فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  5
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: حیوانات اگزاتیک، حیوانات خانگی نیستند

 1. #1
  Jblaq آواتار ها
  علایق
  حیوانات
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  3
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  حیوانات اگزاتیک، حیوانات خانگی نیستند

  حیوانات اگزاتیک، حیوانات خانگی نیستند
  میمون، راسو، کروکودیل، جوجه تیغی و خارپشت. هر حیوانی که بتوانید انتظار داشته باشید در یک برنامه ی حیات وحش ببینید، اما اینبار در خانه ها! اینها تنها برخی از گونه هایی هستند که در انگلستان به عنوان "اگزاتیک پت" خرید و فروش می شوند.


  در انگلستان بیش از 1000 گونه از حیوانات اگزاتیک توسط اشخاص حقیقی نگهداری می شوند (1) یعنی بیش از بازه ی گونه های اهلی سنتی همچون سگ و گربه. طوری که حیوانات اگزاتیک (آنهایی که اهلی و بومی نیستند) پر رشدترین بخش بازار حیوانات خانگی در انگلستان است. (2)  نتایج یک تحقیق نشان داد که بیش از 150 گربه سان بزرگ (شامل 12 شیر و 14 ببر)، 500 میمون و 250 مار سمی با اخذ مجوز در انگلستان توسط اشخاص حقیقی نگهداری می شوند. (3)  این حیوانات از کجا می آیند؟


  هر ساله در سراسر جهان، در حدود 4 میلیون پرنده، 640000 خزنده، 40000 نخستی و 350 میلیون ماهی تروپیکال در این بازار ثبت می شوند. (4)

  گرچه برخی ازآنها در اسارت تکثیر شده اند ولی بسیاری از آنها هنوز از طبیعت شکار می شوند. در حدود 84% از کل خزندگان زنده ای که در سال 2003 به انگلستان وارد شدند از طبیعت شکار شده بودند(5). بیش از 95% ماهی های اقیانوسی نیز از طبیعت شکار می شوند(6).


  این حیوانات با تبلیغات در روزنامه های محلی و مجلات نگهداری حیوانات به فروش می رسند و حتی وبسایت هایی ویژه گربه سانان بزرگ، گورخر و مورچه خوار هم می فروشند. افرادی که این حیوانات را خریداری میکنند نمیدانند آنها از کجا می آیند درحالیکه برخی از جمله الیگیتور و میمون در صندوق عقب ماشین و در ایستگاه های فرعی دست به دست می شوند.  فروش اگزاتیک پتها از طریق اینترنت رو به گسترش است و کنترلش عملا ناممکن. تقریبا هر حیوانی را می توان بدین ترتیب خریداری نمود و در اکثریت قریب به اتفاق موارد، هیچ توجهی به اینکه آیا خریدار قادر به تامین نیازهای اولیه حیوان هست یا نه نمی شود.
  نتایج یک تحقیق در سال 2008 نشان داد که تبادلات غیر قانونی حیات وحش از طریق اینترنت به دلیل فقدان قوانین قابل اعمال و نظارت ضعیف بسیار گسترده است. تجارت پرندگان زنده اگزاتیک "در حدود 20% کل فعالیتهای مشاهده شده در این تحقیق را تشکیل میداد و پس از تجارت عاج فیل رتبه دوم را داشت." (7)  معضلی رو به رشد

  بسیاری از حیوانات اگزاتیک وقتی جوان و کوچک هستند خریداری می شوند! اما به زودی بزرگ و غیر قابل کنترل می شوند. یک راک پیتون می تواند به 5 متر هم برسد و یک ایگوانا به 1.5 متر و یک تراپین به بیش از 30cm. یک تانک کوچک به زودی بی مصرف خواهد شد. چه بسا یک اتاق کامل هم نتواند فضای مورد نیاز این حیوانات را تامین کند.

  طوطی ها تا 80 سال نیز عمر می کنند، مارها و میمونها تا 30 سال عمر میکنند و ایگوانا تا 20 سال و این در حالیست که افراد بسیار کمی قادرند تمام عمر از آنها به گونه ای مسئولیت پذیرانه مراقبت و نگهداری کنند. بسیاری از حیوانات اگزاتیک خانه به خانه میچرخند و هرگز هم مراقبت کافی و محیطی باثبات را تحربه نمیکنند. در طبیعت، نخستی ها تمام زندگی شان را با مصاحبت همنوعانشان سپری میکنند، چیزی که انسان قادر به تامین اش نیست. بسیاری از نخستی هایی که در دستان افراد حقیقی هستند، حتی از مصاحبت همنوعشان محروم اند.


  نگرانی ها بابت رفاه حیوانات


  ترویج دهندگان نگهداری از اگزاتیک پتها غالبا ادعا دارند که نگهداری از آنان ساده است و خزندگان را اینچنین توصیف می کنند:

  "گزینه ای عالی برای افراد پر مشغله. چرا که لازم نیست آنها را برای قدم زدن بیرون ببرید و به فضای زیادی برای زندگی احتیاج ندارند." (8)


  با این وجود، هر گونه کاملا برای محیط زندگی منحصر به فرد خود تطابق یافته و در اکوسیستم جایگاهی ویژه را به خود اختصاص داده و خانه های ما انسانها قادر به تامین تمامی نیازهای آنان نیست.


  خزندگان می توانند در نتیجه ی رطوبت نامناسب و نور ناکافی از بیماریهای تنفسی، آلودگی های قارچی، نرمی استخوان و فساد دهان رنج برند. بسیاری نیز به دلیل استفاده ی غلط از لامپها و سایر منابع گرمایشی دچار سوختگی می شوند. حتی لوازم اولیه هم می توانند کشنده باشند: بستر نامناسب محیط در صورت بلع می تواند کشنده باشد. (9)


  در 15% خزندگان خانگی سوء تغدیه مشاهده شده (10). و غالب موارد ویزیت شده ی پرندگان و خزندگان توسط دامپزشکان، مربوط به پرورش نامناسب بوده (11).


  گزارش RSPCA: تداوم تجارت غیر قانونی لاکپشتها: (12)
  "شبیه سازی شرایط محیطی طبیعت برای لاکپشتها (tortoise) در اسارت عملا ناممکن است"
  مطالعه ای روی لاکپشتهای (tortoise) وارد شده به پت شاپها نشان داد که بصورت میانگین 26.5% آنان در سال اول مردند و در طول 4 سال 92% جانشان را از دست دادند. این مرگ و میرها زمانی اتفاق افتادند که صاحبانشان دیگر قادر به تامین شرایط محیطی لازم برای بقای آنان نبودند. (13)


  قطعا، تنها خزندگان نیستند که در رنج اند. 90% پرندگانی که به یک دانشکده دامپزشکی در اسکاتلند مراجعه کرده بودند به دلیل تغذیه نامناسب با کمبود ویتامین مواجه بودند (14). طوطی ها معمولا به دلیل تامین نشدن خواسته هایشان به خود آسیب می زنند  یک رفتارشناس پرنده ی صاحبنظر می گوید:
  "پرکنی، عصبی بودن، گاز گرفتن و جیغ کشیدن برای جلب توجه غالبا ناشی از استیصال پرنده و عدم درک نیازهایش هستند "

  جوجه تیغی ها، به عنوان یک اگزاتیک پت رایج، به دلیل پرورش فشرده به یک مشکل عصبی مرگبار مبتلا هستند (16) بطوری که 10% جوجه تیغی های کوتوله ی آفریقایی که در آمریکا به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شوند به آن مبتلا هستند (17).
  نور طبیعی برای زندگی نخستی ها حیاتی است در حالیکه غالبا داخل منازل نگهداری می شوند و به همین دلیل به پوسیدگی دندان، آبسه و نرمی استخوان مبتلا هستند (18). دندان نیش برخی نیزکشیده شده تا گاز نگیرند و یا برای مهار خشونت شان اخته می شوند و در نتیجه از لحاظ جسمی و روحی آسیب می بینند (19).

  نخستی ها را در سنین پایین از مادر جدا می کنند تا برای فروش رو به جلو دست آموز شوند. در طول مطالعه ی CAPS، به محققین پیشنهاد فروش میمونهایی به سن 6 هفته هم داده شد و یک بچه مارموزت را اینطور تبلیغ کرده بودند:

  "تازه شروع به خوردن غذای جامد کرده".  بسیاری از حیواناتی که در بازار حیوانات خانگی به فروش می رسند حیواناتی اجتماعی هستند و با اینحال بصورت منفرد نگهداری می شوند. شوگرگلایدر، بسیار اجتماعی است و اگر توجه کافی دریافت نکند به دلیل آسیب به خود و اضطراب ناشی از تنهایی جانش را از دست می دهد (20).
  دامپزشکان کمی تخصص ویژه ی درمان حیوانات اگزاتیک و یا توان ارائه مشاوره به صاحبان آنان را دارا هستند. بسیاری نیز به دلیل ریسک بیماریها، از درمان نخستی ها سر باز می زنند(21). آنهایی هم که متخصص هستند اندک اند و گران. خزندگان به عنوان حیواناتی ارزان قیمت برای نگهداری به فروش می رسند، چقدر احتمال دارد که افراد بتوانند یا بخواهند هزینه ی درمان توسط متخصصین را بپردازند؟  ادامه دارد....

  ترجمه: The Almighty
  منبع: captiveanimals.org


 2. #2
  کاربر فعال اریانا آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  علی حبیب خدا
  محل سکونت
  کرج
  علایق
  حیوانات
  حیوان خانگی
  همه چی
  تاریخ عضویت
  Jul 2012
  شماره عضویت
  3092
  میانگین پست در روز
  0.22
  نوشته ها
  341
  میمون، راسو، کروکودیل، جوجه تیغی و خارپشت. هر حیوانی که بتوانید انتظار داشته باشید در یک برنامه ی حیات وحش ببینید، اما اینبار در خانه ها! اینها تنها برخی از گونه هایی هستند که در انگلستان به عنوان "اگزاتیک پت" خرید و فروش می شوند.

  در انگلستان بیش از 1000 گونه از حیوانات اگزاتیک توسط اشخاص حقیقی نگهداری می شوند (1) یعنی بیش از بازه ی گونه های اهلی سنتی همچون سگ و گربه. طوری که حیوانات اگزاتیک (آنهایی که اهلی و بومی نیستند) پر رشدترین بخش بازار حیوانات خانگی در انگلستان است. (2)  نتایج یک تحقیق نشان داد که بیش از 150 گربه سان بزرگ (شامل 12 شیر و 14 ببر)، 500 میمون و 250 مار سمی با اخذ مجوز در انگلستان توسط اشخاص حقیقی نگهداری می شوند. (3)
  هیچ کدام از این حیوانات اگزاتیک پت نیستند.
  اگزاتیک پت قوانین خاص خود را دارد و این قوانین بسیار خوب و به جاست
  شاید کسانی که ار این حیوانات نگهداری میکنند حیوان خود را اگزاتیک پت بنامند ولی کاملا در اشتباهند.
  اگر شما نگهداری از اگزاتیک پت(نه حیوانات وحشی که شما نوسته اید)را غلط میدانید بهتر است بدانید که کاکادو و همستر هم جزو اگزاتیک پت هستند .ایا شما نگهداری همستر و کاکادو هارا غیر انسانی مینامید؟(حیوانات ذکر شده حیوانات وحشی هستند نه اگزاتیک پت.همه نگهداری این حیوانات را غیر انسانی میدانند)شوگر گلایدر و بقیه ی اگزاتیک پت ها وقتی در شرایت مناسب نگهداری شوند مشکلی ندارند و خیلی هم سر حال هستند. وقتی نگهداری صحیح نباشد ابن مشکلات برای سگ و گربه نیز اتفاق میفتد
  ویرایش توسط اریانا : 19th October 2012 در ساعت 12:23 PM

 3. #3
  کاربر فعال reza آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  362
  میانگین پست در روز
  0.11
  نوشته ها
  210
  نکته مهم اینه که پت چند تا شرط داره و شرط مهم و لازمش (نه کافی!) اینه که در اسارت تکثیر بشه! در نتیجه حیواناتی که از طبیعت شکار میشن اصلا پت نیستند و نباید نگهداری بشه! البته حیواناتی که شکار میشن و به عنوان پت فروخته میشه تقریبا مشخص هستند مثلا سنجاب ایرانی و یا بعضی گونه های خزندگان و بندپایان! مسلما به صرفه نیست خزنده ای مثل بیردد دراگون رو که تو اسارت راحت تکثیر میشه شکار کرد و فروخت!نکته مهم دیگه اینه که شخصی که نگهداری می کنه از تمام شرایط حیوون آگاه باشه! متاسفانه در حق این حیوونا به علت نا آگاهی ما واقعا ظلم میشه! به خصوص بچه ایگوانا ها ! چون از شرایط نگهداریشون خبر نداریم و می بینیم یه خزنده سبز خوشگل گیاه خوار هست فکر می کنیم راحته و می خریم در حالی که نگهداری از ایگوانای بالغ و حتی نیمه بالغ هم سخت و نیاز به فضای خیلی بزرگی داره! ایران هم قضیش با همه جا فرق می کنه و کلا در زمینه پت خیلی ضعیفه حتی سگ و گربه دیگه چه برسه به خزنده و بندپایان! کلا اگه تو ایران مردم به سمت خزنده و بند پایان میل پیدا نکنند خیلی بهتره! اولا دامپزشک متخصصشون نیست حتی اگر هم باشه تجهیزات در مانیشون نیست! مثلا یه عفونت انگی و باکتریای راحت می تونه منجر به مرگشون بشه! دوما غذاشون یا نیست یا خیلی گرونه! چون عمدتا حشره خوار و جونده خوار هستند. معمولا جاهای خیلی کمی غذاشون رو می فروشن که تازه اونم نه در حد کافی! حتی اگه بشه حشره رو از طبیعت گرفت باز هم فصل سرما رو نمیشه کاریش کرد! پس بهتره تو ایران حداقل در مورد خزنده ها ی بیچاره حواسمون رو جمع کنیم و بیگدار به اب نزنیم!
  ویرایش توسط reza : 19th October 2012 در ساعت 04:20 PM
  رضا سلطاني

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. اشتفانی دانتسر - تیماردار حیوانات
  توسط AR@SH در انجمن مباحثه حامیان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 4th July 2012, 03:33 PM
 2. حیوانات متعلق به آزمایشگاه نیستند
  توسط reza torabi در انجمن آزمایش روی حیوانات
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 22nd December 2011, 11:19 PM
 3. شگفتیهای آفرینش‏ اسرار جهان جانوران‏ حواس حیوانات‏
  توسط Ahoora در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 22nd November 2011, 05:59 PM
 4. معرفی یک دارو: آیورمکتین(اختصاصی میهن پت)
  توسط ali akbar در انجمن فارماکولوژِی دامپزشکی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 16th October 2011, 09:27 PM
 5. رطیل (رتیل) به عنوان حیوان خانگی]
  توسط Ahoora در انجمن بند پایان
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 1st May 2011, 05:33 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید