خبرگزاري دانشجويان ايران - بجنورد
سرويس: استان‌ها


مديرکل دامپزشکي خراسان شمالي گفت: اين استان به لحاظ دارا بودن مراکز متعدد دامپروري مانند مراکز نگهداري اسب اصيل ترکمن، مراکز پرورش آبزيان، زنبور عسل، کرم ابريشم و دامداري‌هاي سنتي نياز به جذب رشته‌هاي تخصصي در حوزه دامپزشکي دارد.

دکتر علي اصغر شريفي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا افزود: صنعت دامپروري استان در حوزه بيماري‌هاي دام بزرگ، مامايي، آبزيان و جراحي مي‌تواند افراد متخصص در اين رشته‌ها را جذب کند.

وي ادامه داد: همچنين متخصصان علوم پايه نظير پاتولوژي، ميکروب شناسي و ويروس شناسي نيز مي‌تواند در مرکزpcr و آزمايشگاه کنترل کيفي اين اداره کل و همچنين در کلينيک هايي با نام مرکز بررسي و تشخيص بيماري‌هاي دام با اطلاق نام دام به معناي احشام يعني آبزيان، طيور و زنبور عسل نيز مشغول به کار شوند.

به گفته شريفي اين استان فاقد فارغ التحصيلان فعال در رشته‌هاي تخصصي در حوزه دامپزشکي است.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا حضور اين افراد در استان با توجه به درآمد پايين بسياري از دامداران و احتمال عدم مراجعه به آنها براي آن مي‌تواند به صرفه باشد اظهارداشت: در حوزه هايي مانند اسب اصيل ترکمن، به دليل اينکه اين حيوانات از قيمت بالايي برخوردار است دامداران تمايل به هزينه کردن بر روي آنها هستند.

اين مسوول بيان کرد: اين اداره کل به منظور رفع نياز دامداران و کمک در تشخيص بهتر بيماري‌ها به بخش خصوصي در حال راه اندازي مرکز مرجع بيماري‌هاي دامي در بجنورد است