به گزارش دويچه وله، یک ایمیل کوتاه، یک خبر کوتاه؛ اخراج. خانم کارول بارتز، مدیرعامل شرکت یاهو روز چهارشنبه 7 سپتامبربا اعلام این خبر در یک ایمیل، از همکارانش خداحافظی کرد. مدیر عامل 63 ساله‌ یاهو می‌گوید که تلفن خبر اخراج را به او داده‌اند.

در این ایمیل بارتز خطاب به همکاران خود در یاهو می‌نویسد: «خیلی ناراحتم که باید به شما خبر بدهم همین الان رییس هیئت مدیره‌ شركت، خبر اخراجم را تلفنی به من ابلاغ کرد. برای من کار کردن با شما افتخاری بود. برایتان آینده‌ موفقی را آرزومندم».

بارتز دو سال و نیم پیش با 80 درصد آرای موافق هیئت مدیره یاهو، جانشین جری لانگ یکی از بنیانگذاران یاهو شد. این شركت که با مشکلات جدی در بازار رقابت با گوگل مواجه است، امیدوار بود با انتصاب بارتز به ریاست این شرکت، جایگاه خود را در رقابت با غول‌های اینترنتی بهبود بخشد.سه سال نزولی برای یاهو
اخراج صدها تن از کارکنان این شرکت برای کاهش هزینه‌ها از اولین اقدامات بارتز برای بهبود وضعیت یاهو در میدان رقابت با گوگل بود. اقدامی که نتوانست روند رو به کاهش ارزش سهام این شرکت در بازار اینترنت و به تبع آن کاهش درآمد در برابر گوگل و فیس بوک را متوقف کند. همکاری یاهو با شركت مایکروسافت در بازار جستجوی آنلاین از دیگر اقداماتی است که در کارنامه‌ بارتز ثبت شده است.

اما با وجود شرکای قوی، رقابت با رقیبان قدرتمندي مانند گوگل و فیس بوک برای یاهو دشوار بود. هرچند که خدمات این شرکت هنوز هم طرفداران فراوانی در دنیای وب دارند، اما یاهو بیش از همه در حوزه‌ درآمد ناشی از تبلیغات میدان را به رقبا باخت. سال 2009، یاهو صاحب بیش از 16 درصد از درآمد تبلیغات آنلاین وب بود. این رقم، امسال به عدد 11 درصد کاهش پیدا کرده است. این درحالی است که درآمد تبلیغاتی گوگل در همین دوره‌ دو ساله، از 35 درصد به 41 درصد افزایش یافته است. سهم گوگل در این بازار 170 میلیارد دلار است، یعنی 10 برابر درآمد یاهو .فیس‌بوک نیز سهمی 7 درصدی از تبلیغات آنلاین را دارد. بر اساس تحقیقات کارشناسان فیس بوک در تا پایان سال جاری از یاهو پیشی خواهد گرفت.

خبر اخراج و افزایش ارزش سهام
انتصاب بارتز و اقدامات او در مقام مديرعامل کمکی به یاهو نکرد. شروعی پر وعده و پایانی غافلگیرکننده.
اما سهامداران خبر غافلگیرکننده‌ اخراج مدیرعامل یاهو را مثبت ارزیابی می‌کنند. با اعلام این خبر ارزش سهام یاهو 7 درصد افزایش یافت. روی بوستوک رییس هیئت مدیره‌ یاهو وعده‌ شروعی تازه و ساختار تازه‌ مديريت ها در این شركت اینترنتی را داده است. بارتس در حالی ياهو را ترک می‌کند که هنوز یکسال از قرارداد 4 ساله‌ او باقی است. جستجو به دنبال مدیرعامل جدید برای این شرکت آغاز شده است تا آن زمان تیموتی مورس، رئیس امور مالی این شركت سکان رهبری یاهو را در دست می‌گیرد.

منبع:
جام جم آنلاین