با واکسیناسیون 5 هزار راس گاو؛
طرح واكسيناسيون تب‌ برفكي در کمیجان پایان یافت
خبرگزاری فارس: رئیس شبکه دامپزشکی کمیجان از پایان مرحله 24 طرح واكسيناسيون تب برفكي (fmd) در این شهرستان خبر داد

حبیب اسحقی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک اظهار داشت: طرح مرحله بيست و چهارم واكسيناسيون عليه بيماري تب‌برفكي (fmd)، از اول مردادماه به مدت 30 روزكاري در این شهرستان اجرا شد.
وی تصریح کرد: در راستاي اجراي اين طرح تعداد پنج هزار و969 راس گاو و گوساله در بيش از 49 واحد دامداري صنعتي و سنتي شهرستان عليه اين بيماري ايمن شدند.
رئیس شبکه دامپزشکی کمیجان با اشاره به فعالیت سه اکیپ بخش دولتی در اجرای این طرح گفت: با توجه به زیر پوشش قرار دادن صددرصد روستاها و نزديك به 95 درصد جمعيت دامي هدف، پيش‌بيني مي‌شود در آینده شاهد كاهش چشمگير بروز بیماری تب ‌برفكي در بین جمعیت دامی این شهرستان باشیم.
به گفته وی تمام هزينه‌هاي اجراي اين طرح توسط دولت و از محل طرح‌هاي ملي سازمان دامپزشكي كشور پرداخت و به صورت رايگان انجام شده است.
اسحقی با بیان اینکه بيماري تب ‌برفكي يكي از بيماري‌هاي مسري و خطرناك در بين جمعيت دامي، به ویژه نشخواركنندگان است، خاطر نشان ساخت: این بیماری سالانه خسارات اقتصادي فراواني به صنعت دامداري و دامپروري كشور تحمیل مي‌‌كند كه شهرستان كميجان نيز به دليل داشتن جمعيت دامي بالا، واحدهاي پرواربندي گوساله و تردد زياد دام در اين منطقه به عنوان يكي از قطب هاي دامداري در استان از اين قاعده مستثني نیست.
وی ادامه داد: با تمهيدات انديشيده شده از سوي سازمان دامپزشكي كشور در زمینه اجراي طرح‌هاي سراسري واكسيناسيون موارد وقوع و تلفات و خسارات ناشي از این بیماری نسبت به سال‌های گذشته کاهش چشمگیری داشته است.
اسحقی گفت: اين بيماري با علائم زخم در دهان، سم، سرپستانك‌ها در دام‌هاي ماده و كاهش شير و گوشت و نيز تلفات در حيوانات جوان و با مقاومت كم تشخيص داده مي‌شود