بر اساس سرویس دانش و فناوری برنا، دانشمندان فرانسوی یک گام به ساختن واکسن جدیدی که بتواند از ابتلا به بیماری هپاتیت C جلوگیری کند، نزدیک شدند.

به گزارش ام اس ان بی سی، در حال حاضر هیچ واکسنی برای هپاتیت C وجود ندارد، اگرچه تعدادی از شرکت‌ها در حال ساختن "واکسن‌های درمانی"‌ هستند که به کسانی که از قبل به این بیماری مبتلا هستند کمک می‌کنند.

این دانشمندان فرانسوی آخرین تحقیقات خود را بر روی موش‌‍ها و میمون‌ها انجام دادند. آن‌ها در آزمایشات خود روی این حیوانات موفق شدند که واکنش گسترده‌ پروتئین‌های سیستم ایمنی که پادتن‌های خنثی‌کننده نام دارند را فعال کنند.

این پادتن‌ها با انواع مختلف ویروس هپاتیت C مبارزه می‌کنند و این امر نشان‌دهنده آن است که واکسن جدید حتی در صورتی که این ویروس جهش پیدا کند، موثر است.

دوید کلاتسمن (David Klatzmann) یکی از اعضای این گروه تحقیقاتی می‌گوید: وجود پادتن‌های خنثی‌کننده در واکسن پیشگیری کننده بسیار ضروری است و در واکسن درمان‌کننده هم این پادتن‌ها مزیت بزرگی به شمار می‌روند.

براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی حدود 130 تا 170 میلیون نفر از مردم جهان به طور مزمن آلوده ویروس هپاتیت C هستند و سالانه بیش از 350 هزار نفر از این تعداد در اثر بیماری‌های کبدی مرتبط با این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.