یک توضیح کلی

گاو نژاد سیستانی از پنج هزار سال قبل در منطقه میزیسته است كه از آن برای كار كشاورزی تولید شیر وگوشت استفاده می نموده اند اما مدارك علمی وقابل پذیرش برای اثبات پنج هزار سال پیشینه بدست آمده پیكر گاو از جنس سنگ لاجوردواز آخرین كاوشهای باستان شناسی در منطقه باستانی شهر سوخته سیستان است كه این پیكره ها با خصوصیات این نژاد كاملا تطابق دارد مانند كوهان ، بدون شاخ بودن ، بدنی گوشتی و عضلانی كه نشان از وجود زیستگاه دیرین در این منطقه دار به گزارش ايرنا، آثار به دست آمده از حفاريها و اكتشافات باستان شناسان در شهر سوخته كه از قدمت بيش از ‪ ۵هزار سال برخوردار است دلايل محكمي بر حيات گاو سيستاني در اين منطقه است.

يكي از آثار به دست آمده از بقاياي استخوان‌هاي حيوانات آن دوره مربوط به پيكره گاو كوهان دار از گونه‌هاي گاو سيستاني است رنگ غالب بدن اين حيوان سياه است اما رنگهاي خاكستري و خرمايي و ابلق نيز در بين جمعيت اين نژاد ديده مي‌شود اين گاوها اصولا داراي قامتي بلند دست و پايي كشيده و ناحيه كمر قوس دار و فرو رفته پيشاني پهن و برجسته هستند.

چشمهاي گاو اصيل سيستاني كوچك و گوشها آويزان و پوست بدن نرم و لطيف است. گاو سيستاني داراي كوهاني نسبتا بزرگ بوده كه بافت آن از چربي و گوشت تشكيل شده است.

داشتن غبغب شل و آويزان نيز از ديگر خصوصيات اين گاو است به طوري كه از زير پوزه شروع مي‌شود و تا زير كشاله دست ادامه دارد.

قسمت‌هاي خلفي و ران گاو سيستاني بخصوص گاوهاي نر تخمي و پرواري بسيار پهن و برجسته بوده و داراي عضله و گوشت زياد و مرغوب است كه از اين نظر به نژادهاي گوشتي شباهت دارد.

در مطالعات انجام شده بر روي گوساله‌هاي نر سيستاني در گروههاي مختلف سني در يك دوره پروار بندي ‪ ۱۲۰روزه با جيره غذايي يونجه خشك، آرد جو، سبوس گندم، كنجاله تخم پنبه دانه، تفاله چغندر قند خشك و پودر استخوان و نمك كوبيده توسط پژوهشكده دام‌هاي خاص دانشگاه زابل نتايج قابل توجهي به دست آمده است.

بر اساس نتايج بدست آمده، با تغذيه مناسب ميانگين افزايش وزن روزانه در اين گروههاي سني بين يك تا دو كيلوگرم و ميانگين توليد شير آنان بين ‪۴/۵ تا پنج ليتر در روز بوده كه با اين نوع تغذيه به بيش از هشت ليتر رسيده است.

ميانگين طول مدت شيردهي اين نوع گاو ‪ ۱۷۰روز است.

وزن بدن گاوهاي نر تخمي ‪ ۶۲۰كيلوگرم و گاوهاي ماده ‪ ۴۰۰كيلوگرم و راندمان لاشه بيش از ‪ ۶۵درصد است.د

عیسی خمر منشا اصلي تغذيه گاو سيستاني را نيزارهاي اطراف درياچه هامون اعلام كرد و گفت: با وجود كمبود خوراك و شرايط نامساعد در زيستگاه طبيعي، اين دام توانسته با شرايط محيطي منطقه سازگار شود و در مقابل خشكسالي‌هاي متناوب دوام يابد.

وي افزود: مقاومت در مقابل بيماريها، سرما و تغييرات جوي و كم توقعي به كميت و كيفيت غذا از مهمترين خصوصيات بارز گاو سيستاني است.

تیمور لنگ در كتاب منم تیمور جهان گشا عنوان می دارد كه (هنگامی كه در سیستان فرود آمدیم ، مردمانی بلند قامت یافتیم كه شتران را استاده سوار می كردند و بدون مهار سوار بر گاوانی بزرگ جثه میشدند كه باآنها از در صلح آمدیم )

واین میتواند صحیح باشد حتی تا یك قرن گذشته نیز سیستانیان از گاو به عنوان سواری و باركشی خرمن كوبی استفاده می كردند

در اینجا این مطلب را نیز ذكر كنیم كه گفته می شود قدیمیترین نژاد دنیا می باشد به خاطر یافتن اسكلت آن در كوهای اسكاندیناوی كه با این تفاسیر می توان گفت ادعا باستانی بودن این نژاد را مطرح نمود.

با مطالعه وبررسیهایی كه طی 10 سال در موسسه تحقیقات دامپروری بر روی گاوهای سیستانی انجام گرفته ،عادات ،رفتار و خصوصیاتی بشرح زیر دراین توده نژادی مشاهده گردید :

عادت به زندگی گروهی

گاوهای سیستانی به علت قرن ها زیست آزاد و بدون قید و بند در دشت هامون و كنار دریاچه عادت به زندگی گروهی وگله ای كرده كه این امر اغلب مشكلاتی در اجرای برنامه های تحقیقاتی كه بعضا"بایستی دامها در گروههای كوچك ویا انفرادی نگهداری و مورد آزمایش وبرسی قرار گیرند ،بوجود میاورند .بعنوان مثال اگر قرار شود گاوی را جهت وزن كشی ،خون گیری ،زایمان ،سم گیری و یا برای هر منظور دیگری از گله جدا گردد،این كار به راحتی انجام نمیگیرد . برای جدا كردن دام مورد نظر از بین گله اغلب بایستی تمامی گاوهای گله یا گروه را به داخل نرده مخصوص جداسازی منتقل نمود.

خصوصیات مادری

گاوهای سیستانی بر خلاف گاوهای اصیل خارجی نسبت به گوساله های خود بسیاربا علاقه و با عاطفه بوده و شدیدا" از گوساله های خود مواظبت و مراقبت میكنند طبق روال عادی در گاوداریها گوساله های سیستانی نیز مانند گوساله های نژاد اصیل بلافاصله پس از متولد شدن نزد مادر قرار داده می شوند تا مادر با لیس زدن،گوساله خود را خشك و تمیز نماید.

نظر به اینكه یكی از صفات مهم ارثی مورد مطالعه در گاوهای سیستانی تعیین وزن تولد گوساله است كه بایستی حداكثر تا 24 ساعت پس از تولد نوزاد انجام گیرد ،لذا الزاما" بایستی گوساله نوزاد پس از لیس زدن و خشك شدن بدن از مادر جدا وتوسط باسكول مخصوص توزین گردد.

به لحاظ اینكه گاو سیستانی از یك طرف تقریبا" وحشی بوده واز طرف دیگر علاقه شدیدی به فرزند خود دارد ،لذا جهت جلوگیری از نزدیك شدن افراد به گوساله به فصد كشت به افراد حمله كرده ، بطوریكه برای جدا كردن گوساله از مادر جهت تعیین وزن تولد الزاما" بایستی چند نفر با بیل و چهار شاخ ،گاو مادر رامحاصره و سرگرم كنند تا در یك چشم به هم زدن و لحظه ای معین كه نظر مادر به سمتی جلب شد و قصد حمله به یك كارگری را داشت ،فرد دیگری از موقعیت استفاده كرده گوساله را به سرعت و برای لحظه ای از مادر جدا و وزن كشی نموده وسپس گوساله را نزد مادر قرار دهد . در تمام طول مدت وزن كشی گوساله مادر با بی تابی تمام مواظب بچه بوده تا اینكه مجددا" نزد او قرار گیرد. در حالیكه گاو سیستانی با توجه به علاقه شدید به فرزند از یك طرف و شرور و وحشی بودن از طرف دیگر ،با حمله كردن مانع نزدیك شدن افراد به گوساله خود میگردد. گاوهای اصیل خارجی در موقع نزدیك شدن و جدا كردن گوساله هیچگونه مقاومت و عكس العمل خاصی نشان نمیدهند و لذا براحتی میتوان گوساله نوزاد نژاد اصیل را از مادر جدا كرد . این عمل نتیجه بیش از 15 سال تلاش در امر اصلاح نژاد دامهای خارجی میباشد كه در مورد گاوهای بومی نیز باید اجرا گردد.

یكی از مسائل مهم اقتصادی كه در ارتباط با عاطفه و علاقه شدید مادری و جدا كردن گوساله نوزاد از مادر در گاوهای سیستانی اتفاق میافتد ، مسئله مقاومت در شیردهی و افت شدید تولید شیر پس از جدا كردن گوساله از مادر است .با توجه به اینكه گاوهای بومی از جمله گاوهای سیستانی عادت كرده اند كه در موقع شیر دوشی حتما" گوساله نزد مادر باشد تا با خوردن شیر اولیه توسط گوساله و یا با سر زدن به پستان ، مادر را تحریك كرده تا از این طریق ترشحات هورمونی جهت ترشح شیر صورت گیرد . لذا با جدا كردن گوساله از مادر ، مادر انقدر ناراحت و مضطرب میگردد كه این ناراحتی و استرس موجب اختلال در امر ترشحات هورمونی وكاهش شدید تولید شیر میگردد.

گاوهای بومی بطور كلی عادت كرده اند كه شیر خود را فقط به گوساله نوزاد خود بدهند بهمین جهت در دوشیدن ،بخصوص با ماشین شیر دوش سخت مقاومت كرده و شیر نمیدهند.

وجود علائم وحشی گری در گاوهای سیستانی :

گاوهای سیستانی بطور كلی گاوهای نیمه وحشی بوده و اغلب با یكدیگربه جنگ و دعوا و زور آزمایی می پردازند . گهگاهی نیز چند گاو به گاوی حمله كرده انرا به قصد كشت مجروح میسازند .

علیرغم وحشی بودن گاوهای سیستانی و جنگ و دعوای دائمی بین آنها ،عجیب است كه این گاوها گهگاه ودر پارهای از موارد نسبت به یكدیگر بسیار با عاطفه و با علاقه میگردند.

بارها مشاهده گردیده گاوی كه فی المثل جهت سم گیری و یا معالجه و یا وزن كشی از گله جدا میگردد و گاوهای دیگر ناظر ناراحتی ان گاو هنگام معالجه یا سم گیری و غیره میباشند پس از پایان عملیات و رها شدن مجدد ان گاو به داخل گله ، كلیه گاوها به دور گاو مزبور جمع شده و یك به یك انها با بو كردن و لیس زدن به دست و پا و بدن آن، گاو مذبور را به نوعی مورد دلجوئی و نوازش قرار داده و باین طریق با گاو مزبور ابراز همدردی میكنند كه در واقع این عمل مغایر با حالات وحشی بودن انها است.

یكه شناس بودن گاو سیستانی:

گاو های سیستانی اصولا یكه شناس بوده وعموما با صاحب خود و یا با افرادی كه مستقیما انها را نگهداری و تغذیه می كنند ما نوس شده و الفت می گیرند .به لحاظ وجود خوی شرارت و وحشی گری در گاوهای سیستانی ،روی انس والفت گاو ها نمی توان كاملا اطمینان كرد ، زیرا گهگاهی اتفاق افتاده كه گاوی علیرغم رام و ساكت بودن به كارگری كه جهت تمیز كردن اصطبل به تنهایی وارد گله شده حمله كرده است . به همین جهت موقعیكه فردی داخل گله می شود بایستی مواظب حركات دامها باشد كه مورد حمله واقع نشود.

به لحاظ یكه شناس بودن ،گاوهای سیستانی در سطح منطقه ودر روستاها معمولا به صاحبان خود و به خصوص به بچه ها اجازه شیردوشی با دست را می دهند وبه افراد غریبه بهیج وجحه اجازه نزدیك شدن به پستان و شیردوشی را نمی دهند و شدیدا حمله می كنند.

به همین جهت رام كردن دام های وحشی به گونه ای كه بتوان انها را نیز مانند دام های اصیل بدون حضور گوساله هم با دست و هم با ماشین به راحتی دوشید سالهای متمادی وتا چند نسل طول خواهد كشید كه این امر در مورد گاو های نیمه وحشی سیستانی مطرح است.عادت به لگد زدن وشاخ زدن به افراد:

گاو های سیستانی بر خلاف سایر گاو ها كه گهگاه به سمت پشت لگد می زنند،این گاو ها عادت دارند از هر سمت و سویی لگد های سخت و خطرناك بزنند . این گاو ها علاوه بر عادت داشتن به لگد زدن با حركات سریع سر خود به اطراف موجب اذیت افراد می گردند،به طوری كه این عادت بسیار بد و خطرناك كار كردن با انها را به خصئص در هنگام اندازه گیری ابعاد بدن ،در تشخیص ابستنی از طریق توشه ركتال ،در واكسبناسیون ،در معالجه،در وزن كشی و مخصوصا در سم گیری بسیار مشكل و پر خطر می سازد.

عادت به پریدن از موانع:

گاو های سیستانی بر خلاف گاوهای اصیل خارجی كه عموما ارام بوده واصولا عادت به پریدن از مانع یا نرده را ندارد،این گاوها كاملا عادت به پرش طولی و پرش ارتفاع دارند گاوهای سیستانی در مواقع ترس و وحشت ودر مواقی كه احساس خطر كننداز نرده ها و موانع به ارتفاع بیش از دو متر واز فاصله بسیار كم به راحتی پرش نموده واز ان عبور می كنند. داشتن این عادت بد نیز موجب خطرات زیادی در كاركردن با این دامها می گردد كه عموما با ترسو وحشت افراد همراه است.

مقاومت وممانعت به شیردوشی در سالن شیردوشی با دوشش ماشینی:

گاوهای سیستانی به علت شرور و وحشی بودن از یكطرف و دور شدن از گوساله از طرف دیگر ،عموماً در سالن شیر دوشی بسیار نا ارام و بی قرار بوده و با پریدن از روی نرده و اخور مخصوص سعی می كنند از سالن شیردوشی فرار كنند. در موقع شیردوشی ماشینی دائماٌ لگد میزند و به علت همین بی ارامی و لگد زدن سر پستانكهای ماشین شیردوشی بر روی پستانهای بسیاری از گاوها بند نشده و فوراً می افتد. به لحاظ همین بی قراری در سالن شیردوشی و نارام بودن ،ركورد شیر و طول مدت شیردهی در دوشش ماشینی در گاوهای سیستانی بسیار پایین بئده كه در مبحث جداگانه از آن یاد خواهد شد.

مشكلات تغذیه دستی گوساله های نوزاد سیستانی با شیر توسط شیشه:

گوساله های نوزاد سیستانی به لحاظ داشتن عادت به شیر خوردن مستقیماً از پستان مادر به طور غریزی ،تغذیه دستی بسیار مشكل می شوند و عموماًگوساله های نوزاد در خوردن شیر توسط شیشه و پستانك مانند انچه كه در دامهای اصیل مطرح است مقاومت می كنند گهگاهی اتفاق افتاده كه گوساله ای به علت مقاومت در خوردن شیر با شیشه و ناراحت بودن ،شیر ناگهان وارد نای شده و موجب خفگی گوساله گردیده است

گاو سیستان گاوی نیمه وحشی از تیره گاو زبو (بوس ایند کوس) می باشد . این گاو سالها و حتی قرن ها در منطقه سیستان به حیات خود ادامه داده است به نحوی که آثار به دست آمده از حفاری ها و اکتشافات باستانی در شهر سوخته نشان می دهد که 2500 سال قبل از میلاد مسیح در این منطقه گاو سیستانی زیست می کرده است . موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در مدت 10 سال بر روی بیش از 600 راس گاو و گوساله سیستانی مطالعه و بررسی کرده است .بعضی از خصوصیات این نژاد مورد شناسایی قرار گرفته است . اگر چه مشخص شده است بدلیل عدم اصلاح و نوع نگهداری آن هنوز خصوصیات نیمه وحشی در این نژاد مشهود است ولی خصوصیاتی مانند مقاومت به بیماری ها و تغییرات جوی و نیز کم توقعی این نژاد در کنار قابلیت پرواربندی در این نژاد قابل توجه می باشد. با توجه به خشکسالی مداوم 8 سال و خروج بی رویه گاوهای سیستانی برای پرواربندی به مناطق دیگر خطر انقراض این نژاد بومی و مستعد کشور وجود دارد. لذا به نظر می رسد برای حفظ این نژاد به عنوان یک میراث ملی و نیز استفاده مطلوب از توانا یی های بالقوه برای بهبود وضع معیشت مردم منطقه لازم است کار تحقیقاتی و پژوهشی هدفمندانه روی این نژاد بصورت متمرکز و با برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت پیگیری شود

نویسنده: داریوش سرگزی http://alimollaie.******.com/post-5.aspx

.