فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  75
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13

موضوع: اسب ترکمن را بشناسیم!

 1. #1
  Jblaq آواتار ها
  علایق
  حیوانات
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  3
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  اسب ترکمن

  اسب ترکمن


  جایگاه اسب در جامعه و در فرهنگ و ادب ترکمن درمورد نژاد اسب های ترکمن و تاریخچه آن در کتاب های گوناگون مطالب زیادی بیان شده است – به خصوص در کتاب تبارنامه اسب ترکمن – به همین لحاظ در اینجا فقط به ذکر چند نکته بسنده می شود.
  جایگاه اسب در جامعه و در فرهنگ و ادب ترکمن درمورد نژاد اسب های ترکمن و تاریخچه آن در کتاب های گوناگون مطالب زیادی بیان شده است – به خصوص در کتاب تبارنامه اسب ترکمن – به همین لحاظ در اینجا فقط به ذکر چند نکته بسنده می شود.
  با توجه به جمجمه ای که شباهت زیادی به جمجمه اسب ترکمن دارد و توسط باستان شناسان کشف شده است که مربوط به ۳۰۰ سال قبل از میلاد می باشد، قدمت اجداد اسب ترکمن را افزون تر از دوهزار سال تخمین می زنند.
  به عقیده «برتلف»Berthelef مهد نخستین پرورش اسب ترکمن کوههای تیان شان در ترکستان خاوری یا ترکستان چین بوده است و از همین جا اسب و گردونه اسبی به چین راه یافته است.
  اسب ترکمن در دو مقطع از تاریخ به شدت ضربه خورده است، یکی از دوره نادرشاه افشار که اسب های ترکمن را با سیلمی های عرب ترکیب کردند و نژاد جدیدی به نام چناران به وجود آوردند. در این باره در کتاب تبارنامه اسب آمده است: «برای رسیدن به هندوستان راه های طولانی و طاقت فرسا در پیش لشکریان ایران بود و برای طی این مسیر احتیاج به مرکبی بود که قادر باشد این مشکل را حل کند. به این منظور، طبق دستور نادرشاه سیلمی های عرب را با مادیانهای ترکمن ترکیب و نژاد جدیدی به نام چناران به وجود آمد.»
  « دیگر این که سالهای اخیر به علت ورود اسب های خالص پاکستانی که برای مسابقات سرعت در دوره های کوتاه مناسب هستند، میدان رقابت برای اسب های ترکمن که دارای قدرت و نفس بسیارند تنگ شده و در نتیجه تعدادی از اسبداران ترکمن بدون هیچگونه مطالعه علمی و هدف صحیح شروع به خرید آن برای تخم کشی با مادیانهای ترکمنی کردند واسب دو خونی به وجود آمد. این نوع کشش ها اصالت چندین ساله اسب ترکمن را نیز از بین بردهه است.»
  « فریر. ج . پ » Ferreier.J.P. بیان می کند که : « اسب های ترکمن کاملاً آرام و نجیب هستند و عموماً تصور می شود این اسب یال ندارند، اما این اشتباه است. واقعیت این است که پوشش های سنگین و ضخیم باعث ریختن آن می شود. قیمت هر اسب حدود ۱۵ الی ۲۰ لیره است. اما اسب هایی نیز پیدا می شوند که بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ لیره ارزش دارند و یا حتی بیشتر، و با این که برای سرعت تربیت نشده اند به خوبی با اسب های انگلیسی قادر به مسابقه در مسافت های خیلی کوتاه هستند. البته یک ترکمن هیچ وقت و به هیچ قیمت اسب خوبی را که دارد نمی فروشد.»
  «جیمز آبوت» James Abbott در کتاب شرح مسافرت خود می گوید: «اسب ترکمن قوی، دارای عضلات به هم فشرده و چشمان زیبا است. راه رفتن آن باشکوه است و رگ و پی های درشتی دارد.»
  ● منزلت اسب در اسلام
  اسب در کتاب آسمانی مسلمانان از احترام و جایگاه خاصی برخوردار است. پروردگار در قرآن کریم به اسب تیزتک سوگند خورده است که در نوع خود سخنی بس شورانگیز است: «والعادیات ضبحاً فالموریات قدحاً فالمغیرات صبحاً فاثرن به نقعاً فوسطن به جمعاً» (سوره عادیات آیات ۱ تا ۵) سوگند به اسب هائی که در تاختن، نفسشان به شماره می افتد و سوگند به اسب هائی که به هنگام شتاب، از برخورد سم هایشان با سنگ ها، آتش برمی افروزند. صبحگان (دشمنان حق) را به غارت می گیرند و گردوغبار برانگیخته، گرداگرد سپاه دشمن حلقه می زنند و آنان را محاصره می کنند.
  این حیوان نجیب، که از دیرباز در سفر و حضر و در جنگ و صلح، یار دیرین آدمی به شمار می رفته است، در همگی ادیان و مذاهب، مورد توجه بسیار بوده است. در قرآن ضرورت نگهداری و تربیت اسب، به صراحت بیان شده و در این خصوص به مسلمانان سفارش شده است: «و اعدّوا لهم ما استطعتم من قوّه و من رباط الخیل ترهبون به عدوّالله و عدوّکم...» (سوره انفال آیه ۶۰) شما (ای مؤمنان) تا جائی که در توان دارید، سلاح ها و اسب های جنگی آماده سازید تا دشمنان خدا و بدخواهانِ خود را به هراس افکنید.
  ● جایگاه کنونی اسب
  با اینکه منطقه ترکمن صحرا هنوز هم به عنوان یکی از مهترین مراکز پرورش و نگهداری اسب به شمار می رود، ولی به طور کلی ساختار اجتماعی در رابطه با اسب نسبت به گذشته دگرگون شده است.
  مراکز پرورش و نگهداری به مناطق ویژه ای محدود شده است و در شهر از رفت و آمد اسب ها مطلقاً اثری نیست. این که هر فرد ترکمنی اسب داشته باشد و یا سوارکاری بلد باشد، تصوری بیهوده است، زیرا حضور اسب ها تنها در میدان های مسابقه شهرهای گنبد کاوس، بندرترکمن و آق قلا خلاصه می شود. البته، به غیر از تمرین ها که در دشت های هموار و سرسبز انجام می دهند. شرایط زندگی و نیز هزینه های گزاف به هر فردی اجازه داشتن اسب را نمی دهد، چون که هزینه نگهداری یک اسب (منظور یک اسب خوب کورس است). از هزینه ماهانه چند خانواده نیز افزون تر است.
  بنابراین، خیلی از افراد حتی برای یک بار هم سوار اسب نشده اند. البته این امر را نمی توان دلیل بر کاهش علاقه این قوم به اسب دانست، زیرا حضور چند ده هزار نفری مردم در میدان های مسابقه، خود گواه بر این است که عشق به اسب با خون این مردم عجین است و به آسادگی از بین رفتنی نیست.
  در مورد آداب و سنن هم، دیگر همچون گذشته نیست. در عروسی ها هیچ گونه مسابقه اسب سواری برگزار نمی شود، و یا مراسمی شبیه به مراسم «کوک بوری» به هیچ عنوان برگزار نمی شود، چون نه شرایط موجود چنین مراسمی را ایجاب می کند و نه امکانات برگزاری آنها هست.
  زیور آلات قیمتی اسب تقریباً دیگر به چشم نمی خورد و پوشش های آن نیز تنها به اقلام معدودی، محدود می شود.
  بعد دیگری از قضیه که تا حدی امروزه نیز باقی مانده است، بعد اقتصادی است، یعنی، فردی اگر اسبان خوبی داشته باشد و به پرورش اسب همت گمارد، بی گمان پول خوبی از این راه نصیبش خواهد شد.
  باری، در هر صورت و تحت هر شرایطی باز هم اسب و ترکمن دو یار ناگسستنی هستند و روابط تنها تحت تأثیر شرایطی اجتماعی در هر دوره به گونه ای دیگر متجلی می شود.
  اسب در زمانی که ترکمن ها دستشان از همه جا کوتاه بود، بهترین یاور آنها به شمار می رفت و می توان گفت، تمام زندگی آنها را تشکیل می دارد، و بسیار حق ناشناسی می خواهد که انسان یاور دیرینه خود را به دست فراموشی بسپارد، و بحمدالله هنوز این گونه حق ناشناسی در فرهنگ ترکمن جای نگرفته است. پس رابطه به گونه سابق برقرار خواهد بود. یعنی هر جا نام ترکمن به میان آید موجودیت اسب به ذهن خواهد آمد و بالعکس.
  ● پوشش اسب و نحوه انجام مسابقات:
  نظر به اهمیتی که ترکمن به اسب قائل می شده است و حتی او را بهتر از خود پرستاری می کرد. پوشش هایی که برای اسب خود در نظر می گرفت، بسیار متعدد و کامل بود، درحالی که خود شاید بیش از یک لا پیراهن مندرس به تن نداشت.
  این پوشش ها عبارتند از:
  ۱) درونی ترین پوشش اسب را «اچرگی» Ecergi می گویند.
  ۲) بعد از اچرگی، نمد دیگری به نام «گزرمن» Gezermen قرار می دهند.
  ۳) جل و «اورتمن» Ortmrn پوشش های بعدی را تشکیل می دهند.
  تمام این پوشش ها را با بندی به نام «قارین باغ» Garinbag (شکم بند) به تنگ گاه اسب وصل می کنند. در زمستان اسب را با نمد سفید بزرگی می پوشانند که به آن «بورامه کچه» Buremekece می گویند. ترکمن ها به اسب نعل نمی کوبند، چون خاک صحرا نرم است و احتیاجی به نعل ندارد. زین را به زبان ترکمنی ایه ر Eyere می نامند که رکاب یا اوزنگ Ozeng به آن متصل است. مهار اسب را اویه ن Uyen می گویند. علاوه بر اینها اسب ترکمن دارای زیورآلات نقره ای با آب طلا بود که به اسب زیبائی خاصی می داد. این زیورآلات عبارتند از:
  ۱) آلاغایش: Alagayis نوار چرمی که روی آن را با نقره و طلا آرایش داده، زیور بسیار جالبی که نفیس و گران قیمت است و آن را به گردن اسب می بستند.
  ۲) گووس بند: Gewisbnd زیوری از طلا و نقره بعد از آلاغایش می بندند.
  ۳) یل فه ویچ: Yelfewic که بر پیشانی اسب می بندندو دارای زیوری است از نقره و طلا، که برای دفع مزاحمت حشرات مزاحم استفاده می شود.
  این روش های ویژه در پوشاندن اسب بیشتر از نبودن جایگاه برای اسب و خوی کوچ نشینی ترکمن ریشه گرفته و اکنون برای اسبداران به موجب یک ضرورت درآمده است.
  مربی اسب را «سیس» Seyis و چابک سوار نوجوان را «آت اوغلان» Atoglan می گویند. کره ها را در شش ماهگی از شیر گرفته و آنها را با نمد زین کرده و به تدریج با افسار آشنا می کنند.
  اسب ها را نسبت به چابکی و دوام و سن به چند دسته می کنند.
  مثل «بیرآیلام» Biraylam (یک دور)، «ایکی آیلام» Ikiaylam (دودور) و غیره.
  کرّه یکساله را «طای» Tay گویند، بیست ماهه را «قاباقونان» Gabagonan ، کرّه دوساله پرقدرت را «اولی قونان» Uligonan ، اسب بزرگ را «اولی»، اسب بزرگ کم نفس را «یلدم» Yeldom ، اسب بزرگ پرنفس «اولی یلدم»، اسب پرنفس تیزرو را «انه سی بایراق» Enesibayrag و اسب پرنفس را «چایرچی» Cayirci می نامند.

  بانک اطلاعات گردشگری


  و اما چگونه می توان همانند یک انسان واقعی زیست......


 2. #2
  همکار قدیمی reza torabi آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  دامپزشکی و عشق به حیوانات به معنای واقعی
  تخصص
  دامپزشک
  حیوان خانگی
  انواع حیوانات آسیب دیده ، گاه به گاه مهمان من هستند
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  10
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  اسب ترکمن را بشناسیم!  اسب ترکمن گونه‌ای از اسب با نژاد ایرانی که در منطقه ترکمن صحرا زیست کرده و پرورش می‌یابد. رنگ آنها بیشتر خاکستری رنگ و بدنی کشیده و لاغر دارند. شکم آنها بر خلاف بسیاری از نژادهای دیگر اسبها ، تخت و به معنی دیگر شکم آنها لاغر است. صادرات این اسب به خارج از کشور ممنوع است.

  اسب ترکمن اسبی است دارای ویژگی های منحصر به فردی از جمله: قد 148 تا 155 سانتیمتر ،گوشهای بلند ومتحرک،سینه فراخ و متناسب ،کپل کم شیب با عرض خوب ،مفاصل قوی،سم های محکم با زاویه مناسب،تحمل حرکات سنگین ورزشی و…است. رنگ های اصلی این نژاد : کهر،نیله،کرنگ،سمند و قره کهر می‌باشد.

  نژادهای شناخته شده از اسب ترکمن در سه گروه : یموت،آخال تکه،چناران(مخلوط از تلاقی اسب ترکمن وعرب) دسته بندی شده اند.


  اسب ترکمن اندامی کشیده، دُمی باریک، سر و گردن زیبا دارد. برای اسب های بانژاد ترکمن درسال های گذشته ذخیره‌های ژنتیک این اسب، تقاضای جهانی یافته است. اسب ترکمن در نزد ترکمن ها پیشینه‌ای طولانی در سنن و زندگی صحرانشینی وجنگ وگریزها درگذشته داشته است.

  گفتنی است برنامه های اشتباه نیم قرن گذشته لطمه زیادی به ذخیره ژنتیکی اسب های ترکمن زده است و متاسفانه تعداد اسب های ترکمن خالص و خوب به شدت کاهش یافته است.

  - امروزه خالص ترین اسب های ترکمن ایران را در منطقه راز و جرگلان از توابع استان خراسان شمالی می توان یافت که بیشترین جمعیت این اسب را دارا می باشد. خوشبختانه در سال های اخیر توجه بیشتری به تولید اسب های ترکمن شده است. تعدادی اندک و پراکنده از این نژاد توسط علاقه مندان در اصفهان، تهران، شیراز و همدان نیز نگهداری می شوند.  پیشینه اسب ترکمن:

  از گورهای سکایی یافت شده در پازیریک واقع در کوه های آلتای، آثاری از اسب ترکمن مربوط به 400 سال قبل از میلاد به دست آمده است. حالت قرار گرفتن گردن، شکل و استخوان بندی صورت و سایر اندام های این اسب ها خود دلیل بر صحت این مطلب است.

  استفاده اسب ترکمن در تاریخ:

  سکاها، هخامنشیان و بیش از همه اشکانیان از اسب های ترکمن در سواره نظام خود سود بردند. شاهان سلجوقی و صفویان نیز سوار بر اسب های ترکمن مملکت تحت سیطره خود را گسترش دادند و امنیت بخشیدند و نادرشاه افشار با ترکیب ترکمن و سایر اسب های ایران تا هند پیش رفت.

  - از گذشته های دور و سلسله هان در چین گرفته تا خلفای عباسی و سلاطین عثمانی از اسب ترکمن در بخش های مختلف سپاه خود استفاده می کردند. بوسفالوس اسکندر و جهان پیمای ناپلئون، نمونه هایی از اسب های ترکمنی هستند که پای به فتوحات زیادی گذاشتند.

  - نقاشی های صفوی و قاجار هنوز هم نقش و نگار اسب های ترکمن را در جنگ و شکار شاهان و شاهزاده‌ها نشان می دهد.  خصوصیات بارز ظاهری

  قد: اغلب 158 - 148 سانتیمتر

  سر: صورت کشیده، خشک، استخوانی و ظریف، چشم ها براق و حدقه برجسته، گوش ها بلند و نازک و خوش فرم و کاکل کم پشت.

  گردن: در آخال تکه بلند، باریک، اتصال به سر ظریف و با زاویه عمودی نسبت به بدن ولی در یموت کوتاه تر، عضلانی و قویتر، زاویه عمودی کمتر.

  اندام های حرکتی: پاها بلند، خشک و نازک با تاندون ها و مفاصل قوی و متناسب. قلم ها بلند، گام ها نرم و سبک و حرکات باشکوه، سم در یموت قوی ولی در آخال تکه غیر مستحکم، عدم وجود موهای پشت بخلق.

  بدن: اسکلت قوی، اندام ها بلند و کشیده و لاغر اما بسیار نیرومند، جدوگاه برجسته، شانه بلند، شیب کمر به طرف جلو و فاقد برجستگی، شکم تازی و در قسمت نزدیک به کپل جمع شده، کپل در طول بدن کشیده.

  پوست و مو: پوست فوق العاده نازک ولی سفت، موهای سطح بدن کوتاه، نازک، ابریشمی با درخشندگی خاص، یال بسیار کم پشت و کوتاه، اتصال دم اندکی بالاتر از سایر نژادها، دم در حین حرکت آزاد و پایین.

  رنگ: بیشتر رنگ ها در این نژاد دیده می شود که با درخشندگی خاصی همراه است.

 3. #3
  کاربر عادی
  محل سکونت
  teh
  حیوان خانگی
  cat
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  17
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  من اسب تركمن تو تركمن صحرا و اق قلعه اگه اشتباه نگم تلفظشو زياد ديدم اونا همش با اسب سرو كار دارند وتو كوچه و خيابوناشون پره اسبه 4. #4
  موسس میهن پت Pars آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  محمد
  محل سکونت
  شهر باران
  علایق
  حیوانات ، مطالعه ، موسیقی
  تخصص
  بهداشت مواد غذایی
  حیوان خانگی
  ماهی زینتی
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  1
  میانگین پست در روز
  2.35
  نوشته ها
  4,717
  ممنون رضا جان عالی بود  به دوستان خود بگویید... میهن پت Mihanpet.ir


 5. #5

  محل سکونت
  تهران
  حیوان خانگی
  کاسکو-گربه
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  21
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  چقدر خوشگله 6. #6
  کاربر میهن پت milad آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  تخصص
  دانشجو
  تاریخ عضویت
  Nov 2011
  شماره عضویت
  602
  میانگین پست در روز
  0.04
  نوشته ها
  64
  نقل قول نوشته اصلی توسط Ahoora نمایش پست ها
  من اسب تركمن تو تركمن صحرا و اق قلعه اگه اشتباه نگم تلفظشو زياد ديدم اونا همش با اسب سرو كار دارند وتو كوچه و خيابوناشون پره اسبه
  برگردون فارسی آق قلا میشه آق قلعه ! البته سر و کار همه با اسب نیست ، شاید تا چند سال پیش بود که حمل و نقل بعضی کالا ها مثل سیمان و .... با اسب بود که الان این وضعیت خیلی کمتر شده و اسب ها بیشتر تو میدون مسابقه و یا در روستا های مرزی بیشتر به چشم میخورند

 7. #7
  كاربران منتظر ايميل تاييد
  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  شماره عضویت
  147
  میانگین پست در روز
  0.04
  نوشته ها
  82
  نقل قول نوشته اصلی توسط milad نمایش پست ها
  برگردون فارسی آق قلا میشه آق قلعه ! البته سر و کار همه با اسب نیست ، شاید تا چند سال پیش بود که حمل و نقل بعضی کالا ها مثل سیمان و .... با اسب بود که الان این وضعیت خیلی کمتر شده و اسب ها بیشتر تو میدون مسابقه و یا در روستا های مرزی بیشتر به چشم میخورند
  آق قلا به معنی قلعه سفید که برای مدت کوتاهی در دوره پهلوی به پهلوی دژ تغییر نام پیدا کرد. در بین مردم قوم ترکمن اسب حکم یک دوست را دارد

 8. #8
  کاربر عادی
  محل سکونت
  teh
  حیوان خانگی
  cat
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  17
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  منم منظورم همین بود عاشقه اسبن 9. #9
  کاربر میهن پت milad آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  تخصص
  دانشجو
  تاریخ عضویت
  Nov 2011
  شماره عضویت
  602
  میانگین پست در روز
  0.04
  نوشته ها
  64
  فرید و اهورا مرسی کاملا درست میگین:)

 10. #10
  كاربران منتظر ايميل تاييد
  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  شماره عضویت
  147
  میانگین پست در روز
  0.04
  نوشته ها
  82
  نقل قول نوشته اصلی توسط milad نمایش پست ها
  فرید و اهورا مرسی کاملا درست میگین:)
  خواهش میکنم میلاد جان
  در ضمن من خودم ترکمن هستم

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تبعید یک میمون سیگاری به جزیره‌ای دوردست برای ترک سیگار
  توسط RAMIN در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 22nd February 2013, 11:39 PM
 2. تاثیر ورزش بر سرطان سینه
  توسط elahE_3 در انجمن پزشکی و سلامت
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2nd May 2012, 08:33 PM
 3. پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 27th January 2012, 02:14 PM
 4. سیندرلا نسخه جدید (طنز)
  توسط Melika در انجمن آرشیو مطالب حذف شده و قدیمی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 26th August 2011, 10:56 PM
 5. متخلفین با بی سیم و سلاح جنگی در دام محیط بانان سمنان
  توسط آیسه در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 18th August 2011, 01:48 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید