شرکت واسکو مستقر در شیکاگو روز چهارشنبه اعلام کرده است که یکی از واحدهای آن در هلند اخیرا متوجه حمله هکرها به کاربران سایت گوگل و سرویس های وابسته به آن از جمله جی میل شده است؛ حمله ای که به گفته گوگل عمدتا کاربران در ایران را هدف گرفته است.

در این حملات هکرها با جعل گواهی گوگل دست به این اقدام زدند. هکرها گواهی دزدی را جایگزین گواهی اصلی گوگل کردند تا به این وسیله بتوانند پیام های رمزگذاری شده کاربران را بخوانند. آنها با هک کردن وبسایت شرکت "دیجینوتار" در هلند - از واحدهای واسکو و یکی از شرکت هایی که مجوز صدور گواهی دیجیتال را دارد - موفق به دزدیدن گواهینامه ای برای جعل کردن هویت خود به عنوان شرکت گوگل شدند. زمانی که کاربران در ایران به وبسایت های گوگل مراجعه کردند، از جمله جی میل، گوگل داکس، و گوگل پلاس امکان مشاهده اطلاعات آنها توسط این هکرها وجود داشت.

گوگل دوشنبه شب در وبلاگ امنیتی خود نوشته بود که کاربران "عمدتا در ایران" هدف این حملات قرار گرفته اند. به گفته گوگل شرکت دیجینوتار که گواهینامه دیجیتال صادر می کند، گواهی های جعلی را پس از ردیابی آنها باطل کرد. دیجینوتار گفت که روز 19 ژوئیه متوجه مساله شده بود.
دیجینوتار گفت که از این پس کاربران مرورگرهای اینترنتی کروم، اکسپلورر و فایرفاکس در صورت مراجعه به وبسایت هایی که از گواهی دیجینوتار استفاده می کنند پیام هایی دایر بر احتمال جعلی بودن آنها خواهند گرفت.شرکت کمودو در نیوجرسی آمریکا که گواهی دیجیتال صادر می کند در ماه مارس اعلام کرده بود هکرهایی توانسته اند با رخنه به درون سایت یکی از واحدهای اروپایی این شرکت، گواهی دیجیتال سایت هایی مانند جی میل، یاهو و اسکایپ را جعل کنند

بی.بی.سی