فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  48
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: حقوق حیوانات

 1. #1

  محل سکونت
  تهران
  حیوان خانگی
  کاسکو-گربه
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  21
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  حقوق حیوانات

  همه موجودات زنده این کره خاکی با حقوق معین شده ای به این دنیا می آیند،حقوقی که طبیعت برای آنها تعیین کرده است.اما متاسفانه انسان این موجود دوپا که اشرف مخلوقات است با خودخواهی حقوق این موجودات را زیرپا گذاشته است.اگربخواهیم نگاهی به گذشته بیندازیم میبینیم از هزاران سال پیش حیوانات موردسواستفاده انسانها قرارگرفته اند.ازهمان زمانی که ازحیوانات وحشی برای بردگی استفاده میکردند و از پوست و گوشت و استخوان حیوانات برای تامین غذا لباس و ابزار استفاده میکردند.
  انسان که اشرف مخلوقات نامیده شده است به خاطر قدرت درک و تعقل خود قدرت تسلط برسایرساکنان این کره خاکی راداشته وازاین جهت مسئول هربی عدالتی شناخته میشود که برهریک از مخلوقات خداوند روا داشته.
  در ایران باستان رسم بر این بود که ایرانیان در روز بهمنگان گوشت نمی خوردند، شکار نمی کردند و با پوشیدن لباس سفید و استفاده از غذاهای گیاهی جشن بر پا می کردند چرا که معتقد بودند فروزه پاک و جاوید بهمن در جهان مادی موکل حیوانات است.
  در آیین مزدیسنا که در زمان ساسانیان رواج داشته نیکی و ترحم به حیوانات از رواج و اهمیت خاصی برخوردار بوده و در آیین مانی و مزدک نیز برای حیوانات اهمیت خاصی قائل بودند به طوریکه برگزیدگان و روحانیون این آیین از خوردن گوشت حیوانات و هرگونه آزار رساندن به آنها امتناع می کردند و کشتار بیهوده حیوانات به شدت نهی می شد.

  حقوق حیوانات دراسلام
  پس از ورود اسلام به ایران رفتارشایسته مرم این کشور با سایرمخلوقات مورد تاییدوتشویق این دین قرارگرفت.دراحادیث نیز بر رفتارتوام با لطف ومهربانی نسبت به سایرمخلوقات پروردگارتاکید فراوان شده است.پیامبراسلام محمد(ص) می فرماید:«همه مخلوقات مثل یک خانواده خداوند هستند و او کسی را بیش ازهمه دوست دارد که بیش ازهمه نسبت به خانواده خود مهربان باشد.»
  برطبق آموزه های دین اسلام تحمیل رنج و درد برمخلوقات بی گناه و بی دفاع خداوند درهیچ شرایطی جایزنیست چرا که تمامی جانها محترم و شایسته حفظ و حمایت اند.
  در کشورهای اروپایی متعددی نیز در سال های اخیر رویکردی تازه نسبت به حقوق حیوانات شکل گرفته است. آنها دیگر به عنوان اشیائی که صرفا مورد مالکیت و تصرف قرار می گیرند تلقی نشده و قدرت درک و از آن مهم تر جانشان به رسمیت شناخته می شود تا آنجا که در مواردی رفتار غیر انسانی با حیوانات مجازات می شود .
  اصل احترام به ارزش ذاتی حیات تمامی جانداران آنگونه که آمد چه از منظر دین، چه فرهنگ و چه پیشرفت اصلی قابل دفاع و لازم الدفاع است که برای تحقق آن باید از طرق مختلفی همچون آگاهی رسانی، فرهنگ سازی و حتی قانونگزاری وارد شد.
  البته حقوق حیوانات در قوانین فعلی نیز به طور پراکنده دیده شده است. از آن جمله علاوه بر اصل 50 قانون اساسی که حفاظت از محیط زیست به معنای اعم آن را مورد توجه قرار داده، می توان به قانون شکار و صید مصوب 11 بهمن 1335 اشاره کرد که مبانی حمایت از حقوق حیوانات از جمله حفظ و نگهداری حیوانات در برابر گرسنگی، تشنگی و صید و شکار بی رویه و عوامل و حوادث نامساعد جوی و طبیعی مانند حریق و سیل و بیماریهای واگیردار و فراهم آوردن موجبات و محیط مساعد جهت تکثیر و پرورش حیوانات و کوشش در اصلاح نژادشان در کنار تنظیم و اجرای برنامه های آموزشی به منظور برانگیختن حس حیوان دوستی در کشور و تنویر افکار عمومی در آن به چشم می خورد.
  نگاهی به جایگاه و اهمیت حقوق حیوانات ازدید دکتر فرهاد طاهریان
  انسان به عنوان اشرف مخلوقات در تمام ادیان آسمانی از کرامت خاصی برخوردار است و حقوق و تکالیف زیادی دارد. در بستر تاریخ تا به امروز جوامع مختلف به تدوین قوانینی در جنبه های مختلف حقوق انسانی پرداخته اند و با اعتقاد به ارزش و شایستگی های انسانی ، حقوق بشر را که پایه اصلی نظام اجتماعی است بنا نهاده اند. در عصر علم و تکنولوژی و صنعتی شدن جهان سیطره انسانی بر تمامی مخلوقات و با تفکر تولید هرچه بیشتر و بهره برداری کامل از محیط پیرامون خود در طی سالها موجب گردید تا انسانها به حد مجاز تصرف و تسلط خود بر حیوانات واقف نبوده و با وجود پیشینههای تاریخی و مذهبی توجه چندانی به این مسئله ننمایند.‎
  دخالت انسان در طبیعت و تغییر در شبکه و زنجیره های غذایی و ساختار مولکولی موجودات زنده این پرسش را در مقابل تمام بشریت قرار داده است که ” آیا سایر موجودات زنده از هیچ حقی در مقابل این تغییرات برخوردار نیستند و همه چیز در طبیعت باید در خدمت انسان ها باشد ؟”

  "از فرمایشات رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) در بیان حقوق حیوانات : هیچ جنبدهای نیست از پرنده و غیر آن، مگر اینکه در روز قیامت از قاتلش بازخواست می کند اگر به ناحق کشته شود"‎‎

  بر این اساس امروزه لزوم پاسخگویی سازمانهای بینالمللی متولی بهداشت انسان و دام و کشورهای مختلف به مسائلی همچون غذا، امنیت و ایمنی غذایی، سلامت و تجارت جهانی و نیز اهمیت یافتن موضوعاتی مانند روابط در حال تغییر بین انسان ودام، اولویتهای پیشگیری نسبت به درمان و بحرانهای *****، اقتصادی و اجتماعی ناشی از عدم توجه به بیماری های نوپدید و بازپدید، الزامات اخلاقی در مواجهه با حیوانات را تحت نام حقوق و رفاه حیوانی (animal welfare ) توصیه نموده است.‎‎‎‎
  نکته قابل توجه این است که آنچه را که در دنیای امروز تحت عناوین مختلفی مانند رفاه حیوانات، اخلاق دامپزشکی، حقوق و حمایت از حیوانات و غیره مطرح می شود، اسلام در 1400 سال پیش دقیقتر و لطیفتر و با ضمانتهای اجرایی دنیوی و اخروی بیان نموده است. در این رابطه برخی نتایج قابل انتظار از این نوشتار را که با بهرهگیری از آیات قرآن کریم ، احادیث و روایات و سخنان بزرگان و نیز توصیه های سازمان های بینالمللی در زمینه مسئولیتها و وظایف انسان در قبال حقوق حیوانی نگاشته شده میتوان بدین شرح خلاصه نمود:‎‎‎‎‎‎‎
  1- همه مخلوقات خداوند و از جمله حیوانات از حقوقی برخوردارند.
  2- دین اسلام قوانین و دستورهای جامعی در زمینه حقوق حیوانات بیان داشته که در نوع خود بی سابقه است.
  3- در ایران باستان و فرهنگ سایر اقوام و ملل نوعی مقررات غیر الزامی و بیشتر اخلاقی در زمینه ترحم و خوشرفتاری با حیوانات وجود داشته است.
  4- بهداشت مواد غذایی و رعایت حقوق حیوانی لازم و ملزوم یکدیگر و ضرورتی انکارناپذیر از دیدگاه سازمان جهانی بهداشت دام (OIE) میباشد.‎

  حقوق حیوانات در قانون مجازات اسلامی
  ماده 357 - صاحب هر حیوانی که خطر حمله و آسیب رساندن آنرا می داند باید آنرا حفظ نماید و اگر در اثر اهمال و سهل انگاری موجب تلف یا خسارت گردد صاحب حیوان عهده دار می باشد و اگر از حال حیوان که خطر حمله و زیان رساندن به دیگران در آن هست آگاه نباشد یا آنکه آگاه باشد ولی توانایی حفظ آنرا نداشته باشد و در نگهداری او کوتاهی نکند عهده دار خسارتش نیست.
  ماده 358 - هرگاه حیوانی به کسی حمله کند و آن شخص بعنوان دفاع از خود به مقدار لازم او را دفع نماید و همین دفاع موجب مردن یا آسیب دیدن آن حیوان شود ، شخص دفع کننده ضامن نمی باشد و همچنین اگر آن حیوان را از هجوم به نفس یا مال محترم بعنوان دفاع به مقدار لازم بازدارد و همین کار موجب تلف و یا آسیب او شود عهده دار نخواهد بود.
  تبصره - هرگاه در غیر مورد دفاع یا در مورد دفاع بیش از مقدار به آن آسیب وارد شود شخص آسیب رساننده ضامن می باشد.
  ماده 359 - هرگاه با سهل انگاری و کوتاهی مالک حیوانی به حیوانی دیگر حمله کند و آسیب برساند مالک آن عهده دار خسارت خواهد بود و هرگونه خسارتی بر حیوان حمله کننده و مهاجم وارد شود کسی عهده دار آن نمی باشد.
  ماده 360 - هرگاه کسی با اذن وارد خانه کسی بشود و سگ خانه به او آسیب برساند صاحب خانه ضامن می باشد ، خواه آن سگ قبلاً در خانه بوده یا بعداً وارد شده باشد و خواه صاحب خانه بداند که آن حیوان او را آسیب می رساند و خواه نداند.
  ماده 361 - هرگاه کسی که سوار حیوان است حیوان را در جایی متوقف نماید ضامن تمام خسارت هایی است که آن حیوان وارد میکند.
  ماده 362 - هرگاه کسی حیوانی را بزند و به آن حیوان در اثر زدن خسارتی وارد نماید ، آن شخص زننده عهده دار خسارت های وارده خواهد بود.
  ماده 679 - هر کس به عمد و بدون ضرورت حیوان حلال گوشت متعلق به دیگری یا حیواناتی که شکار آنها توسط دولت ممنوع اعلام شده است را بکشد یا مسموم یا تلف یا ناقص کند به حبس از 91 روز تا 6 ماه یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهد شد.
  ماده 680 - هر کس بر خلاف مقررات و بدون مجوز قانونی اقدام به شکار یا صید حیوانات و جانوران وحشی حفاظت شده نماید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک و نیم میلیون ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.
  ماده 688 - هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته شود از قبیل آلوده کردن آب آشامیدنی یا توزیع آب آشامیدنی آلوده ، دفع غیربهداشتی فضولات انسانی و دامی و مواد زاید ، ریختن مواد مسموم کننده در رودخانه ها ، زباله در خیابانها و کشتار غیرمجاز دام ، استفاده غیرمجاز فاضلاب خام یا پس آب تصفیه خانه های فاضلاب برای مصارف کشاورزی ممنوع می باشد و مرتکبین چنانچه طبق قوانین خاص مشمول مجازات شدیدتری نباشند به حبس تا یک سال محکوم خواهند شد.
  تبصره یک - تشخیص اینکه اقدام مزبور تهدید علیه بهاشت عمومی و آلودگی محیط زیست شناخته می شود و نیز غیرمجاز بودن کشتار دام و دفع فضولات دامی و همچنین اعلام جرم مذکور حسب مورد برعهده وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان دامپزشکی خواهد بود.

  در آخر شاید ذکر این گفته گاندی اندیشمند هندی خالی از لطف نباشد که« نوع برداشت ما از حیوانات و چگونگی برخورد با آنها یکی از راههای سنجش میزان تعالی و پیشرفت یک ملت است»
  این تفکریست که گاندی بیش از شصت سال پیش به آن رسیده بود. تفکری که متأسفانه در جامعه ما هنوز کسانی هستند که آن را تجملی و لوکس می پندارند و حتی طرفداران این تفکر را به سخره می گیرند.

  منابع:
  سایت حکیم
  www.hoghooghe-heivanat.com


 2. #2
  striker آواتار ها
  علایق
  Hanging out with friends
  تخصص
  Developer Programmer
  حیوان خانگی
  Budgerigar
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  142
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  مرسی ملیکا خانم زحمت کشیدین.

 3. #3
  mihalism آواتار ها
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  38
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ممنون ملیکا جان.کامل و عالی بود.
  از قوانین کشورمون میشه متوجه شد که حیوان رو به نوعی کالا براش قانون گذاشتن .
  مثل اتومبیل .
  که بزنی مقصری بزنن مقصرن و....
  بسیبشس

 4. #4
  کاربر عادی
  محل سکونت
  teh
  حیوان خانگی
  cat
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  17
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ممنون مليكا جون حالا هي كار تحويل بده .......من يدونه كارم انجام ندادم 5. #5
  موسس میهن پت Pars آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  محمد
  محل سکونت
  شهر باران
  علایق
  حیوانات ، مطالعه ، موسیقی
  تخصص
  بهداشت مواد غذایی
  حیوان خانگی
  ماهی زینتی
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  1
  میانگین پست در روز
  2.35
  نوشته ها
  4,717
  ممنون ملیکا خانم
  زحمت کشیدید

 6. #6
  striker آواتار ها
  علایق
  Hanging out with friends
  تخصص
  Developer Programmer
  حیوان خانگی
  Budgerigar
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  142
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  محمد ملیکا خانم هم به جمع محققیق و مترجمین میهن پت پیوست ها !! مونده آرش و مریم خانم هم سرافرازمون کنن.

 7. #7
  کاربر عادی
  محل سکونت
  teh
  حیوان خانگی
  cat
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  17
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  نقل قول نوشته اصلی توسط Mind_Stricter نمایش پست ها
  مونده آرش و مریم خانم هم سرافرازمون کنن
  من در حال سرافراز كردنم ديگه اقا افشين 8. #8
  کاربر عادی
  محل سکونت
  teh
  حیوان خانگی
  cat
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  17
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  مليكا جون اقا افشين نه اقا محمد:234: 9. #9

  محل سکونت
  تهران
  حیوان خانگی
  کاسکو-گربه
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  21
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  نقل قول نوشته اصلی توسط Ahoora نمایش پست ها
  مليكا جون اقا افشين نه اقا محمد:234:
  آخ اصلا حواسم نبود ممنون که گفتی الان اصلاحش میکنم:wink:


 10. #10
  کاربر عادی Qmars آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  18
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  مفيد بود مرسي

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 25th January 2014, 06:30 PM
 2. سایتهای فروش حیوانات؛ حیوان دوست یا پول دوست؟!/ وبلاگ میهمان
  توسط farspet در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 15
  آخرين نوشته: 5th August 2013, 04:42 PM
 3. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 24th June 2013, 04:20 PM
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 16th August 2012, 09:27 AM
 5. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 3rd May 2011, 04:44 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید