نهنگ*های قاتل چطور شکار می*کنند؟ / عکس

نهنگ*های قاتل هم دسته*جمعی به شکار طعمه مورد علاقه*شان می*روند و با ایجاد موج*های کشنده در اطراف قطعات شناور یخ، فک*های ودل را به آب می*اندازند و با ضربات باله عقبی از پا درمی*آورند.

محبوبه عمیدی:
بعضی از نهنگ*های قاتل شکارچیان ماهری هستند، اما هنگام غذا خوردن به ناخنک*زدن اکتفا می*کنند. تحقیق تازه*ای نشان می*دهد این گروه، دسته*جمعی و با ایجاد موج*های کشنده، فک*های آبی ودل را که غذای مورد علاقه آنهاست، از روی قطعات شناور یخ به اقیانوس می*اندازند و شکار می*کنند.

به گزارش نیوساینتیست، این گروه از نهنگ*ها که ساکن شبه*جزیره جنوبگان هستند، گونه منحصربه*فردی از بزرگ*ترین دلفین*سانان را تشکیل می*دهند که تنها از فک*های ودل تغذیه می*کنند. جمعیت این فک*ها نزدیک به 15درصد کل فک*های آبی این منطقه است.

رابرت پیت*من و جان دوربان از مرکز علمی شیلات جنوب غربى در لاهولا، کالیفرنیا موفق شدند شیوه شکار دسته*جمعی این نهنگ*ها و خلق امواج کشنده برای به دام انداختن شکار مورد علاقه*شان را کشف کنند.


آنها می*گویند، زمانی که یکی از نهنگ*های قاتل، طعمه را روی قطعات یخ*های شناور پیدا کند، نهنگ*های اطراف را که می*توانند گروه*هایی تا 7 نهنگ تشکیل دهند، خبر خواهد کرد تا ایجاد امواج کشنده را در اطراف قطعه شناور آغاز کنند. نهنگ*های قاتل تا آنجا این کار را ادامه خواهند داد که فک به درون آب بیفتد و پس از آن محاصره*اش خواهند کرد. در نهایت فک از خستگی و ضربات دم نهنگ*ها از پا درخواهد آمد و غرق خواهد شد.

مطالعات ژنتیکی نشان می*دهند این گونه با خصوصیات منحصربه*فرد و شکار دسته*جمعی فک*های ودل، گونه جدیدی است که باید آن*را از دیگر دلفین*سانان و نهنگ*ها که اغلب ماهی و نهنگ*های کوچک خاکستری نیزه*ای را شکار می*کنند، متمایز دانست.

http://khabaronline.ir/news-140665.aspx