهور اولين علايم ممكن است باعث مرگ بيمار شود البته تا يك هفته بعد از مشاهده علايم نيز مرگ اتفاق افتاده است.


  2-7-1- دوره کمون:
  دوره کمون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در پرندگان اعم از اهلی و وحشی از چند ساعت تا چند روز متغیر است.
  در انسان دوره کمون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان طولانی تر از آنفلوانزای انسانی است و از 3 تا 17 روز و متوسط 8 روز به طول می کشد.
  3-7-1- علایم کالبد گشایی:
  بعضي از اندامهاي داخلي پرندگان در اثر بيماري آنفلوانزاي پرندگان دچارضايعاتي مي شوند كه مشاهده آنها به تشخيص درست بيماري كمك مي نمايد. از جمله اين اعضاء ميتوان به قلب، ريه ها، دستگاه گوارش و...اشاره نمود(تصاویر شماره پنج).
  پرنده وحشی:
  خونریزی زیر اپیکارد و مخاط پیش معده، خونریزی در پانکراس و عضلات اسکلتی، پر خونی طحال، نکروز (بافت تخريب شده) کانونی پانکراس و کبد، تحلیل عضله قلب، آنتریت موکوسی، پرخونی ریه و وجود ترشحات در حفرات بدن البته در صورت مرگ ناگهاني و شكل حاد بيماري ممكن است جراحتي مشاهده نشود.
  پرنده اهلی:
  التهاب و پر خونی شدید عضلات، خیز زیر جلدی در ناحیه سر و گردن و خروج ترشحات از بینی ، چشم و دهان، تورم شدید بافت ملتحمه چشم که گاهی اوقات با خونریزی همراه است. خونریزی پتشی روی سطوح سروزی بدن، داخل جناغ سینه، روی چربی های شکمی، تورم شدید کلیه ها و گاهي همراه با رسوب اورات، خونریزی و تحلیل تخمدان، خونریزی در سطوح مخاطی پیش معده و سنگدان، خونریزی در بافت های لنفاوی روده.ضايعات در بوقلمون و اردكهاي اهلي تقريباٌ مشابه ماكيان مي باشد ولي ممكن است علايم مشخص باليني مشاهده نگردد.

  4-7-1- تشخیص آزمایشگاهی:
  تشخیص آزمایشگاهی بر روی نمونه های بافتی، سرم خون، سواب کلواکی و نایی انجام می شود. این نمونه ها از پرندگان سالم، بیمار و تلف شده در یک منطقه اخذ می شوند.جهت آزمايش نمونه ها از وسايل و روشهاي متعددي استفاده ميشود كه در ذيل به اختصار نام برده شده اند.

  کیت های تجاری جهت غربالگری:
  این کیت ها دارای سرعت بالایی هستند ولی گران بوده و دارای ویژگی متوسط و حساسیت پایین می باشند.

  تست ایمیونوفلورسانس:
  اختصاصی آنتی ژن تیپ ويروس (ميتواندويروسهاي تیپ های A, B, C راتفكيك نمايد) است ولی جهت انجام آن نیاز به میکروسکوپ فلوروسانس است.
  تست الیزا(ELISA):
  این تست اختصاصی تیپ ويروس بوده و آنتی ژن ويروس را با استفاده از آنتی بادیهای اختصاصی استاندارد ردیابی می کند.
  HI (مهار هماگلوتیناسیون):
  با در نظر گرفتن نوع و اختصاصی بودن آنتی بادی یا آنتی ژن استفاده شده می توان تحت تیپ ويروس را ردیابی نمود ولی نگهداری آنتی ژن های اختصاصی آن سخت می باشد. در صورت استفاده از آنتی ژن اختصاصی میتوان حضور یا عدم حضور آنتی بادی را در نمونه خون بررسی نمود در حالیکه با استفاده از آنتی بادی اختصاصی ميتوان حضور، نوع و تیتر ویروس را در نمونه های تنفسی و یا گوارشی مورد بررسی قرار داد.

  AGID (Agar Gel Immuno Diffusion):
  این تست اختصاصی تيپ ويروس است و آنتی بادی را ردیابی می کند ولی استفاده از این تست در پرندگان آبزی دارای محدودیت است.

  روشRT-PCR:
  این تست جهت شناسایی ژن ویروس آنفلوانزا در نمونه ها بوده و با استفاده از پرایمرهای (توالی از اسید های نوکلئیک که با آن می توان قطعه ای تشخیصی در ژنوم ويروس را توسط روش PCR تکثیر نمود) اختصاصی تیپ و تحت تیپ، قابلیت تفکیک ویروس های H9, H7, H5 را دارا است. این تست برروی نمونه های حاصل از کشت تخم مرغ و نمونه های مستقیم نای و کلواک نیز قابل اجرا است.

  کشت و جداسازی ویروس:
  نیاز به آزمایشگاه های کاملاٌ مجهز به کابینت های ایمنی مخصوص با سطح ایمنی بالا (4-3) دارد. نمونه های سواب کلواکی،نای و بافتی در صورت نگهداری در محیط های مناسب حمل و نقل ، قابل کشت در تخم مرغ جنین دار و سلول MDCK (نوعی رده سلولی جهت کشت ویروس منشا گرفته از سلول های کلیه سگ) هستند. نمونه مورد استفاده در این روش برای اردک زنده ،تنها سواپ کلواکی بوده و در اردک های مرده بافت ریه و مغز نیز مناسب است.


  8-1- نمونه برداری:
  جهت بررسی بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نمونه های سواپ کلواکی، سواپ نای، نمونه های بافتی و نمونه های خون بر اساس دستورالعمل انجام هر کدام قابل اخذ می باشند.


  9-1- درمان :
  در حال حاضر درمان موثر واختصاصي براي اين بيماري در پرندگان وجود ندارد.درانسان به منظوردرمان وپيشگيري از بيماري آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان ميتوان از داروي Oseltamivir(Tamiflu) استفاده نمود البته به شرطي درمان موثر است كه 48 ساعت بيشتر از ظهور اولين نشانه هاي بيماري نگذشته باشد.البته اثر اين دارو بر روي ويروس H5N1 به علت جهشهاي ژنتيكي كه در اين ويروس اتفاق افتاده كم شده است.
  داروي Relenza(Zanamivir) كه جهت درمان آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان در انسان استفاده ميگردد نيز زماني موثر است كه در 12 ساعت اوليه بروز بيماري مصرف شود. داروي گراني است و براي سنين 7 سال به بالا قابل استفاده است. 2. #2
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  30
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ماده دو: تعاریف و وسايل مورد نياز

  1-2- تعاريف:
  1-1-2- آنفلوانزای فوق حاد پرندگان (HPAI):
  بر اساس تعاریف جدید OIE (سازمان جهانی بهداشت دام)، بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در فرم قابل گزارش آن عبارت است از هر نوع عفونتی که توسط ویروس های آنفلوانزای تحت تیپ های H5 و H7 یا هر ویروس آنفلوانزای دیگری که در تلقیح به جوجه های حساس باعث مرگ 75% یا بیشتر از آنها شود.
  2-1-2- هماگلوتنين و نور آمينيداز:
  پروتئينهاي سطحي ويروس مي باشند(آنتي ژن) كه توسط آنها ويروس ميتواند به سلولهاي ميزبان متصل شده ودر بيماريزايي نيز نقش دارند.
  3-1-2- بیماری های گروه A از نظر OIE:
  براساس تعریف OIE(سازمان بهداشت جهاني دام) این گروه شامل آن دسته از بیماری هايی می باشند که سرعت انتشار و بیماری زایی به شدت بالایی داشته و از نظر اقتصادی ، بهداشت عمومی و تجارت حیوانات و محصولات آنها حائز اهمیت می باشند و وقوع آنها باید سریعاٌ به مقامات مسئول اطلاع داده شود.
  4-1-2- محيط هاي حمل ونقل ويروس و باكتري :
  به منظور جدا نمودن ويروس وباكتري از نمونه هاي بافتي لازم است اين نمونه ها در محيط مناسبي قرار گيرند تا بعد از جابجايي و حمل ونقل آنها بتوان ويروس ويا باكتري مورد نظر را از نمونه ها جدا نمود.
  5-1-2- كلواك :
  مجراي خروجي مشترك بين دستگاه گوارش و ادراري در پرندگان.

  2-2- وسايل مورد نياز:
  1-2-2- وسایل حفاظت فردی:
  جهت حفظ ایمنی افراد ، کلیه وسایلی که هرفردهنگام مواجهه با موارد مثبت ويا مشکوک به بيماري آنفلوانزای فوق حاد پرندگان باید همراه داشته و از آنها استفاده نمايد عبارتند از:

  • دستکش لاستیکی يكبارمصرف
  • عینک محافظ
  • ماسک ایمنی باشماره N95 یا FFP2
  • روپوش یکسره و یکبار مصرف
  • چکمه و روکش چکمه
  • صابون های ضد عفونی کننده و برس ناخن
  • جعبه کمک های اولیه


  2-2-2- تجهیزات کالبدگشایی:

  • برچسب های لازم برای مشخص کردن نمونه ها
  • اسکالپل و تیغه آن در اندازه هاي مختلف
  • قیچی در اندازه های مختلف
  • پنس در اندازه و شکل های مختلف
  • سوند

  3-2-2- تجهیزات نمونه گیری:


  • قلم های مخصوص ثبت اطلاعات که بر اثر رطوبت پاک نشوند
  • سرنگ در اندازه های 1، 3، 5، 10 و 20 میلی لیتری
  • سرسوزن سرنگ در اندازه هاي مختلف ( گیج 17 تا 27)
  • لوله جمع آوری سرم
  • ظروف پلاستیکی 90 میلی لیتری
  • کیسه های پلاستیکی استریل
  • اتانول 70 تا 90 درصد
  • سواب کشت میکروبی
  • محیط های حمل ونقل ویروس(شامل 5/2% عصاره گوشت گوساله، 5/0% BSA، µ/ml100 جنتامایسين سولفات و µ/ml 2 آمفوتریسين B)
  • سواب پلی استر
  • لوله های مویينه
  • سانتریفیوژ قابل حمل
  • فرمالین 10% بافره
  • سرم فیزیولوژی استریل
  • متانول
  • لام و لامل
  • یخچال قابل حمل یا یخدان
  • تانک ازت مایع یا یخ خشک
  • پنس بوردیزو (Burdizzo forceps)
  • باربیتورات (ماده بیهوشی که در دوز بالا جهت کشتن پرنده به روش انسانی استفاده می شود)

  4-2-2- ضدعفونی کننده ها:
  ضدعفونی کننده ها ترکیباتی هستند که عامل بیماری به آنها حساس بوده و بر اساس هدفی که مورد استفاده قرار می گیرند متفاوت مي باشند..

  • مواد شوینده
  • هیپو کلریت سدیم محلول 3% برای ضدعفونی سطوح و تجهیزات
  • ترکیبات چهار تایی آمونیوم 60% برای سطوح
  • کلسیم هیدرات (آب آهک) 3% برای سطوح ولاشه ها
  • ترکیبات فنوله 2% برای ضدعفونی سطوح و تجهیزات
  • ترکیبات آلدئیدی ( فرمالدئید و گلوتارآلدئید) لازم به ذکر است که تنها این مواد در حضور مواد آلی توانایی از بین بردن ویروس آنفلوانزا را دارند.
  • ماده ضدعفوني كننده TH4+

  درصورت امكان از شعله افكن نيز ميتوان براي از بين بردن عامل بيماريزا استفاده نمود.

  ماده سه: دستورالعمل نحوه مواجهه با پرندگان وحشي بيمار و لاشه پرندگان وحشي مشكوك به بيماري آنفلوانزاي پرندگان

  هنگام مواجهه با لاشه پرندگان وحشي و پرندگان وحشي بيمار مشكوك به بيماري آنفلوانزاي پرندگان بايد جهت تشخيص علت تلفات و بيماري آنها به شرح ذيل معاينه و نمونه برداري صورت گيرد:

  1-3- روش معاینه:

  • موارد وقوع تلفات پرندگان در حیات وحش سریعاٌ به اطلاع مقامات مسئول در ادارات کل حفاظت محیط زیست وشبكه هاي دامپزشکی در هر استان رسانده شود و مجوزهای لازم برای گرفتن پرندگان اخذ گردد.
  • قبل از عزیمت به محل کلیه لوازم مورد نیاز شامل وسایل حفاظت فردی، وسایل کالبدگشایی و نمونه برداری کنترل شده و همراه برده شود.
  • در هنگام کار و نمونه برداری از خوردن، آشامیدن، سیگار کشیدن و صحبت با تلفن همراه خودداری شود.
  • در مواردی که لازم است پرنده به صورت زنده گرفته شود تهویه کافی و محیط خنک جهت جلوگیری از استرس به پرنده مورد نيازاست.


  1-1-3- اخذ تاریخچه:
  با کمک فرمهای (شماره 1، 2) موجود در این دستورالعمل موارد زیر تکمیل شود:

  • نام گونه
  • نام محل مشاهده (حیات وحش، باغ وحش یا نگهداری توسط اشخاص) ومختصات جغرافيايي
  • تاریخ و مکان نمونه گیری
  • تعداد تلفات و در صورت امكان تعداد پرندگان بیمار
  • تعداد و نام گونه های اهلي درگیر
  • مدت وقوع بیماری و مرگ و میر
  • فاصله تا مراکز پرورش طیور صنعتي و صنايع وابسته
  • فاصله تا مناطق روستایی و طیور خانگی
  • سابقه مشاهده بيماري آنفلوانزا در منطقه
  • تعيين فاصله تا مرز(براي مناطق مرزي)


  2-1-3- معاینات خارجی:

  • پوست از نظر وجود پارگی، کوفتگی، پر ریزی، انگل و التهاب بررسي شود.
  • بینی، چشم ها، کلواک و دهان از نظر وجود جسم خارجی، ترشحات و انگل بررسی شود.
  • قوام عضلات و وجود یا عدم وجود چربی زیر جلدی بررسي شود.
  • استخوان های بلند از نظر شکستگی و در رفتگی ارزیابی شوند.
  • پرهای اطراف مقعد از نظر آلودگی به مدفوع بررسی شود.
  • مخاط کلواک و دهان بازديد شود.
  • پاها از نظر ضربه و تاول کف پا بررسی شوند.


  3-1-3- معاینات داخلی (کالبدگشایی):

  • تنها لاشه های غیر فاسد برای انجام کالبدگشایی مناسب هستند.
  • لاشه فاسد معمولاٌ سبزرنگ، متورم، دارای بوی تعفن بوده و پرهای آن به راحتی کنده می شود.
  • تنها از تجهیزات خاص کالبدگشایی جهت این امر استفاده شود.
  • افراد از پوشش کامل حفاظت فردی استفاده کنند.
  • پر پرندگان قبل از شروع کالبدگشایی توسط مواد شوینده و ضدعفونی کننده خیس شود.
  • منقار بالایی برای کنترل حفره بینی و مجاری هوایی فوقانی قطع شود.
  • پوست گردن از حدفاصل دو نوک تا ورودی سینه باز شده و کام پرنده و حنجره بررسي شود.
  • از طریق باز کردن مری و نای مخاط آنها جهت وجود جسم خارجی، ضایعه و یا ترشحات غیر طبیعی بررسی شود.
  • از طریق جدا کردن پوست از روی شکم و سینه و برش عضلات ، اين دو ناحيه از نظر وجود خونریزی و کوفتگی بررسي شود.
  • در موقع باز کردن حفره شکمی دقت شود ترشحات به اطراف و فرد باز کننده پاشیده نشوند.
  • کلیه نمونه های مورد نياز آزمايشهاي باکتری شناسي و ویروس شناسي قبل از باز کردن دستگاه گوارش گرفته شوند.
  • کیسه های هوایی از نظر پر خونی و ترشحات بررسی گردند.
  • حفره شکمی از نظر وجود ترشحات غیر طبیعی نظیر خون، لخته های فیبرینی و رسوبات بررسی شود.
  • روده ها از نظر وجود التهاب و خونریزی بررسی شوند.
  • پیش معده و سنگدان ازنظر خونریزی و وجود اجسام خارجی بررسی گردند.
  • کلیه ها از نظر وجود رسوبات، بزرگی و خونریزی بررسی شوند.
  • بورس فابریسوس(غده اي است اطراف مجراي خروجي دستگاه گوارش وادراري) و تیموس در پرندگان جوان مورد بررسی قرار گیرند.
  • غدد جنسی از نظر وجود خونریزی و آتروفی بررسی شوند.
  • بعد از اتمام کار، لاشه ها در دو کیسه پلاستیکی محکم قرار داده شوند.
  • مابین کالبدگشایی دو پرنده تجهیزات توسط الکل و شعله ضدعفونی گردند.

  2-3- نمونه برداری:
  جهت انجام اقدامات تشخیصی و کنترلی گرفتن نمونه از موارد بیمار، تلف شده و مشکوک به بیماری ضروری است که در این رابطه اخذ نمونه های خون (سرم) سواب (کلواکی و نایی) نمونه های میکروبی و بافتی و نیز نمونه های محیطی شامل آب، خاک و گیاهان مفید می باشد. لازم به ذکر است که هر چه تعداد نمونه ها بیشتر باشد جواب دقیق تر خواهد بود.
  1-2-3- نمونه خون:

  • بر حسب جثه پرنده جهت اخذ نمونه خون از ورید وداج (گردنی)، ورید بالی و پایی استفاده شود.
  • میزان اخذ نمونه خون 3/0 تا 6/0 سی سی به ازاء هر 100 گرم وزن پرنده است.
  • در مواردی که قبل از مرگ امکان خونگیری از پرنده وجود نداشته باشد می تواند خونگیری از قلب و بعد از مرگ انجام شود.
  • نمونه های خون در لوله آزمايش ریخته شده و تا لخته شدن در دمای اتاق نگه داشته تا سرم جدا شود سپس سرم جدا شده در ظرف دیگری درون یخدان قرارگيرد.
  • بر روی نمونه ها اطلاعات شامل تاریخ، نوع گونه و نام محل ذکر شود.


  2-2-3- نحوه سواب گیری (نمونه گیری از کلواک و نای):

  • سواب کلواکی

  1.سواب متناسب با اندازه کلواک پرنده انتخاب شود.
  2.سواب را وارد کلواک نموده، چند بار چرخانده ، به نحوی که با مخاط کلواک حداکثر تماس راداشته باشد.
  3.همراه با سواب تکه کوچکی (کمتر از mm5 ) از مدفوع خارج شود.
  4.سواب را در محیط مناسب حمل و نقل انداخته و دسته آن شکسته شود تا در ظرف بسته گردد.
  5.اطلاعات مربوط به نمونه کاملاٌ بر روی برچسب ظرف حاوی سواب منتقل شود.

  • سواب نایی

  در مورد سواب نایی نیز تمام موارد 1، 4 و 5 رعایت شود و بجای موارد 2و 3 سواب را با ملایمت و بر اثر حرکت حنجره متعاقب تنفس وارد نای کرده تا کمی از ترشحات نای خارج شودالبته اين كار را بعد از مرگ پرنده نيز ميتوان انجام داد.


  3-2-3- نمونه های باکتریایی:

  • قبل از باز کردن دستگاه گوارش اخذ شوند.


  • دقت در عدم آلودگی محیطی ضروری است.
  • نمونه ها بعد از اخذ در دمای 4 تا 8 درجه سانتی گراد نگهداری شوند.
  • حداکثر بعد از 48 ساعت در انکوباتور جهت کشت و مراحل بعدی قرار داده شوند.


  4-2-3- نمونه های ویروسی:

  • این نمونه ها در محیط مناسب حمل و نقل مخصوص ویروس قرار داده شوند.
  • جهت اخذ نمونه های ویروسی حتماَ از سواب هایی با الیاف پلی استر استفاده شود. (الیاف کتان خاصیت ضد رشد ویروسی دارند).
  • ظروف حاوی نمونه ویروسی را در صورتی که مدت انتقال تا آزمایشگاه بیش از 48 ساعت باشد در کنار یخ خشک یا درون تانک ازت مایع قرار دهید.


  3-3- ارسال نمونه به آزمایشگاه:
  1-3-3- سواب ها و محیط های حمل و نقل ویروس:

  • روش نگهداری و انتقال محیط های حمل و نقل ويروس بر اساس نوع محیط و کاربرد آنها متفاوت است بايد به دستورالعمل سازنده این گونه محیط ها دقت شود.
  • محیط های حمل و نقل ویروسی قبل از نمونه گیری در دمای 2 تا 4 درجه سانتی گراد نگهداری شوند.
  • بعد از نمونه گیری اگر فاصله زمانی تا آزمایشگاه کمتر از 48 ساعت است محیط ها در دمای 2 تا 4 درجه سانتی گراد و اگر فاصله زمانی بیش از 48 ساعت است در دمای 70- درجه سانتی گراد یا درون تانک ازت مایع یا کنار یخ خشک نگهداری شوند.
  • در موقع استفاده از یخ خشک به حجم یخ و بدون منفذ بودن یخدان دقت شود.
  2-3-3- انتقال سرم و نمونه های بافتی:

  • سرم و نمونه های تازه بافتی بايد تا زمان انتقال به آزمایشگاه در دمای 4 درجه سانتی گراد نگهداری شوند.
  • نمونه های بافتی فیکس شده در فرمالین10% بافره در دمای اتاق نگهداری شوند(بهتر است ضخامت بافت تهیه شده کمتر از mm 5 باشد).

  توجه : نمونه های تازه مواد آلوده ای هستند که باید برای انتقال آنها از سه بار بسته بندی استفاد شود.


 3. #3
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  30
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ماده چهار: نحوه عملكرد هنگام مواجهه با موارد مشكوك به بيماري آنفلوانزا در حيات وحش كشور

  1-4- انهدام و از بین بردن لاشه پرندگان مشکوک :
  کلیه لاشه ها و تجهیزات یکبار مصرف موجود در محیط باید بعد از استفاده و نمونه برداری به نحو مقتضی معدوم شوند تا جلوی انتقال آلودگی احتمالي گرفته شود. همچنين پرندگان بيمار ومشكوكي كه از آنها نمونه برداري صورت گرفته بايد به شيوه انساني معدوم شوند:
  1-1-4- معدوم سازی پرندگان (به شيوه انسانی):

  • پرندگان مشکوک به بیماری HPAI بعد از خونگیری باید به روش انسانی معدوم شوند.


  • در مورد پرندگان وحشی (اردک و غاز) جابجایی مهره های گردن، فشردن و شکستن گردن بهترین روش است.
  • در مورد پرندگان بزرگ (فلامینگو) مرگ به شيوه انسانی از طریق تزریق باربیتورات ها باید انجام شود.

  در صورت استفاده از بابیتورات ها از دوز مناسب استفاده شود. مقادیر بالاتر باعث آسیب بافتی شده بنابراين اينگونه بافتها براي نمونه برداري و آسيب شناسي مناسب نمي باشند.

  • درصورت امكان ووجود ظرف مناسب از گاز co2 نيز ميتوان جهت كشتن پرنده استفاده نمود.  2-1-4- از بين بردن لاشه ها از طریق سوزاندن:

  • این روش بهترین راه برای از بین بردن لاشه های مشكوك است زیرا حرارت سبب از بین رفتن عامل بیماری زا می شود.
  • در این روش باید دقت شود که حرارت به حد کافی بوده و تمام قسمت های لاشه به طور کامل سوخته شود.


  3-1-4- از بين بردن لاشه ها به روش دفن لاشه ها:

  • در صورت عدم امکان سوزاندن لاشه ها از این روش استفاده می شود.
  • حداقل عمق گودال دفن لاشه ها 2 متر است.
  • بر روی لاشه ها یک لایه از شیرابه آهک و یا مواد ضدعفونی کننده موثر ریخته می شود.
  • محل دفن لاشه ها در مسیر زهکشی آب های سطحی و زیرزمینی نباشد.
  • روی لاشه ها با یک لایه حداقل یک متری خاک پوشانده شودو بهتر است با قرار دادن سنگ و شاخه درختان از دسترسی حیوانات وحشی و لاشه خوار ها به آنها جلوگیری شود.
  • لایه سطحی خاک قسمت هایی را که لاشه در آنجا بوده و یا کالبدگشایی در آن محل انجام شده است جمع آوری گردد و به همراه لاشه ها در عمق مناسب زمین دفن شود.


  2-4- افزايش حفاظت فيزيكي مناطق مشكوك به شيوع بيماري آنفلوانزا ي پرندگان:

  • ازطريق گشتهاي مستمر و پايش مداوم منطقه.
  • آماده باش نيروها و تجهيز آنها به وسايل مورد نياز (وسايل حفاظت فردي،مواد وتجهيزات ضدعفوني كننده و...).


  3- 4-كنترل تردد افراد در مناطق مشكوك به شيوع بيماري:

  • كنترل ورود وخروج افراد و دامهاي اهلي به منطقه با همكاري ادارات كل دامپزشكي و نيروي انتظامي در هر استان.
  • آمادگي جهت ايجاد پستهاي قرنطينه.

  4- 4- محدود ساختن استفاده از منابع آبي درمناطق مشكوك به شيوع بيماري:

  • انجام آزمايشات تكميلي و نمونه برداري از منابع آبي كه در تماس با پرندگان بيمار و يا تلف شده بودند جهت ارسال به آزمايشگاه و محدود ساختن استفاده از آنها توسط جوامع محلي.
  ماده پنج: دستورالعمل نحوه مواجهه با موارد تائید شده بیماری آنفلوانزاي پرندگان

  در این حالت بعد از تائيد بيماري آنفلوانزاي پرندگان توسط آزمايشگاه معتبر همزمان با اجراي موارد ذكر شده در ماده چهار این دستورالعمل انجام کار های ذيل نیز ضروری است.


  1-5- اعمال محدوده های بهداشتی:
  در هنگام وقوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در یک منطقه که از این به بعد کانون آلودگی خوانده میشود محدوده هایی در اطراف آن تعریف می شود که در این مناطق باید یکسری اقدامات انجام شود. لازم به ذکر است که انجام این اقدامات با همکاری و هماهنگی سازمان دامپزشکی کل کشور و یا ادارات کل دامپزشکی در هر استان صورت می گیرد.
  1-1-5- Restricted zone :
  در این محدوده که دایره ای به شعاع 10 کیلومتر به مرکزیت کانون آلودگی است باید کلیه رفت و آمد ها تحت کنترل بوده و هرگونه داد و ستد و جابجایی پرندگان زنده در این محدوده ممنوع است و افرادی که در این منطقه قرار دارند باید حداقل تا 3 روز از تماس با پرندگان اهلی یا سایر حیوانات خودداری کنند .
  2-1- 5- Protection zone :
  محدوده ای با شعاع 3 کیلومتر در اطراف کانون آلودگی که باید کلیه پرندگان زنده اهلی و تلف شده این محدوده معدوم شوند و پرندگان موجود در زیستگاه ها و واحد های پرورش طیور صنعتی و یا سنتی مورد پایش مداوم قرار گرفته ودر صورت تائید آلودگی آنها این مکان ها به عنوان کانون های جدید آلودگی تعیین ميشوند.ازورود وخروج هر نوع پرنده ويا حيوان در اين منطقه جلوگيري ميگردد.  تصوير شماره شش:نمايي ا ز محدوده هاي بهداشتي
  ا[IMG]file:///C:/Users/ramin/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image002.gif[/IMG]

  2-5- شرایط حمل و نقل پرنده:
  کلیه حمل و نقل طیور اهلی و یا محصولات آنها باید با نظارت کامل سازمان دامپزشکی و اخذ مجوزهای آن سازمان انجام شود. البته این موضوع شامل Protection zone نمی باشد چون در این ناحیه اصولاَ هیچ گونه جابجایی پرند قابل اجرا نیست. لازم به ذکر است که حمل و جابجایی پرندگان وحشی و زینتی بخصوص برای باغ های وحش علاوه بر مجوز های حمل و نقل سازمان دامپزشکی به مجوز سازمان حفاظت محیط زیست نیز نیاز دارد.
  3- 5- پاکسازی و ضدعفونی:
  با توجه به احتمال انتقال مکانیکی عامل بیماری آنفلوانزاي پرندگان رعایت موارد پاکسازی و ضدعفونی در نقاطی که بیماری مشاهده شده چه در محیط زیست و چه در مزارع پرورش طیور اهلی ضروری است. مواردی که در این رابطه باید رعایت شوند عبارتند از:

  1-3- 5- حیات وحش:

  • کلیه لوازم و تجهیزات یکبار مصرف و قابل سوزاندن به همراه لاشه ها یا به تنهایی سوزانده شوند ( همانند بند يك ماده چهاراين دستورالعمل اقدام گردد).


  • لایه سطحی خاک منطقه وقوع تلفات و یا محل انجام نمونه گیری صحرایی ضد عفوني ويا به همراه لاشه ها معدوم شود.
  • تجهیزات کالبدگشایی ، البسه، چکمه ها، قفس ها و وسایل نقلیه ضدعفونی شوند.
  • بعد از جمع آوری مواد آلی باقی مانده از پرنده، محدوده ابتدا شعله افکنی و سپس توسط مواد ضدعفونی کننده موثر ضدعفونی شود.
  • سطح خارجی ظروف نمونه گیری و کیسه ها توسط ترکیبات ضدعفونی کننده موثر ضدعفونی شوند.


  2-3- 5- پرندگان اهلی پرورشي( صنعتی وسنتي):

  • کلیه قسمت ها، تجهیزات ووسايل نقليه كه در تماس با پرنده بودند پاکسازی و ضدعفونی شوند.
  • تمامی باقیمانده کود و مواد آلی از بین برده شود.
  • سیستم های آبخوری و دانخوری و کانال های هوا ضدعفونی گردد.
  • کلیه مکان ها از جمله انبار مواد اولیه از مواد تخلیه، مواد معدوم و مکان ضدعفونی شود.
  • برای کلیه مکان ها گازدهی توسط فرمالدئید انجام شود.
  • 15 روز بعد کلیه مراحل گازدهی توسط فرمالدئید و ضدعفونی تکرار شود.


  ماده شش: اطلاع رسانی واقدامات موثر

  1-6- قبل از وقوع بیماری آنفلوانزاي پرندگان و یا در موارد مشکوک در حیات وحش:
  1-1-6- متصدیان تصمیم گیرنده برای حیات وحش کشور و ادارات کل حفاظت محیط زیست استانها:

  • آگاهی يافتن از وضعیت بیماری در كشور، جهان و کشورهای همسایه.
  • آمادگی لازم جهت مقابله با بیماری از طریق کنترل و حفاظت بیشتر از زیستگاه های آبي و تالابي کشور و محل های تجمع پرندگان وحشی بخصوص پرندگان مهاجر آبزي.
  • همکاری و هماهنگی با سازمان های ذیربط جهت گزارش موارد احتمالی بیماری.
  • افزايش آگاهي شكارچيان پرندگان وحشي و عموم مردم در رابطه با بيماري مذكور و توصيه هاي بهداشتي و زيست محيطي به آنان.
  • افزایش آگاهی عموم مردم در خصوص وضعیت بیماری در کشور و جهان.


  2-1-6- محیط بانان و مامورین اجرایی حیات وحش کشور :

  • آگاهی از وضعیت بیماری در كشور،استانهاي همجوار و کشورهای همسایه.
  • توجه ویژه به تلفات غیر عادی وگزارش سریع و دقیق به اداره كل حفاظت محیط زیست استان مربوطه.
  • اطلاع از آخرین روش ها و دستورالعمل های نحوه مقابله با بیماری.
  • رعایت اصول بهداشت فردی.  3-1-6- شکارچیان پرندگان وحشی:

  • اعلام موارد مشکوک و تلفات غیر متعارف در پرندگان وحشی به ادارات كل حفاظت محيط زيست استان مربوطه.
  • رعايت اصول بهداشتي هنگام مواجهه با پرنده بيمار و يا تلف شده.
  • توجه جدّي به قوانين سازمان حفاظت محيط زيست در خصوص شكار پرندگان.  2-6- بعد از وقوع بیماری:
  1-2-6- متصدیان تصمیم گیرنده برای حیات وحش کشور و ادارات کل حفاظت محیط زیست استانها:

  • اطلاع رسانی از وضعیت بیماری در کشور و منطقه.
  • تشدید اقدامات امنیتي نظير اعمال قرنطینه ها، کنترل تردد افراد در مناطق آلوده و پر خطر و همچنين افزايش حفاظت فيزيكي.
  • اعلام سریع تلفات غیر عادی ويا تغییر در سلامتی پرندگان وحشی به سازمان های ذیربط در این زمینه نظیر سازمان دامپزشکی کشور.
  • تاکید بر رعایت اصول بهداشت فردی.
  • اطلاع رساني به جوامع محلي مجاور مناطق در خطرآلودگي و شكارچيان در خصوص وضعيت بيماري و عدم استفاده از منابع آبي آلوده در مناطق مذكور.


  2-2-6- محیط بانان و مامورین اجرایی حیات وحش کشور:

  • شناخت علايم باليني و روشهاي تشخيص سريع بیماری در پرندگان وحشی و راههاي پيشگيري از آن.
  • اطلاع از وضعیت بیماری و آخرین کانون های آلودگی در کشور و منطقه.
  • ارايه گزارش مستمر از وضعیت سلامتی پرندگان مهاجر در محدوده فعالیت خود به اداره كل حفاظت محیط زیست استان مربوطه.
  • پايش مستمر و اصولی از پرندگان وحشي منطقه جهت کنترل و تشخیص سریع آلودگی باهمكاري ادارات كل دامپزشكي.
  • رعایت اصول بهداشت فردی.  3-2-6- شکارچیان پرندگان وحشی:

  • رعایت اصول حفاظتی و بهداشتی در زمان تماس با پرنده وحشی و عدم تماس با پرنده تلف شده يا بيمار.
  • گزارش سریع و دقیق تلفات غیر عادی پرندگان وحشی به نزدیکترین واحد حفاظت محیط زیست منطقه با ذكر نوع پرنده، تعداد و محل دقيق مشاهده.
  • توجه جدّي به قوانين سازمان حفاظت محيط زيست.


 4. #4
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  30
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ماده هفت: آموزش

  با توجه به اینکه پیشگیری از بیماری آنفلوانزا جز با آموزش افراد ذیربط میسر نمی باشد لذا برقراری یکسری دوره های آموزشی برای این افراد ضروری است که شامل سر فصل های زیر می باشد:


  1-7- محیط بانان و سایر مامورین اجرایی:

  • آموزش سیستم مراقبت فعال (شامل گرفتن پرنده و نمونه گیری از پرنده ای که می تواند سالم باشد) و مراقبت غیر فعال (شامل نمونه گیری از پرندگان بیمار و یا تلف شده) .


  • شناسایی بیماری در پرندگان از طریق آموزش علایم بالینی بیماری در آنها.
  • روش نمونه برداری و انتقال اصولی نمونه ها به آزمایشگاه.
  • اصول ضدعفونی و معدوم سازی لاشه های مشکوک.
  • اصول اعمال محدوده ها و اجرای قرنطینه در کانون های آلودگی.
  • نحوه تهیه گزارش و ارسال فرم به ادارات كل حفاظت محیط زیست استان مربوطه.
  • اصول بهداشت و حفاظت فردی.
  • شناسایی علایم بیماری در انسان.


  2- 7- شکارچیان پرندگان وحشی:

  • اصول بهداشت و حفاظت فردی.
  • شناسایی علایم بیماری در انسان وپرندگان.
  • اطلاع رسانی به موقع به ادارات كل حفاظت محیط زیست استان مربوطه.
  • آموزش چگونگی حذف بهداشتی لاشه های مشکوک.


  ماده هشت: نحوه ارائه گزارش
  جهت بررسی دقیق و انجام اقدامات کنترلی و مدیریتی برای جلوگیری از اشاعه بیماری آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان و اطلاع رسانی دقیق به افراد و سازمان های ذیربط،ضروري است گزارش اقدامات انجام شده در هنگام مواجهه باتلفات پرندگان وحشي مشكوك به بيماري آنفلوانزاي پرندگان در قالب فرمهاي شماره1،2و3 به معاونت محيط طبيعي وتنوع زيستي ارسال گردد به عبارتي تكميل دقیق فرمهاي شماره 1 و2 كه شامل اطلاعات گونه ای ، جغرافیایی و نیز علایم بالینی و کالبدگشایی پرندگان تلف شده ميباشند، از نظر بررسي اپیدمیولوژی بیماری، تشخیص و کنترل اشاعه بیماری حائز اهمیت است همچنین تکمیل فرم 3 حاوی اطلاعات نمونه ارسالی وبه همراه فرستادن آنها با نمونه به آزمایشگاه ذيربط کمک شایان توجهی به تشخیص قطعی بیماری می نماید.

  ماده نه:اين دستورالعمل شامل نه ماده،بيست وشش بند وسي وشش تحت بند مي باشد.

  منبع حیات وحشاطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید