فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  1
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: نسبت عارضه خل‌وچلي در آقايان به خانم‌ها400000 به 1 است!

 1. #1
  موسس میهن پت Pars آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  محمد
  محل سکونت
  شهر باران
  علایق
  حیوانات ، مطالعه ، موسیقی
  تخصص
  بهداشت مواد غذایی
  حیوان خانگی
  ماهی زینتی
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  1
  میانگین پست در روز
  2.35
  نوشته ها
  4,717

  Icon19 نسبت عارضه خل‌وچلي در آقايان به خانم‌ها400000 به 1 است!

  دکتر مهدي شايسته/ويژه‌نامه جنجالي خاتون از نگاه يک پزشک
  نسبت عارضه خل‌وچلي در آقايان به خانم‌ها400000 به 1 است!

  در هفته‌هاي اخير خبر انتشار ويژه‌نامه روزنامه ايران با موضوع حجاب و عفاف و با نام «خاتون 1» نقل محافل سياسي و فرهنگي کشور بود و اعتراض‌هاي متعددي را از سوي شخصيت‌هاي مختلف برانگيخت...

  اگر به عنوان يک پزشک اين ويژه‌نامه را ورق زده باشيد، آنچه احتمالا در نگاه اول توجهتان را به خود جلب مي‌کند، ديدن نام وزير بهداشت در صدر نام‌هاي بانوان نقش‌آفرين کشور و نيز نام معاون ايشان يعني خانم دکتر فرحناز ترکستاني در ليست اين بانوان در صفحه سوم «خاتون 1» خواهد بود.  همين‌طور که اين نشريه جنجالي را ورق مي‌زنيد و احتمالا اگر بيکار باشيد مطالعه مي‌کنيد! در صفحه 48 آن به مطلبي با عنوان «قورباغه آرام‌پز!»خواهيد رسيد. در معرفي پديدآورنده اين مطلب مي‌خوانيد: «کمتر دانشجوي رشته روان‌شناسي است که مطلبي از آقاي دکتر م-ا نشنيده باشد و با وي آشنايي نداشته باشد... وي جزو اساتيدي است که هم مطالعات علمي خوبي در زمينه روابط دختر و پسر و معضلات جوانان داشته و هم جلسات مشاوره زيادي با اقشار مختلف جوانان دارد. متني که مشاهده مي‌کنيد خلاصه‌اي از چند ساعت سخنراني ايشان در خردادماه 89 در جمع دانشجويان دانشگاه آزاد يزد و چند جاي ديگر است.»

  اين مطلب اين‌گونه شروع مي‌شود: «ميزان نعمت‌ها و برکاتي که خداوند عالم نصيب جنس دختر کرده، 7 برابر جنس پسر است. يک‌سري عوارض و بيماري‌هاي ژنتيکي وابسته به جنس وجود دارد که بار غالب اين عوارض بيشتر نصيب آقايان شده تا خانم‌ها. به‌عنوان مثال نسبت بيماري دالتونيسم يا کوررنگي در آقايان به خانم‌ها 2700000 به 1 است. نسبت هموفيلي يا عدم انعقادخون در آقايان به خانم‌ها 2700000 به 1 است. نسبت تالاسمي در آقايان به خانم‌ها2600000 به 1 است. نسبت عارضه‌اي به نام سايکل سل –داسي شکل شدن گلبول‌هاي‌قرمز که منتج به ‌هيپوکسي مغزي و نرسيدن اکسيژن به خون مي‌شود- در آقايان به خانم‌ها 2500000 به 1 است. نسبت طاسي سر يا کچلي در آقايان به خانم‌ها 3 ميليون به يک است.... نسبت عارضه خل‌وچلي يا عقب‌ماندگي ذهني که آن هم منشأ کروموزومي دارد در آقايان به خانم‌ها 400000 به 1 است... به لحاظ برقراري يک ارتباط حسي، ارتباط نسبي با محيط پيرامون يک نوزاد دختر يک‌ونيم روزه با يک نوزاد پسر 3 ماهه برابراست...!»

  به اينجاها که مي‌رسم ديگر دچار تضاد در احساسات شده‌ام. نمي‌دانم بخندم، گريه کنم، داد بزنم،...! صفرهاي پشت‌سرهم رديف شده در متن کم‌کم مرا از مرد بودن پشيمان مي‌کنند!

  به عنوان يک پزشک به اين مطالب از 3 زاويه مي‌شود نگاه کرد:

  1.درستي/ نادرستي علمي

  تا آنجاکه يادم هست بيماري‌هاي تالاسمي و آنمي سيکل سل جزو بيماري‌هاي وابسته به جنس نبودند. در مورد تفاوت شيوع تالاسمي و آنمي سلول داسي‌شکل در 2 جنس، در معلومات خودم و مرور کتاب چيزي پيدا نمي‌کنم! به خودم شک مي‌کنم. به يکي از دوستان فلوي خون و انکولوژي زنگ مي‌زنم: «شيوعشون در هر دو جنس تقريبا يکسانه!»، پس اين رقم‌هاي ميليوني...!

  کتاب نلسون را باز مي‌کنم: «عقب‌ماندگي ذهني در جنس مذکر يک‌ونيم تا 2 برابر جنس مونث است!» به تفاوت زمين تا آسماني شيوع عارضه خل‌وچلي يا عقب‌ماندگي ذهني! در سخنان آقاي دکتر و کتاب رفرانس کودکان فکر مي‌کنم! کم‌کم خودم هم دارم خل‌وچل مي‌شوم! دلم براي مردم بيچاره‌اي که اين اطلاعات نادرست را از زبان فردي قابل‌اعتماد شنيده و چاره‌اي جز باورکردن آنها و به ذهن سپردنشان ندارند، مي‌سوزد! مقصر کيست؟!  2.شيوه استفاده از اطلاعات درست

  يادم مي‌آيد در دوران رزيدنتي در مرکز طبي کودکان، يکي از اساتيد بزرگوار آذري‌زبان در حال صحبت با خانم مسوول بخش به زبان آذري بود. در اين ميان يکي از دوستان رزيدنت، محض پاچه‌خواري! رو به استاد مذکور کرد و گفت: «استاد! شما ماشاءا... چه سليس ترکي صحبت مي‌کنيد!»

  استاد بزرگوار در پاسخ ايشان باخنده گفت: «اين چه حرفيه مي‌زني دکتر! اين زبون مادري منه!»

  آقاي دکترم - ا!؛ اين چه حرفي است که مي‌زنيد! داشتن يا نداشتن کروموزوم مردانه (ايگرگ)، ماهيتا همراهي يا عدم همراهي خصوصيات مربوط به اين کروموزوم را چه خوب و چه بد به دنبال خواهد داشت! همين تفاوت کروموزومي منشأ ابتلاي خانم‌ها به بيماري‌هاي زنان، خودايمني و ... است. با حساب و کتاب جنابعالي، شما در سخنراني‌هاي بعدي مي‌توانيد به «شيوع بي‌نهايت بيشتر عفونت محل ختنه در آقايان نسبت به خانم‌ها و موارد مشابه ديگر» به عنوان مزاياي زن بودن اشاره کنيد! و اگر قرار شد جمع مردانه باشد، از شيوع چندميليون برابري بدخيمي‌هاي رحم و تخمدان، عفونت‌هاي زنانه، خونريزي پس از زايمان، عوارض سزارين و... در خانم‌ها نسبت به آقايان به عنوان مزاياي مردبودن ياد کنيد!  3.اخلاق پزشکي و انگ‌زدايي

  يادم هست چند وقت قبل، يکي از اساتيد روان‌پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران در يک سخنراني عمومي درباره پديده خودکشي مهم‌ترين معضل در حيطه بيماري‌هاي رواني را «انگ داشتن /چسباندن به اين بيماري‌ها» عنوان کرده و بارها بر مقابله با آن در همه سطوح تاکيد مي‌کردند. به‌نظرم اطلاق «خل‌وچل» به بيماران عقب‌مانده ذهني توسط يک استاد و دکتراي روان‌شناسي مورداعتماد مردم در يک سخنراني دانشگاهي و بدتر از آن انتشار گسترده اين مطالب توسط دولتي‌ترين رسانه مکتوب کشور چيزي در حد يک فاجعه است که يکباره همه نتايج تلاش‌هاي انجام‌شده در مسير انگ‌زدايي از بيماري‌هاي عصبي-رواني را در سال‌هاي اخير بر باد مي‌دهد.  ***

  آقاي حسن نراقي در کتاب زيباي «جامعه‌شناسي خودماني» در ادامه نقد خلقيات منفي ما ايرانيان در فصل «همه‌چيزداني ما» مي‌گويد: «ما معمولا در همه علوم متخصص هستيم، پزشکي و مسايل ترافيک و مشکلات پيچيده شهري که برايمان مدت‌هاست حل شده! در امور قضايي هم اگر محيط اقتضا کند خيلي بي‌اطلاع! بي‌اطلاع! نيستيم! امور سياست بين‌المللي را که ديگر هيچ، مخصوصا اگر با يک مقدار زبان فرنگي که بلديم، به 3-2 برنامه راديويي خارجي هم گوش کرده باشيم. در امور اقتصادي که ديگر واقعاحرف نداريم!»

  همين چند جمله براي توجيه بيان مزاياي روغن دنبه در سلامت قلبي از زبان يک مسوول، مزاياي زن بودن از زبان يک صاحب‌نظر مورداعتماد جامعه و مردم آن‌طور که ذکرش رفت و همه و همه آنچه که هر روز در کوچه و بازار و رسانه‌ها مي‌شنويم کفايت مي‌کند!

  ياد آن کسي مي‌افتم که در نقشه جغرافيا دنبال جزاير لانگرهانس مي‌گشت! و ما هميشه از آن به‌عنوان يک لطيفه ياد مي‌کرديم! اما کم‌کم باورم مي‌شود که مصداق عيني اين لطيفه‌ها (و حتي شيرين‌تر از آن!) را مي‌توانيم به‌وفور در جامعه و متاسفانه در ميان بسياري از مدعيان بيابيم و بخنديم! و اگر کمي احساس درد و مسووليت داشته باشيم به جاي خنديدن براي اين فجايع گريه کنيم!
  salamat.ir  به دوستان خود بگویید... میهن پت Mihanpet.ir


 2. #2
  همکار قدیمی reza torabi آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  دامپزشکی و عشق به حیوانات به معنای واقعی
  تخصص
  دامپزشک
  حیوان خانگی
  انواع حیوانات آسیب دیده ، گاه به گاه مهمان من هستند
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  10
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  نقل قول نوشته اصلی توسط Pars نمایش پست ها
  ما معمولا در همه علوم متخصص هستيم

  این قسمتش عالی بود....واقعا" همینجوریه....!
اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 24th February 2012, 06:40 PM
 2. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 22nd December 2011, 11:02 PM
 3. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 21st November 2011, 10:10 AM
 4. گفت‌وگوی طوطی‌ها
  توسط AR@SH در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2nd August 2011, 10:15 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید