پژوهشگران می گویند نتایج تحقیقات انسانی نشان می دهد که پدران چاق اغلب صاحب نوزادان کم وزن می شوند در حالی که نتایج تحقیقات حیوانی نشان می دهد پدران چاق برخی از عوارض چاقی مانند بیماری دیابت را ، به فرزندان خود منتقل می کنند .


به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، متخصصان علوم پزشکی دانشگاه اوکلند در نیوزلند با انتشار مقاله ای جدید اعلام کردند که پدران مبتلا به چاقی و اضافه وزن بیشتر صاحب نوزادان لاغر و زیر وزن طبیعی می شوند.

پیشتر نتایج تحقیقات نشان داده بود مادران چاق معمولا صاحب فرزندان چاق می شوند، زیرا غذای جنین و مادر به مدت نه ماه با یکدیگر مشترک است. اما تحقیقات جدید نشان می دهد پدران چاق نیز ممکن است برخی از عوارض چاقی را مانند بیماری دیابت، به فرزندان خود منتقل کنند.

پژوهشگران دانشگاه اوکلند با مطالعه و آزمایش روی بیش از ۲۰۰۰ زوج در این کشور و در شهر آدلاید استرالیا به این نتایج دست یافته اند. این یافته در مجله چاقی منتشر شده است.

نوزادان کم وزن معمولا پیش از موعد به دنیا می آیند و زودرس هستند و پس از تولد هم در سنین بالاتر با مشکلات بیشتری مواجه می شوند.

پروفسور لسلی مک کوان در این باره تاکید کرد: وقتی پدر دچار اضافه وزن باشد خطر تولد نوزادان زیروزن و کوچک اندام تا دو برابر افزایش می یابد.

وی تاکید کرد: این بررسی ها نشان می دهد که سلامت والدین نقش بسیار مهمی روی مشکلات بارداری و سلامت نوزادان ایفا می کند بنابراین باید بیشتر و جدی تر مورد توجه قرار گیرد.نتایج آزمایشات پیشین دانشمندان استرالیایی بر روی موشهای آزمایشگاهی نرثابت کرده بود موشهایی که رژیم غذایی پرچربی دریافت می کردند پس از جفتگیری با موشهای ماده سالم، صاحب فرزندانی شدند که میزان قند خون آنها بالا است. این در حالی است که رژیم غذایی موشهای نسل بعد دارای چربی کمی است.

مارگارت موریس پژوهشگر دانشگاه نی ساوث ویلز در این باره گفت بود : این پژوهش ثابت کرده بود که عوارض متابولیک رژیم غذایی پرچرب به صورت غیر ژنتیک از پدران به فرزندان منتقل می شود.

در تحقیقات پیشین همیشه نقش پدران مورد بی توجهی قرار می گرفت، زیرا تصور بر این بود که نقش پدران پس از انتقال دی ان ای توسط سلولهای اسپرم، خاتمه پیدا می کند. علت توجه این پژوهشگران به نقش پدران نیز همین موضوع اعلام شد.

موریس در این باره گفت “در این خصوص که مادران در رشد جنین نقش مهمی ایفا می کنند هیچ شکی وجود ندارد.

اما نکته مهم این پژوهش آن است که پدران نیز می توانند بر جنین نقش غیر ژنتیک داشته باشند.

البته مردم برای کاهش خطر ابتلا به چاقی و بیماری دیابت نوع دوم می توانند اقداماتی انجام دهندو بهترین اقدام در این زمینه داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل است.

انجام فعالیتهای فیزیکی و ورزش و کنترل وزن بدن نیز از دیگر اقدامات موثر در این خصوص شمرده می شود.

نتایج این تحقیق نشان می دهد رژیم غذایی سالم و کنترل وزن بدن نه تنها برای مردان ، بلکه برای فرزندان آنها نیز مفید و در سلامتی آنها موثر است.