فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  26
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: وقتی جهل ما دامن گربه را می گیرد

 1. #1

  محل سکونت
  تهران
  حیوان خانگی
  کاسکو-گربه
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  21
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  وقتی جهل ما دامن گربه را می گیرد

  فکر نمی کنم هیچ ملتی همچون ما ایرانیان تا این حد مظهر افراط و تفریط باشند. گاه آنقدر فریفته می شویم که به هزار رشته می آویزیم، گاه آنقدر تنفر که به جرقه ای! گاه آنقدر سفید، گاه اینقدر سیاه. گاهی از سوراخ سوزنی رد می شویم و گاهی از دولنگه در باز ریموت دار هم...!

  چند روز پیش در یکی از روزنامه های صبح، مقاله ای در مورد مضرات نگهداری گربه با عنوان «گربه ها و اگزما»، نظرم را جلب کرد. ابتدا فکر کردم مطلب طنز است و صفحه سرگرمی! ولی وقتی دقت کردم دیدم نه، در صفحه سلامت است و کاملا جدی. هرچه بیشتر می خواندم بیشتر نمی فهمیدم که چرا باید روزنامه وزینی از این دست که بسیار پرمخاطب هم هست مطالبی اینچنین را بدون هیچ بازبینی به طبع برساند و علنا به شعور خواننده اش توهین کند.

  در این مقاله سعی در پاسخگویی به آن نوشته را ندارم که نه تنها از لحاظ علمی که از لحاظ انشایی هم در حدی نیست که بتوان آن را یک نوشته قابل پاسخگویی به حساب آورد، اما از آنجا که این گونه «نوشته های زرد» در روزنامه های پر تیراژ، گزک به دست دشمنان این موجودات بی زبان، که متاسفانه تعدادشان هم کم نیست، می دهد تا با جرات بیشتری در امر آزار و از بین بردن این موجودات بیگناه بکوشند، لذا کمی با هم آن مقاله را بررسی می کنیم تا موجب تنویر اذهان خصوصی! و کمی هم انبساط خاطر شود.

  ۱) در ابتدای مقاله، نام نویسنده آن تنها «خانم دکتر...» ذکر شده بود، بدون اینکه توضیحی داشته باشد که دکترای ایشان در چه زمینه ای است. اگر ایشان دکترای پزشکی دارند تخصصشان چیست؟ اگرنه، دکترایشان در چه زمینه ای است؛ صنایع دستی، اقتصاد، اصلاح نباتات؟ البته اصولا عادت داریم در این زمانه، آدم هایی با تخصص های متفاوت را در جایگاه های بی ربط ببینیم. مثلا در برنامه ای که در مرکز مستند سازی سیما علیه نگهداری از حیوانات خانگی ساخته شده بود و اتفاقا از صحبت های من هم در آن برنامه سوءاستفاده شده بود، فردی که به عنوان دکتر متخصص عفونی معرفی شده بود، بعد ها کاشف به عمل آمد که مهندس مکانیک است!

  ۲) در شروع مطلب از بی وفایی گربه گفتند که «با گربه همسایه فرار می کند و گربه ها حتی به سلامتی ما آدم ها هم وفا نمی کنند!.» ایشان مسلما نمی دانستند که آزاد شدن تخمک در گربه ها همانند خرگوش و شتر، تنها پس از جفت گیری رخ می دهد و این حیوانات، تا جفت گیری نکنند دردهای وحشتناک شکمی و اسپاسم را برای آنها به همراه دارد و برای همین است که گاهی در نیمه های شب صدای مرنوی گربه ها را می شنویم که از سر درد، نه بی وفایی، به دنبال جفتشان می گردند. مسلما گربه ها و حتی شترها! در این امر مقصر نیستند و این به واسطه تدبیری است که پروردگار در نهادشان نهاده؛ و اما در مورد اصطلاح نوین و نشاط آور «وفاداری به سلامت» که من بعد از خواندنش فاتحه ای برای آرامش روح مرحوم دهخدا فرستادم، نفهمیدم یعنی چه؟ گربه، یا اصولا هر موجود دیگری حتی آدمی، چه التزامی به سلامتی ما می تواند داشته باشد؟ یعنی مثلا اگر من به واسطه سرماخوردگی باعث ابتلای همسرم به آن شوم، آیا شوهر بی وفا و خیانت کاری محسوب می شوم؟!

  ۳) توضیح داده بودند که «اگزما، بیماری است ژنتیکی و ژن خاصی(که اتفاقا نام ژن را هم اشتباه نوشته بودند!) مسوول بروز این عارضه پوستی است ولی هنوز عامل دقیق این بیماری مشخص نشده». تا اینجا مشکلی نیست، مشکل از اینجا شروع می شود که ذکر می کنند «دانشمندان در دانشگاه داندی در تحقیقی مفصل به این نتیجه رسیده اند که تماس با گربه علائم بیماری را از ۲ برابر به ۴ برابر می رساند و البته چون تعداد افراد آزمایش شده کم بوده، روی نتیجه آن نمی توان استناد کرد!» اولا اگر در اینترنت بگردید، این دانشگاه را در ۱۰۰۰ دانشگاه اول جهان نخواهید یافت، ثانیا خودشان گفتند این بیماری اصولا عامل ژنتیکی دارد و تماس با گربه شاید کمی شدت آن را بیشتر کند که تازه به خاطر کم بودن افراد، این مطالعه اصلا قابل استناد هم نیست! این درست مثل این می ماند که من به گرده گیاهان حساسیت داشته باشم و بنشینم مقاله ای بنویسم از بی وفایی گیاهان به سلامتی ام و از سازمان زیبا سازی شهرداری بخواهم نسل گیاهان را به این واسطه از سیمای شهر بکنند!

  ۴) در جای دیگر، از بیماری توکسوپلاسموز گفتند که «موجب سقط در زنان باردار می شود ولی برای افراد عادی تنها یک تب خفیف به همراه دارد (ذکر هم نکردند که فردی که یک بار در معرض قرار می گیرد علیه این بیماری مصون می شود) و همچنین با دلسوزی فراوان توضیح دادند که این بیماری از طریق خوردن مدفوع گربه و تماس با خاک آلوده، آنهم ۳ تا ۵ روز ماندن مدفوع در محیط، عارض می شود.» یعنی اینکه مراحل زیر باید طی شود تا این بیماری حادث شود: ۱/ شما گربه داشته باشید، ۲/ گربه شما آلوده به انگل توکسوپلاسما گوندی باشد، ۳/ گربه داخل منزل مدفوع کند، ۴/ شما مدفوع گربه را تا ۵ روز از محیط زندگی خارج نکنید، ۵/ خودتان یا خانمی در منزل باردار باشد و حتما در ۳ ماه اول بارداری نیز باشد(زیرا بعد از آن زمان خطری برای مادر و جنین ندارد)، ۶/ فرد مورد نظر مقداری از مدفوع ۵ روز مانده گربه را بخورد. بعد از طی تمام این مراحل شما می توانید تا چند روز صبر بفرمایید تا ببینید که شاید علائم بیماری در شما نمایان شود. البته ایشان فکر اینجا را هم کرده بودند و از خانم های محترم باردار درخواست کرده بودند، «به خاطر آلوده بودن احتمالی خاک، باغبانی نکنند و بیل هم نزنند!» من که در ابتدا گفتم که فکر کردم مطلب ایشان طنز است!

  ۵) این بیماری را که نام کاملش «توکسوپلاسموزیس» است، از سر قرابتی که احتمالا با آن حس می کردند در چند جا «توکسو» ذکر کرده بودند که مرا به یاد پسر خاله ام فریدون انداخت که بی هیچ دلیل علمی! گاهی «فری» صدایش می کنیم!

  ۶) در اواخر نوشته شان گفته بودند «اگزما و توکسوپلاسموز تنها بیماری هایی نیست که گربه را بدنام می کند. بسیاری از.....» می خواستم جلوی این نوشته تنها یک «بدون شرح» بگذارم اما دلم نیامد. من واقعا نمی فهمم داشتن بیماری برای یک گربه (که آن هم برمی گردد به نگهداری غلط ما آدم ها و عدم توجه به بهداشت گربه مان) چه بی آبرویی می آورد و کلا اگر اگزما و توکسو! برای گربه ها بی آبرویی است، ابتلا به بیماری هایی از قبیل سوزاک و سیفلیس و ایدز در ما آدم ها چه حکمی دارد؟ طبق آماری که خودشان در مطلبشان آوردند از هر یک میلیون نفر تنها ۸ نفر به این بیماری از طریق گربه مبتلا می شوند، آن هم در کشوری چون بریتانیا با ۱۲ میلیون قلاده گربه شناسنامه دار!.

  تمام اینها را گفتم، ولی بد نیست نویسنده آن مقاله، این نکته را هم بداند که من و دیگر همکاران دامپزشکم هر روز با حیوانات بیمار و آلوده در تماس هستیم تا درد و آلام آنها را کاهش دهیم و خوشبختانه هر کدامشان را که می بینم یا از حالشان جویا می شوم، در تمام این سال ها که کار می کنیم، اگر هم درگیر بیماری مشترکی شده اند، سالم و قبراق، فارغ از این مقولات خرافه گونه به کار خود می پردازند و ابایی هم از این مسائل ندارند و تنها می خواهند که اگر کسی باری از شانه هایشان برنمی دارد، باری بر آن ننهد.

  کاش ایشان کمی بیشتر می اندیشید تا ببیند در کشوری که روزانه هزاران نفر فقط بر اثر تصادفات رانندگی می میرند و معلول می شوند، در کشوری که پر است از گزارش بیماری های کشنده و خطرناک چون ایدز، وبا و... آیا پرداختن به بیماری های مشترک انسان و گربه که تنها موجب افزودن خرافات به ذهن عوام جامعه می شود، سود دیگری هم دارد؟کاش می دانستند که خطر انتقال بیماری از گربه به انسان به مراتب کمتر و کم خطر تر از انتقال آن از انسانی همچون خودمان به انسانی دیگر است.


  دکتر هومن ملوک پور، جراح و دامپزشک داخلی


 2. #2
  mihalism آواتار ها
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  38
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  کاش اینقدر باورهای کهنه و پوسیده نداشتیم.
  بسیبشس

 3. #3
  کاربر عادی
  محل سکونت
  teh
  حیوان خانگی
  cat
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  17
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  من بچه بودم شنيده بودم كه مردم ما ميگن اين گربه هاي سياه جنن .........بدبخت گربه هاي سياه :110: 4. #4
  همکار قدیمی reza torabi آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  دامپزشکی و عشق به حیوانات به معنای واقعی
  تخصص
  دامپزشک
  حیوان خانگی
  انواع حیوانات آسیب دیده ، گاه به گاه مهمان من هستند
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  10
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  اگه در جراید ما غیر از این چیزها نوشته شود باید تعجب کنیم!
 5. #5
  کاربر عادی kazo آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  هریس
  محل سکونت
  تهران کثیف
  علایق
  گرافیک و خزندگان
  تخصص
  طراح گرافیک و عکاس
  حیوان خانگی
  ایگوانا
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  6
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  کاشکی می شد این حرفا رو به گوش همه رسوند


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. گالری عکس گورامی بهشتی
  توسط b.pakray در انجمن آلبوم تصاویر آبزیان
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 25th April 2012, 12:27 PM
 2. وقتی دریا شکافته میشود
  توسط arezoo505 در انجمن آلبوم تصاویر حیوانات
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 19th January 2012, 10:50 PM
 3. قوها، موجوداتی افسانه ای
  توسط Melika در انجمن آرشیو مطالب قدیمی انجمن پرندگان
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 4th August 2011, 09:40 PM
 4. “زاغ بور” در خطر انقراض/ زیبای خجالتی فارس ظرفیت مهجور مطالعاتی
  توسط Melika در انجمن تالار حیوانات منقرض شده
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 14th July 2011, 12:58 PM
 5. نکاتی برای حالت دادن موها
  توسط AR@SH در انجمن نکات/دانستنی ها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 4th June 2011, 01:46 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید