قفس کاسکو بايد حتماً چهار گوش باشد. کاسکو نمي تواند در قفس گرد زندگي کند چون در آن دچار سردرگمي شده و اين امر باعث بالا رفتن ميزان استرس و نهايتاً بوجود آمدن پديده پرکني مي شود.

از حيث اندازه قفسهاي متفاوتي در بازار موجود مي باشد که اندازه 45*45 با ارتفاع 60 سانتيمتر متداول ترين اندازه و براي منازل آپارتماني ايده آل مي باشد.بهترين ارتفاع قراردادن قفس از سطح زمين حدود يک متر و نيم مي باشد. کاسکو بايد در ارتفاعي قرار گيرد که از لحاظ منظره ديد هم سطح با قد صاحب خود باشد. در صورتي که در ارتفاع پايين تري نسبت به افراد قرار گيرد احساس بي دفاعي ، ترس ، استرس و بي قراري مفرط در او نمايان مي شود. اگر هم در سطحي بالاتر از قد صاحب خود مثلاً نزديک به سقف قرار بگيرد حالت برتري و تهاجمي نسبت به افراد پيدا مي کند و اهلي شدن او را به تأخير مي اندازد. رعايت اين موارد در خصوص کاسکوهاي وحشي ضروري تر است. معهذا براي جلوگيري از جمع شدن و ورود حشرات به قفس هرگز آنرا را روي زمين قرار ندهيد.

براي راحتي در جمع آوري ذرات ريز ، پرها و خرده هاي غذا که از قفس بيرون ريخته مي شوند ، بهتر است يک زير انداز پلاستيکي که کمي از سايز قفس بزرگتر است ، روي زمين پهن نماييد و هر چند روز يکبار آنرا با آب و صابون بشوئيد.

ميله هاي قفس کاسکو نبايد خيلي نازک باشد. کاسکو عادت دارد مرتب از ديواره هاي قفس بالا و پائين رفته و به قولي قفس نوردي نمايد . اگر ميله هاي قفس نازک باشد باعث ايجاد زخمهايي در کف پاهاي کاسکو و بروز عفونت مي گردد.

جنس ميله ها بايد از فلز مرغوب آبکاري شده و يا با رنگ کوره ايي و حتي المقدور استيل باشد . اگر جنس آبکاري ميله ها خوب نباشد و يا با رنگ معمولي رنگ شده باشد ، کاسکو به هنگام گرفتن ميله ها با منقار خود مقداري از رنگ يا آبکاري ميله را کنده و وارد دهان خود مي نمايد که موجب بروز مسمويت و حتي مرگ کاسکو مي شود.

قفس باید به شکلي ساخته شده باشد که براحتی بتوان بدون داخل کردن دست درون قفس ،ظروف آب و غذا و زیره آنرا تعویض کرد . وارد کردن دست درون قفس به ويژه براي کاسکوهاي وحشي استرس زا و براي انسان نيز خطر گاز گرفتگي دارد.

سقف قفس بايد قابليت باز شدن داشته باشد و بتوان يک ميله نشيمن را روي آن سوار کرد.لازم است کف قفس از جنس پلاستيک مرغوب خود رنگ باشد و براي جلوگيري از تجمع باکتريهاي بيماري زا ، صيقلي ، بدون پوسيدگي ، شيار و شکستگي باشد.

درب قفس بايد به نحوي قفل ايمني داشته باشد. از آنجا که کاسکو پرنده بسيار باهوشي است براحتي نحوه باز کردن در قفس را ياد گرفته و اقدام به باز نمودن آن و خروج از قفس مي نمايد. پس با ايجاد يک قفل ايمن از اينکار او جلوگيري نماييد.

درون قفس حداقل يک نشيمن گاه لازم است. در فروشگاه ها نشيمنگاه هاي داراي مواد معدني هم وجود دارد که براي زماني که کاسکو ميله را گاز مي گيرد بر اثر آن کمي هم مواد معدني وارد بدن او مي شود.

ميله نشيمن گاه نبايد صاف و صيقلي باشد چون به پاهاي کاسکو آسيب مي رسد. بهترین گزینه برای نشیمن گاه استفاده از شاخه های خشک درختان است که هم صیقلی نیست و هم دارای شکل نامتقارن و انحنا می باشد.

ضخامت میله باید مناسب با اندازه انگشتان پاي کاسکو باشد به اين معني که قطر آن در حدود 2 سانتیمتر باشد. معمولاً براي طوطيان بزرگتر از جمله ماکائو ها از ميله هاي ضخيم تر استفاده مي شود.ظروف غذاخوري که معمولاً روي قفس نصب شده است پلاستيکي مي باشد که با توجه به عادات رفتاري کاسکو زمان زيادي دوام نمي آورند. بهتر است براي ظروف غذا خوري از ظروف استيل ضد زنگ ( بدون آبکاري) يا از ظروف شيشه اي بدون شيار و فرورفتگي استفاده شود. اگر مي خواهيد از ظروف شيشه اي استفاده کنيد بايد از ظروف شيپوري شکل استفاده نماييد. وزن اين ظروف بايد به نحوي باشد که کاسکو نتواند با منقار خود آنرا از جاي خود بيرون آورد. هرگز از ظروفي که داراي شيار ، عاج يا نقش و نگار هستند استفاده نکنيد چون ناخواسته مکان مناسبي براي رشد باکتريهاي بيماري زا فراهم کرده ايد.

منبع: http://kasko-parrot.******.com