سوسک*های جواهرنشان ژاپنی قرن*ها است که مورد توجه انسان هستند و از آن*ها برای تزیین استفاده می*شود. راز زیبایی این سوسک*های کم*نظیر به تازگی توسط دانشمندان کشف شده و آن*ها را به شگفتی واداشته است.

بهنوش خرم*روز:* در دنیای متنوع حشرات، *نوعی سوسک بسیار زیبا به نام سوسک جواهرنشان ژاپنی وجود دارد که از زمان*های بسیار دور مورد توجه بود و حتی برای زیورآلات مورد استفاده قرار می*گرفت. اما راز این زیبایی و درخشش را دانشمندان به تازگی کشف کرده*اند.

طیف *رنگ*های سبز و بنفش با درخششی بی*نظیر در طول بدن سوسک جواهرنشان ژاپنی دیده می*شود. گفته می*شود هر دسته از این رنگ*های چشمگیر،* وابسته به لایه*های متنوعی از کیتین انباشته در رویه بال*های این سوسک است. این لایه*ها که در مقیاس نانو هستند، نور را به شکل یک رنگین*کمان زیبا منعکس می*کنند. به گزارش وایرد،* این آخرین نتیجه*ای است که محققین هلندی و ژاپنی به دست آورده*اند.

دیو کاوانف،* متصدی کلکسیون حشرات در آکادمی علوم کالیفرنیا که در این مطالعه هم شرکت داشته در این*باره می*گوید:* «من خیلی شگفت*زده شدم. من همیشه فکر می*کردم تعداد لایه*ها در تمام طول بدن سوسک*ها به یک اندازه است،* اما تازه فهمیدم که این*طور نیست. همین تنوع در تعداد لایه*ها باعث می*شود که نور به نحوی کم*تر تصادفی تغییر یابد.»

در اغلب حشراتی که درخشش رنگین*کمانی دارند،* رنگ*ها بیشتر تصادفی به وجود می*آیند. در واقع در این حشرات،* تغییر رنگ حاصل تغییرات ناگهانی لایه خارجی پوست است. در این حشرات کار اصلی شیارهای موجود روی سطح،* ایجاد رنگ*های زیبا نیست،* بلکه منحرف کردن آب و گل و لای روی بدن آن*ها است. بسیاری از این حشرات در شب فعالند،* زمانی که هیچ*کدام از رنگ*هایشان دیده نمی*شود. اما بدن سوسک*های جواهرنشان ژاپنی سطح صافی دارد و دانشمندان بر این باورند که رنگ*های این سوسک*ها در زندگی آن*ها اهمیت دارد. مثلا به آن*ها کمک می*کند یکدیگر را پیدا کنند و نیز در جفت*گیری آن*ها نقش دارد.

اگر روزی سر از ژاپن سر در آوردید،* در فصل تابستان به جنگل بروید و کمی قدم بزنید تا یکی از این سوسک*های زیبا پیدا کنید. البته از همین*جا هم می*توانید از عکس*های این موجودات زیبا لذت ببرید.

http://www.khabaronline.ir/news-134352.aspx pars