فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  9
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: اسرار ژنتیکی پلاتیپوس(عجیب ترین پستاندار دنیا باز شد)

 1. #1

  محل سکونت
  تهران
  حیوان خانگی
  کاسکو-گربه
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  21
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  اسرار ژنتیکی پلاتیپوس(عجیب ترین پستاندار دنیا باز شد)

  تیمی چند ده نفره از دانشمندان آمریکایی، انگلیسی و استرالیایی موفق شدند کدهای ژنتیکی «پلاتیپوس» را که با منقاری اردکی یکی از عجیب ترین موجودات زمین به شمار می‌رود را رمزگشایی کنند.
  این حیوان متعلق به یکی از شاخه های اولیه خانواده پستانداران است و مانند آنها پوشیده از پر است و شیر می دهد، با این حال مثل خزندگان تخم می گذارد

  تیمی چند ده نفره از دانشمندان آمریکایی، انگلیسی و استرالیایی موفق شدند کدهای ژنتیکی «پلاتیپوس» را که با منقاری اردکی یکی از عجیب ترین موجودات زمین به شمار می‌رود را رمزگشایی کنند.
  این حیوان متعلق به یکی از شاخه های اولیه خانواده پستانداران است و مانند آنها پوشیده از پر است و شیر می دهد، با این حال مثل خزندگان تخم می گذارد.
  محققان می گویند این ترکیب منحصر به فرد مشخصات ناهمگون در دی ان ای پلاتیپوس قابل مشاهده است.
  سلسله ژنوم (نقشه ژنتیکی) این حیوان که در نشریه علمی "نیچر" چاپ شده سرنخ هایی در مورد چگونگی تکامل انسان و سایر پستانداران به دست می دهد.

  پلاتیپوس (Ornithorhynchus anatinus) تازه ترین عضو گروه پستاندارانی است که کد ژنتیکی آنها رمزگشایی می شود. قبل از این کد ژنتیکی موش، گوسفند، اسب و سگ شکسته شده بود.

  دکتر کریس پانتینگ از واحد ژنتیک کاربردی آم آر سی در دانشگاه آکسفورد در بریتانیا یکی از بیش از ۱۰۰ پژوهشگری از آمریکا، بریتانیا و استرالیا است که در این مطالعه شرکت کردند.

  وی گفت: پلاتیپوس به دلیل مشخصه‌های غیرعادی اش برای این کار انتخاب شد.

  پلاتیپوس آنقدر عجیب است که در قرن نوزدهم وقتی از استرالیا برای محققان اروپایی فرستاده شد، تقلبی فرض شد.

  Click this bar to view the full image.

  دکتر پانتینگ به بی بی سی گفت: «این حیوان ظاهری خیلی عجیب دارد، چرا که ترکیبی از منقار اردک، چشمان موش کور، با تخم هایی مانند تخم مارمولک و دم سگ آبی است.»


  دکتر پانتینگ گفت که سلسله ژنوم این حیوان به دانشمندان امکان می دهد با بازگرداندن ساعت به عقب به این مساله پی ببرند که پستانداران اولیه چه شکلی بوده اند.

  وی گفت: «دیدن ملغمه مشخصاتی که پلاتیپوس به نمایش می گذارد خارق العاده است؛ دیدن بازتاب این مشخصه ها در دی ان ای، در ژن های این موجود، که در ۲۰۰ سال گذشته از زمان کشف برای دانشمندان و عموم یک معما بوده است.»

  به گزارش بی بی سی، دی ان ای مزبور از یک پلاتیپوس ماده که در استرالیا به دام افتاد و «گِلِنی» نامگذاری شد، گرفته شد و سلسله به دست آمده سپس با رشته های دی ان ای حدود ۱۰۰ پلاتیپوس دیگر در حیات وحش مقایسه شد.

  دکتر مارک باتزر از دانشگاه ایالتی لوئیزیانا در شهر «بتان روژ» که در این مطالعه شرکت داشته است گفت که داده ها به تلاش های حفاظتی کمک خواهد کرد چرا که به دانشمندان اجازه می دهد درباره اندازه جمعیت، ساختار و عادات جفتگیری این حیوان تحقیق کنند.

  وی گفت: «در مورد پلاتیپوس، ما چیزهای زیادی درباره یک ارگانیسم منحصر به فرد که در زمینه موقعیت آن از نظر خطر انقراض و بیولوژی محافظتی اهمیت دارد یافتیم.»

  وی افزود: «یک شگفتی بزرگ ماهیت مرکب ژنتیکی آن با مشخصه های پرندگان، خزندگان و پستانداران بود.»

  پلاتیپوس در ایالات غربی استرالیا به وفور یافت می شود. این موجود که در اطراف نهرها و رودها زیست می‌کند دارای چشمانی تیزبین است اما آن را فقط وقتی در خشکی یا روی آب است باز می کند.

  این موجود در زیر آب به حس لامسه یا حس ویژه‌ای که به کمک آن پالس های ضعیف الکتریکی ساطع شده از صید را ردیابی می کند اتکا دارد.  منبع xinpet.com
  ویرایش توسط Melika : 27th August 2011 در ساعت 12:21 PM


 2. #2
  کاربر عادی pulad آواتار ها
  محل سکونت
  مشهد
  علایق
  حیوانات - کامپیوتر
  تخصص
  کامپیوتر
  حیوان خانگی
  گربه
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  26
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  Post عجیب ترین پستانداران

  به جز برخی از مرغسانان و کیسه تنان، در تمامی پستانداران جنین در درون بدن مادر رشد می کند و کامل می شود.
  مرغ سانان شامل پلاتیپوس منقار اردکی، اکیدنه و اکید نه ی منقار کوتاه اند. اکیدنه ها به نام مورچه خوارهای تیغ دار نیز معروفند. مرغ سانان تنها پستانداران تخم گذارند.


  پلاتیپوس معمولا دو تخم با پوسته ای نرم می گذارد که شبیه چرم است. اکیدنه فقط یک تخم می گذارد و آن را درون کیسه ی کوچکی که در ناحیه ی شکمش قرار دارد، حمل می کند.
  وقتی نوزاد از تخم خارج می شود. مادرش وی را با شیری که از سطح پوست شکمش ترشح می شود، شیر تغذیه می کند.
  کیسه تنان که شامل کانگورو، کوآلا، صاریغ، مورچه خوار راه راه، وامبت و یک نوع موش صحرایی هستند، همان طور که از نامشان پیداست کیسه ای در ناحیه ی شکم دارند.
  نوزاد کیسه تنان به هنگام تولد، بسیار ریز، بدون مو، با چشمان بسته و دست و پاهای کوچک به دنیا می آید. و در واقع نارس است.

  پس از گذشت زمانی کوتاه در کیسه مارد و خوردن شیر و غذا و رشد یافتن، آنجا را ترک می کنند. ولی همچنان برای حفظ امنیت خود و خوردن شیر به کیسه باز می گردند.
  بیشتر کیسه داران در ناحیه ی استرالیا و بعضی از آنها در امریکای جنوبی و ویرجینیا و همچنین امریکای شمالی زندگی می کنند.

  جالب است بدانید صاریغ که ساکنای امریکای شمالی است، کوتاه ترین دوره ی بارداری را در میان پستانداران داراست...

  این دوره بین 8 تا 13 روز طول می کشد و در هر بار حدود 20 بچه به دنیا می آید.

  نوزاد صاریغ پس از تولد حدود 5 هفته درون کیسه ی مادر می ماند.
  نوزاد اغلب پستاداران از ناحیه ی سر متودلد می شوند. اما بچه های پستانداران دریایی، وال ها و دلفین ها از ناحیه ی دم به دنیا می آیند.

  و این مانع از خفگی آنها در لحظه ی تولد می شود. وال های آبی بزرگترین جانوران روی زمینی اند.

  همچنین می توانند روزانه چهار تن غذا بخورند، طول بدن یک بچه وال آبی هنگام تولد به 6 تا 8 متر و وزنش به 2 تا 3 تن می رسد. بنابراین بزرگترین نوزاد پستانداران به شمار می آید.
  این نوزاد، تا 7 سالگی با شیر مادر که مقدار روزانه ی آن دویست لیتر است، تغذیه می شود. در این هنگام وزنشان به بیش از 20 می رسد.

 3. #3
  S&M آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  برنامه نویسی-حیوانات-نقاشی
  تخصص
  طراح مدارات الکتونیکی ( مخابراتی و قدرت )
  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  شماره عضویت
  569
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  پلاتیپوس(عجیب ترین پستاندار روی زمین)  پلاتیپوس جانوری عجیب است.او منقاری شبیه اردکو بدنی همانند سگ ابی دارد و شبیه به یک مار تخم میگذارد ولی بچه هایش را مانند پستانداران شیر میدهد.این جانور عضو گروه کوچکی از جانوران است که پستاندار و تخم گذارند. وقتی زیست شناسان برای اولین بار پوست پلاتیپوس را دیدند تصور کردند با یک شوخی مواجه هستند اما عاقبت معلوم شد که چنین جانوری وجود دارد. پلاتیپوس از نظر ظاهری مانند پستانداران و خزندگان اند.دم این جانور شبیه بیدستر است و پاهایی پهن دارد. پلاتیپوس در استرالیا یافت میشود.ان ها مانند سمور ابی در سوراخ های داخل اب زندگی میکنند و در اب شکار میکنند. این جانور با پوشش خز دار ضخیم و پاهای پره دارش در رودخانه های استرالیای شرقی زندگی میکند او ?? سانت طول دارد و حیوانات کوچگ ابزی را میخورد. پلاتیپوس پوستی شبیه سمور ابی دارد.حتی دم پهنش نیز از مو پوشیده شده است.هنگام شنا کردن با پاهای جلوی خود پارو میزند و با پا های عقبی و دمش جهتش را عوض میکند. از منقار حساس و انعطاف پذیرش برای پیدا کردن غذا در جاهای گل الود استفاده میکند.پلاتیپوس ها،خرچنگ ها ی خار دار،میگو ها،کرم ها،قورباغه ها و ماهی های کوچک را میخورند.ان ها باید هر روز به اندازه ی وزنشان غذا بخورند! پلاتیپوس ماده در کنار رودخانه تونلی چند متری را حفر میکند ودر انجا حد اکثر ? تخم کوچک و سفت میگذارد سپس درب تونل را برای جلوگیری از ورود جانوران شکارچی مهر و موم میکند. ایا میدانید؟ ـ تنها پستاندار تخم گذار دیگر،مورچه خوار استرالیا و گینه ی نو است. ـ پلاتیپوس تا ??سانتی متر رشد میکند. ـ پلاتیپوس های بالغ در سوراخ خودشان تنها زندگی میکنند. خطر انقراض نسل پلاتیپوس در قرن ?? به علت شکار بی رویه و استفاده از خز ان تقریبا منقرض شد.وقتی این شکار بی رویه متوقف گردید،جمعیت پلاتیپوس ها به طور غیر منتظره ای افزایش یافت.اکنون خطر انقراض ان ها از بین رفته است.

  پلاتیپوس ها پستاندارند اما تخم می گذارند.تنها دو پستاندار در جهان اینگونه می باشند.

  پلاتیپوس ها منقار چرمی دارند که شبیه به منقار اردک است.پوشش بدن این حیوان خز است و دمی شبیه به سگ آبی دارد.این حیوان از پاهای پرده دار خود برای شنا و از چنگال هایش برای حفر کردن لانه های زیرزمینی استفاده می کند.پلاتیپوس های ماده تخم می گذارند و هنگامی که بچه هایشان از تخم بیرون آمدند،به آن ها شیر می دهند

  پلاتیپوس ها از پاهای پرده دار و دم های پهن 12 سانتی متری خود برای شنا استفاده می کنند.این حیوان به هنگام شنا چشم های خود را می بندد.آن ها اغلب قبل از طلوع آفتاب و چند ساعت قبل از غروب خورشید به دنبال غذا می گردند.این حیوان از جانوران موجود در رودخانه ها و دریاچه ها تغذیه می کند.آن ها شکار خود را به کمک عصب های خاصی که روی منقار چرمی آن ها قرار دارد،پیدا می کنند

  پلاتیپوس ها دندان ندارند.طول بدن این حیوان بیش از 45 سانتی متر و وزنش 3/2 کیلوگرم است.جنس مذکر این حیوان بزرگتر از جنس مونثش می باشد. پلاتیپوس های مذکر سیخک های تیزی پشت قوزک پاهای عقبی خود دارند.این سیخک ها به غده های سمی ارتباط دارند. پلاتیپوس ها از این غده های سمی برای حمایت خود در مقابل دیگر حیوانات استفاده می کنند.

  این حیوان از پاهای پرده دار خود برای شنا استفاده می کند،اما در خشکی پرده ها زیر پاها جمع می شود و در عوض چند پنجه برای حفر لانه های زیرزمینی نمایان می شود. طول بعضی از این لانه ها حدود 25 متر است.هر پلاتیپوس یک لانه ی زیرزمینی برای خودش دارد

  http://mojoodatezende.*********.com/

  ماه به من گفت،اگر او تو را فراموش کرده چرا ترکش نمي کني؟
  به ماه نگاهي کردم و گفتم آيا آسمان تو را ترک مي کند زماني که نمي درخشي؟


 4. #4
  کاربر میهن پت Mahdi-MA آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  مهدی.ع
  محل سکونت
  قم
  علایق
  حیوانات , طراحی و ...
  حیوان خانگی
  زیاد بودنـ
  تاریخ عضویت
  Mar 2012
  شماره عضویت
  1314
  میانگین پست در روز
  0.54
  نوشته ها
  911
  خیلی جالبه!
  از همه حیوونا یه خصلتی گرفته!
  ابتدایی که بودم عکسشو توی عکس برگردون ها میدیدم!

 5. #5
  کاربر عادی pulad آواتار ها
  محل سکونت
  مشهد
  علایق
  حیوانات - کامپیوتر
  تخصص
  کامپیوتر
  حیوان خانگی
  گربه
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  26
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ادغام شد
  ممنون

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پلاتیپوس
  توسط RAMIN در انجمن تالار سایر حیوانات
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 29th July 2012, 12:40 PM
 2. پلاتیپوس
  توسط RAMIN در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 29th July 2012, 12:25 PM
 3. تیک چیست و چرا نباید اسبی که دچار تیک هست خرید؟
  توسط genesis در انجمن دانستنی های اسب
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 14th June 2012, 07:01 PM
 4. نسل تنها پستاندار درياي خزر در خطر انقراض
  توسط varona در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1st March 2012, 07:34 PM
 5. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 18th February 2012, 06:23 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید