فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  23
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

موضوع: گربه پالاس

 1. #1
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  30
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  گربه پالاس

  گربه پالاس▪
  نام علمي: Otocolobus manul
  ▪ نام انگليسي: Manul, Pallas Cat
  توصيف:
  نام اين گونه از پيتر سيمون پالاس، طبيعيدان آلماني، گرفته شده که در اکتشاف علمي امپراتوري روسيه نقش تعيينکنندهاي داشت. موهاي گربه پالاس به نسبت جثه از تمام گونههاي ديگر گربه بلندتر و متراکمتر است. کمي بزرگتر از يک گربه اهلي است اما بدنش نسبتا حجيمتر و سنگينتر و پاهايش کوتاهتر و محکمترند. پوزه کوتاه، صورت پهن و گوشها بسيار کوتاه و گرد هستند. از آنجا که پايين و بافاصله از هم قرار گرفتهاند تنها اندکي از لابهلاي موها بيرون ميزنند. اين ويژگيها حکايت از سازش با محيط سرما دارد. چشمها درشتاند و مانند جغد در جلوي سر قرارگرفتهاند. احتمالا به خاطر اهميت بينايي در شکار بوده که به اين شکل تکامل يافتهاند. رنگ پوشش بدن خاکستري روشن است که گاهي به زرد نخودي يا نارنجي سوخته و خرمايي ميزند. در افراد بالغ نوک موها سفيد است که به آنها ظاهري يخزده ميبخشد. روي پيشانياش خالهاي تيرهاي دارد و دو نوار تيره به شکل مايل در امتداد هر گونه کشيده شده است. لب، چانه و گلو سفيد است. آثار نوارهاي عرضي ممکن است روي پشت و دست و پا ديده شود و دم علاوه بر چهار حلقه که آن را دربر گرفته است، در انتها نيز تيره است. ابعاد اصلي بدن عبارتند از:
  ▪ طول سر و بدن: cm ۶۵ - ۵۰
  ▪ طول دم: cm ۳۱ - ۲۱
  ▪ وزن:
  kg ۵/۳ - ۵/۲
  رده بندي:
  دانشمندان بر اين باورند که گربه پالاس که مدتها در جنس Felis ردهبندي ميشد، خويشاوند نزديک گربه وحشي يا Felis silvestris است. با وجود اين در بازنگري جنجالي تاکسونومي گربهسانان در سال ۱۹۹۳ که توسط C.Wozencraft در شماره ۱۸ خبرنامه گربهها به چاپ رسيد، به اين گونه جايگاهي منحصر به فرد در سطح جنس اختصاص داده شده است: Otocolobus. علت اين تصميمگيري وجود برخي ويژگيهاي جمجمهاي است که بيشتر شبيه سياهگوشها است. علاوه بر اين برخلاف بيشتر گربههاي کوچک يا اعضاي جنس Felis، مردمک چشم گربه پالاس گرد است. در اين گونه سه زيرگونه توصيف شده است:
  ▪ مغولستان، غرب چين O.m.manul
  ▪ آسياي ميانه، افغانستان و ايران
  O.m.ferrunginea▪ تبت و کشمير O.m.nigripecta
  پراکندگي و زيستگاه:
  گربه پالاس در سرتاسر آسياي ميانه از ماوراي قفقاز و ساحل شرقي درياي خزر تا ترکمنستان، ازبکستان، شرق و مرکز قزاقستان، تبت تا آلتايي، تووا (منطقهاي در جنوب سيبري هممرز با مغولستان)، مغولستان، سيچوآن و از جنوب تا ايران، افغانستان و شرق لاداخ (منطقهاي کوهستاني در شمال شرقي کشمير). اين ناحيه شامل زيستگاههاي مختلفي همچون دشت، بيابان، فلاتهاي مرتفع و دامنههاي صخرهاي بيدرخت است. زيرگونه O.m.nigripectus در مجاورت کشمير يافت ميشود. در طول آخرين عصر يخبندان گربه پالاس در اروپا حضور داشت و اکنون در منطقه لاداخ در ارتفاع بالاتر از چهارهزارمتري ديده شده است. در نقشه روبهرو پراکندگي کنوني پالاس به رنگ خاکستري ديده ميشود. اين نقشه بر اساس اطلاعاتي ترسيم شده که در بررسي وضعيت گربههاي وحشي و برنامه عمل حفاظتي توسط گروه متخصصان گربه (CSG) وابسته به IUCN در سال ۱۹۹۶ تهيه شده است.
  رژيم غذايي:
  گربه پالاس عمدتا از پايکا يا همان خرگوشموش، موشها، سنجاب زميني و پرندگان تغذيه ميکند. در يک بررسي مشخص شد که ۸۹ درصد از طعمهها را پايکا و چهاردرصد آنها را حشرهخواران تشکيل ميدهند.
  رفتار:
  گربه پالاس، تکزي و پنهانکار، در سوراخهايي که مارموتها ميکنند و حفرههاي جانوران ديگر لانه ميکنند. اگرچه عمدتا شبگرد هستند، در طول روز هم مشاهده شدهاند. برآوردها نشان ميدهند که جولانگاه (home range) گربه پالاس نر حدود چهار کيلومترمربع است. گفته شده است که گوشهاي گربه پالاس به خاطر آن کوچک شده، پايين آمده و ديده نميشود که نيمرخ کوتاهي داشته باشد و به آساني پنهان شود. در مناطق باز با پوشش گياهي و موانع بسيار اندک، اين شکل سر به کمين کردن و تعقيب مخفيانه خيلي کمک ميکند. از ديوارههاي سنگي بهراحتي بالا ميروند. در تماسهاي اجتماعي ظاهرا بيش از همه روي به هم ماليدن بدنهايشان تاکيد دارند.
  توليدمثل:
  گربه پالاس در فروردين و ارديبهشت توليدمثل ميکند. دوره آبستني ۶۶ روز گزارش شده است. در هر زايمان سه تا چهار بچهگربه به دنيا ميآورد.
  وضعيت حفاظتي:
  ظاهرا تعداد گربه پالاس از گربه بياباني چين بيشتر است زيرا تعداد پوستهاي آن که در بازارهاي غيرقانوني فروخته ميشود بيشتر است. ميزان صيد سالانه آن در ايالت سيچوآن در سال ۱۹۸۰ حدود صد گربه بود. طبق گزارشي که در سال ۱۹۸۹ در شماره ۱۱ خبرنامه گربهها به چاپ رسيد، مغولستان در فاصله سالهاي ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۸ بيش از ۴۳۵۶ پوست گربه پالاس صادر کرده است. CITES (پيمان بينالمللي داد و ستد گونههاي در خطر انقراض)، گربه پالاس را در ضميمه شماره دوي خود قرار داده که خريد و فروش آن را به تعداد بسيار محدود و کاملا ضابطهمند مجاز ميسازد. فهرست سرخ گونههاي در خطر انقراض IUCN، زيرگونه گربه پالاس قرمز O.m.ferrugineoa که در ايران ديده ميشود را تقريبا تهديدشده اما زيرگونههاي ديگر گربه پالاس را در گروه «با کمترين نگراني» جاي داده است. استدلال چينيها براي آنکه اين گربه را يک گونه حفاظتشده به حساب ميآورند آن است که مقادير زيادي از جوندگان موذي را ميخورند. اگرچه تکثير اين گونه در اسارت در آمريکاي شمالي تا حد قابل قبولي موفق بود، اما اين جمعيت در حال حاضر از بين رفته است. اين امکان وجود دارد که گربه پالاس در بخشهايي از گستره پراکندگياش کاملا فراوان باشد. اين گربه در اسارت تنها در باغوحشهاي ايالات متحده، روسيه، ليتواني، ژاپن، فرانسه، فنلاند، چک و کانادا وجود دارد.  منبع: تالار حیات وحش
  ویرایش توسط varona : 1st August 2011 در ساعت 09:33 PM دلیل: اضافه کردن منبع


 2. #2
  کاربر عادی kazo آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  هریس
  محل سکونت
  تهران کثیف
  علایق
  گرافیک و خزندگان
  تخصص
  طراح گرافیک و عکاس
  حیوان خانگی
  ایگوانا
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  6
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ممنون
  من عكس نديدم
  اگه عكس هم باشه خيلي عالي ميشه
  در هر حال خيلي ممنون


 3. #3
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  30
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  عکسش رو که زیر مطلب گذاشتم ولی بذار یه سری دیگه میذارم


 4. #4
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  30
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0


 5. #5
  کاربر عادی
  محل سکونت
  teh
  حیوان خانگی
  cat
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  17
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ممنون 6. #6

  محل سکونت
  تهران
  حیوان خانگی
  کاسکو-گربه
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  21
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ممنون چه گربه خوشگل و با ابهتیه


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید