مريم منصوري/گفت?وگو با دکتر حسين اعرابي درباره تاثير دعا بر سلامت روان
اي تو را با هر دلي رازي دگر

در سال 1993 يعني حدود 18 سال قبل، تحقيقي روي 10 هزار کارمند دولتي انجام گرفت که بين آنها، هم افراد با ايمان و اهل دعا حضور داشتند و هم کساني که دعا نمي‏کردند. در اين مطالعه مشاهده شد ميزان مرگ و مير افرادي که دعا نمي‏کردند به دليل مشکلات قلبي و عروقي بسيار بيشتر از افرادي بود که اهل دعا بودند...

در سال 1995 تحقيق ديگري روي 250 نفر که عمل جراحي قلب باز انجام داده بودند، انجام شد. در اين مطالعه نيز دانشمندان در کمال حيرت ديدند افرادي که از ارتباط مذهبي و حمايت اجتماعي بيشتري برخوردار بودند، 12 بار کمتر از كساني که فاقد اين ارتباط بودند، با مرگ دست به گريبان شدند. اين تحقيقات روي افراد عادي نيز انجام گرفت و ديده شد در ميان افرادي که عادت به انجام امور مذهبي از قبيل دعا و نماز دارند، بيماري افسردگي شيوع کمتري دارد. به همين بهانه در ماه مبارک رمضان، ماه دعا و نيايش، در گفت‏وگو با دكتر حسين اعرابي، روان‌شناس به بررسي نقش دعا از منظر روان‌شناسي پرداخته‏ايم که در ادامه مي‏خوانيد.سلامت: آقاي دكتر! دعا از ديدگاه روان‌شناسي چه جايگاهي دارد؟

به‌طور كلي ذهن تحليل‌گر دانشمندان اعم از روان‌شناسان و غير روان‌شناسان، همواره به دنبال اثبات يك وجود و قدرت برتر و تاثيرگذار بر زندگي انسان بوده است. اين جستجو مي‌تواند هم ذهن دانشمندان مومن و معتقد به خدا را به خود مشغول كند و هم ذهن دانشمنداني را كه چنين باوري ندارند. در واقع نگاه ما به دين از 2 زاويه مي‌تواند باشد؛ يكي نگاه از درون كه نگاه باورمندان و پيروان دين است كه قاعدتا آن را قبول دارند و به آن ايمان آورده‌اند و ديگري نگاه افرادي که چنين باوري ندارند ولي آيا افرادي كه خارج از اين دايره باورمندي قرار مي‏گيرند، از اين مقوله جدا هستند؟ در عمل مي‏بينيم که اين‌گونه نيست. در روان‌شناسي به‌خصوص در دهه‌هاي اخير يعني بعد از اينكه نظريات روان‌شناسان رفتارگرا به گونه‌اي دچار تحول شد، به مسايل مذهبي، عرفاني و الهيات از بيرون نگاه خاصي پيدا شد يعني حكمت عملي كه جايگاه روان‌شناسي بود، به سمت حكمت ‌نظري سوق داده شد زيرا رفتارگرايان فهميدند در حکمت نظري يافته‌هايي وجود دارد كه مي‌تواند به آنها كمك كند؛ از جمله دعا.

سلامت: و اين يافته‏ها چه بود؟

وقتي از قدرت لايزال و نامحدودي كمك مي‌خواهيم، اين درخواست به ما انرژي خاصي تزريق مي‌كند كه از مسايل صرفا مذهبي جداست. اين انرژي توانمندي‌هاي پنهان ما را ارتقا مي‌دهد بنابراين به ذهن ما تفکر و انديشه‏اي مي‌رسد كه يك لحظه قبل نمي‌رسيد و توانايي‌اي را در خود مي‌بينيم كه يك لحظه قبل نداشتيم. به همين دليل در حال حاضر مساله دعا به طور جدي در روان‌شناسي جديد مطرح شده است. ممكن است برخي بگويند اين حالت‌ها به دليل وجود تلقين است. اگر با همين نگاه هم به قضيه نگاه كنيم، بايد بگوييم تلقين هم مي‌تواند توانمندي‌هايي را در انسان ايجاد كند. دنيا فراتر از اين ارتباطاتي است كه ما مي‌توانيم ببينيم. ارتباطاتي كه به وسيله امواج لايتناهي ايجاد شده است و با انرژي مثبت خود مي‌تواند در سرنوشت، رفتار و روابط ما موثر باشد. ما در روان‌شناسي با اين ديد به مقوله دعا نگاه مي‌كنيم.

سلامت:يعني برخي از روان‌شناساني كه هيچ اعتقادي به خدا نداشتند، ديدگاه خود را به اين قضيه تغيير دادند؟

بله، از آنجا كه رفتارگرايان، انديشه ماده‌گرا داشتند، طبعا نمي‌خواستند اين مساله را باور كنند و اصولا فرآيندهاي مغزي را هم باورنداشتند. فقط هرچه مي‌ديدند، تجربه مي‌كردند و اندازه مي‌گرفتند، باور داشتند. اين دانشمندان حدود يك قرن بر علم روان‌شناسي حكومت كردند. به همين دليل باعث شدند روان‌شناسي از علوم الهي و حكمت نظري جدا شود اما در دهه‌هاي اخير كه شناخت‌گرايي وارد ميدان شد، دريافتند چيزي فراتر از آنچه كه قابل رويت است، وجود دارد كه در زندگي ما موثر است، بنابراين جرات يافتند و بسياري باورشان را اصلاح کردند و پذيرفتند که در دنياي ما نيروهايي وجود دارد که قابل رؤيت وحتي قابل اثبات علمي نيست ولي بر رفتار، ارتباطات و سرنوشت انسان‏ها تاثير دارد اما هنوز بسياري از روان‌شناسان غربي ماده‏گرا هستند و حتي وجود خدا را قبول ندارند. باوجود اين افکار باز هم تاثير دعا تاييد شده يعني تاثير دعا در زندگي، رفتار و روابط بين انسان‌ها به اثبات رسيده است. اين گام اول و موفقيت مهمي در علم روان‌شناسي محسوب مي‌شود ضمن اينكه به طور كلي دعا حاصل و نتيجه ايمان و خداباوري است يعني حتي فرد ماده‌گرايي كه سعي دارد اثبات كند دنيا از طريق تحول ماده به وجود آمده است، وقتي وارد مرحله دعا شود ناخواسته خداباور مي‌شود يعني از يك نيرويي فراتر از آنچه مي‌بيند و حس مي‌كند، كمك مي‌خواهد چه به آن اقرار بكند و چه اقرار نكند.

سلامت: از نظر روان‌شناسي، چه شرايطي بايد وجود داشته باشد تا دعا تاثيرگذار باشد؟

اگر دعا را جلب ياري، کمک يا حمايت از يک منبع قدرت لايزال براي تحقق يک هدف، اعم از رفع مشکل يا ايجاد فرصت جديد در زندگي تعريف کنيم، مي‏بينيم براي اينكه موثر واقع شود بايد ويژگي‌هايي داشته باشد. دعا يعني دعوت. دعوت به اينكه من چيزي را مي‌خواهم و نيرويي مي‏تواند به من كمك كند تا به آن برسم. پس خواسته ما بايد جزو محرمات و مكروهات نباشد. ما نمي‌توانيم چيز بدي بخواهيم. خواسته موردنظر نبايد براي خودمان و ديگران مضر و آسيب‌زننده باشد. علاوه بر اين، آنچه مي‌خواهيم انجام شود، بايد ممكن و عملي باشد.

سلامت: منظورتان چيست؟

دنيا بر محور عدالتي مي‌گردد كه اين عدالت مي‌تواند برگرفته از تعادل باشد كه خود معناي وسيعي دارد. اگر من چيزي را از صميم قلبم بخواهم كه شايستگي، اهليت و صلاحيت رسيدن يا داشتن آن را نداشته باشم يعني حق خود و ديگري را ضايع كرده‌ام. ضمن اينكه براي رسيدن به هر هدفي بايد تلاش كرد و اين ‌طور نيست كه انسان بنشيند و همه‌چيز را با دعا از خدا بخواهد. دعا فقط براي غلبه بر مواردي است كه خارج از كنترل و اراده و جزو خواسته‌هاي منطقي و مجاز ماست. در اين صورت بايد تمام جوانب را در نظر بگيريم و دعا كنيم. در واقع دعا براي رفع موانعي است كه خارج از اختيارات ممکن رخ مي‎‏دهد. اينها ويژگي‏هايي است كه ما براي دعا به‌عنوان يك تلقين مثبت و ارتباط با يك منبع لايتناهي، نيرومند و قدرتمند قائل هستيم.

سلامت: دعا چه فوايدي براي انسان‌ها و روابط بين فردي آنها دارد؟

دعا مي‌تواند توانمندي‌هاي ما را ارتقا دهد و اين جنبه علمي دارد. دعا مي‌تواند به انسان آرامش بدهد و تنش‌ها و اضطراب‌ها را از وي دور كند. دعا يك نيروي انرژي‌دهنده است. يكي از توصيه‌هايي كه بارها و بارها بزرگان دين كرده‌اند؛ دعا براي همه مردم است. نگاه و رفتار انسان‌هايي كه براي همه مردم دعا مي‌كنند و براي همه‌‌ خير، سلامت، آمرزش و عاقبت به خيري مي‌خواهند، به آدم‌ها تغيير مي‌كند. در لحظه‌اي كه فرد جمله‏اي دعاگونه را در دل مي‌گويد، با وجودي كه هيچ‌كس آن را نمي‌شنود و دنبال اين هم نيست كه كسي متوجه شود، نوع نگاه، كلام و رفتارش تغيير مي‌كند و با انرژي مثبت‏تر با ديگران روبرو مي‌شود. ما گاهي براي غير از خودمان ولي براي افراد مشخصي‌ دعا مي‌كنيم. اين كار به طرز حيرت‌انگيزي در روابط ما با آن افراد بدون اينكه كاري براي آنها انجام داده باشيم، تاثيرگذار است، بنابراين انسان بايد در دعاهايش براي همه دعا كند و خير آنها را بخواهد تا به اهداف، سلامت و آرزوهايشان برسند. زماني كه اين دعاها در ذهن شكل مي‌گيرد، حتي اگر بر زبان جاري نشود، نگاه و رفتار ما را نسبت به فرد دعاشده تغيير مي‌دهد. معمولا خانواده‌هايي كه براي هم دعاي خير مي‌كنند نسبت به آنهايي كه در دلشان رنجش و كدورت دارند، روابط بهتري با هم دارند. به همين دليل يكي از موثرترين كارها براي بهبود روابط بين فردي در خانواده، محيط كار، اقوام، همسايه‌ها و... دعا و آرزوي خير براي همه است. دعا، روابط را به‌طور عمقي تغيير مي‌دهد و اصلاح مي‌كند. به همين دليل هميشه توصيه مي‌شود براي فردي كه مي‌خواهيد با وي رابطه بهتري داشته باشيد، دعاي خير كنيد.

سلامت: فكر مي‌كنم تحقيق مشهوري هم در رابطه با تاثير دعا بر سلامت افراد انجام شده، درست است؟

بله، در يك تحقيق روان‌شناسان 2 گروه از افراد بيمار را به عنوان گروه «آزمودني» و گروه «شاهد» در نظر گرفتند؛ سپس براي سلامت يك گروه از بيماران بدون آنكه خودشان بدانند دعا كردند اما براي گروه دوم دعايي صورت نگرفت. شرايط 2 گروه كاملا مساوي بود اما پس از مدتي به شكل حيرت‌انگيزي ديده شد گروه اولي كه براي آن دعا شده بود، حال بهتري پيدا كردند در حالي كه گروه دوم هيچ فرقي نكرده بودند. اين تحقيق تحولي در روان‌شناسي به‌وجودآورد. به همين دليل در حال حاضر هيچ روان‌شناسي نيست كه تاثير دعا بر سلامت فرد دعا كننده و دعا شونده را انکار كند. علاوه بر اين هيچ‌کس نمي‏تواند از تاثير دعا بر تلطيف روح و تخليه رواني ناشي از بيان روشن خواسته‏ها غافل باشد يا آن را رد کند.