موریانهموریانه*ها حشراتی هستند که بدنی نرم دارند و به کندی حرکت می*کنند به حکم طبیعت تا پایان عمر در دژ تاریکی که محل اجتماع آنهاست به سر می*برند. زیرا در روشنایی آفتاب و فضای باز یارای ایستادگی در برابر دشمنان بی*شمار خود را ندارند. موریانه*ها حشراتی هستند اجتماعی که دو نوع از آنها دیده می*شود: یک نوع در داخل چوب*های منازل زندگی می*کنند و نوع دیگر مخصوص نواحی استوایی بوده و در بیابان*ها برای خود مسکن می*سازند و طول خانه*هایشان گاهی به ۵ متر و قطرش به ۸ متر می*رسد و بسیار هم سخت است، بطوری که با کلنگ هم شکسته نمی*شود.


[

در حالت کلی موریانه*ها، شاه، ملکه، شاهزاده، کارگر و سرباز دارند و اگر تپه آنها را بشکافید همه اینها را از هم تشخیص خواهید داد. تعداد زیادی از موریانه*ها با استفاده از چوبهای جویده شده و یا گل لانه*های بزرگی درست می*کنند. این لانه*ها بسیار اصولی ساخته شده و برای ساخت آن هر موریانه وظیفه مشخصی دارد. معمولاً موریانه*ها در درون لانه*هایشان پنهان می*شوند، ولی در صورتی که کسی مزاحم آنها شود یا برای تشکیل اجتماع جدید قصد پرواز داشته باشند، از لانه*هایشان بیرون می*آیند.
امروزه در حدود دو هزار گونه موریانه در دنیا می*شناسیم که در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر فراوانند یکی از نمونه*های بزرگ و معروف آن موریانه تپه سیاه است که در دماغه امید (جنوب آفریقا) به سر می*برند و نام علمی آن آمی ترمز آتلانتیکوس است. گونه دیگری که خیلی نزدیک به این نوع و دارای عادات مشابه است در آفریقا و همچنین در استرالیا و بعضی نواحی آمریکا و هندوستان و مالایا و سواحل مدیترانه یافت می*شود. البته بطور عمده در سراسر ایالات متحده آمریکا و نیز در قسمت جنوبی کانادا یافت می*شود. در اروپا تا مناطق شمالی این قاره مثلاً تا پاریس و وین جای زیست موریانه است، اما پرشمارترین موریانه*ها در مناطق باران خیز مدارگانی یافت می*شوند.

در موریانه*ها نیز مانند مورچه*ها چند شکلی در هر دسته دیده می*شود. یعنی در هر اجتماع موریانه تعداد زیادی موریانه*های کارگر و و موریانه*های مدافع یا سرباز موجود هستند. وظیفه کارگران تهیه غذا برای مجتمع است، یعنی چوب را می*خورند و سپس گوارده آن را در اختیار دیگر موریانه*ها قرار می*دهند. سربازان بال ندارند، کور هم هستند، ولی با این وصف جنگجویان دلیری به شمار می*روند. موریانه ملکه می*تواند تا سی هزار تخم در یک روز بگذارد. او قادر به حرکت نیست و برای زنده ماندن کاملاً به موریانه*های کارگر متکی است. بعضی از موریانه*های ملکه می*توانند تا ۵۰ سال زندگی کنند.
]