خَرگوش


پستانداری است علفخوار، از خانوادهٔ خرگوشان (Leporidae) و به اندام گربه، دارای گوش‌های دراز و لب‌های شکافدار. دست‌های خرگوش از پاهایش کوتاهتر است. و بسیار تند رود، و آن دارای اقسامی مختلف است. در حدود ۶ تا ۸ بچه می‌گذارد. خرگوشی است که در نیمکرهٔ شمالی و در نقاط قطبی یافت می‌شود.

در هنگام زمستان نیز وجود پوست سفید یافت او را در برف دشوار می‌سازد. تغییر رنگ پوست این حیوان ما را به شگفت می‌آورد یعنی در زمستان سفید شدن پوست این جانور و در تابستان خاکستری یا قهوه‌ای شدن آن. می‌توان این خرگوش را مانند آفتاب پرست دانست که او نیز تغییر رنگ می‌دهد. خرگوش قطبی سوراخ هایی به عمق ۲ متر در برف حفر می‌کند که این مکان جای مناسبی برای مخفی کردن کودکان به هنگام خطر است.
خاستگاه اصلی ‏این جانور اسپانیا و آفریقای شمالی است اما به بعضی از کشورهای دیگر هم مهاجرت کرده است. این خرگوش گیاهان بومی را می‌خورد و باعث می‌شود که سایر جانوران گرسنه بمانند. این جانور همچنین محصولات کشاورزی را منهدم می‌کند و برای خود سوراخ‌های زیرزمینی حفر می‌کند.
یکی از گونه‌های خرگوش، خرگوش آنقوره است. با توجه به میانگین ۵ تا ۶ بچه در هر زایمان می‌توانند ۵۰ الی ۶۰ بچه در سال تولید کنند. این نوع خرگوش می‌تواند از سه ماهگی باردار شود.
خرگوش ها بیش از ۴۴ گونه اند (اهلیو صحرایی).رنگ آن‌ها خاکستری و قهوه ای است. خرگوش های دست آموز رنگ های گوناگون دارند. طول آن ها تا ۶۰ سانتیمتر است.وزن آنها تا ۵ کیلوگرم هم می‌رسد. وضعیت آنها بسیار فراوان است. طول عمر آنها تا 6 سال و دشمنان آنها روباه، مار، عقاب، وانسان هستند.آنها از نوع پستان داران هستند.سرعت خرگوش به ۴۰ کیلومتر هم میرسد. خرگوش ماده قادر است که ۵ تا ۸ بچه به دنیا بیاورد.

پرورش خرگوش در ايران

گوشت خرگوش در ايران به خاطر مسائل مذهبي مصرفي نداشته و حدودا بين سالهاي1346 تا1360به خاطر موهاي ان خرگوشي به نام خرگوش انقوره توليد ميشد و به صورت صنعتي پرورش داده ميشد وبه صورت فله به كشور تركيه صادر ميشد .از سال 60 به بعد حدودا كليه مزارع تعطيل شد. وبه صورت پراكنده در ايران صورت ميگرفت در سال 1387 اقاي بهروز نصيري پدر علوم پرورش حيوانات خاص مقاله اي مفصل و جامعه به نام پرورش خرگوش 2 منظوره در مجله دام كشت صنعت به چاپ رساند كه باعث به وجود امدن مزارعي كوچكي در ايران گرديدو اين صنعت در حال گسترش در ايران ميباشد.

wikipedia